Kalkulačka mateřská dovolená 2014

Spočítejte si, jaká bude vaše mateřská v roce 2014. Kdo má nárok na peněžitou pomoc v mateřství a na co si dát pozor? Přečtěte si tento článek a dozvíte se vše potřebné. Spočítejte si, jaká bude vaše mateřská v roce 2014. Kdo má nárok na peněžitou pomoc v mateřství a na co si dát pozor? Přečtěte si tento článek a dozvíte se vše potřebné.

Mateřská dovolená, mateřský příspěvek, nebo nejpřesněji peněžitá pomoc v mateřství patří mezi nemocenské dávky vyplácené z nemocenského pojištění. Následující kalkulačka pro výpočet mateřské v aktuální verzi pro rok 2014 vám umožní spočítat, jaká bude vaše mateřská v roce 2014. Dále jsme pro vás připravili podrobný přehled informací o mateřské dovolené v roce 2014, kdo má nárok, jaká je její délka, jak se provádí výpočet mateřského příspěvku, a na co byste si určitě měli dát pozor, aby to pro vás bylo co nejvýhodnější.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka mateřská dovolená 2020.

Mateřská dovolená 2014 – online kalkulačka

Kalkulačka mateřská
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Další užitečné kalkulačky nejenom pro maminky

Nárok na mateřskou dovolenou 2014

Podmínky přiznání nároku na mateřskou dovolenou se v roce 2014 nijak zásadně nemění. Od 1. 1. 2014 došlo pouze k úpravě redukčních hranic, které se používají pro výpočet výše mateřského příspěvku. Redukční hranice se od 1. 1. 2014 zvýšily takto:

 • 1 redukční hranice se zvýšila o 2 Kč z 863 Kč (v roce 2013) na 865 Kč (v roce 2014)
 • 2 redukční hranice se zvýšila o 3 Kč z 1295 Kč (v roce 2013) na 1298 Kč (v roce 2014)
 • 3 redukční hranice se zvýšila o 6 Kč z 2589 Kč (v roce 2013) na 2595 Kč (v roce 2014)

Jinak platí stále stejné podmínky:

 • Nárok na mateřskou má zaměstnanec, pokud v posledních dvou letech bylo placeno nemocenské pojištění alespoň 270 dní (poslední 2 roky = posledních 24 měsíců před podáním žádosti o peněžitou pomoc v mateřství)
 • Nárok na mateřskou má i OSVČ, pokud splní podmínku 270 dní placeného nemocenského pojištění za poslední 2 roky, a současně, pokud v posledním roce bylo nemocenské pojištění placeno nejméně 180 dní (poslední rok = posledních 12 měsíců před podáním žádosti o peněžitou pomoc v mateřství)

Délka mateřské dovolené 2014

Délka mateřská dovolené – resp. doba, po kterou je poskytována peněžitá pomoc v mateřství, je tato:

 • Maximální délka mateřské dovolené při narození jednoho dítěte = 196 dní
 • Maximální dílka mateřské dovolené při narození 2 a více dětí = 259 dní

Mateřská dovolená zpravidla začíná v období 6 – 8 týdne před očekávaným porodem. V případě rizikového těhotenství může vlastní mateřské dovolené ještě předcházet pracovní neschopnost (nemocenská). Délka mateřské je 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo 31 týdnů, při narození 2 a více dětí. Platí pak ještě toto omezení:

 • Peněžitou pomoc v mateřství je možné pobírat maximálně do 1 roku dítěte
 • Výjimkou je stav kdy se nejedná o porod ale převzetí dítěte do péče, pak je možné mateřskou čerpat až do věku 7 roků

Uvedené maximální doby ale nijak neprodlužují celkovou délkou. Stále je nárok jen na 196 resp. 259 dní. Maximální doba, do kdy je možné PPM čerpa,t pouze určuje období, během kterého musí být vybrána

Výpočet mateřské 2014

Výpočet PPM (Peněžitá Pomoc v Mateřství) se provádí podobně, jako výpočet dalších nemocenských dávek  – ošetřovné nebo nemocenská. I pro mateřskou je rozhodující denní vyměřovací základ. Ten je stanovený z hrubé mzdy – počítá se průměr za posledních 12 měsíců.

Vyměřovací základ se pro výpočet dále redukuje – jsou stanoveny 3 redukční hranice. Na rozdíl od jiných nemocenských dávek, u mateřské se v první redukční hranici započítává 100% (pro nemocenskou nebo ošetřovné se do 1 redukční hranice zahrnuje pouze 90% DVZ).

Mateřská je pak také vyplácena jako 70% z redukovaného vyměřovacího základu (nemocenská nebo ošetřovné se platí jen jako 60% z vyměřovacího základu). Konkrétní výpočet si můžete sami provést v kalkulačce pro výpočet.

Příklad výpočtu: peněžitá pomoc v mateřství 2014

Paní Svobodová očekává narození jednoho dítěte. Až do nástupu na mateřskou (déle, než dva roky) pracovala jako prodavačka s hrubou měsíční mzdou 25 500 Kč. Na konci minulého roku dostala prémie ve výši jedné měsíční čisté mzdy (20 000 Kč).

Peněžitá pomoc v mateřství pro paní Svobodovou by se tedy vypočítala takto:

Denní vyměřovací základ = ((12 * 25 500) + 20 000)/365 = 893,15 Kč (tj. celkové příjmy za poslední 12 měsíců děleno počtem kalendářních dní, protože mateřská se vyplácí za kalendářní dny)

Redukce vyměřovacího základu:

 • Do první redukční hranice se započítá 100% = tj. do 865 Kč
 • Ze zbytku (893,15 – 865) se započítá 60% = tj. 16,89 Kč
 • Redukovaný vyměřovací základ = 882 Kč

Pozn.: výpočet by pokračoval dál, pokud by byl denní vyměřovací základ vyšší, do 1295 Kč se započítává 60%, do 2595 Kč se započítává 30%. Jednotlivé mezi výpočty se zaokrouhlují na 2 desetinná místa. Výsledný součet se pak zaokrouhlí na celé koruny

Mateřská = 70% z redukovaného vyměřovacího základu = 882 Kč/den

Celková mateřská = 196 * 882 = 121 128 Kč (při jednom dítěti je délka PPM max. 196 kalendářních dní, měsíčně by to vycházelo na cca 26 460 Kč/měsíc (měsíc o délce 30 kalendářních dní)).

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství

Mateřský příspěvek (peněžitá pomoc v mateřství není jediná dávka, na kterou může být v těhotenství a po narození dítěte nárok). Pokud je žena z důvodu těhotenství, nebo po porodu, v zaměstnání převedena na jinou pracovní pozici (třeba z důvodu, že nemůže manipulovat s těžkými břemeny) a pokud jí tímto klesne její mzda, může mít nárok na vyrovnávací příspěvek. Ten slouží, jako kompenzace v případech, kdy z důvodu mateřství nebo těhotenství, došlo ke snížení příjmů.

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství se vyplácí za každý kalendářní den, kdy byla žena převedena na jinou práci. Výše této dávky se stanoví jako rozdíl mezi příjmem před a po převedení na novou práci. Vyrovnávací příspěvek se vyplácí pouze do doby, než vznikne nárok na klasickou mateřskou.

Maximální mateřská

V aktuálním roce – 2014 – je maximální možná dosažitelná mateřská ve výši 1060 Kč / den, což odpovídá přibližně 31 794 Kč měsíčně, tj.:

 • Maximálně 207 760 při narození jednoho dítěte
 • Maximálně 274 540 Kč při narození dvou a více dětí

Abyste dostali tuto maximální mateřskou, musel by být výš průměrný hrubý měsíční příjem za posledních 12 měsíců ve výši cca 78 900 Kč/měsíčně.

Máte nějaký dotaz ohledně toho, jak se počítá mateřská, kdo na ni má nárok a kdo ne? Jaké musíte splnit podmínky a na co si dát pozor? Zeptejte se v diskuzi pod tímto článkem.

Potřebujete rychle získat peníze? Pak neváhejte a podívejte se, co vám nabízí SMS půjčka ihned na bankovním účtě. Snadno a rychle, za výhodných podmínek, bez placení poplatků předem a bez rizika si i vy můžete půjčit peníze. Umožní vám to i tyto půjčky bez registru a bez poplatku předem. Stačí jedno kliknutí a peníze už mohou bý tna cestě k vám.

Diskuse: Kalkulačka mateřská dovolená 2014

komentářů 499
 • Custom avatar Michaela

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak se bude vypočítávat nárok na PPM, když… Jsem zaměstnána od července 2011 na dobu neurčitou, mám syna 7 měsíců. Nyní se vracím do práce, ale jen jako brigádnice. Takto bych si přivydělávala než bych byla opět těhotná. Když bych nastoupila opět na rizikové těhotenství a byla tudíž na PN, jak se postupuje pak? Má přivýdělek nějaký vliv na výši nemocenské či PPM nebo se vychází ze situace při prvním dítěti? Děkuji.

 • Beny

  Dobrý den,
  ráda bych se poptala. Dne 28.5.2014 mi končí 3letá rodičovská dovolená. Druhý den 29.5 nastupuji zpět do práce, ale jsem znova těhotná a termín porodu je 6.12.2014, tudíž v práci budu do 25.10 (6týdnu) nebo 11.10 (8týdnu před porodem), tudíž zde nesplňuji 180 dní. Ale ve firmě pracuji již 12 let (s přestávkou 3let na mateřské). Mám nárok na Peněžitou pomoc? Nebo rovnou rodičák? Nebo se mi více vyplatí jít rovnou na rizikové a vlastně nenastoupit? je možné mi to i nějak spočítat? mzdu jsem měla a budu mít 13.000,-Kč čistého a na rodičovské jsem dostávala 7.600,-Kč. Děkuji moc moc

 • Zdenka

  Dobry den…mam dotaz ohledne materske…mela jsem dve zamestnani na pol.uvazek do druheho jsem nastoupila necely mesic pred tim nez jsem se dozvedela ze jsem tehotna…mela jsem rizikove tehotenstvi prot jsem odesla na nemocenskou a pobirala za obe dve zamestnani…nyni jsem nastoupila na materskou a byla jsem informovana ze mam narok pouze z jednoho zamestnani pry z duvodu ochranne lhuty….muzete mi prosim poradit zda se lze odvolat nebo co delat? Materska cini 5tis mesicne jsem samozivitelka a z tohoto nelze zit….navic jsem 3mesice rozvedena a byvaly manzel neni otcem ditete ale z duvodu ochranne lhuty je vsude psan jako otec….pritel a otec ditete je momentalne nezamestnany…cely zivot pracuji a vzdy jsem byla schopna se o vse postarat dite je vymodlene je mi 37 a nyni se potykam s takovou tezkou situaci…v tomto state uz opravdu je moznee vse….kazdy rom dostane vic nez pracujici clovek….

 • Custom avatar Simona

  Dobrý den,
  jsem zaměstnaná 3měsíce, mám pracovní smlouvu na dobru neurčitou a právě jsem prošla 3-měsíční zkušební dobou. Jsem ale také ve třetím měsíci těhotenství. Je to mé první a kvůli různým komplikacím, mě dal doktor na rizikové, budu tudíž celou dobu těhotenství na nemocenské. Termín budu mít 1.12.2014. Za poslední rok jsem odpracovala pouze měsíce, před tím jsem byla vedena na úřadu práce jako nezaměstnaná po dobu 8 měsíců).
  • V jaké výši budu pobírat mateřskou?
  1) VÝŠE MATEŘSKÉ – 70% z průměrného platu za posledních 12 měsíců
  1° – 3° měsíc jsem brala 25.000 hrubého platu
  4 °- 7\8° měsíc VÝŠE NEMOCENSKÉ předpokládám cc 15.000 (60% z hr. mzdy)

  • Jak se budou brát zbylé tři měsíce, které mi chybí k výpočtu průměrného platu za posledních 12měsíců?

  • V mém případě bude nemocenská vyšší než mateřská?

  Předem děkuji za odpovědˇ a přeji hezký den

 • Custom avatar Nikola

  Dobry den, chci se zeptat jak to funguje za predpokladu, ze ziju v zahranici. Uz ctvrtym rokem ziju v Londyne a platim si pojisteni tady. Do porodu bych se ale chtela vratit do Cech a zajima me, jestli mi materska bude vypocitana z meho anglickeho platu a co k tomu potrebuji. Dekuji za odpoved.

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den,

  mohou rodičovský příspěvek čerpat oba rodiče zároveň každý na jiné dítě?
  Konkrétně: maminka čerpá na 1. dítě rodičovský příspěvek a je v domácnosti, tatínek o rok později čerpá rodičovský příspěvek na 2.dítě, ale je zaměstnaný u zaměstnavatele.
  Předem děkuji za odpověď

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den,

  pracuji jako zaměstnanec. Můj zaměstnavatel je OSVČ. Smlouvu mám do konce roku a chtěla bych v nejbližších měsících otěhotnět. Těch 270 dní nemocenského pojištění bych měla splňovat pro pobírání mateřské dovolené. Chci se ale zeptat, zda za mě zaměstnavatel bude něco platit, nebo jde vše z OSSZ. Dejme tomu, že otěhotním v červenci, ale v prosinci mi už skončí smlouva. Jak to v mém případě bude? V minulém roce jsem pracovala 4 a půl měsíce, potom jsem byla na úřadě práce a nyní mám smlouvu od ledna do prosince. Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Regina

  Dobrý den,chtěla jsem se informovat zda mám nárok na čerpání mateřské dovolené a dále i rodičovské dovolené??Nyní jsem na mateřské dovolené,která mi končí 15.9.2015 a v lednu 2015 bych eventuelně porodila druhé dítě…..Jak by to prosím bylo s dávkami?Děkuji

 • Michaela

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, z čeho se bude vypočítávat výše druhé mateřské dovolené.
  – první dítě se narodilo 15. července 2011, nastoupila jsem na mateřskou 15.5.2011(8 týdnů před termínem porodu), předtím jsem byla zaměstnána od srpna 2007 a nepřetržitě jsem pracovala
  – jsem na rodičovské dovolené, která teď v červenci 2014 končí
  – jsem podruhé těhotná a termín porodu je stanoven na začátek ledna 2015
  Pokud bych už nenastoupila do práce a šla bych na nemocenskou od července 2014, z čeho se pak vypočítává výše mateřské dovolené? Z posledního odpracovaného roku nebo se do toho nějak započítává i právě již zmíněná nemocenská?

 • Radka

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to bude s mou mateřskou. Nyní jsem zaměstnána,ale smlouva mi končí 30.6.Termín porodu mám koncem září. Tudíž budu muset nastoupit na úřad práce. V roce 2013 jsem byla zaměstnána do konce května a od června do srpna jsem byla na úřadu práce. Jak se v tomto případě bude vypočítávat mateřská a budu mít na ní vůbec nárok? Děkuji

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den, Dne 1,11,2013 jsem nastoupila do práce. Teď jsem zjistila že jsem v jiném stavu a zajímalo by mě zda budu mít nárok na mateřskou? Termín mám na leden 2015 a pan doktor mi dal hned neschopenku a našla jsem si že musím mít odpracované nějaké dny. Děkuji za odpověď,

 • Custom avatar Pavlína

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, v současné době jsem asi 1 měsíc na mateřské a odevzdala jsem v zaměstnání žádost o mateřskou. Je možné si k mateřské přivydělat? Je výše tohoto přivýdělku nějak limitována, abych nepřišla o mateřskou. Je možno pracovat např. na dohodu? Musí se výše výdělku dokládat? Mohu pracovat na dohodu u stejného zaměstnavatele jako před nástupem mateřské? A jak je to u rodičovského příspěvku? Moc Děkuji

 • Custom avatar Alka

  Dobrý den , chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na mateřskou ? zaměstnána jsem byla od 23.května.2013 do 31.března.2014 od půlky ledna jsem byla na nemocenské a 19.května.2014 mi byla vystavena žádost na mateřskou od doktora.Žádost jsem odeslala poštou do zaměstnání,protože mají sídlo v Ostravě a z Kroměříže se mi tam jezdit nechtělo.Tak se chci zeptat jestli mi dojde nějaké vyjádření jestli je mateřská vyřízená nebo na ni nemám nárok,popřípadě kam se obrátit na zeptání ohledně vyřízení mateřské dovolené . Děkuji mnohokrát za odpověď

 • Custom avatar Martina

  Dobrý den , chtěla bych se ujistit jestli mám nárok na mateřskou dovolenou .. zaměstnána jsem byla od května 2013 do března 2014 , od ledna 2014 jsem byla na nemocenské kvůli rizikovému těhotenství a na konci května mi byla vydána žádost na mateřskou od lékaře kterou jsem odeslala do bývalého zaměstnání. Ještě mi nepřišlo žádné vyjádření tak bych chtěla vědět jestli s mateřskou počítat nebo na ni nemám ani nárok ? Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Eva

  Dobrý den,
  ráda bych se Vás zeptala na to, jestli mám nárok na výplatu MD i z druhého pracovního poměru, který ovšem trval pouze 4 měsíce, z toho 2 měsíce, kdy jsem již byla v PN, nicméně šlo o činnost, která byla lékařem povolena. Z toho poměru bylo řádně odváděno sociální o zdravotní pojištění. Díky za odpověď.

 • Custom avatar Natálie

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, jestli dostanu PPM pokud splňuji všechny podmínky pro její získání, ale pracuji 8 měsíců v zahraničí a na mateřskou bych nastupovala měsíc po ukončení tohoto zaměstnání.
  Pokud bych po skončení zaměstnání v zahraničí nastoupila na měsíc do práce v ČR, počítala by se mi PPM z průměru platů v zahraničí a v ČR nebo jen z posledního zaměstnání?

  Děkuji Vám za odpověď. Natálie

 • tereza

  Dobrý den, měla bych dotaz:
  Z čeho se mi bude vypočítávat PPM když splňuji podmínku za poslední dva roky placená nemocenská, ale hrubá průměrná mzda za posledních 12 měsíců? Mám jen Rodičovský příspěvek a budu mít odpracovaný měsíc před nástupem na druhou mateřskou. Z čeho se mi ta hrubá mzda bude počítat? Jen z toho odpracovaného měsíce?nebo se do toho započítává i rodičovský příspěvek?nebo ještě hrubá mzda z předešlé práce, ve které mi skončil prac.poměr 8.6.2013? Kolik vlastně musí být odpracováno aby měli z čeho vypočítat hrubou mzdu za 12měsíců, když to nelze třeba kvůli rizikovému těhotenství?
  Děkuji za odpověď Tereza

 • Custom avatar Kateřina

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, pracuji jako OSVČ a platím si nemocenské pojištění. Jelikož si ho platím více než 2 roky, předpokládám, že mi vzniká nárok na PPM. Jelikož si platím minimální zálohy, zvažuji, že by na PPM nastoupil manžel po ukončeném šestinedělí. Ke dni nástupu na mateřskou dovolenou, kterou nastoupím 6 týdnů před očekáváným porodem 16.8.2014 pozastavím OSVČ činnost se chci zeptat, pokud by manžel nastoupil po mém šestinedělí na mateřskou, kterou jako zaměstnanec bude mít vyšší a bude jí čerpat 22 týdnů, musím být po tu dobu 22 týdnů vedena třeba na úřadu práce či můžu být vedena jako osoba bez zdanitelných příjmů? ( manžel by i při pobírání mateřské chodil dál do práce). Jde mi o to, že bych po skončení čerpání PPM nastoupila na rodičovský příspěvek, zda budu mít možnost si zvolit délku čerpání, nebo automaticky spadnu do 4leté doby, případně co udělat v těch 22 týdnech, abych si délku rodičovského příspěvku mohla zvolit?
  Děkuji

 • meli

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat zda mi náleží mateřská z pracovní smlouvy, která byla uzavřena 1. 9. 2013 na dobu určitou do 30. 6. 2015 a je na zkrácený úvazek. Na tuto smlouvu pracuji 2 dny v týdnu.
  Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Nikola

  Dobrý den. Mám dvě děti starší jde do školy od září. Druhému budou v březnu tři roky. Měla jsem mateřskou na dva roky takže jsem pobírala 9000.V červenci mám poslední MD. Ale v práci jsem musela nahlásit změnu na tři roky MD. Ale zůstala jsem sama A nemám školku až malému budou tři. Můžu rozvázat pracovní poměr pro ) starání syna). Mám nárok na peníze. Děkuji moc Nikol

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.orgPokud si v předchozích letech platila nemocenské pojištění jako OSVČ, pak není potřeba řešit, že...více »
 • Iveta BaumrukováDobrý den , dcera má termín porodu 1.2.2021. Od 15.3.2020 je v zaměstnaneckém poměru. Před...více »
 • Jana Králová, kalkulacka.orgPokud splňujte podmínky pak ano. Je otázka, co myslíte tím "zrušil jsem kancelář", pokud je...více »
 • Hanák PetrDobrý den,, zrušil jsem kancelář a žádal jsem o kompenzační bonus v první etapě. Mám...více »