Kalkulačka dětské přídavky – sociální dávky na dítě
Máte děti a zajímalo by vás, jestli máte nárok na přídavky na dítě? Následující šikovná kalkulačka pro výpočet nároku na tuto sociální dávku, vám pomůže vše rychle a jednoduše spočítat. Pro výpočet nároku na přídavky na děti je rozhodující výše příjmu, kterou jste měli v předchozím kalendářním roce (před podáním žádosti). Pokud byl příjem pod hranicí 2,4 násobek životního minima, nárok máte. V opačném případě, ale příspěvek na dítě nedostanete
Přídavky na dítě v roce 2024 – kdo má nárok na kolik?
V minulém roce se přídavky zvýšily o 200 Kč. V roce 2024 se ale zatím nic nemění, příspěvek na dítě je stejný:
- dítě do 6 roků = 1 330 Kč (popř. jenom 830 Kč)
- dítě 6 – 15 roků = 1 470 Kč (popř. jenom 970 Kč)
- dítě do 26 roků = 1 580 Kč (popř. jenom 1 080 Kč)
Na přídavky nárok, do 3,4 násobku životního minima (průměrný příjem v rodině).
Viz aktuální Kalkulačka přídavky na dítě v roce 2024
Výpočet – přídavky na děti 2014
O přídavky na děti se žádá pouze jednou. Zpravidla hned po narození dítěte (nebo když v rodině dojde k nějakým výraznějším změnám ve výši příjmu). Není tedy nutné žádat opakovaně každý měsíc nebo rok.Pouze jednou za rok – vždy na začátku nového školního roku – je ale nutné dokládat oprávněnost nároku. Což znamená doložit příjem za předchozí kalendářní období.
Rozhodující jsou tedy celkové příjmy – zohledňují se příjmy všech členů rodiny (resp. osob ve společné domácnosti).
Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2014?
Výše přídavků na děti je stanovena v § 18 zákona č. 117/1995 Sb. Jsou určeny 3 různé částky, které jsou odstupňovány podle věku dítěte:
- Dítě do 6 roků má nárok na 500 Kč
- Dítě od 6 do 15 roků má nárok na 610 Kč
- Dítě do 26 roků má nárok na 700 Kč
Kdo má nárok na přídavky na dítě?
Nárok na tuto dávku mají především občané ČR, a dále pak všichni, kdo zde mají trvalé bydliště (anebo se jedná o občany EU). U dětí je dále rozhodující to, jestli se jedná o nezaopatřené dítě. Tedy dítě, které si není schopné samo zajistit dostatečné prostředky pro svou obživu – třeba z důvodu studia na střední nebo vysoké škole (ale jsou i jiné důvody, proč může být člověk do 26 roků považován za nezaopatřené dítě).
Při přiznání nároku na přídavky na dítě je dále zohledňován příjem rodiny. Jako příjem se započítává především příjem ze zaměstnání nebo z podnikání. Dále jsou to pak náhrady mzdy – jako je podpora v nezaměstnanosti, dávky nemocenské podpory, peněžitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek apod. Jako příjem se naopak nezohledňují sociální dávky – jako doplatek na bydlení nebo příspěvek na bydlení, a jednorázové sociální dávky – jako porodné nebo pohřebné, příspěvek na péči aj.
Podívejte se na další užitečné informace:
Příklad výpočtu – přídavky na dítě, rodina se 2 dětmi
Novákovi mají dvě děti. Jedno má 12 roků a to druhé má 16 roků. Pan i paní Nováková pracují. Jejich celkový čistý měsíční příjem byl průměrně 26 000 Kč čistého měsíčně:
- Životní minimum rodiny je 10 560 Kč (3140 + 2830 + 2140 Kč + 2450 Kč)
- 2,4 násobek životního minima = 25 344 Kč
- Nárok na přídavky na děti tedy Novákovi nemají, jejich příjmy jsou vyšší než násobek životního minima
Příklad výpočtu – přídavky na děti, matka samoživitelka s jedním dítětem
Paní Svobodová žije sama se svým 17-ti letým synem. Příjem paní Svobodové byl průměrně 12 000 Kč:
- Životní minimum rodiny je 5 590 Kč (3140 Kč + 2450 Kč)
- 2,4 násobek životního minima = 13 416 Kč
- Nárok na přídavek na dítě tedy vzniká (příjem je nižší než násobek životního minima)
- Výše přídavku na dítě = 700 Kč
Žádost o přídavek na dítě
V kalkulačce si můžete spočítat, zda máte nárok na přídavek na dítě. V případě, že je výsledek výpočtu kladný, a vy dosud tuto sociální dávku nepobíráte, můžete si o ni požádat. Žádost o tyto dávky se vyřizuje na úřadu práce v místě vašeho bydliště.
K vyřízení budete muset předložit vyplnění formulář a dále pak doklad totožnosti – svůj i všech dětí, kterých se tato žádost bude týkat. U dětí nad 15 roků se předkládá občanský průkaz, u dětí do 15 roků pak rodný list.
Požadované doklady:
- Formulář – žádost o přídavek na dítě
- Doklad o výši ročního příjmu
- Doklad o výživném (pokud je poskytováno)
- Potvrzení o studiu nebo potvrzení o zdravotním stavu
Celou záležitost je možné vyřídit i elektronicky – v případě, že vlastníte certifikát pro elektronický podpis, je možné žádost odeslat prostřednictvím stránek MPSV (ministerstvo práce a sociálních věcí).
Dobrý den, mám dotaz. Čekám dvojčata a bydlím u kamarádky v nájmu. Budu samoživitelkou a jediným příjmem bude mateřská a následně rodičovský příspěvek. Mám nárok na přídavky, když v podstatě sdílím s kamarádkou její domácnost, přispívám jí na náklady, ale společnou domácnost ve smyslu rodinném nevedeme? Děkuji.
Dobrý den, na přídavky na děti byste s největší pravděpodobností měla mít nárok. V tomto případě by se jako okruh společně posuzovaných osob měl být pouze vy + vaše děti. Jako příjem by se měla započítat jak mateřská/rodičovská, tak i případné výživné – pokud bylo stanoveno. Jiné by to bylo, pokud bystě chtěla žádat o přídavky na bydlení.
Dobrý den.Chci se zeptat,kdy můžu zažádat o přídavky?mám 5 letého syna a ted v září se nám má narodit druhé dítě.Kdy tedy moho žádat o přídavky?Děkuji Tereza
Dobrý den.Chtěla bych požádat o přídavek na děti.Do kalkulačky zadám 3 děti,2 dospělé osoby a jejich příjem přesně tak jak je psáno v návodu.Zajímalo by mě,zda se bude uvádět do formuláře i další nezletilé dítě,které sice není v naší péči,ale platí na něj manžel výživné 2000korun.Děkuji
Dobrý den, další dítě, na které platí manžel výživné, byste uváděla jen v případě, že by žilo i s vámi a vašimi dětmi ve společné domácnosti a že byste tedy žádala o přídavek i na toto dítě. V tomto případě se domnívám, že tohle další dítě žije se svou matkou. Není tedy členem vaší domácnosti a do výpočtu tedy nijak neovlivňuje.
Dobrý den, proč neodpovíte na dotaz p.kovacova
14. Leden 2014, 14:30 ??? Mně by také zajímala Vaše odpověď.
Děkuji
mam problem nemam na jidlo deten zbyva mi 44OO kc mam 5 deti CO MAM DELAT
Dobrý den,máme nárok na přídavky na děti,pokud jsme v insolvenci?zustavá nám jen životní minimum,dohromady 22000Kč,jsme dva dospělí a dvě děti 6 a 9 let.Děkuji za odpověd.
Dobrý den,
Pro nárok na přídavek na dítě nerozhoduje to, co vám zůstává, ale to jaký je váš příjem, před tím než vám z něj strhnou peníze na pohledávky. Tj. do kalkulačky zadejte svoje příjmy (čistá mzda + případné další příjmy) a spočítejte si výsledek sami.
DOBRY DEN,MAM NAROK NA PRIDAVEK NA DITE I ROK ZPETNE??
Dobrý den, ano ale ne za celý rok, podle zákona platí, že zpětně lze uplatnit nárok na sociální dávky:
a, tři kalendářní měsíce ode dne podání žádosti – přídavek na dítě, sociální příplatek, příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek, příspěvek na úhradu potřeb dítěte v pěstounské péči a odměnu pěstouna
b, jeden rok ode dne vzniku nároku – porodné, pohřebné, příspěvek při převzetí dítěte do pěstounské péče a příspěvek na zakoupení motorového vozidla pro účely pěstounské péče.
Dobry den,pocitaji se do prijmu vsichni kdo maji trvale bydliste v dome kde zijeme?Mame tam rodice i babicku ale kazdy si zijem po svem.Tak jen jestli ma cenu to vse vybehavatKdyz secnu jen nas dva tak narok mame ale s ostatnima clenama asi tesko.Dekuji
Dobrý den, trvalé bydliště se zohledňuje především u přídavků na bydlení. Tam se automaticky počítají osoby, které v bytě mají trvalé bydliště. U přídavků na děti se jako „rodina“ standardně uvažují jen rodiče + děti. Pokud by byl problém s tím, že s vámi bydlí i prarodiče, pak je možné žádost o vyjmutí z okruhu společně posuzovaných osob = vaši prarodiče budou muset potvrdit, že si svoje náklady na živobytí uhrazují sami. Přesnější informace vám poskytnou na pobočce Úřadu práce.
Dobrý den,
máme dvě děti 2 a 6 let. Manželka je na rodičovské dovolené a za loňský rok si nechavala vyplácet 10000 Kč měsíčně. Já jsem živnostník a můj příjem byl 12835 Kč čistého podle daňového přiznání. Podle kalkulačky zde na internetu bychom měli mít nárok na příspěvek na děti, ale manželce na úřadu řekli, že na něj nárok nemáme.
Děkuji za odpověď
Dobrý den, u přídavků na dítě je to trochu složitější za kdy se dokládají příjmy. Nyní – tj. až do září 2014 se dokládají příjmy za rok 2012, od října 2014 do září 2015 se dokládají příjmy za rok 2013. Tedy vždy ve školním roce se zohledňují příjmy za předchozí kalendářní rok (rok, který předcházel začátku školního roku).
Takže zřejmě jste v roce 2012 měl vyšší příjem.
Dobrý den, od srpna 2013 žiji v bytě po babičce. Jsem studentka VŠ od otce dostávám výživné 3000 matka mi hradí náklady na byt. Vlastní příjmy nemám. Můžete mi prosím poradit na o jaké dávky mohu požádat. Mnohokrát děkuji za odpověď. Tereza
Dobrý den,
Pokud jste studentka, tak do 26 roků jste považována za nezaopatřené dítě. To znamená, že vyživovací povinnost mají primárně rodiče. Z tohoto pohledu tedy máte nárok v zásadě jen na přídavek na dítě.
Pokud v bytě kde bydlíte, máte trvalé bydliště a nájemní smlouvu, pak je eventuálně možné žádat o přídavky na bydlení. V případě studenta je to ale u dalších dávek složitější v tom, že by se řešilo, proč rodiče neplní vyživovací povinnost – tj. musela byste se případně obracet na soud atd.
Dobrý den,ráda bych se zeptala,jak to funguje a na co mám nárok.
Mám tříletého syna,tento rok v březnu mi bude vyplacena doičovská 7600,-Kč naposledy. pobírám příspěvek na bydlení 7300,-Kč, náklady na bydlení činí cca 17,500,-Kč, bydlí se mnou přítel,který nemá práci a zároveň ani trvalý pobyt na této adrese. Na syna dostávám 3000,-Kč alimenty,.Nezbývá na jakékoliv jiné věci než na zaplacení nájmu, je možné zažádat o doplatek,nebo příspěvek na dítě, nebo sokoliv,abych si mohla jako samoživitelka dovolit aspoň koupit potřeby pro syna,aniž bych si musela neustále půjčovat od své matky? Děkuji za info,protože na úřadě mi nikdo nic nesdělí,pokud se na tu věc přímo sama nezeptám.Asi jako když mi vypočítali mateřskou 2440,- a půl roku mě nechali pobírat tohle bez příspěvku na bydlení,než jsem se pak dočetla že si mohu zažádat o dorovnání na výši rodičovské.Tenhle systém mě celkem štve.Až nedávno jsem se dozvěděla, že známá, která platí nájem 3500,- Kč, pobíá alimenty 3000,-Kč dostává všehovšudy 9000,- ze všech možných příspěvků a nechápu,kde to vzala a jak jí to vypočítali,protože je na tom ve výsledku daleko lépe než já,co se týká veškerých příjmů nad rámec zaplacení nájmu a služeb.
Dobrý den, jsou v zásadě jen 3 dávky, na které byste mohla mít nárok:
1, příspěvek na bydlení = ten již máte, pokud by váš přítel měl v bytě trvalé bydliště, mohl by být pravděpodobně vyšší, protože se počítá podle počtu osob, které mají v bytě trvalý pobyt. Na druhou stranu by se pak zase započítávaly i příjmy přítele. Na to aby vám tato dávka pokryla celý nájem nedosáhnete, protože tyto náklady jsou vyšší než normativní náklady na bydlení
2, pokud nebudete mít žádný nebo jen nízký příjem, můžete mít nárok na dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí. Tady se nedá říci přesná částka, záleží, jestli budete mít jiný příjem – např. podporu v nezaměstnanosti apod.
3, nakonec je případně ještě doplatek na bydlení – ten se poskytuje, pokud máte příspěvek na bydlení a příspěvek na živobytí a nestačí vám to na pokrytí nákladů na bydlení
V oprávněných případech je pak možné žádat o mimořádnou pomoc ve hmotné nouzi – tam ale hodně záleží na individuálním posouzení a na celkových majetkových poměrech.
Obraťte se na Úřad práce, kde se tyto dávky řeší a tam požádejte od dávky hmotné nouze, tam by vám už měli být schopni poradit, jaké dokumenty budete muset doložit atd.
Dobrý den, mám dotaz na přídávky na dítě. Jsem svobodná, mám 5 měsíční dítě se kterým žiju v nájemním bytě. Otec dítěte s námi žije, ale má trvalé bydliště u rodičů, kde také občas přebývá. Bude se posuzovat jako člen společné domácnosti pro výpočet na přídavek na dítě, když má jiné tvrvalé bydliště. Příjmy pro výpočet se nyní udádějí z roku 2012 a v té době jsme oba pracovali a žili každý zvlášť u rodičů. Teď mám dítě, rodičovský příspěvek jako jediný příjem a platím vysoké nájemné v obecním bytě. Na úřadu práce mi řekli, že musím uvést příjmy otce dítěte bez ohledu, zda s námi bydlí nebo ne. Pokud uvedu oba naše příjmy za rok 2012, tak vím, že přídavek na dítě nebude přiznán.Děkuji za odpověd.
Dobrý den, tady se jedná o ustanovení zákona o státní sociální podpoře tj. zákon č. 117/1995 Sb, paragraf § 7, odstavec 2:
b) nezaopatřené děti (§ 11) a rodiče těchto dětí; za rodiče se považují i osoby, jimž byly nezaopatřené děti svěřeny do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, manžel, partner rodiče nebo uvedené osoby, vdovec nebo vdova po rodiči nebo uvedené osobě a druh (družka) rodiče nebo uvedené osoby,
je zde ale i ustanovení v odstavci 6:
(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované
Takže byste jedině musela prokazatelně doložit že s vámi otec dítěte nežije, což ale není pravda jak sama píšete.
Dobrý den, , někde jsem slyšel, ale nyní nemohu nikde najít, že pro přídavky na děti se u OSVČ jako příjem počítá nějaký paušál, v případě kdy jsou ve ztrátě či příjem z přiznání je nízky. Můžete mi to prosím potvrdit a uvést výši tohoto „příjmu“. Je takový příjem stanoven i u OSVČ na vedlejší činnost?
Děkuji, Mirek.
Dobrý den, u OSVČ je to trochu složitější. Buď je možné vycházet z reálného příjmu, nebo – pokud je příjem nízký nebo pokud jej OSVČ nemůže doložit, tak se pro sociální dávky vychází z průměrné mzdy a počítá se to tak, jako by OSVČ měl příjem ve výši 50% z průměrné mzdy. To je momentálně cca 12.500 Kč. To se ale týká OSVČ, kteří pracují na hlavní činnost. Pokud máte podnikání jako vedlejší činnost, pak se vychází ze skutečných příjmů
Dobrý den, mám podnikání jako hlavní činnost, v roce 2012 jsem měl nízké příjmy a úřad práce mi vypočítal příjem 20375,- CZK, tedy ne 12500,- CZK. Je to chyba úřadu?
Děkuji
Dobrý večer,
ráda bych se zeptala jak probíhá řiznání přídavku na dítě? Jestli je tam potřeba jako u příspěvku na péči sociální šetření a po jak dlouhé době se musí žádost obnovovat?
Dobrý den u přídavku na dítě stačí podat žádost na příslušném Úřadu práce. Žádost se podává jednu a pak je nutné pravidelně každý rok (zpravidla září/říjen) dokládat potvrzení o příjmech a případně potvrzení o studiu.
Přídavek na dítě můžete získat, pokud příjmy rodiny (vy, případně manžel, děti) jsou nižší než 2,4 násobek životního minima.
Příjem se dokládá vždy za předchozí rozhodné období – tedy nyní by to byl rok 2012, od září 2014 se budou dokládat příjmy za celý rok 2013, od září 2015 pak příjmy za rok 2014 atd.
Dobrý den, při vyplˇˇnování formuláře o přídavek na dítě mám jako žadatele vyplnit sebe nebo dítě?
Dobrý den, pokud se jedná o nezletilé dítě, tak žádost podáváte vy.
Dobrý den ráda bych se zeptala jakým způsobem podat žádost o změnu údajů ve vyplácení rodičovského příspěvku a přídavku na dítě. Místo složenkou bych ráda peníze na účet.
Děkuji za odpověd
Dobrý den, můžete zajít na Úřad práce, nebo poslat žádost poštou nebo elektronicky, ke změně způsobu výplaty dávky slouží tento formulář:
https://socialni-davky-2014.eu/formular-hlaseni-zmen-zmena-zpusobu-vyplaty-davky/
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda s přítelem musíme dokládat k žádosti o přídavek na dítě potvrzení o studiu, pokud jsme byli studenty do srpna 2012 a poté byli hlášeni na ÚP. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, asi nerozumím dotazu, pokud jste ukončili studium a jste nezaměstnaní, pak na přídavky na dítě již nemáte nárok, po skončení studia se již nepovažujete za nezaopatřené dítě.
Abych to tedy upřesnila, v únoru 2014 se nám narodilo dítě a při podávání žádosti o přídavek na dítě nám bylo oznámeno, že musíme ještě dodat potvrzení o studiu za školní rok 2011/2012. Máme tedy na přídavek nárok nebo ne?
Dobrý den, u přídavků na dítě se běžně dokládá příjem za rozhodné období, což je předchozí kalendářní rok – ale současně se to bere tak že nyní až do září 2014 se posuzují příjmy za rok 2012, od září 2014 se pak bude posuzovat příjem za rok 2013 (posuzování nároku na přídavek na dítě tedy kopíruje školní rok). Pokud jste v tomto období měli nižší příjem než 2,4 násobek životního minima, pak byste nárok na tuto dávku mít měli.
V pěstounské péči mám sedmiletého chlapce, kterému zemřel otec. Z tohoto důvodu nám byla krácena dávka na potřebu dítěte. Siročí důchod chlapce činí 4 320,- Kč a do stanoveného příspěvku na potřebu dítěte nám doplácí UP. Je správné, že nám důchod dítěte je započítán jako příjem rodiny do nároku na přídavky na dítě i do dalších sociálních dávek, když nedosahuje ani stanovenou výši příspěvku na potřebu dítěte.
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, podle zákona je to správně, sirotčí důchod se v tomto případě započítává jako příjem.
Dobrý den, žiji s přítelem krátce ve společné domácnosti. Mám tři děti. Můj příjem včetně alimentů je 12000. Přítel platí alimenty na tři děti a je v insolvenci. Na živobití mu zbývá cca 5 000,-kč.Který jeho příjem nám budou započítávat do příjmu na žádost a- na přídavky b – na bydlení ? Bylo mi řečeno, že moje alimenty se mi započítávají do příjmu a alimenty, teré zasílá přítel na děti se do příjmu zase připočítávají, místo,aby se nepočítali. Jsem z toho zmatená….děkuji
Dobrý den, alimenty které vy dostáváte se počítají jako příjem (u všech sociálních dávek). Co se týká vašeho přítele – tady nerozumím, on platí vám, nebo platí alimenty na jiné děti?
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na přídavky na děti a nějaké jíne příspěvky?Z manželem nežijem spolu už rok a děti mám ve sve péči.Tento měsíc mi končí rodičák a mám 3 děti dvě školou povinné a jedno bude mít 3.děkují
Dobrý den, to záleží především na tom, jaké jsou vaše příjmy. Co se týká přídavků na děti, tak tam se aktuálně posuzují příjmy za rok 2012, od září 2014 se pak budou posuzovat příjmy za rok 2014, pokud by tyto příjmy byly n užší než 2,4 násobek životního minima, pak nárok mít budete.
Dalšími dávkami, na které byste mohla mít nárok jsou dávky hmotné nouze (opět záleží na vašich příjmech) nebo například příspěvek na bydlení (záleží na nákladech na bydlení atd.).
dobrý den,prosím o radu. jsem sama s dcerami,příjem mám 10 tisíc korun,výživné na obě 8 tisíc korun,mohu žádat o soc. dávky?
Dobrý den, to záleží na tom, o jaké sociální dávky budete žádat. Podle všeho byste mohla mít nárok na přídavky na děti. Vzhledem k výši příjmu zřejmě nebudete mít nárok na dávky hmotné nouze. Pak je tady ještě příspěvek na bydlení, ale u něj záleží na tom jakou formu má vaše bydlení a jaké jsou náklady atd. Jiné dávky mě pak už nenapadají.
Dobrý den,
vůbec se v těchto věcech nevyznám,chtěla bych se proto zeptat,jak mám postupovat.Vůbec nevím jestli si máme už teď zážádat o přídavky na děti nebo mám ještě počkat.Máme 3 děti,(6let,3 roky a miminko narozené v březnu 2014).Teď pobírám PPM,takže podle kalkulačky nárok na přídavky nemáme.Až budu pobírat RP,tak podle kalkulačky nárok mít budeme.Dočetla jsem se ale ,že při žádosti se posuzují příjmy za roky 2012 a 2013,to jsme měli ale jen 2 děti a nárok jsme neměli,i když jsem pobírala jen RP,na 3 děti při tomto příjmu bychom ale nárok zas už měli.Kdy si mám tedy o tento příspěvek požádat?Teď nám dočasně zvýšila příjem má mateřská dovolená,takže počítám,že pak zas nějaký čas nárok mít nebudem.Tak jsem z toho nějaká zmatená.
Moc děkuji za Vaši odpověď,hezký den,Martina
Dobrý de, u přídavků na dítě se opravdu posuzují příjmy zpětně. Aktuálně – až do září 2014 se posuzují příjmy za rok 2012, od září se pak budou posuzovat příjmy za 2013. Na druhou stranu, počet dětí se počítá aktuální, tj. nyní byste žádala o přídavky pro všechny tři děti (+ jeden nebo 2 dospělí) a dokládala všechny příjmy za rok 2012. Pokud vám to nevychází tak pak případně můžete žádat na podzim.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.