Mzdová kalkulačka: Výpočet čisté výplaty (mzdy)

<span>V této mzdové kalkulačce, si můžete spočítat, jaká by měla být vaše čistá mzda. Můžete tak snadno zjistit, kolik by vám každý měsíc mělo přijít od zaměstnavatele na účet. Podíváme se na to, na jaké daňové slevy a zvýhodnění máte v roce 2020 nárok.</span> V této mzdové kalkulačce, si můžete spočítat, jaká by měla být vaše čistá mzda. Můžete tak snadno zjistit, kolik by vám každý měsíc mělo přijít od zaměstnavatele na účet. Podíváme se na to, na jaké daňové slevy a zvýhodnění máte v roce 2020 nárok.

V této mzdové kalkulačce, si můžete spočítat, jaká by měla být vaše čistá mzda. Můžete tak snadno zjistit, kolik by vám každý měsíc mělo přijít od zaměstnavatele na účet. Podíváme se na to, na jaké daňové slevy a zvýhodnění máte v roce 2020 nárok. Kolik je sleva na dítě, nebo i jiné daňové slevy.

Výpočet čisté mzdy 2024 – změny od 1. ledna 2024

Od ledna 2024, začíná platit mnoho změn. Některé změny, mají vliv i na výpočet výplaty v zaměstnání:

Pro výpočet čisté mzdy v roce 2024, můžete použít tuto kalkulačku:

Kromě toho od 1. 1. 2024, platí i mnoho dalších změny (zvýší se daň z nemovitostí, mění se sazby DPH, a mnoho dalšího).

Aktualizace 1. 1. 2021

Zákon vyšel ve sbírce zákonů 31. 12. 2020, většina změn tak definitivně platí již od 1.ledna 2021:

 • zrušení superhrubé mzdy a nové sazby daně z příjmů 15% a 23% platí od 1.1.2021
 • zvýšení základní daňové slevy na poplatníka o 3000 Kč platí od 1.1.2021 (další zvýšení platí od 1.1.2022)

Aktualizace 22. 12. 2020:

22.12.2020 Parlament podruhé schválil zrušení superhrubé mzdy a zvýšení daňové slevy na poplatníka.

Změna by nyní měla být již definitivní (zrušení supehrubé mzdy i zvýšení daňové slevy, a další změny). Zvýšení čisté mzdy se tedy projeví od února 2021 (u výplaty za leden 2021). U většiny zaměstnanců se zvýší výplata o minimálně 1000 Kč měsíčně (nebo i podstatně více).

Nově se bude daň počítat pouze z hrubé mzdy a bude 15% (při příjmu nad cca 140 000 Kč se platí 23% – z částky nad tuto hranici)

Základní daňová sleva na poplatníka se zvýší o 3000 Kč na 27 840 Kč (tj. o 250 Kč měsíčně více). Další zvýšení daňové slevy bude v roce 2022. Opět o 3000 Kč na 30 840 Kč.

Výpočet v nové kalkulačce čisté mzdy, je aktualizován podle toho, co bylo schváleno v Senátu i v Parlamentu.

Od 1.1.2021 se také zvýší minimální mzda pro zaměstnance, na 15 200 Kč (v roce 2020 je to 14 600 Kč). To povede i ke zvýšení minimální zaručené mzdy = zvýšení hrubé mzdy pro řadu zaměstnanců.

Kalkulačka: Výpočet čisté výplaty v roce 2020

Kalkulačka čistá mzda 2020
Hrubá měsíční mzda

Podepsané daňové prohlášení
(u zaměstnavatele)
Stanoven minimální vyměřovací základ (*)

(*) Zadejte "NE", pokud jste student, rodič na mateřské nebo rodičovské, invalidní důchodce, či obecně v kategorii státních pojištěnců.

Počet nezaopatřených dětí bez ZTP/P

Počet nezaopatřených dětí se ZTP/P

Sleva na dani - student
Sleva na dani - invalidní důchodce
Průkaz ZTP/P
Výpočet

Další užitečné kalkulačky:

Výpočet: Jak se počítá čistá výplata?

Pro výpočet čisté mzdy (výplaty), je rozhodující vaše hrubá mzda. Ta slouží, jako základ, pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění.

Z hrubé mzdy a toho, jaké je sociální a zdravotní pojištění (které za vás zaplatí navíc zaměstnavatel), se vypočítá super hrubá mzda. Ta zase slouží jako základ pro výpočet daně. Daň z výplaty je 15% ze super hrubé mzdy.

Výpočet čisté mzdy – zdravotní pojištění

Zdravotní pojištění, které za vás (jako zaměstnance) dostane stát, se skládá ze dvou složek. Jednu část zdravotního pojištění platí zaměstnanec, a druhou zaměstnavatel:

 • Zdravotní pojištění zaměstnanec = 4,5% z hrubé mzdy
 • Zdravotní pojištění zaměstnavatel = 9% z hrubé mzdy

Výpočet čisté mzdy – sociální pojištění

Podobně, jako u zdravotního pojištění, i u sociálního pojištění za vás (jako zaměstnance) dostává stát dvě částky:

 • Sociální (důchodové) pojištění zaměstnanec = 6,5% z hrubé mzdy
 • Sociální (*) pojištění zaměstnavatel = 24,8 % z hrubé mzdy

(*) sociální pojištění, placené zaměstnavatelem zahrnuje důchodové pojištění, nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti

Výpočet čisté mzdy – superhrubá mzda a daně

Vaše hrubá mzda a sociální + zdravotní pojištění (zaplacené zaměstnavatelem) dává dohromady tzv. super hrubou mzdu. To je částka, která z pohledu zaměstnavatele představuje vaši skutečnou hrubou mzdu (to kolik stojíte peněz, jako zaměstnanec, svého zaměstnavatele).

Super hrubá mzda (zaokrouhlená na celé stokoruny) také slouží jako základ pro výpočet daně. Daň ze mzdy zaměstnance je ve výši 15%.

Tako vypočítanou daň (v této výši), ale ve skutečnosti zaplatí jen minimum lidí. Existuje celá řada slev a daňových zvýhodnění. Díky tomu pak reálně zaplatíte podstatně menší daně. Někdy dokonce žádné, nebo vám stát i daň vrátí, jako daňový bonus.

Daňové slevy v roce 2020

V následující tabulce najdete přehled všech daňových slev a zvýhodnění pro rok 2020. Některé daňové slevy (například školkovné – daňová sleva za umístění dítěte ve školce), je ale možné uplatnit až při ročním zúčtování daně (v daňovém přiznání za celý rok).

Daňové slevy a zvýhodnění v roce 2020
Daňová sleva/zvýhodnění Roční (Kč) Měsíční (Kč)
Na poplatníka 24 840 Kč 2 070 Kč
Na manžela/manželku 24 840 Kč uplatní se ročně
Na mažela/manželku s průkazem ZTP/P 49 680 Kč 4 140 Kč
Invalidní důchod I. a II. stupně 2 520 Kč 210 Kč
Invalidní důchod III. stupně 5 040 Kč 420 Kč
Držitel průkazu ZTP/P 16 140 Kč 1 345 Kč
Student 4 020 Kč 335 Kč
Umístění dítě ve školce (*) 14 600 Kč uplatní se ročně
Sleva na evidenci tržeb (**) 5 000 Kč uplatní se pouze jednou
Daňové zvýhodnění na první dítě 15 204 Kč 1 267 Kč
Daňové zvýhodnění na druhé dítě 19 404 Kč 1 617 Kč
Daňové zvýhodnění na třetí dítě 24 204 Kč 2 017 Kč
Daňové zvýhodnění na první dítě ZTP 30 408 Kč 2 534 Kč
Daňové zvýhodnění na druhé dítě ZTP 38 808 Kč 3 234 Kč
Daňové zvýhodnění na třetí dítě ZTP 48 408 Kč 4 034 Kč

(*) uplatňují se skutečné náklady na základě potvrzení ze školky, částka 14600 Kč je maximální hranice této daňové slevy

(**) Týká se pouze samostatně výdělečných osob, slevu je možné uplatnit pouze ve zdaňovacím období, ve kterém poplatník poprvé zaevidoval tržbu, kterou má podle zákona o evidenci tržeb povinnost evidovat.

Daňová sleva a daňový bonus na dítě

V případě daňové slevy na dítě je (na rozdíl od ostatních daňových slev), jedna výjimka. Může nastat případ, že vám po odečtení daňové slevy na dítě vznikne záporná daň. Tj. že daňová sleva na dítě (na děti), je vyšší než výsledná daň, kterou byste měli zaplatit. Pak máte nárok na daňový bonus. Stát vám daný rozdíl vyplatí zpět, a připočítá ho k čisté mzdě.

Ve výsledku tak může nastat i situace, kdy zaměstnanec dostává vyšší čistou mzdu, než je jeho hrubá mzda. Takový případ může nastat u zaměstnanců, kteří mají spíše nižší hrubou mzdu a/nebo mají více dětí.

Daňovou slevu na dítě si ale může uplatnit pouze jeden rodič. Musí se tedy vzájemně domluvit, kdo bude toto daňové zvýhodnění uplatňovat.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Okamžitá půjčka až 12 tisíc korun na ruku. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Malá půjčka před výplatou. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Mzdová kalkulačka: Výpočet čisté výplaty (mzdy)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...
 • milka58@seznam.cz: Manžel je odkázán na plnou péči zdravotníků v LDN.Má myotonickou disfunkci sv...
 • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
 • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...