Kalkulačka pro výpočet PPM v roce 2024

<span>Peněžitá pomoc v mateřství je dávka hrazená na základě nemocenského pojištění. Výpočet výše PPM je tak podobný, jako u jiných nemocenských dávek. Od 1. 1. 2024, se zvyšují redukční hranice, pro výpočet mateřské. Některé maminky, mohou mít nárok na vyšší mateřskou.</span> Peněžitá pomoc v mateřství je dávka hrazená na základě nemocenského pojištění. Výpočet výše PPM je tak podobný, jako u jiných nemocenských dávek. Od 1. 1. 2024, se zvyšují redukční hranice, pro výpočet mateřské. Některé maminky, mohou mít nárok na vyšší mateřskou.

Zajímalo by vás, kolik je „mateřská“ v roce 2024? V naší kalkulačce, si sami můžete spočítat, kolik peněz byste mohli dostat při narození prvního nebo druhého dítěte v roce 2024, a také se dozvíte, jaké jsou podmínky a omezení, a na co si dát pozor.

Co je to peněžitá pomoc v mateřství

Mnoho lidí často zaměňuje pojmy „mateřská dovolená“ a „peněžitá pomoc v mateřství“. Nejčastěji se pro oboje používá výraz „mateřská“. Každý ze zmíněných termínů ale znamená něco jiného:

 • Mateřská dovolená = je to – jak z názvu vyplývá – opravdu dovolená, na kterou má ze zákona nárok každá zaměstnaná žena (nebo případně otec dítěte), v souvislosti s porodem a péči o nově narozené dítě. Mateřskou dovolenou musí zaměstnavatel ze zákona poskytnout (jak matce nebo případně i otci dítěte). Na mateřskou dovolenou se nastupuje zpravidla 6 – 8 týdnů před porodem a trvá buď 28 týdnů (při narození 1 dítěte) nebo 37 týdnů (při narození dvojčat)
 • Peněžitá pomoc v mateřství = jedná se o dávku vyplácenou na základě nemocenského pojištění zaměstnanců (nebo na základě dobrovolného nemocenského pojištění OSVČ). Jedná se o podobnou dávku, jako je třeba nemocenská při pracovní neschopnosti. Její výše se odvíjí od výdělku (resp. od vyměřovacího základu) z posledního zaměstnání (u OSVČ podle výše placeného pojistného). Doba vyplácení PPM se shoduje s délkou mateřské dovolené.

Mateřská dovolená a peněžitá pomoc v mateřství spolu souvisí jen „volně“. Tedy je možné čerpat peněžitou pomoc v mateřství a při tom pracovat. Pozor jen na to, že není možné vykonávat stejnou činnost, na základě které je placena PPM. Tedy typicky, zaměstnanec nemůže pracovat pro stejného zaměstnavatele na stejné pracovní pozici. Ale klidně může v době čerpání PPM pracovat pro jiného zaměstnavatele, nebo se stávajícím zaměstnavatelem uzavřít třeba DPP nebo DPČ na jinou pracovní činnost.

Po skončení mateřské dovolené, resp. po ukončení čerpání PPM se pak dále může čerpat rodičovská dovolená (do 3 roků věku dítěte), a současně je vyplácen rodičovský příspěvek (podle zvolené varianty až do 4 roků věku dítěte).

Výpočet výše PPM v roce 2024

Kalkulačka mateřská 2024
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Z čeho se počítá mateřská (výše PPM)

Peněžitá pomoc v mateřství je dávka hrazená na základě nemocenského pojištění. Výpočet výše PPM je tak podobný, jako u jiných nemocenských dávek.

Pro výpočet je rozhodující vyměřovací základ z posledních 12 měsíců poslední pojištěné činnosti. Typicky tedy pokud se jedná o zaměstnance, který pracuje pro jednoho zaměstnavatele, tak se v době podání žádosti o PPM vezme do úvahy příjem za posledních 12 měsíců, a z něj se pak stanoví vyměřovací základ, se kterým se dále pracuje ve výpočtu výše PPM.

Příklad výpočtu výše PPM v roce 2024

Paní Nováková pracuje jako úřednice v kanceláři s průměrnou měsíční hrubou mzdou 45 000 Kč. Výše PPM by se určila takto:

 • Vyměřovací základ = 45000 * 12 měsíců / 356 dní = 1479,45 Kč/den
 • Do 1466 Kč se započítá celá částka = 1466 Kč
 • Z částky nad 1466 Kč do 2199 Kč se započítá 60% = 13,45 * 0,6 = 8,07 Kč
 • Redukovaný vyměřovací základ je tedy 1466 + 8,07  = po zaokrouhlení 1475 Kč
 • Peněžitá pomoc v mateřství je pak 70% z redukovaného základu = 1033 Kč
 • Průměrná měsíční PPM bude 30 990 Kč (částka za 30 dní)
 • Za celou dobu (196 dní) PPM bude vyplaceno celkem 202 468 Kč

Vyměřovací základ pro mateřskou a redukce v roce 2024

Při výpočtu výše PPM se provádí redukce základního vyměřovacího základu (ten se počítá jako hrubá mzda za posledních 12 dní vydělená počtem dní).

 • 1 redukční hranice = do 1466 Kč se započítá 100%
 • 2 redukční hranice = nad 1466 Kč do 2199 Kč se započítá 60%
 • 3 redukční hranice = nad 2199 Kč do 4397 Kč se započítá 30%
 • Pokud je vyměřovací základ vyšší než 4397 tak se už nic dalšího nezapočítává

Výsledná PPM je pak 70% z redukovaného základu

Kdo má nárok na mateřskou (PPM)

Obecně platí, že nárok na PPM mají ti, kdo splní podmínky účasti na nemocenském pojištění:

 • Minimální účast na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních 2 letech
 • U OSVČ pak dále minimální účast na nemocenském pojištění 180 dní v posledních 12 měsících
 • Být účastníkem nemocenského pojištění nebo alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti

Má na mateřskou nárok i nezaměstnaná žena na Úřadu práce?

V době, kdy je žena evidovaná na úřadu práce, tak za ni dotyčný úřad nehradí nemocenské pojištění. Takže i kdyby splňovala podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech, tak jako nezaměstnaná nárok na PPM mít nebude.

Nárok by byl pouze v případě, že by žena byla v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Má nárok na mateřskou studentka?

Za studenty (podobně jako za nezaměstnané) stát neplatí nemocenské pojištění. Těhotné studentky tedy zpravidla nárok na PPM mít nebudou.

Výjimkou je situace, kdy těhotná studentka dokončí studium (absolvuje) a následně nastoupí do zaměstnání. Pak je možné, aby se jí doba studia započítala do oné lhůty 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění. Je ale nutné aby po skončení studia, resp. při žádní o PPM byla zaměstnaná (účastníkem NP).

Má na mateřskou nárok otec dítěte?

Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat jak matka dítěte, tak i otec dítěte. Vždy ale pouze jeden z nich.

U otce dítěte je to také trochu jinak. Zatímco matka dítěte má na PPM „nárok“ již 6 – 8 týdnů před porodem, otec dítěte může mít na PPM nárok až po narození dítěte a to až od 7 týdne věku dítěte. Také platí, že otec dítěte, který by čerpal PPM, pak nemůže (stejně jako je to i u ženy) vykonávat stejné zaměstnání, na jehož základě čerpá PPM (v zaměstnání by měl mateřskou dovolenou).

Jak se počítá mateřská u více zaměstnavatelů

Pokud má žena více zaměstnavatelů, tak se postup výpočtu výše PPM v zásadě neliší od toho, jak se počítá u jednoho zaměstnavatele. Při více zaměstnáních se totiž PPM počítá pro každého zaměstnavatele samostatně. A nakonec se výsledné částky vypočtené na základě příjmu (resp. vyměřovacího základu z jednotlivých zaměstnání) sečtou.

Výše PPM při rizikovém těhotenství

Pokud je žena pře porodem delší dobu na rizikovém těhotenství, tak to na určení výše PPM v zásadě nemá velký vliv. Vyměřovací základ se počítá na základě příjmu ze zaměstnání. To že žena během rizikového těhotenství pobírá nižší nemocenské dávky, než byla její mzda tak neovlivní výslednou výši PPM (nemocenská se nezapočít jako příjem).

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčky bez doložení příjmu ihned. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Nebankovní půjčky kde opravdu půjčí bez registru. To je solidní a jistá cest, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka pro výpočet PPM v roce 2024

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Aleš Jan: Převod půjčky do 10 minut po schválení Potřebujete nutně peníze na realizaci ...
 • Josef: Dobrý den, pobírám podporu v nezaměstnanosti. Mohu si nějakým způsobem přivyd...
 • Alicja Skowroska: Nabídka půjčky @2% sazba!!! Naše společnost je právní organizací, která b...
 • Vaše jméno: aa...
 • L.pechar@seznam.cz: Dobrý den, uvádíte, že za každých 20 odpracovaných hodin je nárok na 1,54 ...