Kalkulačka doplatek na bydlení (dávky hmotné nouze)

<span>Online kalkulačka vám pomůže spočítat, jestli máte nárok na doplatek na bydlení a kolik byste mohli dostat peněz. Nabízíme vám aktuální informace pro rok 2014.</span> Online kalkulačka vám pomůže spočítat, jestli máte nárok na doplatek na bydlení a kolik byste mohli dostat peněz. Nabízíme vám aktuální informace pro rok 2014.

Doplatek na bydlení je jedna ze dvou sociálních dávek na bydlení, která je poskytována v rámci systému sociálních dávek. Doplatek na bydlení se vyplácí ale pouze v poměrně specifických případech. Tou hlavní dávkou pro lidi s velkými náklady na bydlení a nízkými příjmy je příspěvek na bydlení. Doplatek na bydlení je určen jen pro ty, kdo jsou ve hmotné nouzi. A současně pro ty, kdo i přes to, že již mají nárok na příspěvek na bydlení, a příspěvek na živobytí nejsou schopni pokrýt všechny výdaje spojené s bydlením (podrobněji viz níže)

Kolik bude příspěvek na bydlení v roce 2024?

Od 1. ledna 2024, se mění podmínky pro přídavky na bydlení. A platí i nové tabulky – normativní náklady na bydlení. Což bude mít velký vliv na výpočet příspěvků na bydlení.

Od ledna 2024, se pro některé rodiny mohou snížit dávky na bydlení (zbytek domácností bude mít stejně, někdo i více peněz, než v minulém roce).

Na přídavky na bydlení je nárok při bydlení v nájmu (i v podnájmu), družstevní byty, byty a domy v osobním vlastnictví (včetně věcného břemene, nebo některých rekreačních objektů). Nárok na podporu od státu je v případech, kdy jsou náklady na bydlení vyšší než 30% čistého příjmu.

Online výpočet – doplatek na bydlení, hmotná nouze

Tato kalkulačka pro výpočet sociální dávky doplatek na bydlení vám umožní spočítat, jestli máte nárok na tuto sociální dávku. Výpočet je ale pouze orientační – problematika sociálních dávek hmotné nouze je poměrně složitá. V této kalkulačce například počítáme jako částku živobytí pouze životní minimum. Ve skutečnosti je stanovení částky živobytí trochu složitější. Přesné informace o tom, jestli opravdu máte nárok na tuto dávku, vám sdělí na Úřadu práce.

Kalkulačka doplatek na bydlení
Informace o osobách
Počet dospělých osob
Počet dětí do 6 roků
Počet dětí 6 až 15 roků
Počet dětí do 26 roků
Informace o dávkách
Příspěvek na bydlení

Příspěvek na živobytí

Odůvodněné náklady na bydlení
Náklady na bydlení
nájem a další výdaje za služby a energie (plyn, voda, elektřina, topení)

Informace o příjmech
průměrné čisté příjmy za poslední 3 měsíce, součet za všechny osoby)
Čistá měsíční mzda
nebo příjmy z podnikání

Podpora v nezaměstnanosti
nebo podpora při rekvalifikaci

Nemocenská
nebo náhrada mzdy za prvních 14 dní nemoci
nebo ošetřovné nebo PPM

Sociální dávky
rodičovský příspěvek, přídavky na dítě

Výživné
nebo příspěvek na výživu neprovdané matce

Důchod

Ostatní příjmy

Výpočet

UPOZORNĚNÍ: Výpočet v této kalkulačce je pouze velmi orientační. Pro přesné stanovení nároku na doplatek na bydlení je nutné posoudit i individuální situaci žadatele. U částky na živobytí se v kalkulačce počítá částka životního minima jednotlivce pro dospělé osoby a částka životního minima pro nezaopatřené děti podle věku. Ve skutečnosti může být u dospělých osob započítána pouze částka existenčního minima. To jestli skutečně máte nárok a na jakou výši vám nejpřesněji sdělí přímo na příslušném úřadu práce.

Kdo má nárok na doplatek na bydlení

Jak již bylo zmíněno v úvodu tohoto článku, doplatek na bydlení se poskytuje jen v konkrétních, specifických případech. Mnoho lidí si doplatek na bydlení plete s příspěvkem na bydlení, což je úplně jiná dávka. Informace o tom, pro koho, a za jakých podmínek je určený příspěvek na bydlení najdete zde.

Nárok na doplatek na bydlení vzniká pouze v případech, kdy se jedná o osobu (nebo skupinu společně posuzovaných osob – rodina, matka s dětmi apod.) ve hmotné nouzi. Zákon o hmotné nouzi poměrně přesně popisuje, kdo může být považován za osobu ve hmotné nouzi, a kdo ne. Například ten kdo je ve výkonu trestu odnětí svobody se za osobu ve hmotné nouzi nepovažuje, i když nemá vůbec žádné příjmy. Zjednodušeně je možné říci, že hmotná nouze je situace, kdy jsou vaše příjmy nižší než životní minimum nebo existenční minimum, resp. částka živobytí.

Nárok na doplatek na bydlení pak zpravidla vzniká pouze těm, kdo již mají schválený příspěvek na bydlení a současně příspěvek na živobytí (existují ale různé výjimky). Pokud jsou příjmy tak nízké a současně náklady tak vysoké, že ani s příspěvkem na bydlení a příspěvkem na živobytí, po zaplacení všech opodstatněných nákladů na bydlení, nezůstane ani částka živobytí, pak je možné poskytnout ještě tuto sociální dávku.

Kolik je doplatek na bydlení

Výše doplatku na bydlení se stanoví jako rozdíl mezi živobytím (částka živobytí pro jednotlivce nebo skupinu společně posuzovaných osob) a skutečnými příjmy, od kterých se odečítají náklady na bydlení a poskytnutý příspěvek na bydlení. Tedy zjednodušeně, pokud po zaplacení nákladů na bydlení (i při započítání příspěvku na bydlení) zůstává nižší částka, než je částka živobytí, doplatek na bydlení dorovná tyto příjmy na úroveň částky živobytí.

U nákladů na bydlení platí, že se zpravidla započítávají skutečné náklady na bydlení (na základě doložených, zaplacených účtů, složenek, faktur). Zároveň ale platí, že tyto náklady na bydlení nemusí být uznány v plné výši. To se týká například účtů za elektřinu, plyn, vodu apod. U nich je v zákonu stanoveno, jaká část může být proplacena. Pokud by měl někdo například na zahradě bazén a tím pádem platil vysoký účet za vodu, je logické, že mu tyto výdaje nebudou zohledněny.

To, jaké náklady je možné uznat, upravuje paragraf 34, zákona číslo 111/2006 Sb. O pomoci ve hmotné nouzi:

§ 34

(1) Do odůvodněných nákladů na bydlení se započítává

a) nájemné, popřípadě obdobné náklady spojené s družstevní a vlastnickou formou bydlení, a pravidelné úhrady za služby spojené s užíváním bytu; nájemným se rozumí nájemné hrazené v nájemních bytech, a to až do výše, která je v místě obvyklá, popřípadě nájemné až do výše cílového nájemného podle zákona o jednostranném zvyšování nájemného z bytu; obdobnými náklady spojenými s družstevní formou bydlení se rozumí výše prokazatelných nákladů, maximálně však do výše nákladů uvedených pro tuto formu bydlení v zákoně o státní sociální podpoře; úhradou služeb bezprostředně spojených s užíváním bytu, případně obdobnou vlastnickou formou bydlení, se rozumí úhrada za ústřední (dálkové) vytápění a za dodávku teplé vody, za úklid společných prostor v domě, za užívání výtahu, za dodávku vody z vodovodů a vodáren, za odvádění odpadních vod kanalizacemi, za osvětlení společných prostor v domě, za odvoz tuhého komunálního odpadu, za vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou, popřípadě další prokazatelné a nezbytné služby související s bydlením,

b) úhrada prokazatelné nezbytné spotřeby energií; úhradou prokazatelné nezbytné spotřeby energií se rozumí úhrada dodávky a spotřeby elektrické energie, plynu, případně výdaje na další druhy paliv, a to ve výši, která je v místě obvyklá, a

c) v případech hodných zvláštního zřetele při užívání jiné než nájemní nebo vlastnické formy bydlení úhrada nákladů uvedená v písmenech a) a b), maximálně však do výše normativních nákladů podle zákona o státní sociální podpoře.

(2) Výše úhrady za prokazatelnou nezbytnou spotřebu energií se stanoví jako průměrná cena za dodávku energií pro bytovou jednotku určité velikosti podle sdělení příslušných dodavatelů těchto energií, nejvýše však ve výši skutečných úhrad.

(3) V odůvodněných případech lze navýšit částky zjištěné podle odstavce 2 až o 10 %. Za odůvodněný případ se považuje zejména dlouhodobá nemoc osoby a vyšší spotřeba energií z důvodu těžkého zdravotního postižení.

Jak se počítá doplatek na bydlení

Pro stanovení výše doplatku na bydlení jsou rozhodující tyto údaje:

  • Počet dospělých osob a počet dětí (na základě toho se určuje částka živobytí)
  • Výše příspěvku na bydlení a výše příspěvku na živobytí – pokud jsou tyto sociální dávky poskytovány
  • Jaké jsou náklady na bydlení
  • Jaké jsou příjmy – tedy výplata ze zaměstnání, podpora ve nezaměstnanosti, nemocenská, peněžitá pomoc v mateřství, důchod, rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, příjmy z podnikání atd.

Podobně jako u příspěvku na živobytí i u doplatku na bydlení je rozhodující výpočet částky na živobytí. To, jak se započítávají jednotlivé příjmy, a jak přesně se stanovuje částka živobytí, najdete popsáno u kalkulačky pro výpočet příspěvku na živobytí zde.

Jak získat doplatek na bydlení

Doplatek na bydlení, podobně jako i ostatní sociální dávky, vyřídíte na Úřadu práce. Doplatek na bydlení spadá do oblasti hmotné nouze. Při žádosti budete muset doložit příjmy a náklady na bydlení za poslední 3 měsíce. Resp. pokud jste již žádali nebo současně žádáte o příspěvek na živobytí, pak vám to stačí dokládat pouze jednou (u obou dávek hmotné nouze se dokládají stejné informace). Kromě příjmů a nákladů, se u těchto dávek také posuzuje celková sociální a majetková situace.

Obdobně, jako u příspěvku na bydlení, i pro doplatek na bydlení platí, že nárok na něj má primárně ten, kdo má v bytě trvalé bydliště (i když existují specifické výjimky, kdy je možné tuto dávku poskytnout i bez trvalého bydliště). Dále také ten, kdo žádá o dávku, musí být majitelem bytu nebo nájemce (opět, existují určité výjimky, kdy se jedná například o bydlení pouze v části bytu nebo například na ubytovně).

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčka bez doložení příjmu. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Krátkodobé půjčky na smněku. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuse: Kalkulačka doplatek na bydlení (dávky hmotné nouze)

Diskuse: 23
  • Custom avatar vlasta

    nevím.jak spočítat doplatek na bydlení,když mi kalkulačka hlásí,že musím uvést výši příspěvku na bydlení a ten já nedostávám,protože mám star důchod a tudíž na něj nemám nárok

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, doplatek na bydlení je dávky hmotné nouze. Zpravidla nejprve žádáte o příspěvek na bydlení – viz zde: https://kalkulacka.org/kalkulacka-pridavky-na-bydleni-2014/. To je „obecnější dávka“ na bydlení. Doplatek na bydlení se poskytuje méně často, jen v určitých, specifičtějších případech.
      To, že máte starobní důchod, nemá na nárok na dávky přímý vliv. Důchod se zahrne mezi příjmy, sám o sobě ale není starobní důchod překážkou k získání dávky. (resp. toto se týká příspěvku na bydlení).

      • Custom avatar monika

        dobry vecer touto cestou jsem se chtela zeptat jek je mozne ze me mesicni vydaje jsou 10200 a doplatek me pri bude dan ve visi 3400 ziju sama v byte o 2+1 beru hmotnou 3400 bezprimu a zatym jen z pridavkem na bydl.z castkou 50kc dekuji

  • Michala

    Dobrý den, chtěla bych se informovat. Rozešli jsme se s přítelem máme 4letou dceru a dostavěnej barák.
    Na barák jsme měli samozřejmě hypotéku kterou splácíme. Po rozchodu si barák nechhám já tutíž musím splácet hypoték, Brali jsem si poměrně dost tak je splátka vysoká cca 15000. Takže teď budu sama s dítětem v baráku. můj příjem je cca 15000, pracuji tedy teď druhý měsíc. Chci se optat jak bych měla postupovat a jestli budu mít nárok na nějaké příspěvky.
    Děkuji MF

  • erik

    Měl jsem velké doplatky na energiích, tento měsíc jsem předložil na náklady na bydlení zaplacenou částku přes 10 000.- ve svém vlastním bytě, kolik se mi bude z této částky počítat na normativní náklady na bydlení? Bydlím sám, jsem v hmotné nouzi. Píšu o doplatku na bydlení, u příspěvku částku normativních nákladu znám.

  • Custom avatar EVA

    DOBRÝ DEN,JAK SE DOPOČÍTÁM K DOPLATKU NA BYDLENÍ?POBÍRÁM S DCEROU DÁVKY HMOTNÉ NOUZE TO JEST NA ŽIVOBYTÍ A NA BYDLENÍ.BYDLÍME V PODNÁJMU A PODLE VÝŠE UVEDENÉ KALKULAČKY POBÍRÁM JINOU ČÁSTKU NEŽ UVÁDÍ TA VAŠE.JSME DVĚ DOSPĚLÉ OSOBY BEZ PŘÍJMŮ,V PODNÁJMU KTERÝ ČINÍ 6380KČ (NÁJEM,PLYN,ELEKTRIKA).

  • Custom avatar petr

    dobry den chtěl bych se zeptat,minuly mesic sem bral nemocenskou 4000Kč,
    hmotnou nouzi 1016kč,doplatek na bydleni,2390kč,jak to bude ten to mesic kdýž už nepobiram nemocenskou dekuju za odpoved

  • Custom avatar petr

    sem zapoměl napsat že platim byt 3474kč dekuju

  • Custom avatar sarlka

    Dobry den chtela bycg se zeptat,bydlim v pronajatem byte 2+1 88 m ,dostavam jen doplatek 8200 ,jelikoz je to druzstevni byt mam podnajemni smlouvu moje naklady jsou 13200 ,nemam narok na prispevek na bydleni mam zde trvale bydliste. dekuji tza odpoved

  • Custom avatar J.Vlček

    Dobrý den,
    V dubnu 2014.Mi byl přiznán příspěvek na živobytí 3400,-Jiný příjem nemám jsem evidován na pracovním úřadě a kromě toho že práce není ani můj zdravotní stav mi pracovat neumožňuje.Když jsem se ptal na příspěvek na bydlení.Bylo mi řečeno že tam kde bydlím musím být i trvale hlášen.To bohužel nejde protože žiji v nebytovém prostoru.Ten mi poskytoval můj známý.Za výpomoc na chalupě.Sám šel do důchodu.A pokud mu nezačnu hradit náklady na neb.prostor.Bude nucen ho prodat a já se tím pádem ocitnu na ulici.Mám nějakou šanci dostat doplatek na bydlení?A co proto musím udělat.Sepsali jsme se známým nájemní smlouvu a převedli el.energii na moje jméno.Od srpna tedy začnu hradit nájem,poplatky a služby.(4800Kč nájem,1023Kč poplatky 2000Kč el.celkem7823Kč)
    Na vše si musím půjčit.Mám nějakou šanci na doplatek na bydlení? Děkuji J.V.

  • Michaela

    Hezký den,
    chci Vás poprosit o radu jak požádat alespoň a částečnou úhradu doplatku za elekřinu. Chybným odpočtem v předchozím roce mi letos vyšlo vyúčtování elektřiny tak, že dopalatek mám skoro 20tis. Pobírám příspěvek na bydlím, dávky v hmotné nouzi, přídavek na dítě. Bydlím sama s dcerou 7 let v nájmu, měsíční nájem je 7tis. + inkaso 1300,- . Žádala jsem si o doplatek na bydlení, abych dostala aspon část na doplatek na tu elektřinu. Bohužel mi nebyla přiznána ani koruna 🙁 Pracovnice na našem úřadě jsou velmi neochotné a nic Vám neporadí a nepomůžou… je nějaká jinak cesta jak dostat nějaký příspěvek na ten doplatek? děkuji za rady

  • Custom avatar petra

    Dobrý den
    chci se zeptat jsem rozvedená žiji sama se synem pobírám jen příspěvek na bydlení +500na dítě a alimenty , bydlíme v podnájmu a s tím co dostanu na příspěvek na bydlení se to nedá, mám sice rezervu a rodiče kteří pomáhají, ale i to někdy dojde…na co můžu mít nárok a co musím splnovat…
    děkuji Petra G

  • Custom avatar Jiřina Procházková

    Je možno žádat o příspěvek na bydlení zpětně a jak dlouho?

  • Custom avatar Tereza

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda-li máme nárok na nějaký příspěvek na bydlení. Jsem na rodičovské dovolené a pobiram 7333 Kč přítel pracuje a bere 10000 Kč , bydlime v podnájmu kde nemáme ani jeden trvale bydliste , ale jsme napsání ve smlouvě jako nájemci bytu. Za byt platime 14 000 Kč včetně služeb. Bydlí tedy zde dva dospěli a jedno dítě do 6 let. Jinak žádné prsipevky nepobirame. Děkuji za odpověď T.

  • Custom avatar Miluše

    Dobrý den,
    dle Vaši kalkulačky mam nárok na doplatek na bydlení cca 3000.
    Jsem na mateřské s jedním dítětem, s otcem dítěte nežijeme a neni ani v RL. Pobíram příspěvek na bydlení i příspěvek na živobytí, a rodič. příspěvek 3800.
    Po zaplacení nájmu i s poplatky, mi zůstanou 2000 na měsíc. Na ÚP mi předběžně vypočítali dávku doplatku na 300 kč, jen paní u stolu cosi počítala na kalkulačce. Není možné, aby se popletli?? Nezustane mi tim ani životní minimum.
    Děkuji M.

  • Custom avatar monika

    dobry vecer prispevek i hmotnou mam vyrizene ale u doplatku me bylo receno ze nedostanu vse pouze cast a ze stejnak nanej nemam narok coz podle kalkulac.me vyslo ze ano muzete me nejak pomoct? dekuji

  • Custom avatar Lucie

    dobry den..muzete mi poradit o co mohu zadat a na co mam narok?musela jsem se prestehovat do jineho bytu,kde bydlim prvni mesic,musela jsem si pujcit na kauci ale nevim z ceho zaplatim najem,jsem v osmem mesici tehotenstvi,bez partnera,pobiram pouze hmotnou nouzi 3180kc.mam uz jen tyden na to abych zaplatila najem ale netusim kde na nej vezmu,uz jsem zoufala

  • Custom avatar Mirka

    Dobrý večer,

    chtěla bych se zeptat zda máme nárok na doplatek na bydlení. Bydlíme s přítelem v nájmu který je 8260,- v četně všeho (elektřiny,plynu,vody) máme spolu dvouměsíční dceru. Mateřskou nám vypočítali na 6111,- a přítelovi měsíční příjmy jsou 8560,- ted se nám vyřizuje přídavek na díte 500,-

    Moc vám děkuji za odpoved. 🙂

  • Custom avatar Jana

    Dobrý den,mám dotaz,dostávala jsem doplatek na bydlení a příspěvek na bydlení,v lednu jsme nemohly zaplatit nájem,stalo se to pouze jednou,protože jsme byly ve správním řízení,protože mého přítele vyřadily z evidence úřadu práce,tak jsme to plácaly,jak jsme mohly a dneska nám přišel dopis z úřadu,že jsme opět v zahajovacím zařízení a za únor nám odeberou doplatek na bydlení.Je to vůbec možné,aby si s náma takhle neustále hraly?Mají na to právo?Děkuji za odpověď,už jsem zoufalá,nemám jak zaplatit opět nájem a zálohy!

  • Custom avatar David

    Dobrý den chci se optat zdali máme nárok na doplatek na bydlení.Já mám pouze invalidní důchod 7180 KČ manželka je na nemocenské a dostala pouze 1184 KČ máme 3 malé děti. z to 2 do 6 let a jedno nad 6 let příspěvek na bydlení máme 3254 KČ a dávky hmotné nouze se počítají od výdělku manželky.Měsíční výdaj za nájem včetně služeb elektriky a plynu je 11400 KČ.Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Zuza

    Dobrý den,

    byla mi přiznána dávky živobytí 3410,- Kč. Dále dávka státní sociální podpory příspěvek na bydlení 3890,- Kč a dále doplatek na bydlení 1236,- Kč. Můj nájem činní 7000,-Kč. Pobírala jsem samotný doplatek na bydlení a nyní příspěvek a doplatek na bydlení dávají tu samou částku, jako když jsem pobírala jen doplatek na živobytí. Je to možné? Žiji sama a žádný jiný příjem nemám. Po zaplacení mi nezbývá ani částka existenčního minima.

    Děkuji za odpověď.

  • Katerina

    Dobry den, chtela bych se zeptat, zda je mozne pobirat prispevek na bydleni a tez i doplatek na bydleni. Jsem najemce bytu v Praze, mam 7letou dceru, jsem samozivitelka, na brigade si mesicne vydelam 500 kc a platim 15000 za byt a pani urednice na hmotne nouzi mi vypocitala, ze budu pobirat doplatek na bydleni 6000 k tomu pobiram 4000 davku v hmotne nouzi na zivobyti. V tomto pripade mi penize nebudou stacit ani na zaplaceni najmu. Zjistila jsem si, ze bych mohla pobirat jeste pridavek na bydleni a v mimoradnych pripadech nemusim mit trvale bydliste. Predem dekuji zavradu. K.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
  • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...
  • milka58@seznam.cz: Manžel je odkázán na plnou péči zdravotníků v LDN.Má myotonickou disfunkci sv...
  • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
  • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...