Od 1. 1. 2024 se mění normativní náklady na bydlení. Tyto tabulkové náklady, jsou podstatné pro výpočet příspěvku na bydlení. V této nové kalkulačce si můžete spočítat, zda máte v roce 2024, nárok na příspěvek na bydlení a kolik byste mohli dostat. Žádost si pak můžete vyřídit na Úřadu práce.
Příspěvek na bydlení je sociální dávka, která je určená pro ty, kdo mají spíše nižší příjem a potřebují pomoci s úhradou nákladů na bydlení. Nárok na přídavky na bydlení má majitel bytu (v osobním nebo družstevním vlastnictví), nebo ten, kdo bydlí v nájmu nebo v podnájmu. Nárok je i při užívání bytu (domu) na základě věcného břemene. Nárok může být i u chaty nebo chalupy (pokud slouží k trvalému bydlení).
Výše přídavků na bydlení se odvíjí od toho, kolik lidí v bytě (domě) bydlí, jaké jsou jejich příjmy a také jaké jsou doložené (skutečné) náklady na bydlení. Záleží i na tom, jako jsou normativní náklady na bydlení (to jsou tabulkové náklady – maximum, které u příspěvku na bydlení můžete dostat).
Od 1. ledna 2024, se mění podmínky pro přídavky na bydlení. A platí i nové tabulky – normativní náklady na bydlení. Což bude mít velký vliv na výpočet příspěvků na bydlení.
Od ledna 2024, se pro některé rodiny mohou snížit dávky na bydlení (zbytek domácností bude mít stejně, někdo i více peněz, než v minulém roce).
Pro výpočet, kolik bude příspěvek na bydlení od 1. 1. 2024, zadejte do kalkulačky všechny potřebné údaje:
Od začátku roku 2024, začíná platit několik změn, díky kterým bude mít na příspěvek na bydlení nárok více domácností. Hlavní změny se týkají normativních nákladů na bydlení. V roce 2024, se nebudou valorizovat tabulky, a ruší se i paragraf 26a (mimořádné zvýšení, které platilo v roce 2022 a 2023).
Došlo také k prodloužení možnosti žádat o příspěvek na bydlení i při bydlení na chatě nebo chalupě (obecně v rekreačním objektu). A od ledna se také zjednodušuje vyřízení žádosti o tuto sociální dávku.
Úřad práce, si nově může vyžádat informace o nákladech na plyn nebo elektřinu přímo od dodavatele energií. Nebo si může sám zjišťovat informace o příjmech od zaměstnavatele. Nebo i informace o majetkové situaci od banky (to se ale týká především dávek hmotné nouze, jako je příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.
Podle aktuálních statistik dostává přídavky na bydlení cca 270 tisíc domácností. A jedná se o průměrnou měsíční částku 6 300 Kč.
Skoro každý rok, dochází od ledna ke zvýšení normativních (tabulkových) nákladů na bydlení. V roce 2024 to ale tak úplně neplatí. Základní tabulky se v roce 2024 nemění – platí stejné hodnoty jako v předchozím roce.
Od ledna 2024, se ale ruší paragraf 26a, který během posledních 2 roků (2022 a 2023) zajišťoval mimořádné zvýšení normativů o 1400 až 2800 Kč. Na to už ale nebude nárok, a tak se reálné hodnoty, které se používají pro výpočet dávek na bydlení, sníží o 1400 až 2800 Kč. Což může znamenat i snížení dávek.
Na základě toho, kolik jsou v daném roce normativní náklady, je určen i limit pro maximální výši přídavku na bydlení. Výše normativních nákladů také rozhoduje o tom, zda vůbec budete mít nárok, na tuto sociální dávku.
Tabulky normativních nákladů, které se od 1. 1. 2024 mění, najdete zde.
Podmínky, které musí být splněny pro nárok na přídavky na bydlení:
Ještě poměrně nedávno platilo, že o příspěvek na bydlení si mohl požádat jen to, kdo měl v daném bytě (domě) trvalé bydliště. Při posuzování nároku na bydlení, se také zohledňovaly jen ty osoby, které měly v bytě trvalý pobyt.
To se ale již v roce 2020 změnilo. Aktuálně se již neposuzuje trvalé bydliště, ale jen skutečné bydliště.
U příspěvku na bydlení se tedy posuzují všechny osoby, které v bytě skutečně žijí. To, kde mají vedené trvalé bydliště, už nehraje tak velkou roli.
V žádosti o příspěvek na bydlení je nutné doložit průměrnou výši měsíčního příjmu za poslední 3 měsíce (předchozí kalendářní čtvrtletí).
Po schválení žádosti o příspěvek na bydlení, se pak příjem dokládá opakovaně, 2x za rok – v červenci a v lednu (za předchozí čtvrtletí).
Příjem se dokládá za všechny osoby, které v bytě bydlí. Dokládá se čistý příjem. U příspěvku na bydlení se zohledňují různé příjmy:
Jako příjem, se tedy započítá skoro vše – výjimkou jsou například jednorázové sociální dávky (porodné nebo pohřebné). Dále také dávky ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí).
Podobě jako příjmy, i náklady na bydlení, se dokládají 2x za rok (za předchozí kalendářní čtvrtletí). Je nutné doložit skutečně zaplacené náklady.
Do nákladů se počítá především:
Některé náklady spojené s bydlením se ale nezohlední – jedná se například o splátky hypotéky, příspěvek do fondu oprav. Do nákladů nepatří ani platba za telefon, internet nebo televizní a rozhlasový poplatek. A další.
V roce 2024 je k dispozici i nový, jednodušší online formulář . Prostřednictvím této nové žádosti, je možné vše vyřídit jen přes internet. Stačí jen naskenované nebo vyfocené doklady a není potřeba osobní návštěva na Úřadu práce.
Žádost o příspěvek na bydlení se vyřizuje na Úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště. Příslušný formulář je možné najít na webu MPSV:
Kromě samotného formuláře s žádostí o příspěvek na bydlení ale budete potřebovat i další formuláře:
nebo
U dětí je potřeba:
Mohou být ale potřeba i další formuláře (o výživném, o vedení v evidenci Úřadu práce, potvrzení o zdravotním stavu apod.
Pokud si nevíte rady, jak vyplnit žádost o příspěvek na bydlení pak se můžete podívat na tento vzor vyplněného formuláře – vzorová žádost o příspěvek na bydlení.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.