Výše vdovského nebo vdoveckého důchodu se odvíjí od důchodu, který pobíral (nebo mohl pobírat) zemřelý. Nárok na důchod má manžel nebo manželka zemřelé osoby.
Vdovský a vdovecký důchod patří podobně, jako sirotčí důchod mezi tzv. pozůstalostní důchody. Na této stránce si prostřednictvím naší online kalkulačky můžete sami spočítat vdovský nebo vdovecký důchod podle aktuálních pravidel pro rok 2014. V doprovodném textu se také podíváme na to, jaké jsou podmínky pro přiznání nároku na tento typ důchodové dávky, a další užitečné informace na toto téma. Pokud máte nějaký dotaz na téma vdovský nebo vdovecký důchod, není vám jasné, jak pracuje tato online kalkulačka, nebo potřebujete s něčím poradit, neváhejte a napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článkem.
Od 1. 1. 2024, se budou zvyšovat všechny důchody o 360 Kč. V roce 2024, se bude valorizovat pouze základní složka důchodu (nově 4400 Kč). Procentní (zásluhová) část důchodu se nemění.
Všichni důchodci dostanou přidáno stejně. Starobní, invalidní, vdovské, vdovecké nebo sirotčí důchody se zvýší o 360 Kč měsíčně.
V září 2023, byly definitivně schváleny nové podmínky pro výpočet valorizace a pro předčasné důchody. Nové podmínky platí od 1. října 2023.
Podmínky, pro nárok na vdovský nebo vdovecký důchod, se v roce 2024, nijak nemění. Vdova nebo vdovec, mají nárok na jednu polovinu z procentní složky důchodu zesnulé osoby. A k tomu je nárok na základní složku, což je v roce 2024 částka 4400 Kč.
Viz aktuální kalkulačka: Kolik je vdovský důchod v roce 2024?
Na tento typ důchodu má nárok pozůstalá osoba po zemřelém. Nárok má pouze manžel nebo manželka zemřelého. Druh nebo družka nárok na tuto dávku nemají.
Podmínky pro oba důchody jsou ale v zásadě stejné. Nárok na důchod vznikne, pokud je splněna některá z následujících podmínek:
Tento typ pozůstalostního důchodu se vyplácí po dobu jednoho roku od smrti manžela nebo manželky. V některých případech může být ale důchod vyplácen delší dobu. Týká se to především těchto případů:
Výše vdovského nebo vdoveckého důchodu se odvíjí od důchodu, který pobíral (nebo mohl pobírat) zemřelý. Konkrétně je pak výše důchodu stanovena takto:
Pro stanovení důchodu je ale celý výpočet přece jen trochu složitější. Záleží na tom, jestli pozůstalý manžel nebo manželka pobírá nějaký důchod (starobní nebo invalidní). Pokud žádný důchod nepobírá, pak má nárok na důchod v plném rozsahu (tedy 2340 Kč + 50% z procentní výměry důchodu zemřelého).
Pokud pozůstalý sám pobírá nějaký důchod, pak má nárok pouze na 50% z procentní výměry vdovského nebo vdoveckého důchodu. Platí současně, že pokud by vdova nebo vdovec měli nižší starobní nebo invalidní důchod, než je ten vdovský/vdovecký, pak mohou pobírat vdovský/vdovecký důchod v plném rozsahu a ten pak bude navýšen o 50% z procentní výměry jejich původního důchodu.
Celé je to poměrně složité, proto si to můžeme představit na 3 konkrétních příkladech.
Příklad číslo 1: Pan Novák byl ve starobním důchodu a měsíčně měl, pobíral důchod ve výši 10 500 Kč. Paní Nováková zatím není v důchodu a pracuje. Po smrti pana Nováka bude mít po dobu 1 roku nárok na vdovský důchod. Výše důchodu pak bude:
Příklad číslo 2: Pan Novák byl ve starobním důchodu a měsíčně měl, pobíral důchod ve výši 10 500 Kč. Paní Nováková je také v důchodu a její důchod byl 5000 Kč měsíčně. Po smrti pana Nováka bude mít po dobu 1 roku nárok na vdovský důchod. Výše důchodu pak bude:
Příklad číslo 3: Pan Novák byl ve starobním důchodu a měsíčně měl, pobíral důchod ve výši 10 500 Kč. Paní Nováková je také v důchodu a její důchod byl 9000 Kč měsíčně. Po smrti pana Nováka bude mít po dobu 1 roku nárok na vdovský důchod. Výše důchodu pak bude:
Tak jako i ostatní důchody, i pozůstalostní důchody (vdovský důchod, vdovecký důchod, sirotčí důchod) spadají pod Českou správu sociálního zabezpečení. Žádost o dávku tedy můžete vyřídit na Okresní správě sociálního zabezpečení v místě vašeho trvalého bydliště.
K vyřízení důchodu budete potřebovat svoje osobní doklady (občanský průkaz) a dále pak úmrtní list zemřelé osoby, oddací list, a dále pak informace o nároku na důchod (vás, pokud jej pobíráte a zemřelé osoby, pokud byl přiznán).
Máte-li nějaký dotaz, k výpočtu vdovského nebo vdoveckého důchodu, nebo potřebujete poradit i s něčím jiným, napište svůj dotaz do diskuse pod tímto článkem. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.