Kalkulačka – výpočet: čistá mzda 2020

<span>Výpočet výplaty (čisté mzdy) není ve výsledku nijak zvláště složitý. Na začátku je hrubá mzda. Z ní se pak vypočítá superhrubá mzda a z ní se pak stanoví daň. Dále se spočítá sociální a zdravotní pojištění.</span> Výpočet výplaty (čisté mzdy) není ve výsledku nijak zvláště složitý. Na začátku je hrubá mzda. Z ní se pak vypočítá superhrubá mzda a z ní se pak stanoví daň. Dále se spočítá sociální a zdravotní pojištění.

Na této stránce najdete kalkulačku pro výpočet čisté mzdy pro rok 2020 (platí od 1.1.2020). Sami si tak můžete vypočítat, o kolik více peněz vám zůstane z výplaty v roce 2020. Podíváme se i na to, jaké jsou aktuální daňové slevy nebo daňové zvýhodnění na dítě (děti). Také si povíme, k jakým změnám v oblasti výpočtu čisté mzdy dochází od začátku roku 2020.

Aktualizace 20. 11. 2020:

19. 11. 2020 schválil parlament zrušení superhrubé mzdy. V roce 2021 by se daň z výplaty počítala jen z hrubé mzdy. Daň u hrubé mzdy do 140 000 Kč měsíčně, bude 15% z hrubé mzdy. Z částky nad 140 000 Kč měsíčně bude daň 23%.

Zvýší se o daňová sleva na poplatníka o 774 Kč měsíčně. Z částky 24 840 Kč v roce 2020 (2070 Kč měsíčně), na 34 125 Kč v roce 2021 (2844 Kč měsíčně).

Viz nová kalkulačka pro výpočet čisté mzdy v roce 2021. Pro všechny zaměstnance se čistá výplata v roce 2021 zvýší (až o několik tisíc korun).

Změnu ale ještě musí schválit senát a prezident. Zatím není zcela jisté, že změny začnou platit hned od 1. 1. 2021.

Kalkulačka: výpočet výplaty od 1.1.2020

Kalkulačka čistá mzda 2020
Hrubá měsíční mzda

Podepsané daňové prohlášení
(u zaměstnavatele)
Stanoven minimální vyměřovací základ (*)

(*) Zadejte "NE", pokud jste student, rodič na mateřské nebo rodičovské, invalidní důchodce, či obecně v kategorii státních pojištěnců.

Počet nezaopatřených dětí bez ZTP/P

Počet nezaopatřených dětí se ZTP/P

Sleva na dani - student
Sleva na dani - invalidní důchodce
Průkaz ZTP/P
Výpočet

Mzdová kalkulačka – jak se počítá výplata?

Výpočet výplaty (čisté mzdy) není ve výsledku nijak zvláště složitý. Na začátku je hrubá mzda. Z ní se pak vypočítá superhrubá mzda a z ní se pak stanoví daň. Dále se spočítá sociální a zdravotní pojištění.

Pak se započítají jednotlivé daňové slevy (o ně se snižuje daň určená na základě superhrubé mzdy. No a nakonec, pokud má zaměstnanec děti, tak se započítá daňové zvýhodnění, a zohlední se případný daňový bonus.

V praxi pak ale může být samotný výpočet ještě složitější. Mohou se zohledňovat různé srážky – stravenky, náhrada škody, jiné srážky, na nichž se dohodl zaměstnanec a zaměstnavatel, exekuční srážky ze mzdy atd.

Co je to superhrubá mzda a jak se počítá?

Superhrubá mzda je hrubá mzda zaměstnance zvýšená o sociální a zdravotní pojištění, které za zaměstnance platí zaměstnavatel:

 • Sociální pojištění placené zaměstnavatelem = 24,8% z hrubé mzdy
 • Zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem = 9% z hrubé mzdy
 • Superhrubá mzda je tedy 133,8% hrubé mzdy

K čemu je dobrá superhrubá mzda? Vlastně jen k tomu, abyste zaplatili větší daně. Daně se totiž nepočítají z hrubé mzdy, ale právě ze superhrubá mzdy.

Sociální a zdravotní pojištění

Kromě toho že za zaměstnance platí sociální a zdravotní pojištění zaměstnavatel, strhává se i samotnému zaměstnanci, Konkrétně se jedná o 6,5% z hrubé mzdy na sociální (důchodové pojištění) a 4,5% z hrubé mzdy na zdravotní pojištění.

Takže ve výsledku si stát celkem bere 44,8% z hrubé mzdy (sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnancem a zaměstnavatelem). A to není zrovna málo, že?

Kolik jsou daně v roce 2020?

Základní daň, která se uplatní při výpočtu čisté mzdy je 15% ze superhrubé mzdy.

Zaměstnanec, pokud má u svého zaměstnavatele podepsáno prohlášení poplatníka k dani fyzických osob (takový ten růžový papír co ho po vás chce mzdová účetní každý rok podepsat), si pak může uplatnit různé daňové slevy. Takže ve výsledku může být daň i 0 (nemůže ale být záporná, to je možné jen u daňového zvýhodnění na dítě, kdy může vznikat nárok na daňový bonus – viz dále)

Jaké jsou daňové slevy a daňové zvýhodnění na dítě v roce 2020?

Daňové slevy a zvýhodnění v roce 2020
Daňová sleva/zvýhodnění Roční (Kč) Měsíční (Kč)
Na poplatníka 24 840 Kč 2 070 Kč
Na manžela/manželku 24 840 Kč uplatní se ročně
Na mažela/manželku s průkazem ZTP/P 49 680 Kč 4 140 Kč
Invalidní důchod I. a II. stupně 2 520 Kč 210 Kč
Invalidní důchod III. stupně 5 040 Kč 420 Kč
Držitel průkazu ZTP/P 16 140 Kč 1 345 Kč
Student 4 020 Kč 335 Kč
Umístění dítě ve školce (*) 14 600 Kč uplatní se ročně
Sleva na evidenci tržeb (**) 5 000 Kč uplatní se pouze jednou
Daňové zvýhodnění na první dítě 15 204 Kč 1 267 Kč
Daňové zvýhodnění na druhé dítě 19 404 Kč 1 617 Kč
Daňové zvýhodnění na třetí dítě 24 204 Kč 2 017 Kč
Daňové zvýhodnění na první dítě ZTP 30 408 Kč 2 534 Kč
Daňové zvýhodnění na druhé dítě ZTP 38 808 Kč 3 234 Kč
Daňové zvýhodnění na třetí dítě ZTP 48 408 Kč 4 034 Kč

(*) uplatňují se skutečné náklady na základě potvrzení ze školky, částka 14600 Kč je maximální hranice této daňové slevy

(**) Týká se pouze samostatně výdělečných osob, slevu je možné uplatnit pouze ve zdaňovacím období, ve kterém poplatník poprvé zaevidoval tržbu, kterou má podle zákona o evidenci tržeb povinnost evidovat.

Co je to daňový bonus na dítě a jak se počítá?

Pokud má zaměstnanec nějaké děti (musí se jednat o nezaopatřené děti, tedy takové co chodí do školy až do 26 roků), pak si může uplatnit i daňové zvýhodnění. To se s počtem dětí zvyšuje a pro rok 2020 platí že :

 • Daňové zvýhodnění na 1 dítě je v roce 2020 částka 15 204 Kč/rok, tedy 1267 Kč měsíčně
 • Daňové zvýhodnění na 2 dítě je v roce 2020 částka 19 404 Kč/rok, tedy 1617 Kč měsíčně
 • Daňové zvýhodnění na 3 a každé další dítě je částka 24 204 Kč/rok, tedy 2017 Kč měsíčně

Daňové zvýhodnění na dítě si může uplatnit vždy jen jeden z rodičů, Musí se vzájemně domluvit a následně pak vyplnit příslušný formulář u svého zaměstnavatele.

Pokud má zaměstnanec, který si uplatní daňové zvýhodnění na dítě nízkou hrubou mzdu, může pak dojít i k situaci, kdy je jeho čistá mzda vyšší než ta hrubá. To je možné díky tomu, že daňové zvýhodnění může být zaměstnanci vyplaceno jako tzv. daňový bonus. Má to ale několik podmínek, zaměstnanec musí za rok vydělat nejméně 6-ti násobek minimální mzdy – v roce 2020 je to 6x 14600, tedy 87 600 Kč.

Služební auto poskytnuté zaměstnavatelem k soukromým účelům

Pokud vám zaměstnavatel poskytne služební auto k soukromým účelům, projeví se to negativně na vaší čisté mzdě. V takovém případě se totiž k hrubé mzdě připočítá 1% z hodnoty auta.

Pokud byste měli například hrubou mzdu 50 000 Kč a měli od zaměstnavatele auto s cenou 500 000 Kč, pak se pro výpočet čisté mzdy vaše hrubá mzda zvýší o 1% z 500 tisíc korun. Tedy bude se pak počítat s tím, jako byste měli hrubou mzdu 55 000 Kč. Tím pádem bude vyšší superhrubá mzda a tím i daň, zaplatíte vyšší sociální a zdravotní pojištění.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka ihned před výplatou. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka zdarma bez poplatků a bez úroků. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka – výpočet: čistá mzda 2020

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Pokud vyplňujete klasický papírový formulář, pak se jedná opravdu o 3 samostat...
 • Dagmar Zbránková: Prosím o radu. Jsem kosmetička OSVČ, svůj salon jsem musela 22.10. dle nařízen...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Hledat logiku ve vládních opatřeních proti epidemii je poměrně zbytečně vynal...
 • Dagmara: Jsem kadeřnice OSVČ na hlavní činnost. Služby provádím doma nebo u zákazníka...
 • Jana: Jak je možné, že lidé v insolvenci nemají nárok na výplatu kompenzač. přísp...