Kalkulačka životní minimum v roce 2020

<span>Životní a existenční minimum jsou částky definované příslušným zákonem. Konkrétně se jedná o zákon číslo 110/2006 Sb. </span> Životní a existenční minimum jsou částky definované příslušným zákonem. Konkrétně se jedná o zákon číslo 110/2006 Sb.

V této online kalkulačce (níže na stránce), si můžete spočítat, jaké je v roce 2020 životní minimum vás a vaší rodiny (respektive osob ve vaší společné domácnosti). Podíváme se na to, jestli jsou u životního a existenčního minima v roce 2020 nějaké změny, a co je to vlastně životní minimum a čeho se týká.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka životní minimum v roce 2021.

Výpočet životní minimum od 1. 4. 2020

Kalkulačka životní minimum 2020
Jednotlivec nebo rodina?
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Jednotlivec - 3860 Kč
První osoba - 3550 Kč
Dalsi osoby - 3200 Kč
Děti do 6 roků
1970 Kč
Děti 6 - 15 roků
2420 Kč
Děti do 26 roků
2770 Kč
Výpočet

Co je to životní a existenční minimum

Životní a existenční minimum jsou částky definované příslušným zákonem. Konkrétně se jedná o zákon číslo 110/2006 Sb.

Životní minimum je stanoveno jako hranice minimálního peněžního příjmu fyzických osob, které by jim mělo zajistit výživu a pokrýt náklady na ostatní základní osobní potřeby (s výjimkou nákladů na bydlení). Tedy životní minimum by měl být minimální příjem, za který si člověk zajistí jídlo a základní hygienické potřeby a oblečení.

Existenční minimum je pak nižší částka a jedná se o minimální hranici příjmu, která pokrývá zajištění výživy a základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.

Jaké je životní a existenční minimum v roce 2020

Životní a existenční minimum je určeno příslušným zákonem a k jeho zvýšení může dojít buď novelou zákona, nebo vydáním příslušného nařízení vlády. K tomu došlo v roce 2020. Od 1.4.2020 se životní a existenční minimum zvyšuje o cca 13% – viz nové částky dále. Naposledy se životní a existenční minimum měnilo již před delší dobou. Vzhledem k růstu cen, inflaci a dalším faktorům, již tedy bylo zvýšení životního minima na místě.

Kolik je životní minimum v roce 2020?

Životní a existenční minimum jednotlivce:

 • Životní minimum jednotlivce je 3860 Kč
 • Existenční minimum jednotlivce je 2490 Kč

Žije-li více osob ve společné domácnosti, resp. je-li více osob posuzováno společně, pak platí tyto částky pro životní minimum

 • První dospělá osoba v domácnosti = 3550 Kč
 • Druhá a další dospělá osoba v domácnosti = 3200 Kč
 • Dítě do 6 roků = 1970 Kč
 • Dítě 6 – 15 roků = 2420 Kč
 • Dítě do 26 roků = 2770 Kč

Životní minimum pro rodinu s dítětem (dětmi)

Výpočet výše životního minima pro rodinu s dítětem nebo dětmi se provádí tak, že se sečtou částky připadající na jednotlivé členy rodiny. Níže uvádíme několik příkladů, jak by mohlo vypadat životní minimum pro rodinu v roce 2020:

 • Rodina 2 dospělé osoby a jedno dítě do 6 roků = 8720 Kč
 • Rodina 2 dospělé osoby a jedno dítě do 15 roků = 9170 Kč
 • Rodina 2 dospělé osoby a jedno dítě do 26 roků = 9520 Kč
 • Rodina 2 dospělé osoby a dvě děti do 6 roků = 10690 Kč
 • Rodina 2 dospělé osoby a dvě děti do 15 roků = 11590 Kč
 • Rodina 2 dospělé osoby a dvě děti do 26 roků = 12290 Kč

Životní minimum pro matku samoživitelku s dítětem nebo dětmi

Podobně jako u životního minima pro rodinu se počítá životní minimum i pro matku samoživitelku (resp. otce samoživitele) který má nějaké dítě/děti:

 • Matka s dítětem do 6 roků = 5520 Kč
 • Matka s dítětem do 15 roků = 5970 Kč
 • Matka s dítětem do 26 roků = 6320 Kč
 • Matka se dvěma dětmi do 6 roků = 7490 Kč
 • Matka se dvěma dětmi do 15 roků = 8390 Kč
 • Matka se dvěma dětmi do 26 roků = 9090 Kč

K čemu je dobré životní a existenční minimum

Samotné životní a existenční minimum je jen určité číslo, které je stanovené zákonem. Jeho význam je v tom, že v různých dalších zákonech se s tímto číslem dále počítá. Třeba při posuzování nároku na různé sociální dávky, se přihlíží k tomu, jako životní minimum jednotlivce či rodiny.

Týká se to například i nároku na přídavky na dítě. Tam nesmí, průměrný příjem rodiny překročit 2,7 násobek životního minima. Podobné je to i u sociální dávky porodné. Příjem zde opět nesmí překročit 2,7 násobek životního minima.

Životní minimum vstupuje i do posuzování nároku dávek hmotné nouze – příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení (či jiných mimořádných dávek hmotné nouze). Životní minimum má pak vliv i na to jaká je nezabavitelná částka při exekuci nebo insolvenci.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka i pro nezaměstnané – Praha a okolí. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Hotovostní půjčka i pro nezaměstnané – Brno a okolí. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka životní minimum v roce 2020

Diskuse: 1
 • Custom avatar Jana Sedláčková

  Dobrý den, prosím o radu.

  Jsem vedena na hmotné nouzi společně s dcerami 24 a 26 let. Dcery studují denní pedagogickou vysokou školu s tím,že starší má 4.4 2018 26. let.
  Zajímá mě,když studium dokončí až v roce 2019, jelikož začala později a jedná se o denní sudium. tedy zajímá mě zda se———— musí sama hlásit za svojí osobu na pracovní úřad a taky ohledně zdravotního pojištěn——í,jelikož jsme vedeni jako tříčlenná společná domácnost, nevím,pracovníce úřadu mi to říkala, ale nevím,zda je tomu tak. Já .mám invalidní důchod 1.stupně a měsíčně si na smlouvu přivydělávám asi 3000 korun.Dcera se soustavně připravuje na školu a těžko by zvládala při studiu pracovat.
  Doufám, že můj dotaz zní pochopitelně , nemám na koho obrátit. Děkuji, pěkný den,Sedláčková.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru