Čtvrtý kompenzační bonus pro OSVČ (prodloužení nouzového stavu)

<span>Parlament schválil 9. prosince 2020 prodloužení nouzového stavu až do Vánoc. Nouzový stav byl prodloužen do 23. 12. 2020. Tím se automaticky prodlužuje i doba, po kterou je nárok na kompenzační bonus pro OSVČ (a další subjekty, zasažené epidemií koronavirus na podzim 2020).</span> Parlament schválil 9. prosince 2020 prodloužení nouzového stavu až do Vánoc. Nouzový stav byl prodloužen do 23. 12. 2020. Tím se automaticky prodlužuje i doba, po kterou je nárok na kompenzační bonus pro OSVČ (a další subjekty, zasažené epidemií koronavirus na podzim 2020).

Ve středu 9. prosince 2020, parlament rozhodl o dalším prodloužení nouzového stavu, aktuálně až do 23. prosince 2020.

V souladu se zákonem 461/2020 Sb., který řeší podzimní kompenzační bonus pro OSVČ (a společníky malých s.ro. firem nebo dohodáře), by mělo dojít k prodloužení kompenzačního bonusu.

Aktuálně je nárok na 3 kompenzační období. To poslední končí 13. 12. 2020 (původně měl nouzový stav skončit 12. 12. 2020.

Nyní by tedy mělo být vyhlášeno i čtvrté kompenzační období až do 24. 12. 2020, celkově by tedy mělo být možné čerpat kompenzace za 4 období. V celkové délce 81 dní, tj. až 40 500 Kč (na podporu za celou dobu má ale nárok, jen málokterý OSVČ).

Aktuální informace: Vláda schválila návrh nových podmínek pro kompenzační bonus za únor a březen 2021.

 • Kompenzační bonus se zvýší na 1000 Kč za den
 • Nárok bude i při poklesu příjmu o 50%
 • Nárok bude i při karanténě (izolaci) kvůli COVID

Viz: Nové podmínky pro kompenzační bonus 2021.

Kompenzační bonus podzim 2020 – 4 období

 • 1 kompenzační bonus (říjen – listopad), od 5. 10. 2020 do 4. 11. 2020 = celkem 31 dní, 15 500 Kč
 • 2 kompenzační bonus (listopad), od 5. 11. 2020 do 21. 11. 2020 = celkem 17 dní, 8 500 Kč
 • 3 kompenzační bonus (listopad – prosinec), od 22. 11. 2020 do 13. 12. 2020 = celkem 22 dní, 11 000 Kč
 • 4 kompenzační bonus (prosinec), od 14. 12. 2020 do 24. 12. 2020 = 11 dní, celkem 5 500 Kč

Možnost podat žádost o kompenzační bonus i za 4 období (druhá část prosince 2020), by měla být zpřístupněna během několika dní.

 • O kompenzaci bude možné požádat prostřednictvím online aplikace (online formuláře) na webu Finanční správy zde
 • Nebo vyplnit klasický PDF formulář – ty jsou k dispozici zde

Nárok na kompenzační bonus když se otevřely obchody

Nárok na kompenzační bonus, mají OSVČ (nebo jiné subjekty), pouze v případě, že se na jejich podnikání nějak vztahuje přímý zákaz či omezení, vydané v souvislosti s epidemií koronaviru.

Na rozdíl od jarních měsíců, tedy pro nárok na kompenzační bonus během epidemie koronaviru nestačí, že došlo k poklesu poptávky po nabízených službách, výrobcích či zboží.

Ale podnikatelská činnost musela být přímo zakázána (úplně uzavření provozovny) nebo alespoň nějak omezena.

 • Nárok na kompenzační bonus tedy mají například malé obchody, které musely být několik týdnů úplně zavřené
 • Nárok případně mají i ty obchody, které sice mohly být otevřeny, ale měly zakázaný nedělní prodej (pak je ale nárok na kompenzaci jen za neděli

Nárok na kompenzační bonus by měl být i poté, co bylo dovoleno znovu otevření obchodů. I po otevření všech obchodů, totiž platí omezení maximálního počtu zákazníků. I to je omezení související s epidemií koronaviru, na základě kterého je případně možné požadovat kompenzační bonus.

Kompenzační bonus bude možné kombinovat s ošetřovným nebo s programy Antivirus

Zatímco během jarních měsíců, mohli OSVČ získat během epidemie více různých podpor od státu, na podzim to bylo striktně omezené. Byl vyloučen souběh více podpor od státu.

Pokud OSVČ čerpal ošetřovné na dítě, nemohl si již požádat třeba o kompenzační bonus (nebo jinou formu podpory).

To by se ale mělo změnit. V senátu byl schválen návrh, který změní část zákona 461/2020 Sb., zákon o kompenzačním bonusu pro OSVČ. Nově by mělo být možné kombinovat různé druhy podpory pro OSVČ.

Až změnu schválí i parlament, tak by mělo být možné kompenzační bonus kombinovat i s:

Nárok na tuto podporu by tak mělo být možné uplatnit i zpětně – v termínech pro podání žádosti pro jednotlivé druhy podpory pro OSVČ.

Nárok na kompenzační bonus a exekuce nebo insolvence

Zatímco během jarních měsíců měli na kompenzační bonus nárok i OSVČ v exekuci nebo insolvenci, během podzimu je i tohle jinak.

OSVČ s exekucí má i během podzimu na kompenzační bonus nárok. A měl by jej dostat vyplacený tak, aby mu jej nemohl exekutor zabavit. Přímo v zákonu je uvedeno, že kompenzační bonus nepodléhá výkonu rozhodnutí nebo exekuci.

OSVČ, kteří jsou v insolvenci, ale mají „smůlu“. Na rozdíl od jarních měsíců na kompenzační bonus nemají vůbec nárok. V zákoně (461/2020 Sb.) je totiž přímo uvedeno, že při insolvenci není na kompenzaci nárok.

Přitom ve výsledku není mezi exekucí a insolvencí až tak velký rozdíl. V obou případech se jedná o dlužníka. Lidem v insolvenci pak obvykle zůstává i méně peněz než těm, co jsou v exekuci. Je to další z nedomyšlených věcí, u podzimního kompenzačního bonusu.

Ošetřovné pro OSVČ za listopad se začne vyřizovat od 14. Prosince 2020

Do 9. prosince 2020 si mohli OSVČ na webu Ministerstva průmyslu a obchodu, podávat žádosti o ošetřovné za říjen 2020.

Od 14 prosince bude možné začít podávat žádosti o ošetřovné za listopad 2020.

V listopadu došlo k otevření škol. OSVČ si tedy bude moci požádat o ošetřovné jen za příslušnou část měsíce, po kterou jeho dítě nechodilo do školy.

Například, pokud se dítě vrátilo do školy od 30. Listopadu 2020, pak je nárok na ošetřovné za 29 dní (1. 11. 2020 – 29. 11. 2020), tj. na částku 11 600 Kč.

Žádost o ošetřovné pro OSVČ za listopad, bude možné podat na webu MPO prostřednictvím online formuláře (a<uplikace), kterou je možné najít zde (až do14.12.2020).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka do 70000 Kč. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Ověřené SMS půjčky bez registru ihned. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Čtvrtý kompenzační bonus pro OSVČ (prodloužení nouzového stavu)

Diskuse: 8
 • Custom avatar Jiří Kristl

  Zajímalo by mne, jak je to s bonusem pro osvč od 22. 11. dosteď. Pořád se prodlužuje nouzový stav a já nevím co dál. Hospody zavřené, bazény a posilovny taktéž a to jsou hlavní obory mé činnosti. Jako grafika, trenéra apod. Mám se znovu hlásit na finančním nebo se to v mém případě (jelkož jsem prošel sítem v případě od 5.10. do 4.11. stejně jako od 5.11. do 21.11.) vyplácí automaticky?
  Děkuji
  Jiří Kristl

 • Custom avatar Jan Černý

  Dobrý den,
  pracuji jako OSVČ podlahář. Dojížděl jsem za prací do Německa – turnusově. K omezení došlo i na straně Německa, takže jsem od podzimu bez práce. Mohu si žádat o kompenzaci?
  Děkuji Jan Černý

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Určitě ne, kompenzační bonus se vztahuje jen na situace, kdy k omezení podnikatelské činnosti došlo v důsledku nařízeních přijatých orgány státní správy v ČR. Pokud se na vás vztahovalo nějaké omezení v Německu, ta můžete mít možná nárok na nějakou kompenzaci tam, to ale netuším

 • Custom avatar Simona Pinkavová

  Dobrý den,

  neměl být kompenzační bonus ve čtvrtém a každém dalším období navýšen na 1000k/den pro OSVČ?
  Děkuji.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Kompenzační bonus je a stále bude 500 Kč na den, dokud se nezamění zákon. Kromě kompenzačního bonusu, ale může mít OSVČ nárok i na další podporu, například z programu Program COVID – Gastro – Uzavřené provozovny, kde je to dalších 400 Kč/den (resp. zde je to 400 Kč/den/zaměstnanec), nebo jsou i další programy …

 • Custom avatar Vlastimil

  Dobrý den,
  jsem ve starobním důchodu a stále pracuji v malém velkoobchodě s nápoji částečně pomáhám ve skladu a hlavní moje činnost je rozvoz piva po hospodách a restauracích. Mám platnou uzavřenou smlouvu na DPČ. Protože vládním rozhodnutím jsou hospody zavřeny, proto i mě zaměstnavatel podnikatelka omezila práci z důvodů nepotřebnosti a nepobírám žádnou odměnu. Naposledy mám zaplacené nemocenské pojistění za měsíce srpen září,říjen 2020. Od listopadu do konce roku jsem doma, odpracoval jsem pouze 5 dní v prosinci, kdy byly hospody krátce otevřené.Jinak minimální provoz si zajištují majitelé skladu manželé, drobný prodej většinou lahvové pivo, hlavní položka sudové pivo z důvodů zavření hospod stojí. Jarní bonusy mi byly přiznány a ted si nejsem jistý, jestli mám nárok na podzimní bonusy. Samozřejmě žádám pouze tehdy,kdy jsou hospody zavřeny a jsem doma a moje práce je přímo omezena vládním rozhodnutím.
  děkuji

 • Custom avatar Petra Frankeová

  Dobrý den,

  mým podnikáním je organizace eventů a turistických pobytů (incentiva a meetingy) pro zahraniční firemní klientelu do Prahy. Turistickým skupinám organizuji celý pobyt, včetně ubytování, stravování a programu. Fakturuji tedy hotelům, restauracím, cateringovým firmám, volnočasovým firmám).
  Díky opatřením jsou nyní zavřené hotely, restaurace, akce jsou zakázány (definicí počtu osob, které se smějí setkávat). Od března 2020 jsem nemohla realizovat žádnou akci, všechny naplánované eventy a zájezdy byly stornované.
  Moje žádost o kompenzační bonus byl FÚ odmítnut. Domnívala jsem se, že spadám do těch případů, kdy mé příjmy jsou z 80 procent závislé na přímo zakázané činnosti. Prosím o inofrmaci, zda mám šanci s odvoláním proti zamítnutí. Velmi děkuji.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...
 • milka58@seznam.cz: Manžel je odkázán na plnou péči zdravotníků v LDN.Má myotonickou disfunkci sv...
 • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
 • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...