Kalkulačka sirotčí důchod – kdo má nárok a jaké jsou podmínky?

<span>Na sirotčí důchod má nárok nezaopatřené dítě v případě, že zemře jeho rodič nebo osvojitel nebo osoba, která dítě převzala do péče (na základě rozhodnutí soudu).</span> Na sirotčí důchod má nárok nezaopatřené dítě v případě, že zemře jeho rodič nebo osvojitel nebo osoba, která dítě převzala do péče (na základě rozhodnutí soudu).

Sirotčí důchod se poskytuje tehdy, pokud nezaopatřenému dítěti zemře jeden nebo oba rodiče. V této kalkulačce si můžete sami spočítat, kolik by měl být sirotčí důchod ve vašem případě. V doprovodném textu, pak nabízíme přehledný souhrn informací o tom, jaké podmínky musí být splněny, aby byl přiznán sirotčí důchod. Pokud máte nějaké dotazy, nevíte si rady a potřebujete poradit, napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článkem. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit.

Zvýšení důchodů v roce 2024 (valorizace od 1. ledna 2024)

Od 1. 1. 2024, se budou zvyšovat všechny důchody o 360 Kč. V roce 2024, se bude valorizovat pouze základní složka důchodu (nově 4400 Kč). Procentní (zásluhová) část důchodu se nemění.

Všichni důchodci dostanou přidáno stejně. Starobní, invalidní, vdovské, vdovecké nebo sirotčí důchody se zvýší o 360 Kč měsíčně.

V září 2023, byly definitivně schváleny nové podmínky pro výpočet valorizace a pro předčasné důchody. Nové podmínky platí od 1. října 2023.

Sirotčí důchod v roce 2024

Podmínky, pro nárok na sirotčí důchod, se v roce 2024, nijak nemění. Sirotek, mají nárok na 40% z procentní složky důchodu zesnulé osoby. A k tomu je nárok na základní složku, což je v roce 2024 částka 4400 Kč. Nárok může být případně na dva sirotčí důchody (po obou rodičích), pak je na základní složku nárok jenom jednou.

Viz aktuální kalkulačka: Kolik je sirotčí důchod v roce 2024?

Výpočet sirotčí důchod 2014 online

Kalkulačka sirotčí důchod
Výše důchodu zesnulého rodiče

Zadávejte výši důchodu (invalidního nebo starobního) na jaký by měl zesnulý rodič nárok k datu jeho úmrtí.
Výpočet

Kdo má nárok na sirotčí důchod

Na sirotčí důchod má nárok nezaopatřené dítě v případě, že zemře jeho rodič nebo osvojitel nebo osoba, která dítě převzala do péče (na základě rozhodnutí soudu).

Sirotčí důchod se dále vyplácí v případě, že rodič dítěte pobíral invalidní nebo sirotčí důchod, nebo v době smrti splnil podmínky nároku na sirotčí či invalidní důchod, nebo v případě, že rodič dítěte zemřel na následky pracovního úrazu.

Nárok na sirotčí důchod tedy nevzniká automaticky ve všech případech, kdy dítěti zemře rodič, ale pouze ve výše uvedených případech.

V případě, že zemřou oba rodiče, a u obou byla splněna podmínka získání nároku na sirotčí důchod (nárok na invalidní nebo starobní důchod nebo smrt v důsledku pracovního úrazu), pak má osiřelé dítě nárok na sirotčí důchod po obou rodičích.

Sirotčí důchod a nezaopatřené dítě

Jak již bylo uvedeno výše, nárok na sirotčí důchod má pouze nezaopatřené dítě. Nezaopatřené dítě je buďto nezletilé dítě, nebo dítě do věku 26 roků, které se soustavně připravuje na budoucí povolání (studium na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole). Jako nezaopatřené dítě je také z pohledu zákona chápáno dítě (i zletilé), které se z důvodu nemoci nebo úrazu nemůže připravovat budoucí povolání nebo které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu nemůže vykonávat samostatně výdělečnou činnost.

Kolik je sirotčí důchod

Sirotčí důchod a jeho výše je upraven v zákonu číslo 155/1995 Sb. Konkrétně se pak jedná o § 54. Výše sirotčího důchodu se skládá ze dvou částí. První část je základní výměra důchodu – ta je stejná pro všechny typy důchodů a v roce 2014 je to částka 2340 Kč. A druhou složkou sirotčího důchodu je pak 40% z procentní výměry starobního nebo invalidního důchodu, na který měl (nebo by měl) zemřelý nárok.

V případě že zemřou oba rodiče, tak se základní složka (2340 Kč) vyplácí pouze jednou, procentní výměra (40% z procentní výměry) se vyplácí za každého z rodičů.

Příklad výpočtu sirotčího důchodu

Pan Novák pobíral invalidní důchod ve výši 11 000 Kč. Po jeho smrti budou mít jeho děti nárok na tento sirotčí důchod:

 • Základní složka ve výši 2340 Kč
 • 40% z procentní výměry invalidního důchodu pana Nováka tedy 40% z 8660 Kč což je 3 464 Kč
 • Celkem tedy sirotčí důchod bude 5 804 Kč

Pokud by měl pan Novák více dětí, na tento sirotčí důchod má ve stejné výši nárok každé z pozůstalých nezaopatřených dětí.

Kde žádat o sirotčí důchod

Sirotčí důchod se vyřizuje (tak jako ostatní typy důchodů – tj. invalidní, starobní a pozůstalostní) na ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení). Konkrétně je pak nutné obrátit se na OSSZ  – Okresní správa sociálního zabezpečení, podle místa trvalého bydliště žadatele.

V případě nezletilého nezaopatřeného dítěte podává žádost o sirotčí důchod jeho zákonný zástupce. Zletilé nezaopatřené dítě podává žádost o důchod samo za sebe.

K vyřízení sirotčího důchodu je nutné předložit následující dokumenty:

 • Osobní doklady dítěte (rodný list nebo občanský průkaz)
 • Občanský průkaz zemřelého rodiče (pokud dosud nebyl odevzdán)
 • Úmrtní list zemřelého
 • rozhodnutí o přiznání starobního nebo invalidního důchodu (je-li k dispozici),
 • v případě, že zemřelý rodič dosud nebyl poživatelem důchodu, doklady prokazující dobu pojištění včetně náhradních dob pojištění (tzn. základní vojenskou službu, dobu studia, vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání apod.),
 • u osvojených dětí rozhodnutí soudu,
 • u dětí převzatých zemřelým do péče nahrazující péči rodičů příslušný doklad prokazující svěření dětí do péče spolu s doklady prokazujícími, že děti byly na zemřelého v době jeho smrti převážně odkázány výživou,
 • u dětí, které již skončily povinnou školní docházku, ještě potvrzení o studiu, event. učení, popř. další doklady prokazující nezaopatřenost dítěte (zdravotní stav, vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání dětí mladších 18 let apod.).

Máte-li nějaký dotaz, nebo vám není něco jasného ohledně sirotčího důchodu, napište svůj dotaz do následující diskuse. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit co a jak.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčky bez registru potvrzení přijmu a poplatku předem. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Okamžité půjčky bez registrů. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuse: Kalkulačka sirotčí důchod – kdo má nárok a jaké jsou podmínky?

Diskuse: 8
 • Zdenka

  DOBRÝ DEN jsem rozvedena 4 roky vychovávám 2 syny věk 17,19 oba studenti.Jejich otec zemřel v součastné době v evidenci uřadu práce,ale byl již znova ženatý.Mají nárok synové z prvního manželství na sirotčí duchod.Od roku 2012 neplatil výživné děkuji

 • Custom avatar Eva

  Dobrý den,chtěla bych vědět,zda by na sirotčí důchod měl nárok náš vnuk,který nám byl soudem svěřen do výchovy.Rodiče chlapce nám platí alimenty a my pobíráme od státu dětské přídavky.Děkuji.

 • Custom avatar Olga Findurová

  Dobrý den, zemřel mi druh a zůstaly po něm dvě děti.Naše životní situace byla že jsme byli oba vedeni na úřadu práce. Druh byl veden jeden rok. Bohužel nemám nárok na sirotčí důchod. Jak může stát nechat nezaopatřené děti jen tak na holičkách. Ony přeci nemůžou za to, že sme neměli možnost pracovat normálně na smlouvu, bohužel sme neměli štěstí. druh byl nemocen astmatem a nikde ho nechtěli vzít, kvůli zdravotnímu stavu. nikdo toto riziko nechtěl podstoupit. A nárok na důchod taky neměl, protože by u komise neprošel, jelikož tam musíte padat na hubu, aby vám něco uznali.Tak nás živil vždy příležitostnou prací,aby sme dětem dopřáli co potřebovali.tak by mne zajímalo, co náš stát pro naše děti dělá. Nikdy sme od státu nic nechtěli, žádný soc. dávky.. a to že jim táta umřel zrovna v situaci kdy nepracoval taky nemůžou.

 • Custom avatar Dana

  Dobrý den,před třemi lety měl můj manžel nehodu,při níž zemřel.Z našeho manželství zůstal tehdy tříletý syn,byla jsem žádat o sirotčí důchod,ale byl mi zamítnut z důvodu neodpracované požadované doby mého manžela,-chyběl mu jeden rok
  Můj manžel byl poslední roky v evidenci Úřadu práce,nemohl sehnat vhodné zaměstnání.Prosím je nějaká šance získat sirotčí důchod pro svého syna?
  Děkuji D.Pastvová

  • Custom avatar jan

   dobry den chci se zeptat ,manzelka mne umrela ted v lednu zadam o sirotci duchod manzelka duchod nepobirala bylo ji52 let kolik bych mel brat na dve dcery ve veku 13 a 17let

 • Krausova Kateřina

  Dobrý den chci se zeptat jak mám postupovat ohledně sirotčího důchodu pro nezl.syna. Otec mu bohužel zemřel 21.12.2014 jsme 9 let rozvedeni syn byl po rozvodu svěřen mě do péče. Děkuji

 • Custom avatar Renata Jahnova

  Dobrý večer mám dotaz. Mému vnukovi zemřel otec který nežil ve společné domacnosti. Otec mého vnuka skoro vůbec nepracoval. Můj dotaz je zda i přes tuto skutečnost má nárok na nějaký sirotčí důchod. Děkuji predem za odpověď ?

 • Custom avatar Martin

  Dobrý den.Chci se optat zda se sirotčí vyplácí zpětně od doby podání žádosti,nebo ode dne kdy soud rozhodl,(syn zemřel dříve než se dítě narodilo) že náš syn je otcem nezletilého dítěte.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...