Peněžitá pomoc v mateřství je dávka hrazená na základě nemocenského pojištění. Výpočet výše PPM je tak podobný, jako u jiných nemocenských dávek. Od 1. 1. 2024, se zvyšují redukční hranice, pro výpočet mateřské. Některé maminky, mohou mít nárok na vyšší mateřskou.
Zajímalo by vás, kolik je „mateřská“ v roce 2024? V naší kalkulačce, si sami můžete spočítat, kolik peněz byste mohli dostat při narození prvního nebo druhého dítěte v roce 2024, a také se dozvíte, jaké jsou podmínky a omezení, a na co si dát pozor.
Mnoho lidí často zaměňuje pojmy „mateřská dovolená“ a „peněžitá pomoc v mateřství“. Nejčastěji se pro oboje používá výraz „mateřská“. Každý ze zmíněných termínů ale znamená něco jiného:
Mateřská dovolená a peněžitá pomoc v mateřství spolu souvisí jen „volně“. Tedy je možné čerpat peněžitou pomoc v mateřství a při tom pracovat. Pozor jen na to, že není možné vykonávat stejnou činnost, na základě které je placena PPM. Tedy typicky, zaměstnanec nemůže pracovat pro stejného zaměstnavatele na stejné pracovní pozici. Ale klidně může v době čerpání PPM pracovat pro jiného zaměstnavatele, nebo se stávajícím zaměstnavatelem uzavřít třeba DPP nebo DPČ na jinou pracovní činnost.
Po skončení mateřské dovolené, resp. po ukončení čerpání PPM se pak dále může čerpat rodičovská dovolená (do 3 roků věku dítěte), a současně je vyplácen rodičovský příspěvek (podle zvolené varianty až do 4 roků věku dítěte).
Peněžitá pomoc v mateřství je dávka hrazená na základě nemocenského pojištění. Výpočet výše PPM je tak podobný, jako u jiných nemocenských dávek.
Pro výpočet je rozhodující vyměřovací základ z posledních 12 měsíců poslední pojištěné činnosti. Typicky tedy pokud se jedná o zaměstnance, který pracuje pro jednoho zaměstnavatele, tak se v době podání žádosti o PPM vezme do úvahy příjem za posledních 12 měsíců, a z něj se pak stanoví vyměřovací základ, se kterým se dále pracuje ve výpočtu výše PPM.
Paní Nováková pracuje jako úřednice v kanceláři s průměrnou měsíční hrubou mzdou 45 000 Kč. Výše PPM by se určila takto:
Při výpočtu výše PPM se provádí redukce základního vyměřovacího základu (ten se počítá jako hrubá mzda za posledních 12 dní vydělená počtem dní).
Výsledná PPM je pak 70% z redukovaného základu
Obecně platí, že nárok na PPM mají ti, kdo splní podmínky účasti na nemocenském pojištění:
V době, kdy je žena evidovaná na úřadu práce, tak za ni dotyčný úřad nehradí nemocenské pojištění. Takže i kdyby splňovala podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech, tak jako nezaměstnaná nárok na PPM mít nebude.
Nárok by byl pouze v případě, že by žena byla v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání.
Za studenty (podobně jako za nezaměstnané) stát neplatí nemocenské pojištění. Těhotné studentky tedy zpravidla nárok na PPM mít nebudou.
Výjimkou je situace, kdy těhotná studentka dokončí studium (absolvuje) a následně nastoupí do zaměstnání. Pak je možné, aby se jí doba studia započítala do oné lhůty 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění. Je ale nutné aby po skončení studia, resp. při žádní o PPM byla zaměstnaná (účastníkem NP).
Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat jak matka dítěte, tak i otec dítěte. Vždy ale pouze jeden z nich.
U otce dítěte je to také trochu jinak. Zatímco matka dítěte má na PPM „nárok“ již 6 – 8 týdnů před porodem, otec dítěte může mít na PPM nárok až po narození dítěte a to až od 7 týdne věku dítěte. Také platí, že otec dítěte, který by čerpal PPM, pak nemůže (stejně jako je to i u ženy) vykonávat stejné zaměstnání, na jehož základě čerpá PPM (v zaměstnání by měl mateřskou dovolenou).
Pokud má žena více zaměstnavatelů, tak se postup výpočtu výše PPM v zásadě neliší od toho, jak se počítá u jednoho zaměstnavatele. Při více zaměstnáních se totiž PPM počítá pro každého zaměstnavatele samostatně. A nakonec se výsledné částky vypočtené na základě příjmu (resp. vyměřovacího základu z jednotlivých zaměstnání) sečtou.
Pokud je žena pře porodem delší dobu na rizikovém těhotenství, tak to na určení výše PPM v zásadě nemá velký vliv. Vyměřovací základ se počítá na základě příjmu ze zaměstnání. To že žena během rizikového těhotenství pobírá nižší nemocenské dávky, než byla její mzda tak neovlivní výslednou výši PPM (nemocenská se nezapočít jako příjem).
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.