Kalkulačka sirotčí důchod – kdo má nárok a jaké jsou podmínky?

Kalkulačka sirotčí důchod – kdo má nárok a jaké jsou podmínky?

Na sirotčí důchod má nárok nezaopatřené dítě v případě, že zemře jeho rodič nebo osvojitel nebo osoba, která dítě převzala do péče (na základě rozhodnutí soudu).

Sirotčí důchod se poskytuje tehdy, pokud nezaopatřenému dítěti zemře jeden nebo oba rodiče. V této kalkulačce si můžete sami spočítat, kolik by měl být sirotčí důchod ve vašem případě. V doprovodném textu, pak nabízíme přehledný souhrn informací o tom, jaké podmínky musí být splněny, aby byl přiznán sirotčí důchod. Pokud máte nějaké dotazy, nevíte si rady a potřebujete poradit, napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článkem. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit.

Zvýšení důchodů v roce 2024 (valorizace od 1. ledna 2024)

Od 1. 1. 2024, se budou zvyšovat všechny důchody o 360 Kč. V roce 2024, se bude valorizovat pouze základní složka důchodu (nově 4400 Kč). Procentní (zásluhová) část důchodu se nemění.

Všichni důchodci dostanou přidáno stejně. Starobní, invalidní, vdovské, vdovecké nebo sirotčí důchody se zvýší o 360 Kč měsíčně.

V září 2023, byly definitivně schváleny nové podmínky pro výpočet valorizace a pro předčasné důchody. Nové podmínky platí od 1. října 2023.

Sirotčí důchod v roce 2024

Podmínky, pro nárok na sirotčí důchod, se v roce 2024, nijak nemění. Sirotek, mají nárok na 40% z procentní složky důchodu zesnulé osoby. A k tomu je nárok na základní složku, což je v roce 2024 částka 4400 Kč. Nárok může být případně na dva sirotčí důchody (po obou rodičích), pak je na základní složku nárok jenom jednou.

Viz aktuální kalkulačka: Kolik je sirotčí důchod v roce 2024?

Výpočet sirotčí důchod 2014 online

Kalkulačka sirotčí důchod
Výše důchodu zesnulého rodiče

Zadávejte výši důchodu (invalidního nebo starobního) na jaký by měl zesnulý rodič nárok k datu jeho úmrtí.
Výpočet

Kdo má nárok na sirotčí důchod

Na sirotčí důchod má nárok nezaopatřené dítě v případě, že zemře jeho rodič nebo osvojitel nebo osoba, která dítě převzala do péče (na základě rozhodnutí soudu).

Sirotčí důchod se dále vyplácí v případě, že rodič dítěte pobíral invalidní nebo sirotčí důchod, nebo v době smrti splnil podmínky nároku na sirotčí či invalidní důchod, nebo v případě, že rodič dítěte zemřel na následky pracovního úrazu.

Nárok na sirotčí důchod tedy nevzniká automaticky ve všech případech, kdy dítěti zemře rodič, ale pouze ve výše uvedených případech.

V případě, že zemřou oba rodiče, a u obou byla splněna podmínka získání nároku na sirotčí důchod (nárok na invalidní nebo starobní důchod nebo smrt v důsledku pracovního úrazu), pak má osiřelé dítě nárok na sirotčí důchod po obou rodičích.

Sirotčí důchod a nezaopatřené dítě

Jak již bylo uvedeno výše, nárok na sirotčí důchod má pouze nezaopatřené dítě. Nezaopatřené dítě je buďto nezletilé dítě, nebo dítě do věku 26 roků, které se soustavně připravuje na budoucí povolání (studium na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole). Jako nezaopatřené dítě je také z pohledu zákona chápáno dítě (i zletilé), které se z důvodu nemoci nebo úrazu nemůže připravovat budoucí povolání nebo které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu nemůže vykonávat samostatně výdělečnou činnost.

Kolik je sirotčí důchod

Sirotčí důchod a jeho výše je upraven v zákonu číslo 155/1995 Sb. Konkrétně se pak jedná o § 54. Výše sirotčího důchodu se skládá ze dvou částí. První část je základní výměra důchodu – ta je stejná pro všechny typy důchodů a v roce 2014 je to částka 2340 Kč. A druhou složkou sirotčího důchodu je pak 40% z procentní výměry starobního nebo invalidního důchodu, na který měl (nebo by měl) zemřelý nárok.

V případě že zemřou oba rodiče, tak se základní složka (2340 Kč) vyplácí pouze jednou, procentní výměra (40% z procentní výměry) se vyplácí za každého z rodičů.

Příklad výpočtu sirotčího důchodu

Pan Novák pobíral invalidní důchod ve výši 11 000 Kč. Po jeho smrti budou mít jeho děti nárok na tento sirotčí důchod:

  • Základní složka ve výši 2340 Kč
  • 40% z procentní výměry invalidního důchodu pana Nováka tedy 40% z 8660 Kč což je 3 464 Kč
  • Celkem tedy sirotčí důchod bude 5 804 Kč

Pokud by měl pan Novák více dětí, na tento sirotčí důchod má ve stejné výši nárok každé z pozůstalých nezaopatřených dětí.

Kde žádat o sirotčí důchod

Sirotčí důchod se vyřizuje (tak jako ostatní typy důchodů – tj. invalidní, starobní a pozůstalostní) na ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení). Konkrétně je pak nutné obrátit se na OSSZ  – Okresní správa sociálního zabezpečení, podle místa trvalého bydliště žadatele.

V případě nezletilého nezaopatřeného dítěte podává žádost o sirotčí důchod jeho zákonný zástupce. Zletilé nezaopatřené dítě podává žádost o důchod samo za sebe.

K vyřízení sirotčího důchodu je nutné předložit následující dokumenty:

  • Osobní doklady dítěte (rodný list nebo občanský průkaz)
  • Občanský průkaz zemřelého rodiče (pokud dosud nebyl odevzdán)
  • Úmrtní list zemřelého
  • rozhodnutí o přiznání starobního nebo invalidního důchodu (je-li k dispozici),
  • v případě, že zemřelý rodič dosud nebyl poživatelem důchodu, doklady prokazující dobu pojištění včetně náhradních dob pojištění (tzn. základní vojenskou službu, dobu studia, vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání apod.),
  • u osvojených dětí rozhodnutí soudu,
  • u dětí převzatých zemřelým do péče nahrazující péči rodičů příslušný doklad prokazující svěření dětí do péče spolu s doklady prokazujícími, že děti byly na zemřelého v době jeho smrti převážně odkázány výživou,
  • u dětí, které již skončily povinnou školní docházku, ještě potvrzení o studiu, event. učení, popř. další doklady prokazující nezaopatřenost dítěte (zdravotní stav, vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání dětí mladších 18 let apod.).

Máte-li nějaký dotaz, nebo vám není něco jasného ohledně sirotčího důchodu, napište svůj dotaz do následující diskuse. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit co a jak.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.