Kalkulačka porodné 2024 – kdo má nárok a podmínky?
Jste těhotná, a v roce 2024 vás očekává radostná událost, v podobě narození miminka? Pak by vás možná zajímalo, jestli budete mít nárok na porodné. Na této stránce najdete aktualizovanou kalkulačku, pro výpočet nároku na porodné v roce 2024.
Životní minimum 2024 – kdo má nárok na porodné
K zatím poslednímu zvýšení životního a existenčního minima došlo od začátku roku 2023 (zvýšení o cca 5,2%). O žádném dalším zvýšení vláda nerozhodla. A není zatím ani v plánu zvyšovat životní a existenční minimum na začátku roku 2024.
Životní minimum jednotlivce je v roce 2024 ve výši 4860 Kč. Existenční minimum pro jednotlivce je 3 130 Kč. Nemění se i výpočet životního minima po rodinu (po více osob ve společné domácnosti) – viz kalkulačka pro výpočet životního minima v roce 2024.
Na porodné je nárok, pokud průměrný příjem maminky (matka + dítě) nebo celé rodiny (matka + otec + dítě), nepřekračuje 2,7 násobek životního minima.
Výše životního minima, může rozhodovat o nároku na přídavky na dítě, na dávky pomoci ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc), na dávky pěstounské péče, nebo i další sociální podporu.
Kalkulačka: Budu mít nárok na porodné v roce 2024?
V této kalkulačce, si můžete spočítat, zda máte nárok na porodné v roce 2024. Ve výpočtu je zahrnuto aktuální životní minimum, které platí v roce 2024 (od 1. 1. 2024 nedochází k žádným změnám). Pro výpočet je nutné zadat, zda se jedná o první nebo druhé dítě.
A dále je pro výpočet nároku podstatný i údaj, kolik je průměrná výše čistého měsíčního příjmu v rodině (nebo u samoživitelky), v kalendářním čtvrtletí, před narozením dítěte.
Pokud se dítě narodí například v červnu, pak se zadává průměr za měsíce leden – březen. Pokud by se dítě narodilo v červenci, pak je to průměr za měsíce duben až červen (vždy ukončené předchozí kalendářní čtvrtletí).
Co je to porodné?
Porodné je jednou ze sociálních dávek poskytovaných v rámci státní sociální podpory (viz zákon o státní sociální podpoře, Zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 44 až 46).
Tato sociální dávka je vyplácena při narození prvního nebo druhého dítěte (nebo při převzetí dítěte do péče, pokud má toto dítě méně než 1 rok).
Na porodné pak mají nárok především rodiny (nebo samotné matky, či otcové), pokud mají spíše nižší příjmy. Abyste měli nárok na porodné, pak váš příjem (průměrný měsíční příjem za oba rodiče v rozhodném období), nesmí překročit 2,7 násobek životního minima.
Kolik je porodné v roce 2024
Porodné se již několik roků nezvyšovalo. V roce 2023 došlo pouze ke zvýšení životního minima, takže nárok by mohlo mít více rodin/samoživitelek. V roce 2024, se podmínky pro nárok na porodné nemění (není žádné zvýšení ani změna podmínek).
V roce 2024, platí tato výše porodného:
- 13 000 Kč při narození prvního dítěte
- 10 000 Kč při narození druhého dítěte
- Pokud se narodí dvojčata (a je to současně první a druhé dítě), pak dostanete 23 000 Kč
Jak se počítají příjmy pro nárok na porodné
Na porodné budete mít nárok, pokud vaše příjmy v rozhodném období (viz dále) nepřekročí 2,7 násobek životního minima.
Rozhodné období (tedy to, za kdy se dokládají příjmy) je u porodného předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud by se dítě narodilo například v lednu 2024, pak se dokládají příjmy za říjen, listopad a prosinec 2023. Pokud by s dítě narodilo v dubnu 2024, pak se dokládají příjmy za období leden, únor a březen 2024.
Dokládají se téměř všechny příjmy (otce i matky) dítěte. Typicky se tedy jedná třeba o výplatu ze zaměstnání, příjmy z podnikání, peněžitá pomoc v mateřství, nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti, příjmy z pronájmů a jiné.
Je také rozdíl v tom, jak se jednotlivé příjmy počítají. Některé příjmy se počítají v tom měsíc, kdy je skutečně dostanete na účet (třeba „mateřská“), jiné pak v měsíci, kdy byly zaúčtovány (třeba výplata).
U OSVČ se pak zase jako příjem započítá minimálně 50% z průměrné mzdy (a to především v případě, kdy nemají žádné doložitelné příjmy, jinak se vychází z reálných příjmů v DP). V roce 2024 je to zatím 20 100 Kč. U OSVČ, kteří zahájili podnikání nedávno je to 25% z průměrné mzdy, tj. 10 000 Kč.
Porodné a životní minimum v roce 2024
Nárok na porodné se odvíjí od toho, jaké je životní minimum. V roce 2024 platí:
- Rodina, které se narodí první dítě = životní minimum je od 1. 1. 2024 ve výši 10 990 Kč, hranice nároku na porodné je tedy 29 673 Kč
- Rodina, které se narodí druhé dítě = životní minimum je od 1. 1. 2024 ve výši 13 470 Kč, hranice nároku na porodné je 36 369 Kč (*)
- Matka samoživitelka, které se narodí první dítě = životní minimum je od 1. 1. 2024 ve výši 6 950 Kč, hranice nároku je 18 765 Kč
- Matka samoživitelka, které se narodí druhé dítě = životní minimum je od 1. 1. 2024 ve výši 9 430 Kč, hranice nároku je 25 461 Kč (*)
(*) Pozn.: v daném případě uvažujeme, že první narození dítě má věk do šesti roků, pokud by bylo starší, životní minimum bude o něco málo vyšší, životní minimum pro dítě se totiž liší podle jeho věku
Žádost o porodné – kde se vyřizuje
Porodné, podobně jako i jiné sociální dávky, se vyřizuje na místním úřadu práce (podle místa trvalého bydliště matky dítěte). Žádost se podává na předepsaném formuláři. Mimo osobních dokladů obou rodičů, se pak dokládá i rodný list dítěte, a také potvrzení o příjmech za příslušné kalendářní čtvrtletí (potvrzení od zaměstnavatele, daňové přiznání, čestné prohlášení apod.).
Podívejte se na další užitečné informace:
Nárok na porodné zpětně?
Na porodné máte nárok až do doby, než má dítě 1 rok. Nemá smysl o něj žádat již před narozením dítěte – to proto, že k žádosti se přikládá i rodný list nově narozeného miminka. Jinak je ale možné o porodné požádat i zpětně. Tedy po narození dítěte, a to až do doby jedno roku dítěte. Vždy se ale dokládají příjmy za kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte.
Porodné když je otec neznámý
Standardně se u porodného posuzuje společně otec a matka dítěte, a to i když nejsou manželé, nebo i když nežijí ve společné domácnosti. Pokud je ale otec dítěte neznámý, pak je pro účely nároku na porodné posuzován pouze příjem ženy.
Porodné na třetí dítě
Aktuálně (tedy v roce 2024), je porodné vypláceno pouze při narození prvního nebo druhého dítěte. Platí také, že porodné je určeno primárně pro matku dítěte, která ho porodila. Otec dítěte má nárok na porodné pouze v případě, že matka dítěte zemře.
To jestli se jedná o první nebo druhé dítěte se tedy odvíjí od počtu dětí dané ženy. To, že otec dítěte má již jiné děti (třeba z předchozího manželství), zde nehraje roli.
O porodném na třetí dítě se čas od času spekuluje, ale zatím to nebylo schváleno.
Za jak dlouho přijde porodné?
O porodné si můžete požádat ihned po narození dítěte. Resp. nejprve je nutné zajít na příslušnou matriku a nechat si vystavit rodný list dítěte. Na vyřízení vaší žádosti mají na Úřadu práce standardně 30 dní. Pokud jsou tedy dodány všechny potřebné dokumenty a údaje, pak byste měli dostat porodné ještě v tom daném měsíci, nebo maximálně v následujícím (záleží také na tom, kdy přesně byla žádost podána a kdy je nejbližší výplatní termín dávek u daného úřadu).
Jaké příjmy se započítávají pro porodné, Kdo má nárok na porodné?, Kolik je porodné u dvojčat?, Kolik je porodné v roce 2024, Nárok na porodné u OSVČ, Porodné 2024, Porodné kalkulačka online, Porodné když je otec neznámý, Porodné na druhé dítě, Porodné na třetí dítě, Výpočet porodné 2024, Za jak dlouho přijde porodné?
já mám pocit, že na porodné nemá nárok nikdo, pokud otec dítěte je znám a pracuje. tak proč se o porodném všude píše? Je to jen další sociální dávka pro ty, kdo nikdy nebudou pracovat.
Babo rad… porodila jsem v lednu druhe dite, jsem samozivitelka. Do kalkulacky pro zjisteni naroku na porodne uvadim pravdive, ze mam jedno dite, ve veku 25 let. Kalkulacka vypocita, ze narok mam, ale automaticky pocita, ze prvni syn se mnou zije a je spolecne posuzovana osoba… se synem narok mam, bez syna jsem korunu pres limit a narok nemam. Myslim si, ze nemam narok, ale dite mam druhe….
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.