Kalkulačka čistá mzda od 1. 1. 2016

<span>Pro výpočet čisté mzdy se vychází z toho, jaká je vaše hrubá mzda a jaké uplatňujte daňové slevy či zvýhodnění </span> Pro výpočet čisté mzdy se vychází z toho, jaká je vaše hrubá mzda a jaké uplatňujte daňové slevy či zvýhodnění

V této kalkulačce si můžete sami spočítat, jak vysoká by měla být vaše čistá mzda. Na základě toho, jaká je vaše hrubá mzda a toho, jaké uplatňujete slevy, či daňová zvýhodnění, vám spočítáme vaši čistou mzdu. V doprovodném článku pak najdete doplňující informace a přehled všech daňových slev, zvýhodnění nebo bonusů, které můžete uplatnit, tak aby vám ze mzdy zůstávalo co nejvíce peněz.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka čistá mzda od 1. 1. 2020.

Mzdová kalkulačka 2016

Kalkulačka čistá mzda
Hrubá měsíční mzda

Počet nezaopatřených dětí bez ZTP/P

Počet nezaopatřených dětí se ZTP/P

Podepsané daňové prohlášení
(u zaměstnavatele)
Sleva na dani - student
Sleva na dani - invalidní důchodce
Průkaz ZTP/P
Výpočet

Jak se počítá čistá mzda

Pro výpočet čisté mzdy se vychází z toho, jaká je vaše hrubá mzda a jaké uplatňujte daňové slevy či zvýhodnění (jejich přehled viz níže).

Při výpočtu čisté mzdy jsou nejprve uplatněny různé srážky ze mzdy – jedná se hlavně o:

 • Zdravotní pojištění – zaměstnanec platí zdravotní pojištění ve výši 4,5% z hrubé mzdy (zaměstnavatel pak navíc dalších 9%)
 • Sociální pojištění – zaměstnanec platí 6,5% z hrubé mzdy (zaměstnavatel pak navíc dalších 25%)
 • Zdanění mzdy – záloha na daň je 15% z supehrubé mzdy (*)
 • Solidární daň – pokud máte měsíční hrubou mzdu vyšší než 108 024 Kč, pak vše co, je nad tuto částku, je zdaněno 7% srážkou
 • Další srážky ze mzdy – jedná se o případy, kdy je uzavřena se zaměstnavatelem nějaká dohoda o srážkách ze mzdy, nebo se jedná o jiné srážky, jako je např. exekuce na mzdu apod.

(*) Superhrubá mzda se používá pro výpočet daňové povinnosti. Jedná se o součet hrubé mzda zaměstnance + sociální pojištění zaplacené zaměstnavatelem + zdravotní pojištění zaplacené zaměstnavatelem. Superhrubá mzda je tedy cca 134% hrubé mzdy (pro výpočet daně se pak superhrubá mzda zaokrouhluje na celé stovky nahoru, takže to pak ve skutečném výpočtu může být i o něco málo více než 134%)

Daňové slevy a daňové zvýhodnění

Pokud zaměstnanec u svého zaměstnavatele uplatňuje daňové slevy a zvýhodnění (tj. „podepsal růžový papír“), pak se při výpočtu čisté mzdy započítají jednotlivé slevy a zvýhodnění. Jedná se typicky o daňovou slevu na zaměstnance (2070 Kč měsíčně), nebo daňové zvýhodnění na dítě (1117 Kč až 1717 Kč, podle počtu dětí), daňová sleva na studenta, důchodce apod. Přehled všech daňových slev a zvýhodnění viz následující tabulka:

Slevy v roce 2016 Roční (Kč) Měsíční (Kč)
Na poplatníka 24840 2070
Na druhého z manželů bez příjmů 24840 2070
Na druhého z manželů bez příjmů ZTP/P 49680 4140
Invalidní důchod I. a II. stupně 2520 210
Invalidní důchod III. stupně 5040 420
Držitel průkazu ZTP/P 16140 1345
Student 4020 335
Daňové zvýhodnění na první dítě 13404 1117
Daňové zvýhodnění na druhé dítě 17004 1417
Daňové zvýhodnění na třetí dítě 20604 1717
Daňové zvýhodnění na první dítě se ZTP 26808 2234
Daňové zvýhodnění na druhé dítě se ZTP 34008 2834
Daňové zvýhodnění na třetí dítě se ZTP 41208 3434

Daňový bonus na dítě 2016

V případě, že je celkové daňové zvýhodnění na dítě (součet za všechny děti zaměstnance) vyšší než záloha na daň (která zůstala po započtení slevy na poplatníka), může vznikat nárok na tzv. daňový bonus.

Daňový bonus pak může být přičten a to až ve výši 5025 Kč měsíčně (resp. 60 300 Kč ročně). Díky daňovému bonusu je pak možné, aby měl zaměstnanec čistou mzdu vyšší než je jeho hrubá mzda. To se ale týká spíše zaměstnanců s nižší mzdou (tedy i s nízkými povinnými odvody) nebo zaměstnanců s větším počtem dětí.

Pozor také na to, že daňové zvýhodnění na dítě si může uplatnit vždy jen jeden z rodičů. Je ale možné aby si jeden rodič uplatnil daňové zvýhodnění na jedno dítě a druhý rodič daňové zvýhodnění na druhé dítě.

Příklad výpočtu čisté mzdy

V tomto příkladu si pro názornost ukážeme, jak se postupuje při výpočtu čisté mzdy. V našem teoretickém příkladu budeme mít zaměstnance, který má průměrnou mzdu, tedy 28 000 Kč a má dvě děti. U zaměstnavatele uplatňuje daňové zvýhodnění (má podepsaný „růžový papír“)

 • Základní hrubá mzda: 28000 Kč

Z hrubé mzdy se pak provedou následující srážky:

 • Sociální pojištění = 6,5% z 28000 Kč = 1820 Kč
 • Zdravotní pojištění = 4,5% z 28000 Kč = 1260 Kč

Sociální a zdravotní pojištění neplatí jen zaměstnanec, podstatně více na tato dvě pojištění odvádí i zaměstnavatel:

 • Sociální pojištění, které navíc platí zaměstnavatel = 25% z 28000 Kč = 7000 Kč
 • Zdravotní pojištění, které navíc platí zaměstnavatel = 9% ze 28000 Kč =2520 Kč
 • Super hrubá mzda = 37 520 Kč (pro další výpočet se ale zaokrouhlí na celé stovky nahoru, tj. 36000 Kč)

Záloha na daně a slevy:

 • Záloha na daň z příjmu = 15% ze super hrubé mzdy= 5640 Kč
 • Sleva na poplatníka = 2070 Kč
 • Zvýhodnění na první dítě = 1 117 Kč
 • Zvýhodnění na druhé dítě = 1 417 Kč
 • Celkem na děti = 2534 Kč

Jaká je čistá mzda?

 • Daň po uplatnění slevy a zvýhodnění = 1024 Kč
 • Celkové srážky (daň + soc. + zdrav) = 4104 Kč
 • Čistá mzda = 23 884 Kč

Z výše uvedeného příkladu vyplývá, že zaměstnanci z průměrné mzdy zůstává cca 85% jako čistá mzda. Zaměstnavatel pak odvádí 34%, stát tedy dostává asi 50% toho, co byla původní hrubá mzda (13 636 Kč).

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Rychlá půjčka bez ručitele – až 80.000 Kč. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Nebankovní úvěr až 2 milióny korun. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka čistá mzda od 1. 1. 2016

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • FMach: Tak superhrubá mzda a co to vlastně je. Daň se platí i ze sociálního pojištěn...
 • JANA BARTOŠKOVÁ: Splacím dluh 15 let a pořad nic neni splaceno a ted jsem dostala exekuci jsem z...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Nic anebo také hodně peněz. To bude mít každý právník jinak, neexistuje žád...
 • alexandra kadlecova: Prosím Vás kolik zaplatím právníkovi za konzultaci a koluk v případě,že mne ...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Pokud vaše péče o nemocnou maminku spadala pod paragraf 41, odstavec 3 (zákon o z...