Normativní náklady na bydlení v roce 2023 – nové tabulky, změny a mimořádné zvýšení

<span>V roce 2023, dochází k významným změnám u příspěvku na bydlení – byly přepracovány tabulky normativních nákladů na bydlení. Bylo schváleno i mimořádné zvýšení (platí od 1. 1. 2023). Došlo i ke změně některých podmínek. Na sociální dávky na bydlení, by letos mělo mít nárok více rodin (domácností).</span> V roce 2023, dochází k významným změnám u příspěvku na bydlení – byly přepracovány tabulky normativních nákladů na bydlení. Bylo schváleno i mimořádné zvýšení (platí od 1. 1. 2023). Došlo i ke změně některých podmínek. Na sociální dávky na bydlení, by letos mělo mít nárok více rodin (domácností).

Od začátku roku (od 1. 1. 2023), platí nové tabulky pro normativní náklady na bydlení. I když změny u těchto tabulek, probíhají každý rok (pravidelná valorizace od ledna, nebo i mimořádné změny kvůli inflaci či vysokému růstu nákladů na bydlení), v roce 2023 je těch změn podstatně více.

Normativní náklady na bydlení – hlavní změny pro rok 2023

Od začátku roku 2023, platí novela zákona o státní sociální podpoře, která mimo jiné výrazně mění i podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení.

Došlo k výraznějšímu přepracování tabulek normativních nákladů na bydlení. To je velmi dobrá zpráva například pro důchodce, nebo i další osaměle žijící osoby.

Nově jsou totiž stejné normativní náklady pro jednu nebo dvě osoby (tj. pro osaměle žijící osoby došlo k výraznému zvýšení).

Došlo také k přepracování lokalit (podle počtu obyvatel). Dříve se rozlišovalo 5 různých lokalit (velikost města/obce), nově už jen 3 (pouze Praha a Brno, města od 70 tisíc obyvatel a vše ostatní).

Pro rok 2023 bylo také schváleno i mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení (podobně, jako v roce 2022).

Mimořádné zvýšení, platí jen pro letošní rok (mimořádné zvýšení pro nájmy je 1400 – 1800 Kč, pro družstevní a vlastní bydlení je mimořádné zvýšení o 2000 – 2800 Kč).

Kolik bude příspěvek na bydlení v roce 2024?

Od 1. ledna 2024, se mění podmínky pro přídavky na bydlení. A platí i nové tabulky – normativní náklady na bydlení. Což bude mít velký vliv na výpočet příspěvků na bydlení.

Od ledna 2024, se pro některé rodiny mohou snížit dávky na bydlení (zbytek domácností bude mít stejně, někdo i více peněz, než v minulém roce).

Mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení pro rok 2023

Podobně, jako v minulém roce, i v roce 2023 se stále očekává vysoká inflace (byť se předpokládá, že by měla začít postupně, pomalu klesat).

To je jeden z hlavních důvodů, proč i pro rok 2023, bylo schváleno mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení.

Od 1. 1. 2023, platí nové tabulky normativů. Došlo k jejich přepracování a valorizaci. Kromě toho bylo schváleno i mimořádné zvýšení.

Mimořádné zvýšení 2023 pro bydlení v nájmu (platí i pro podnájem celého bytu, apod.):

Nájem – počet osob Mimořádné zvýšení 2023
jedna nebo dvě 1 400 Kč
tři 1 600 Kč
čtyři a více 1 800 Kč

Mimořádné zvýšení 2023 pro bydlení v družstevním bytě nebo ve vlastním (včetně věcného břemene apod.):

Družstevní nebo vlastní bydlení – počet osob Mimořádné zvýšení 2023
jedna nebo dvě 2 000 Kč
tři 2 400 Kč
čtyři a více 2 800 Kč

Normativní náklady na bydlení od 1. 1. 2023 – bydlení v nájmu či podnájmu

Při bydlení v nájmu nebo podnájmu (podnájem celého bytu), je nárok na příspěvek, pokud jsou reálné náklady (zaplacený nájem, energie a služby), vyšší než 30% příjmu, a pokud současně těchto 30% příjmu není vyšší než normativ pro danou lokalitu a počet osob.

Příspěvek na bydlení se vypočítá ze skutečných nákladů nebo do výše normativu (odečítá se 30% příjmu rodiny/domácnosti).

Počet osob Praha a Brno od 70 000 obyvatel do 69 999 obyvatel
jedna nebo dvě 18 129 Kč 15 597 Kč 15 137 Kč
tři 20 812 Kč 17 500 Kč 16 899 Kč
čtyři a více 24 995 Kč 21 002 Kč 20 277 Kč

Tabulka zahrnuje i mimořádné zvýšení pro rok 2023, které platí pro bydlení v nájmu nebo podnájmu.

Normativní náklady na bydlení od 1. 1. 2023 – družstevní a vlastní bydlení

Při bydlení v družstevním nebo vlastním bytě/domě, se do nákladů na bydlení započítají jak skutečné náklady (služby a energie), tak i paušální náklady (viz další tabulka níže – srovnatelné náklady). Tyto celkové náklady se při výpočtu porovnávají s normativem pro daný počet osob.

Na přídavky na bydlení je nárok, pokud jsou náklady vyšší než 30% příjmu a pokud je 30% příjmu méně než normativ pro daný počet osob.

Výše příspěvku se pak spočítá ze skutečných nákladů na bydlení, nebo na základě stanoveného normativu (odečítá se 30% příjmu).

Počet osob v domácnosti Normativní náklady 2023
jedna nebo dvě 10 932 Kč
tři osoby 13 561 Kč
čtyři a více osob 16 368 Kč

Tabulka zahrnuje i mimořádné zvýšení pro rok 2023, které platí pro družstevní nebo vlastní bydlení.

Normativní náklady na bydlení od 1. 1. 2023 – srovnatelné náklady u družstevního a vlastního bydlení

Při bydlení v družstevním bytě nebo ve vlastním bytě či domě (vztahuje se i na užívání nemovitosti na základě věcného břemene), se neplatí nájem. Přesto i zde je řada nákladů spojených s údržbou nemovitosti.

Tyto náklady u družstevních bytů a u vlastních nemovitostí – náklady srovnatelné s nájemným, jsou stanoveny jako paušální (tabulkové) částky. Jsou stejné pro všechny lokality v ČR (nerozlišuje se velikost města/obce).

Počet osob v domácnosti Normativní náklady 2023
jedna nebo dvě 3 571 Kč
tři osoby 4 669 Kč
čtyři a více osob 5 632 Kč

Normativní náklady topení od 1. 1. 2023 – pevná paliva

Pokud se v bytě/domě topí pevnými palivy (dřevo či jiná biomasa, uhlí, apod.), pak se do nákladů na bydlení nezapočítají skutečná náklady (např. faktura za uhlí), ale započítají se paušální (tabulkové) náklady.

Pokud se v bytě/domě topí plynem, elektřinou nebo je zde dálkové vytápění (teplárna, centrální kotelna, apod.), pak se náklady na vytápění zahrnují do skutečných nákladů na bydlení (platby za energie a služby).

Počet osob v domácnosti Normativní náklady 2023
jedna nebo dvě 1 843 Kč
tři osoby 2 411 Kč
čtyři a více osob 2 979 Kč

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Hotovostní půjčka bez doložení příjmu ze zaměstnání. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Nebankovní půjčka do 20 000 Kč i o víkendu. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Normativní náklady na bydlení v roce 2023 – nové tabulky, změny a mimořádné zvýšení

Diskuse: 1
  • Custom avatar Bára

    Dobrý den, já mám dotaz, jak je to, když vytápím krbovými kamny a přitápím i plynem.Děkuji.Bára

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • repka@vesna.cz: Dobrý den, ptám se za řidiče, zda mají nárok od zaměstnavatele na zajištění...
  • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
  • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
  • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
  • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...