Kalkulačka: Příspěvek na bydlení v roce 2021

<span>Od 1. 1. 2021 se zvyšují normativní náklady na bydlení. Tyto tabulkové náklady, jsou podstatné pro výpočet příspěvku na bydlení. V této nové kalkulačce si můžete spočítat, zda máte v roce 2021, nárok na příspěvek na bydlení a kolik byste mohli dostat. Žádost si pak můžete vyřídit na Úřadu práce.</span> Od 1. 1. 2021 se zvyšují normativní náklady na bydlení. Tyto tabulkové náklady, jsou podstatné pro výpočet příspěvku na bydlení. V této nové kalkulačce si můžete spočítat, zda máte v roce 2021, nárok na příspěvek na bydlení a kolik byste mohli dostat. Žádost si pak můžete vyřídit na Úřadu práce.

Příspěvek na bydlení je sociální dávka, která je určená pro ty, kdo mají spíše nižší příjem a potřebují pomoci s úhradou nákladů na bydlení. Nárok na přídavky na bydlení má majitel bytu (v osobním nebo družstevním vlastnictví), nebo ten, kdo bydlí v nájmu.

Výše přídavků na bydlení se odvíjí od toho, kolik lidí v bytě (domě) bydlí, jaké jsou jejich příjmy a také jaké jsou doložené (skutečné) náklady na bydlení. Záleží i na tom, jako jsou normativní náklady na bydlení (to jsou tabulkové náklady – maximum, které u příspěvku na bydlení můžete dostat).

Zvýšení příspěvek na bydlení od 1. 1. 2021

Normativní náklady na bydlení se od 1. 1. 2021 zvyšují. Tím může u některých příjemců příspěvku na bydlení dojít ke zvýšení dávek. V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik jsou přídavky na bydlení od 1. ledna 2021.

Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení od 1. 1. 2021

Pro výpočet, kolik bude příspěvek na bydlení od 1. 1. 2021, zadejete do kalkulačky všechny potřebné údaje:

 • O jaký typ bytu/domu se jedná (nájem, osobní vlastnictví, družstevní byt apod.)
 • Počet osob, které v bytě skutečně žijí (to kde mají trvalý pobyt, je jedno)
 • Průměrný měsíční příjem (čistý) za poslední 3 měsíce (kalendářní čtvrtletí)
 • Průměrné náklady na bydlení (skutečně zaplacení – nájem, platy za vodu, elektřinu, plyn, topení apod.)
Kalkulačka přídavky na bydlení 2021
Počet dospělých osob v bytě
Počet dětí do 6 roků
Počet dětí do 15 roků
Počet dětí do 26 roků
Průměrný čistý měsíční příjem
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte průměrný čistý měsíční příjem rodiny (všech osob ve společné domácnosti). Jako příjem se počítají především příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání. A dále pak příjmy jako je podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovský příspěvek, přídavky na děti, výživné nebo alimenty. Zadávají se průměrné příjmy za kalendářní čtvrtletí.
Celkové měsíční náklady na bydlení
(průměr za poslední 3 měsíce)

Zadejte celkové průměrné měsíční náklady na bydlení. Ty zahrnují nájemné (u nájemních bytů), částka za elektřinu, částka za plyn, částka za vodu, za odvoz odpadů, náklady na vytápění. Zadávají se průměrné náklady za kalendářní čtvrtletí.
Druh bydlení
Velikost obce / města
Výpočet

Jak se změní příspěvek na bydlení v roce 2021

O tom, že by se měly změnit podmínky pro příspěvek na bydlení, se mluví již delší dobu. Aktuální nastavení pravidel, pro výpočet přídavků na bydlení, totiž není zcela optimální.

Například lidé, co bydlí sami (typicky starobní důchodce), v nějakém větším městě (Praha, Brno, krajská města), jsou při výpočtu sociálních dávek na bydlení v nevýhodě. Vzhledem k tomu, kolik stojí bydlení v těchto větších městech, jim vypočítaný příspěvek na bydlení nepokrývá dostatečně náklady.

Druhou, samostatnou kategorií je pak „zneužívání“ dávek na bydlení, kdy řada lidí je nucena bydlet v drahých bytech, kdy vysoký nájem platí stát, prostřednictvím příspěvek na bydlení. Jedná se o různé lokality, kde je vyšší koncentrace osob s nižšími příjmy.

A nakonec je zde i dvojkolejnost sociální podpory na bydlení – existuje totiž jak příspěvek na bydlení, tak i doplatek na bydlení. Dvě různé sociální dávky na bydlení, přičemž každá mají trochu jiné podmínky.

To vše by se mělo (snad) časem vyřešit. Aktuálně ale od 1. 1. 2021, není v této oblasti plánována žádná změna. Jediná změna, která začne platit od začátku roku 2021, je zvýšení normativních nákladů na bydlení.

Zvýšení normativních nákladů na bydlení od 1. 1. 2021

Jako každý rok, i od začátku roku 2021 dochází ke zvýšení normativních (tabulkových) nákladů na bydlení. Ty jsou důležitým vstupním údajem pro výpočet příspěvku na bydlení.

Na základě toho, kolik jsou v daném roce normativní náklad, je určen i limit pro maximální výši přídavku na bydlení. Výše normativních nákladů také rozhoduje o tom, zda vůbec budete mít nárok, na tuto sociální dávku.

Tabulky normativních nákladů, které se od 1. 1. 2021 zvyšují, najdete zde.

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení v roce 2021

Podmínky, které musí být splněny pro nárok na přídavky na bydlení:

 • Na příspěvek má nárok ten, kdo je majitelem bytu (osobní nebo družstevní), nebo ten, kdo má nájemní smlouvu
 • Vaše náklady na bydlení, musí být vyšší než 30% vašeho čistého příjmu (v Praze pak vyšší než 35% příjmu)
 • Současně, těchto 30% příjmu (nebo 35% v Praze), nemůže být vyšší, než normativní náklady na bydlení pro daný rok
 • Jednou za 3 měsíce je nutné doložit skutečné náklady na bydlení (zaplacené složenky, faktury, SIPO apod.)
 • Jednou a 3 měsíce je nutné doložit příjmy (za všechny osoby, které v bytě/domě bydlí)
 • Pokud nemáte žádné (doložitelné) příjmy, pak se vychází z toho kolik je aktuální životní minimum

Příspěvek na bydlení bez trvalého bydliště

Ještě poměrně nedávno platilo, že o příspěvek na bydlení si mohl požádat jen to, kdo měl v daném bytě (domě) trvalé bydliště. Při posuzování nároku na bydlení, se také zohledňovaly jen ty osoby, které měly v bytě trvalý pobyt.

To se ale již v roce 2020 změnilo. Aktuálně se již neposuzuje trvalé bydliště, ale jen skutečné bydliště.

U příspěvku na bydlení se tedy posuzují všechny osoby, které v bytě skutečně žijí. To, kde mají vedené trvalé bydliště, už nehraje tak velkou roli.

Jak se dokládá příjem pro nárok na příspěvek na bydlení?

V žádosti o příspěvek na bydlení je nutné doložit průměrnou výši měsíčního příjmu za poslední 3 měsíce (předchozí kalendářní čtvrtletí).

Po schválení žádosti o příspěvek na bydlení, se pak příjem dokládá opakovaně, každé čtvrtletí. Tj. obvykle v lednu, v dubnu, v červenci a v říjnu.

Příjem se dokládá za všechny osoby, které v bytě bydlí. Dokládá se čistý příjem. U příspěvku na bydlení se zohledňují různé příjmy:

Jako příjem, se tedy započítá skoro vše – výjimkou jsou například jednorázové sociální dávky (porodné nebo pohřebné). Dále také dávky ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí).

Jako příjem, se nepočítají ani některé speciální příjmy – například mimořádný příspěvek 5000 Kč pro důchodce (rouškovné), který je vyplacen všem důchodcům v prosinci 2020. Jako příjem se nepočítá například ani kompenzační bonus pro OSVČ během epidemie.

Co patří do nákladů na bydlení u příspěvku

Podobě jako příjmy, i náklady na bydlení, se dokládají jednou za 3 měsíce (za předchozí kalendářní čtvrtletí). Je nutné doložit skutečně zaplacené náklady.

Náklady navíc musí být rozepsané na jednotlivé položky (zvláště u nájmu nestačí údaj typu „nájem + služby = 10 000 Kč“, ale musí být jasné, co je platba za nájem, co za elektřinu, co za vodu atd.)

Do nákladů se počítá především:

 • Nájemné nebo srovnatelné náklady
 • Platby za energie (voda, elektřina, plyn, teplo, teplá voda apod.)
 • Platby za služby (odvoz odpadu, úklid společných prostor apod.)

Některé náklady spojené s bydlením se ale nezohlední – jedná se například o splátky hypotéky, příspěvek do fondu oprav. Do nákladů nepatří ani platba za telefon, internet nebo televizní a rozhlasový poplatek. A další.

Žádost o příspěvek na bydlení formulář 2020

Žádost o příspěvek na bydlení se vyřizuje na Úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště. Příslušný formulář je možné najít na webu MPSV:

 • Online formulář: Žádost o příspěvek na bydlení 2021 najdete zde
 • PDF formulář ke stažení: Žádost o příspěvek na bydlení 2021 najdete zde

Kromě samotného formuláře s žádostí o příspěvek na bydlení ale budete potřebovat i další formuláře:

 • Formulář: Doklad o výši nákladů na bydlení najdete zde
 • Formulář: Potvrzení o výši čtvrtletního příjmu najdete zde

nebo

 • Formulář: Prohlášení osob, které nemají příjmy najdete zde

U dětí je potřeba:

Mohou být ale potřeba i další formuláře (o výživném, o vedení v evidenci Úřadu práce, potvrzení o zdravotním stavu apod.

Žádost o příspěvek na bydlení vzor

Pokud si nevíte rady, jak vyplnit žádost o příspěvek na bydlení pak se můžete podívat na tento vzor vyplněného formuláře – vzorová žádost o příspěvek na bydlení

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka pro začínající podnikatele bez daňového přiznání. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka bez registru a poplatku předem. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka: Příspěvek na bydlení v roce 2021

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Marie: Dobrý den, zaměstnanec pracující na 37,5hod týdně/7,5hod denně/ žádá o zkr...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Základní výměra dovolené jsou 4 týdny (můžete mít ale se zaměstnavatele doh...
 • Jana: Dobrý den, prosím mám dotaz, pracuji na 12-ti hodinových směnách tzv. krátký ...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Zohledňuje se jen manžel/manželka nebo dítě, vůči kterému máte vyživovací ...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Musíte mít odpracovány alespoň 4 týdny aby vám vznikl nárok na dovolenou za ty...