Kalkulačka mateřská dovolená – peněžitá pomoc v mateřství
Mateřská dovolená, mateřský příspěvek, nebo nejpřesněji peněžitá pomoc v mateřství patří mezi nemocenské dávky vyplácené z nemocenského pojištění. Následující kalkulačka pro výpočet mateřské v aktuální verzi pro rok 2014 vám umožní spočítat, jaká bude vaše mateřská v roce 2014. Dále jsme pro vás připravili podrobný přehled informací o mateřské dovolené v roce 2014, kdo má nárok, jaká je její délka, jak se provádí výpočet mateřského příspěvku, a na co byste si určitě měli dát pozor, aby to pro vás bylo co nejvýhodnější.
Kalkulačka: Kolik je mateřská (PPM) v roce 2024?
Od začátku roku 2024 (od 1. 1. 2024), se zvyšují redukční hranice, pro výpočet všech nemocenských dávek (včetně peněžité pomoci v mateřství). Některým maminkám se tak může zvýšit mateřská i o 1000 Kč měsíčně (nebo i v více).
Maximální mateřská, je v roce 2024 ve výši 53 910 Kč za měsíc (za 30 dní). Takto vysokou PPM, ale mohou mít jen zaměstnanci s velmi nadprůměrnou mzdou.
Viz aktuální kalkulačka: Kalkulačka mateřská dovolená 2024
Mateřská dovolená 2014 – online kalkulačka
Další užitečné kalkulačky nejenom pro maminky
Nárok na mateřskou dovolenou 2014
Podmínky přiznání nároku na mateřskou dovolenou se v roce 2014 nijak zásadně nemění. Od 1. 1. 2014 došlo pouze k úpravě redukčních hranic, které se používají pro výpočet výše mateřského příspěvku. Redukční hranice se od 1. 1. 2014 zvýšily takto:
- 1 redukční hranice se zvýšila o 2 Kč z 863 Kč (v roce 2013) na 865 Kč (v roce 2014)
- 2 redukční hranice se zvýšila o 3 Kč z 1295 Kč (v roce 2013) na 1298 Kč (v roce 2014)
- 3 redukční hranice se zvýšila o 6 Kč z 2589 Kč (v roce 2013) na 2595 Kč (v roce 2014)
Jinak platí stále stejné podmínky:
- Nárok na mateřskou má zaměstnanec, pokud v posledních dvou letech bylo placeno nemocenské pojištění alespoň 270 dní (poslední 2 roky = posledních 24 měsíců před podáním žádosti o peněžitou pomoc v mateřství)
- Nárok na mateřskou má i OSVČ, pokud splní podmínku 270 dní placeného nemocenského pojištění za poslední 2 roky, a současně, pokud v posledním roce bylo nemocenské pojištění placeno nejméně 180 dní (poslední rok = posledních 12 měsíců před podáním žádosti o peněžitou pomoc v mateřství)
Délka mateřské dovolené 2014
Délka mateřská dovolené – resp. doba, po kterou je poskytována peněžitá pomoc v mateřství, je tato:
- Maximální délka mateřské dovolené při narození jednoho dítěte = 196 dní
- Maximální dílka mateřské dovolené při narození 2 a více dětí = 259 dní
Mateřská dovolená zpravidla začíná v období 6 – 8 týdne před očekávaným porodem. V případě rizikového těhotenství může vlastní mateřské dovolené ještě předcházet pracovní neschopnost (nemocenská). Délka mateřské je 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo 31 týdnů, při narození 2 a více dětí. Platí pak ještě toto omezení:
- Peněžitou pomoc v mateřství je možné pobírat maximálně do 1 roku dítěte
- Výjimkou je stav kdy se nejedná o porod ale převzetí dítěte do péče, pak je možné mateřskou čerpat až do věku 7 roků
Uvedené maximální doby ale nijak neprodlužují celkovou délkou. Stále je nárok jen na 196 resp. 259 dní. Maximální doba, do kdy je možné PPM čerpa,t pouze určuje období, během kterého musí být vybrána
Podívejte se na další užitečné informace:
Výpočet mateřské 2014
Výpočet PPM (Peněžitá Pomoc v Mateřství) se provádí podobně, jako výpočet dalších nemocenských dávek – ošetřovné nebo nemocenská. I pro mateřskou je rozhodující denní vyměřovací základ. Ten je stanovený z hrubé mzdy – počítá se průměr za posledních 12 měsíců.
Vyměřovací základ se pro výpočet dále redukuje – jsou stanoveny 3 redukční hranice. Na rozdíl od jiných nemocenských dávek, u mateřské se v první redukční hranici započítává 100% (pro nemocenskou nebo ošetřovné se do 1 redukční hranice zahrnuje pouze 90% DVZ).
Mateřská je pak také vyplácena jako 70% z redukovaného vyměřovacího základu (nemocenská nebo ošetřovné se platí jen jako 60% z vyměřovacího základu). Konkrétní výpočet si můžete sami provést v kalkulačce pro výpočet.
Příklad výpočtu: peněžitá pomoc v mateřství 2014
Paní Svobodová očekává narození jednoho dítěte. Až do nástupu na mateřskou (déle, než dva roky) pracovala jako prodavačka s hrubou měsíční mzdou 25 500 Kč. Na konci minulého roku dostala prémie ve výši jedné měsíční čisté mzdy (20 000 Kč).
Peněžitá pomoc v mateřství pro paní Svobodovou by se tedy vypočítala takto:
Denní vyměřovací základ = ((12 * 25 500) + 20 000)/365 = 893,15 Kč (tj. celkové příjmy za poslední 12 měsíců děleno počtem kalendářních dní, protože mateřská se vyplácí za kalendářní dny)
Redukce vyměřovacího základu:
- Do první redukční hranice se započítá 100% = tj. do 865 Kč
- Ze zbytku (893,15 – 865) se započítá 60% = tj. 16,89 Kč
- Redukovaný vyměřovací základ = 882 Kč
Pozn.: výpočet by pokračoval dál, pokud by byl denní vyměřovací základ vyšší, do 1295 Kč se započítává 60%, do 2595 Kč se započítává 30%. Jednotlivé mezi výpočty se zaokrouhlují na 2 desetinná místa. Výsledný součet se pak zaokrouhlí na celé koruny
Mateřská = 70% z redukovaného vyměřovacího základu = 882 Kč/den
Celková mateřská = 196 * 882 = 121 128 Kč (při jednom dítěti je délka PPM max. 196 kalendářních dní, měsíčně by to vycházelo na cca 26 460 Kč/měsíc (měsíc o délce 30 kalendářních dní)).
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství
Mateřský příspěvek (peněžitá pomoc v mateřství není jediná dávka, na kterou může být v těhotenství a po narození dítěte nárok). Pokud je žena z důvodu těhotenství, nebo po porodu, v zaměstnání převedena na jinou pracovní pozici (třeba z důvodu, že nemůže manipulovat s těžkými břemeny) a pokud jí tímto klesne její mzda, může mít nárok na vyrovnávací příspěvek. Ten slouží, jako kompenzace v případech, kdy z důvodu mateřství nebo těhotenství, došlo ke snížení příjmů.
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství se vyplácí za každý kalendářní den, kdy byla žena převedena na jinou práci. Výše této dávky se stanoví jako rozdíl mezi příjmem před a po převedení na novou práci. Vyrovnávací příspěvek se vyplácí pouze do doby, než vznikne nárok na klasickou mateřskou.
Maximální mateřská
V aktuálním roce – 2014 – je maximální možná dosažitelná mateřská ve výši 1060 Kč / den, což odpovídá přibližně 31 794 Kč měsíčně, tj.:
- Maximálně 207 760 Kč při narození jednoho dítěte
- Maximálně 274 540 Kč při narození dvou a více dětí
Abyste dostali tuto maximální mateřskou, musel by být výš průměrný hrubý měsíční příjem za posledních 12 měsíců ve výši cca 78 900 Kč/měsíčně.
Máte nějaký dotaz ohledně toho, jak se počítá mateřská, kdo na ni má nárok a kdo ne? Jaké musíte splnit podmínky a na co si dát pozor? Zeptejte se v diskuzi pod tímto článkem.
Dobrý den,
Po porodu se chystám nastoupit do práce do 2-3 měsíců, takže nedodržím půl roční lhůtu mateřské přijdu o rodičovský příspěvek??
Dobrý den.
Mám rodičovský příspěvek(3800,-), snížený už v 10.měsíci věku dítěte a 6.leté druhé dítě.., pobírám k tomu, přídavek na děti(1000,-) a soudem vyměřené alimenty(1000,-). To je celkem 5.600.-kč. Co mám tedy prosim Vás dělat, když jsem zůstala sama v bytě, kde jsem skoro půl roku ale nelze si v něm zřídit trvalý pobyt, se dvěma dětma a finanční situací, která nedosahuje ani životního minima??..Mám nárok na příspěvěk na bydlení, nebo živobytí a hmotnou nouzi?..Kde mám zažádat nejdříve, mám veškeré výpisy za rozhodný rok 2012. Je nuný trvalý pobyt v místě kde žádám o příspěvek?
Mockrát děkuji za odpověď.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda při pracovní neschopnosti v těhotenství mám nárok pobírat i jiný příspěvek? Nemocenská mi vychází 6026 Kč měsíčně. Manžel je veden na úřadu práce ovšem na životní minimum nárok nemá. Děkuji za odpověď
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na mateřskou. Jsem v 5.měsíci těhotenství.Nyní jsem už vedena na ÚP od prosince 2013 dosud předtím jsem pracovala na HPP od 1.10.2012- 1.11.2013.Děkuji za odpověd
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak je to s mateřskou dovolenou, peněžitou pomocí v mateřství, rodičovským příspěvkem a porodným v případě, že je žena vedená na pracovním úřadě skoro 3 roky. Po celou dobu nepracuje, neměla a nemá žádný vlastní příjem.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, paní Králová,
měla bych na Vás dotaz pro dceru: 22. 9. 2014 ukončila 3letou rodičovskou dovolenou, 23.9.2014 nastoupila u stejného zaměstnavatele jako před 1. mateřstvím. Nyní zjistila, že je opět těhotná – porod pravděpodobně v polovinfě dubna 2015. Z jakého platu se jí bude počítat mateřská, když vnukovi jsou tři roky a nenastoupila tedy mateřskou během rodičovské a současně neodporacuje 270 dnů. Jaký vliv by mělo zkrácení pracovní doby na 7 hod. z důvodu péče o 3leté děcko.
Děkuji za odpověď
Dobrý den,posledních 6 měsíců jsem na úp před tím jsem byla 5 měsíců na nemocenské a před tím jsem byla zaměstnaná mám nárok na PPM ? děkuji Lucie
Dobrý den, mám skoro pulrocniho chlapečka, a pobiram rodicovsky prispevek na 4 roky. Nepracovala jsem, otěhotněla jsem při studiu. Zajímalo by mě, zda si můžu zažádat o nějaký příspěvek nebo nějakou financni vypomoc kromě přídavků na dítě? Také jsem při studiu pobírala sirotčí důchod po svém zesnulém otci, ale ten se mi automaticky zrušil, jelikož jsem měla před prázdninami dělaz zaverecky a ukoncit sve vzdelavvani na te skole. Ale jelikož jsem nestihla uspesne dokoncit SŠ tak jsem zazadala o preruseni studia a nastupuji příští rok v září. Do té doby ted muzu nebo nemuzu zazadat o pobirani sirotciho? a jak v to září nastoupím do školy, muzu zustat zaroven i na materske/rodicaku nebo by musel přítel přejít ze své práce na materskou misto me..? Děkuji za odpověď 🙂
Dobry den, v r.2011 jsem byla zamestnana a nastoupila jsem na nemocenskou s tehotenstvim, pak jsem pobirala PPM a pak RP. Letos v sedmem mesici mi skoncil RP a rovnou jsem presla na nemocenskou s druhym tehotenstvim. Chci se zeptat zda mam narok na PPM a zda dude vyssi nebo nizsi nez u prvniho ditete ( jelikoz nemocenskou mam vypocitanou nizsi nez u minuleho tehotenstvi). Muj 1.syn bude mit 4.12.14 tri roky a termin druheho porodu mam 14.2.15. Dekuji za odpoved.
Dobrý den, je stanovena minimální výše mateřské? Jsem zaměstnána na plný úvazek a hrubá mzda mi vychází kolem 10.000,-, takže mi mateřská vychází pod 7000,-. Popri zaměstnání mám i dohodu o provedení práce ale to se tam asi nepočítá, že? děkuji.
Dobrý den,
chtěla bych se zepatat,jak by to bylo s mateřskou,kdybych ted otěhotněla,mám dvě děti 3 roky a 19 měsíců.Zaměstnaná jsem na dobu neurčitou,ale od prvního produ jsem doma a pobírám rdičovský příspěvek.
Děkuji za odpvěď Tereza
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na mateřskou. Na začátku června (5.6.2014) jsem ukončila bakalářské studium a v lednu 2015 bych měla nastupovat na mateřskou (termín porodu 27.2.2015). Od konce dubna jsem zaměstnána na pracovní smlouvu, do odpracovaných 270 dní mi bude chybět cca 10 dní. Četla jsem, že pokud student do 270 dnů od ukončení studia nastoupí na mateřskou a něco si odpracuje, bere se to tak, že má těch 270 dnů odpracovaných. Platí to stále? Budu mít na mateřskou nárok?
Předem děkuji za odpověď
Dobrý den, peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) mám vypočítanou z hrubé mzdy z Hlavního pracovního poměru, ale u svého zaměstnavatele mám ještě 2 pracovní smlouvy – 1.Dohoda o provedení práce a 2.Dohoda o pracovní činosti. Na obě tyto smlouvy pracuji déle jak rok. Mzda z těchto 2 smluv se mi nezapočítává do Denního vyměřovacího základu. Je to v pořádku, nebo se mi mateřská má počítat z celkové hrubé mzdy ze všech tří výplat? Předem děkuji za odpověď. A.
Dobrý den. 31.1.2014 mi skončila smlouva na dobu určitou (2 roky) a poté jsem byla od únoru 2014 vedena na ÚP, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. V současné době jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství (nejsem na rizikovém). Mám nárok na PPM, popř. jinou peněžitou pomoc?
Dobry den, rada bych se zeptala, jestli mam narok na materskou v pripade, ze mi pred mesicem skoncil rodicovsky prispevek, ale zaroven behem posledniho roku jsem byla 7 mesicu zamestnana.
Dekuji, Adela
Dobrý den, delší dobu se snažíme o miminko, ale dostala jsem výpověď z nadbytečnosti (ke 30.9.2014). V konkrétní firmě jsem pracovala od května 2013. Zajímalo by mě, za jakých podmínek bych měla nárok na mateřskou (otěhotnět ve výpovědní lhůtě, nechat se zaměstnat, odložit mateřství …). Nepřijde mi fér nechávat se zaměstnat když vím, že chci odejít na mateřskou. Ale zároveň bych nechtěla o mateřskou přijít, když poctivě pracuji více jak 7 let.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, od uplynutí první mateřské jsem na ÚP, teď mám 3 týdny do porodu a přítel přišel s tím, že by šel na mateřskou on. Je to možné, popřípadě jsou nějaké podmínky atd?? A je možné aby šel popřípadě v průběhu mateřské dovolené na živnost?? Děkuji
Dobry den chtěla jsem se zeptat – od 23 kvetna -2014 jsem zaměstnana pracovala jsem do 15.9-2014 poté jsem šla na nemocenskou z duvodu rizkového těhotenství
pracovní poměr trvá a na dobu neurčitou. Mám nárok na PPM? a pokud ano Jsem stale na RP z mladší dcerou kdy dostanu poslední RP, když termín porodu mam 20.5.2015? muj
vyměřovací zaklad na nemocenskou je 177kč na den
bude se i tento vyměřovací zaklad brat na vyměření PPM pokud nanej budu mit narok? a pokud ano je to dost nízká částka z mého vyměřovacího základu slyšela jsem, že nesmí
být nižší než 7500kč dorovnali by mě to do te častky 7500kč? a poslední otázka měla bych nárok na příspěvek na bydlení, když přítel nemá stejnou trvalou adresu? občas u mě bývá
je v rodnem listě dětí a přispívá mi po domluvě na deti. Děkuji za odpovědi na mé otázky
dobry den,mam vic dotazu asi :d
Mame jedno dite pobiram 4letou variantu,prali bychom si druhé ale ja nepracuju,manzel je zamestnan,cetla jsem tady par komentaru vim ze by sel na mateřskou on ale zajímalo by me jestli po tu dobu muze pracovat? je to mozne….dekuju za odpověď 🙂
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na podmínku: placeno nemocenské pojištění alespoň 270 dní (poslední 2 roky = posledních 24 měsíců před podáním žádosti o peněžitou pomoc v mateřství) – zda těch 270 dní znamená zaměstnanecký poměr, který trvá cca těch 10 měsíců, nebo to znamená odpracovaných 270 dní, kde se nazapočítávají víkendy, nemocenská, dovolená a svátky?
předem děkuji za odpověď
michaela
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.