Kolik je minimální mzda a jak se zvyšuje?

<span>Minimální mzda v roce 2017 tedy bude 11000 Kč. Současně se také zvyšuje minimální hodinová mzda z 58,70 Kč na 66 Kč.</span> Minimální mzda v roce 2017 tedy bude 11000 Kč. Současně se také zvyšuje minimální hodinová mzda z 58,70 Kč na 66 Kč.

V posledních dvou letech, se stalo „dobrým“ zvykem, že s příchodem nového roku, se zvyšuje i výše minimální mzdy. Tak tomu ale dlouhou dobu nebylo. Minimální mzda byla velmi dlouho na stejné úrovni. Poslední tři roky (2015, 2016 a nyní i 2017) se ale minimální mzda pravidelně každý rok zvyšuje.

Zvýšení minimální mzdy od 1. 1. 2024

V roce 2024, se bude minimální mzda zvyšovat o 1600 Kč na 18 900 Kč. Minimální hodinová mzda bude 112,50 Kč

Od ledna se zvýší i zaručená mzda pro 1, 2, a 3 skupinu o 1600 Kč. A také pro 8 skupinu o 3200 Kč.

V roce 2024, se bude měnit i výpočet čisté mzdy.

Viz: Kolik bude minimální mzda v roce 2024 (zvýšení od 1. 1. 2024)?

Kolik je minimální mzda pro rok 2017

Od 1. 1. 2017 dochází k poměrně výraznému navýšení výše minimální mzdy. Ta se totiž zvyšuje o 1100 Kč. To je nejvíce za celou „historii“. Při předchozích zvyšováních minimální mzdy to bývalo jen maximálně o 500 nebo 700 Kč.

Minimální mzda v roce 2017 tedy bude 11000 Kč. Současně se také zvyšuje minimální hodinová mzda z 58,70 Kč na 66 Kč.

Jak se zvyšuje minimální mzda

V následujícím grafu (zdroj. Wikipedia.org) můžete vidět, jak se zvyšovala minimální mzda v posledních 25 letech. Zatímco ještě v roce 1991 to bylo 2000 Kč, v roce 2001 to už bylo 5000 Kč, v roce 2011 pak už 8000 Kč a nově tedy v roce 2017 to bude 11000 Kč.

Graf: minimální mzda 1991 - 2017 (zdroj:wikipedia.org)

Graf: minimální mzda 1991 – 2017 (zdroj:wikipedia.org)

Zároveň je ale vidět, že s výjimkou posledních několika let, se minimální mzda dlouho neměnila. Mezi roky 2007 až 2013 nedošlo k žádnému navýšení. To bylo minimálně z části dané průběhem tehdejší ekonomické krize.

Minimální mzda vs. průměrná mzda v ČR

Průměrná mzda v ČR na začátku roku 2016 byla 26 480 Kč. Český statistický úřad sice zatím ještě nevydal informaci o tom, jaká byla průměrná mzda ke konci roku 2016, dá se ale předpokládat, že bude vyšší. To je dáno i tím, že aktuálně je v ČR poměrně hodně nízká nezaměstnanost, a firmy tak ve snaze nalézt nové zaměstnance, zvyšují platy (někdy i dost výrazně, byť často jen pro nové zaměstnance a ti stávající mají „smůlu“).

Po zvýšení minimální mzdy, od začátku roku 2017, by se tak minimální mzda měla dostat až na úroveň cca 40% průměrné mzdy. Vzhledem k tomu, že průměrná mzda je poněkud zavádějící údaj (je deformován skupinou lidí s velmi vysokými příjmy), je tedy pravděpodobné, že minimální mzda bude na úrovni až 50% toho, co je běžná mzda (medián – tedy toho co dostává nejvíce lidí).

K čemu je dobrá minimální mzda?

Minimální mzda pouze říká, že zaměstnanec musí za práci dostávat nejméně tuto částku. A to ať už pracuje pro stát, nebo v soukromé sféře. Pozor jen na to, že někdy může být i minimální mzda snížena. To se týká třeba zaměstnanců, kteří nastupují do prvního zaměstnání a je jim 18 – 21 roků. Ti mohou prvních 6 měsíců dostávat jenom 90% z minimální mzdy. Pokud se jedná o zaměstnance, kterému je méně než 18 roků, pak může mít dokonce jen 80% z minimální mzdy atd.

Reálně ale, za skutečnou minimální mzdu, až tak mnoho lidí nepracuje. V celé ČR se jedná pouze o několik desítek tisíc lidí. Reálně, většina ostatních zaměstnanců, dostává minimálně tzv. „zaručenu mzdu“. A ta je vyšší (někdy i o dost), než ta minimální.

Minimální zaručená mzda

Příslušné předpisy definují, že určité skupiny zaměstnanců (profesí), mají nárok na tzv. minimální zaručenou mzdu. Ta je (i podstatně), vyšší než „obyčejná“ minimální mzda. Minimální zaručená mzda říká, že pokud někdo pracuje například jako řidič autobusu, tak musí dostávat minimálně 16400 Kč (platí pro rok 2017).

V souvislosti se zvýšením minimální mzdy se pak pochopitelně navyšuje i minimální zaručená mzda. Pro rok 2017 tedy platí tyto částky:

 • 1 skupina = nekvalifikované práce, minimální mzda bude 11000 Kč
 • 2 skupina = jednoduché odborné práce (kopáč, přidavač, domovník, školník apod.), minimální mzda bude 12 200 Kč
 • 3 skupina = profese s vyšší odborností (holič, kadeřník, strojvedoucí v metru, opravy aut apod.), minimální mzda bude 13 400 Kč
 • 4 skupina = odborné práce (krejčí, mzdová účetní, apod.), minimální mzda bude 14 800 Kč
 • 5 skupina = odborné specializované práce (řidiči autobusů, zdravotní sestry, porodní asistentky apod.), minimální mzda bude 16 400 Kč
 • 6 skupina = systémové, specializované práce (správa IT, organizace prodeje apod.), minimální mzda bude 18 100 Kč
 • 7 skupina = tvůrčí a systémová práce (lékaři, zubaři, vyučování na VŠ apod.), minimální mzda bude 19 900 Kč
 • 8 skupina = tvůrčí a systémová práce, která je psychicky náročná (operace na finančním trhu, řídící pozice apod.), minimální mzda bude 22 000 Kč

Minimální mzda v Německu

Je česká minimální mzda nízká nebo je „v normě“? Třeba u našeho souseda, v Německu, je aktuálně minimální mzda ve výši 8,5 Eura za hodinu, tj. cca 230 Kč za hodinu (pro rok 2017 se má také zvyšovat). Tj. česká minimální mzda je na úrovni cca 30% té německé. Takže to vypadá jako málo. V Německu je ale poměrně vysoká průměrná mzda (cca 105 tisíc korun). Poměr mezi německou minimální mzdou a tou průměrnou je tedy podobný jako v ČR. I zde je minimální mzda na úrovni cca 37% té průměrné.

Minimální mzda ve Francii

V souvislosti s tím, že Francie nedávno zavedla povinnost, aby řidiči nákladních automobilů, při průjezdu Francií dostávali mzdu ve výši minimální mzdy ve Francii, je otázka, jak je na tom s minimální mzdou právě Francie?

Průměrná mzda ve Francii je aktuálně cca 95 tisíc korun. Minimální mzda je pak ve Francii vyšší – je to 9,67 eura na hodinu, tedy cca 262 Kč (což je mimochodem druhá nejvyšší minimální mzda v EU). Rozdíl mezi minimální a průměrnou mzdou je tedy ve Francii nižší než v jiných státech, aktuálně je minimální mzda na úrovni až 43% z té průměrné.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Lichvářské půjčky na ruku. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Krátkodobé rychlé půjčky ihned. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kolik je minimální mzda a jak se zvyšuje?

Diskuse: 2
 • Custom avatar Pavel

  Za některou práci mám 60kč na hodinu, nebo 65kč na hodinu.
  Co mám dělat když mi zaměstnavatel nechce doplatit hodinovou
  minimální mzdu Děkuji. Pavel

 • Radka

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,kolik bych měla mít čistou mzdu,když pracuji ve školní jídelně jako pomocná kuchařka na 6 hodin denně.Vím,že se od ledna 2017 zvyšovalo a já beru skoro stejně jako v listopadu 2016.Jsem na dotaci a vedoucí mi na to odpověděla,že jsou na to tabulky a dostanou určitou sumu.Předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne…Radka

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...
 • milka58@seznam.cz: Manžel je odkázán na plnou péči zdravotníků v LDN.Má myotonickou disfunkci sv...
 • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
 • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...