Kalkulačka nemocenská OSVČ 2024

<span>Aby měl podnikatel (OSVČ), nárok na nemocenské dávky, pak si nejprve musí platit nemocenské pojištění. V roce 2024 je to minimálně 216 Kč měsíčně. Při minimálním nemocenském pojištění, je ale následně nemocenská, jen opravdu velmi nízká.</span> Aby měl podnikatel (OSVČ), nárok na nemocenské dávky, pak si nejprve musí platit nemocenské pojištění. V roce 2024 je to minimálně 216 Kč měsíčně. Při minimálním nemocenském pojištění, je ale následně nemocenská, jen opravdu velmi nízká.

Podnikáte jako živnostník (OSVČ), a zajímalo by vás, kdy a za jakých podmínek, máte nárok na placenou nemocenskou v roce 2024? Čím se liší nemocenské dávky pro OSVČ a pro zaměstnance? Kolik peněz může dostat OSVČ, když bude na „neschopence“.

Jaké je minimální nemocenské pojištění pro OSVČ v roce 2024 a vyplatí se? Na tyto a další otázky, se vám pokusíme odpovědět v tomto článku. Kromě toho zde najdete aktuální verzi kalkulačky, pro výpočet výše nemocenské pro OSVČ v roce 2024.

Výpočet výše nemocenských dávek pro OSVČ v roce 2024

Kalkulačka nemocenská pro OSVČ 2024
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Délka pracovní neschopnosti
(celkem kalendářních dní)

Výpočet

Kdy má OSVČ nárok na nemocenskou v roce 2024?

Zatímco většina zaměstnanců, má v době pracovní neschopnosti nárok na nemocenské dávky (resp., zaměstnancům za prvních 14 dní, jejich zaměstnavatel platí náhradu mzdy, a od 15 dne mají nárok na nemocenské dávky), u OSVČ tak tomu není.

Aby i podnikatel (OSVČ), měl nárok na nemocenské dávky, pokud bude v pracovní neschopnosti z důvodu nějakého úrazu nebo nemoci, pak si nejprve musí platit nemocenské pojištění.

Osoby samostatně výdělečně činné mají zákonem danou povinnost hradit zdravotní a sociální pojištění (buď alespoň v minimální výši, nebo podle toho, jaké udávají příjmy v Přehledu o příjmech, který se předkládá každý rok).

Nemocenské pojištění OSVČ v roce 2024

Nemocenské pojištění ale není povinné. Platba nemocenského pojištění je dobrovolná. Pokud si OSVČ nemocenské pojištění neplatí, nemá pak ani nárok na nemocenské dávky.

A nejsou to jenom nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti. Pokud si OSVČ neplatí nemocenské dávky, pak nemá nárok ani na „mateřskou“ (přesněji na PPM, peněžitou pomoc v mateřství).

Dobrovolné nemocenské pojištění si OSVČ může platit buď v minimální výši, nebo ve výši, která se odvíjí od toho, jaké má OSVČ příjmy. Minimální výše nemocenského pojištění je v roce 2024 částka 216 Kč měsíčně.

To vypadá jako poměrně „zanedbatelná částka“. Je ale nutné si uvědomit, že pokud si OSVČ platí jen minimální nemocenské pojištění, pak i nemocenské dávky v pracovní neschopnosti jsou jen minimální.

Kolik je minimální nemocenská pro OSVČ v roce 2024

Pokud by si živnostník platil jen minimální nemocenské pojištění 216 Kč v roce 2024, pak toho během neschopenky moc nedostane. Při minimálním nemocenském pojištění by v roce 2024 OSVČ dostal:

  • V  době 15 – 30 den je nemocenská za 1 kalendářní den = 143 Kč
  • V  době 31 – 60 den je nemocenská za 1 kalendářní den = 157 Kč
  • V  době od 61 dne a dále, je nemocenská za 1 kalendářní den = 171 Kč
  • První měsíc v pracovní neschopnosti = 2288 Kč (nemocenské dávky se vyplácí až od 15 dne pracovní neschopnosti, prvních 14 dní tedy OSVČ nedostává nic)
  • Druhý měsíc na neschopence  = 4710 Kč
  • Třetí a další měsíce = 5 130 Kč
  • Nemocenské pojištění zaplacené celkem za celý rok = 2016 Kč

Kolik jsou nemocenské dávky pro OSVČ v roce 2024?

Aby tedy měl OSVČ nějakou alespoň trochu „rozumně“ vysokou nemocenskou, musel by si platit vyšší nemocenské pojištění. Jen pro orientační představu:

Nemocenské pojištění 2024 (měsíčně) Nemocenská 15 – 30 den (za 1 den) Nemocenská 31 – 60 den (za 1 den) Nemocenská od 61 dne (za 1 den)
216 Kč 143 Kč 157 Kč 171 Kč
250 Kč 165 Kč 181 Kč 198 Kč
300 Kč 198 Kč 218 Kč 237 Kč
350 Kč 231 Kč 254 Kč 277 Kč
400 Kč 264 Kč 290 Kč 317 Kč
450 Kč 297 Kč 327 Kč 356 Kč
500 Kč 329 Kč 362 Kč 395 Kč
750 Kč 494 Kč 543 Kč 592 Kč
1 000 Kč 658 Kč 724 Kč 790 Kč

Jaké jsou podmínky pro nárok na nemocenskou u OSVČ?

Kromě toho co již bylo rozebráno výše, tedy že OSVČ si musí platit nemocenské pojištění, jsou zde i další doplňující podmínky.

Mezi ně patří především to, že OSVČ má nárok na nemocenské dávky až poté, co si platí nemocenské pojištění alespoň 3 měsíce. A tyto 3 měsíce musí bezprostředně předcházet dni vzniku pracovní neschopnosti (nebo dni kdy je nařízena karanténa).

Dalším omezením pro OSVČ je i to, že na rozdíl od zaměstnanců, během prvních 14 dní pracovní neschopnosti nedostávají vůbec nic (zaměstnanci mají za 1 až 14 dne v pracovní neschopnosti nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele).

Přihláška k účasti na dobrovolném nemocenském pojištění OSVČ

K účasti na nemocenském pojištění se může OSVČ přihlásit „kdykoliv“. Buď při zahájení samostatně výdělečné činnosti. Nebo když podává každoroční přehled o příjmech, tak v daném formuláři je přímo možnost zaškrtnou kolonku pro nemocenské pojištění. Nebo je možné i kdykoliv v průběhu roku vyplnit příslušný formulář „Přihláška k účasti na dobrovolném nemocenském pojištění OSVČ“, a ten pak podat u příslušné OSSZ (okresní správy sociálního zabezpečení) nebo třeba elektronicky na webu ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení).

Diskuse: Kalkulačka nemocenská OSVČ 2024

Diskuse: 1
  • Custom avatar Jana

    Dobrý den, měla bych dotaz ohledně záloh na důchodové pojištění v případě, že je OSVČ práce neschopná. Nemocenské pojištění si neplatí, tudíž nic nedostane, ale musí platit měsíční zálohy, přestože je na neschopence?Mohou jí chodit následné provize z činnosti, kterou vykonala před nástupem na neschopnost případně z činnosti, kterou za ní vykoná někdo jiný?

    Děkuji
    Jana

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • Věra: Dobrý den. Prosím Vás, chci se zeptat, do konce insolvence mně zbývají čtyři ...
  • Kateřina: Dobrý den. Chci se zeptat jestli mi bude pokračovat vyplácení podpory v případ...
  • HANA: Dobrý den. Chtěla bych se zeptat mám neschopenku od 9.9.2024 a za čtrnác dní js...
  • Radka: Dobrý den. Od 3.9.2024 jsem na ÚP.Nyní mám jít na operaci.Mohu si vzít nem...
  • Pavel: Zdravim.zajima me zda mam narok na přispevek na bydleni.Mam invalidni duchod 3 stupn...