Kalkulačka vdovský a vdovecký důchod (online výpočet)

<span>Výše vdovského nebo vdoveckého důchodu se odvíjí od důchodu, který pobíral (nebo mohl pobírat) zemřelý. Nárok na důchod má manžel nebo manželka zemřelé osoby.</span> Výše vdovského nebo vdoveckého důchodu se odvíjí od důchodu, který pobíral (nebo mohl pobírat) zemřelý. Nárok na důchod má manžel nebo manželka zemřelé osoby.

Vdovský a vdovecký důchod patří podobně, jako sirotčí důchod mezi tzv. pozůstalostní důchody. Na této stránce si prostřednictvím naší online kalkulačky můžete sami spočítat vdovský nebo vdovecký důchod podle aktuálních pravidel pro rok 2014. V doprovodném textu se také podíváme na to, jaké jsou podmínky pro přiznání nároku na tento typ důchodové dávky, a další užitečné informace na toto téma. Pokud máte nějaký dotaz na téma vdovský nebo vdovecký důchod, není vám jasné, jak pracuje tato online kalkulačka, nebo potřebujete s něčím poradit, neváhejte a napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článkem.

Zvýšení důchodů v roce 2024 (valorizace od 1. ledna 2024)

Od 1. 1. 2024, se budou zvyšovat všechny důchody o 360 Kč. V roce 2024, se bude valorizovat pouze základní složka důchodu (nově 4400 Kč). Procentní (zásluhová) část důchodu se nemění.

Všichni důchodci dostanou přidáno stejně. Starobní, invalidní, vdovské, vdovecké nebo sirotčí důchody se zvýší o 360 Kč měsíčně.

V září 2023, byly definitivně schváleny nové podmínky pro výpočet valorizace a pro předčasné důchody. Nové podmínky platí od 1. října 2023.

Vdovský a vdovecký důchod v roce 2024

Podmínky, pro nárok na vdovský nebo vdovecký důchod, se v roce 2024, nijak nemění. Vdova nebo vdovec, mají nárok na jednu polovinu z procentní složky důchodu zesnulé osoby. A k tomu je nárok na základní složku, což je v roce 2024 částka 4400 Kč.

Viz aktuální kalkulačka: Kolik je vdovský důchod v roce 2024?

Online výpočet – vdovský a vdovecký důchod

Kalkulačka vdovský a vdovecký důchod
Výše důchodu zemřelého

Výše důchodu vdovy/vdovce

Výši důchodu vdovy nebo vdovce zadávejte pouze v případě, že v současnosti pobíráte starobní nebo invalidní důchod.
Výpočet

Jaké jsou podmínky pro nárok na vdovský / vdovecký důchod?

Na tento typ důchodu má nárok pozůstalá osoba po zemřelém. Nárok má pouze manžel nebo manželka zemřelého. Druh nebo družka nárok na tuto dávku nemají.

 • Při smrti manžela vzniká pozůstalé ženě nárok na vdovský důchod.
 • Při smrti manželky vzniká nárok na vdovecký důchod.

Podmínky pro oba důchody jsou ale v zásadě stejné. Nárok na důchod vznikne, pokud je splněna některá z následujících podmínek:

 • Zemřelý manžel/manželka pobíral starobní důchod
 • Zemřelý manžel/manželka pobíral invalidní důchod
 • Zemřelý manžel/manželka splnil ke dni smrti podmínku potřebné doby pro nárok na invalidní důchod
 • Zemřelý manžel/manželka splnil ke dni smrti podmínky pro nárok na starobní důchod
 • Jednalo se o smrt v důsledku pracovního úrazu

Jak dlouho je nárok na vdovský nebo vdovecký důchod?

Tento typ pozůstalostního důchodu se vyplácí po dobu jednoho roku od smrti manžela nebo manželky. V některých případech může být ale důchod vyplácen delší dobu. Týká se to především těchto případů:

 • Vdova nebo vdovec pečuje o nezaopatřené dítě (nezletilé dítě, nebo dítě do 26 roků, které studuje)
 • Vdova nebo vdovec pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost)
 • Vdova nebo vdovec pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelé manželky, který s ním žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost),
 • Vdova nebo vdovec je invalidní ve třetím stupni
 • Vdova nebo vdovec dosáhli alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže (ženu) stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší

Kolik je vdovský a vdovecký důchod

Výše vdovského nebo vdoveckého důchodu se odvíjí od důchodu, který pobíral (nebo mohl pobírat) zemřelý. Konkrétně je pak výše důchodu stanovena takto:

 • Základní výměra důchodu (stejná pro všechny důchody) ve výši 2340 Kč
 • 50% z procentní výměry důchodu zemřelého

Jak se provádí výpočet důchodu?

Pro stanovení důchodu je ale celý výpočet přece jen trochu složitější. Záleží na tom, jestli pozůstalý manžel nebo manželka pobírá nějaký důchod (starobní nebo invalidní). Pokud žádný důchod nepobírá, pak má nárok na důchod v plném rozsahu (tedy 2340 Kč + 50% z procentní výměry důchodu zemřelého).

Pokud pozůstalý sám pobírá nějaký důchod, pak má nárok pouze na 50% z procentní výměry vdovského nebo vdoveckého důchodu. Platí současně, že pokud by vdova nebo vdovec měli nižší starobní nebo invalidní důchod, než je ten vdovský/vdovecký, pak mohou pobírat vdovský/vdovecký důchod v plném rozsahu a ten pak bude navýšen o 50% z procentní výměry jejich původního důchodu.

Celé je to poměrně složité, proto si to můžeme představit na 3 konkrétních příkladech.

Příklad výpočtu vdovského a vdoveckého důchodu

Příklad číslo 1: Pan Novák byl ve starobním důchodu a měsíčně měl, pobíral důchod ve výši 10 500 Kč. Paní Nováková zatím není v důchodu a pracuje. Po smrti pana Nováka bude mít po dobu 1 roku nárok na vdovský důchod. Výše důchodu pak bude:

 • Základní výměr vdovského důchodu (v roce 2014) je 2340 Kč
 • Procentní výměr důchodu pana Nováka byl 8160 Kč
 • Vdova má nárok na 50% z procentního výměru, tj. 4080 Kč
 • Celkový vdovský důchod bude 6420 Kč

Příklad číslo 2: Pan Novák byl ve starobním důchodu a měsíčně měl, pobíral důchod ve výši 10 500 Kč. Paní Nováková je také v důchodu a její důchod byl 5000 Kč měsíčně. Po smrti pana Nováka bude mít po dobu 1 roku nárok na vdovský důchod. Výše důchodu pak bude:

 • Vdovský důchod po p. Novákovi by byl 6420 Kč, což je více, než je starobní důchod p. Novákové
 • Ta tedy bude pobírat tento vdovský důchod ve výši 6420 Kč a dále 50% z procentní výměry svého starobního důchodu
 • Procentní výměra starobního důchodu paní Novákové je 2660 Kč, 50% je tedy 1330 Kč
 • Celkový důchod paní Novákové bude 7750 Kč

Příklad číslo 3: Pan Novák byl ve starobním důchodu a měsíčně měl, pobíral důchod ve výši 10 500 Kč. Paní Nováková je také v důchodu a její důchod byl 9000 Kč měsíčně. Po smrti pana Nováka bude mít po dobu 1 roku nárok na vdovský důchod. Výše důchodu pak bude:

 • Starobní důchod p. Novákové je vyšší než vdovský důchod
 • Bude tedy pobírat svůj starobní důchod a 50% z procentní výměry vdovského důchodu
 • Procentní výměra vdovského důchodu je 4080 Kč, 50% je tedy 2040 Kč
 • Celkový důchod paní Novákové bude 11 040 Kč

Kde vyřídit vdovský nebo vdovecký důchod

Tak jako i ostatní důchody, i pozůstalostní důchody (vdovský důchod, vdovecký důchod, sirotčí důchod) spadají pod Českou správu sociálního zabezpečení. Žádost o dávku tedy můžete vyřídit na Okresní správě sociálního zabezpečení v místě vašeho trvalého bydliště.

K vyřízení důchodu budete potřebovat svoje osobní doklady (občanský průkaz) a dále pak úmrtní list zemřelé osoby, oddací list, a dále pak informace o nároku na důchod (vás, pokud jej pobíráte a zemřelé osoby, pokud byl přiznán).

Máte-li nějaký dotaz, k výpočtu vdovského nebo vdoveckého důchodu, nebo potřebujete poradit i s něčím jiným, napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článkem. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit.

Diskuse: Kalkulačka vdovský a vdovecký důchod (online výpočet)

Diskuse: 9
 • Custom avatar mirek

  ano to jsem já

 • Custom avatar Jarmila Stoklásková

  Nevím proč se vůbec přiznává vdovský a vdovecký důchod. Ať si každý vystačí s tím, co má. Kdo nám rozvedeným co dá? Když manžel ženu opustí, vyjde to nastejno, jako kdyby ovdověla. Jenže nikdo ji nedá ani korunu.

 • Custom avatar ANNA

  Prosím o informaci – pobírám v ČR jen alikvotni část starobního důchodu /proc. část 4174 kč +zákl. výměra 1047 kč/, zbytek mám ze SR. Jak mi bude vypočten vdovský důchod ? Bere ČSSZ při výpočtu mého vdovského důchodu v potaz i slovenskou část důchodu? Manžel měl starob. důchod 14065 kč. Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Pavla

  Dobrý den ovdověla jsem 10.6.2014, můj manžel byl invalidní III.Stupně já jsem zaměstnaná tohoto času již rok na neschopence a pobírám důchod prvního stupně. Dnes mi na komisy zvýšily stupeň invalidity zpětně na 2. stupeň od 16.6.2014.
  Potřebovala bych poradit, jestli mám nárok na vdovský důchod v plné výši procentní výměry manželova důchodu nebo 50 procent procentní výměry manželova invalidního důchodu.?

 • Custom avatar alena

  Dobry den prosim o radu pro znamou.pani ma duchod 8000kč a stoho plati 900kč osobni bankrot.(zemřely)manžel ma 10000kč a stoho plati 2200kč os. bankrot.kolik bude ten rok a pak po roce dostavat vdovsky duchod?dekuji

 • Custom avatar Zdeňka Šmídková

  Dobrý den
  Mám dotaz pobírám vdovský a sirotčí důchod. Mé dceři je 18 let ,stále studuje.
  Když ukončí studium,budu stále svůj vdovský důchod pobírat?
  Děkuji za odpověď. Hezký den.

 • Custom avatar EvaNováková

  Prosím pobírám vdovsky důchod a chtěla jsem se zeptat kdy můžu o něho znovu žádat když přejde rok.Je mi 58.let a mám invalidní důchod 1.stupně Děkuji Nováková

 • Custom avatar Františka Radoá

  Dobrý den,pobírám vdovský důchod po manželovi 3 roky.To proto,že syn studuje VŠ.s JEHO UKONČENÍM studia za 4 ROKY mohu odejít i já do důchodu starobního.Bude mi přiznán znovu důchod vdovský když mi bude 57 let,?Děkuji za odpověd.

 • Custom avatar Lenka

  Dobry den, prosim budu mit narok na zivotni, existencni minimum i presto ze jsem vdana? S manzelem jiz 15 let neziju ve spolecne domacnosti, 5 let jsme se nevideli, on pracuje v Iranu. Jsem bez prace a chtela bych si pozadat o ziv. minimum. Dekuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...