Kalkulačka přídavky na dítě – kdo má nárok na příspěvek na dítě?

<span>Věděli jste, že v Německu jsou přídavky na dítě od 4900 až 5800 Kč měsíčně? A to bez ohledu na výši příjmu rodičů.</span> Věděli jste, že v Německu jsou přídavky na dítě od 4900 až 5800 Kč měsíčně? A to bez ohledu na výši příjmu rodičů.

Máte dítě (nebo děti), a zajímalo by vás, zda máte v roce 2017 nárok na přídavky na dítě, a kolik byste mohli dostat? Jak jsou podmínky, a co se dokládá k žádosti o příspěvek na dítě? Je nějaké zvýšení přídavků v roce 2017?

Přídavky na dítě v roce 2024 – kdo má nárok na kolik?

V minulém roce se přídavky zvýšily o 200 Kč. V roce 2024 se ale zatím nic nemění, příspěvek na dítě je stejný:

  • dítě do 6 roků = 1 330 Kč (popř. jenom 830 Kč)
  • dítě 6 – 15 roků = 1 470 Kč (popř. jenom 970 Kč)
  • dítě do 26 roků = 1 580 Kč (popř. jenom 1 080 Kč)

Na přídavky nárok, do 3,4 násobku životního minima (průměrný příjem v rodině).

Viz aktuální Kalkulačka přídavky na dítě v roce 2024

Výpočet přídavky na dítě v roce 2017

Kalkulačka přídavky na děti 2017
Děti do 6 roků
Děti 6 - 15 roků roků
Děti do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní rok. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Výpočet

Kolik jsou příspěvky na dítě v roce 2017

Sociální dávka příspěvek na dítě se již několik let nezvyšovala. Ke zvýšení nedochází ani v roce 2017. I v tomto roce tedy platí, že příspěvky na dítě jsou vypláceny v této výši:

  • Dítě do 6 roků = 500 Kč měsíčně
  • Dítě 6 – 15 roků = 610 Kč měsíčně
  • Dítě 15 – 26 roků = 700 Kč měsíčně

Pozn.: viz poslední odstavec tohoto článku, víte, že v Německu jsou přídavky na dítě už od 5000 Kč měsíčně?

Kdo má nárok na příspěvek na dítě v roce 2017?

Abyste měli nárok na příspěvek na dítě, pak musíte mít v rozhodném období (vysvětlíme dále) příjem nižší než 2,4 násobek životního minima. Jedná se o průměrný měsíční příjem všech členů rodiny (všech společně posuzovaných osob), za celý kalendářní rok.

U příspěvku na dítě se posuzují příjmy vždy za předchozí kalendářní rok. Aby to ale nebylo až tak jednoduché, příspěvek na dítě je navázán na školní rok. Takže v období leden až září 2017 se posuzují příjmy za kalendářní rok 2015. V období říjen až prosinec 2017 se posuzují příjmy za kalendářní rok 2016.

Přídavek na dítě – příjmy rodiny

Jak již bylo zmíněno výše, pokud jsou průměrné měsíční příjmy rodiny za předchozí kalendářní rok nižší, než 2,4 násobek životního minima, tak je nárok na přídavek na dítě. Níže je několik příkladů, v jaké výši by tedy mohly být příjmy:

  • Rodina dva dospělí a dvě děti 5 a 7 roků = životní minimum je 9850 Kč, příjem by neměl překročit 23 640 Kč, přídavky na dítě jsou 1100 Kč
  • Rodina dva dospělí a jedno dítě do 6 roků = životní minium je 7710 Kč, příjem by neměl překročit 18 504 Kč, přídavek na dítě je 500 Kč
  • Rodina dva dospělí a tři děti 7, 12 a 18 roků = životní minimum je 12 700 Kč, příjem by neměl překročit 30 480 Kč, přídavky na dítě jsou 1920 Kč
  • Matka samoživitelka a jedno dítě do 6 roků = životní minim je 4880 Kč, příjem by neměl překročit 11 712 Kč, přídavek na dítě je 500 Kč
  • Matka samoživitelka a dvě děti 3 a 8 roků = životní minimum je 7020 Kč, příjem by neměl překročit 16 848 Kč, přídavky na děti jsou 1100 Kč

Žádost o přídavek na dítě – kde se vyřizuje

Příspěvky na dítě se vyřizují na místním úřadu práce (dle trvalého bydliště). Žádost se podává na předepsaném formuláři. K žádosti se dokládají osobní doklady všech členů rodiny (občanský průkaz, u menších dětí stačí rodný list). Dále se dokládají příjmy za příslušný kalendářní rok a také potvrzení o studiu pro aktuální školní rok. Toto potvrzení a příjmy se dokládají opakovaně každý rok – vždy na začátku nového školního roku.

Jak a kdy se vyplácí dětské přídavky

Výplata této sociální dávky probíhá pravidelně každý měsíc. Peníze se vyplácí bezhotovostním převodem na účet nebo poštovní poukázkou. Dětské přídavky jsou vypláceny buď zákonnému zástupci (typicky tedy jednomu z rodičů) nebo v případě, že se jedná o zletilé dítě (tedy třeba student do 26 roků), tak mohou být příspěvky posílány přímo na účet dítěte. Přídavky chodí na účet v obvyklý výplatní termín – tedy vždy nejpozději do konce aktuálního měsíce.

Přídavky na dítě v Německu

Je zajímavé podívat se na to, jak to mají s přídavky na dítě u našich sousedů v Německu. I tam, podobně jako v ČR, existuje srovnatelná sociální dávka. V Německu, na rozdíl od ČR, jsou přídavky na dítě vypláceny bez ohledu na výši příjmu. Přídavky na dítě pro 1 a 2 dítě jsou 184 Euro měsíčně (tedy cca 5000 Kč) a 190 Euro pro třetí dítě a 215 pro čtvrté a další dítě.

Nárok na přídavky na dítě mají v Německu všechny děti do 18 let. Nad 18 roků pak i nezaměstnané děti do 21 roků, nebo studující do 24 roků, nebo pokud si dítě vydělá méně než 7680 Euro za rok.

To by mohla být zajímavá inspirace i pro ČR, nemyslíte?

Diskuse: Kalkulačka přídavky na dítě – kdo má nárok na příspěvek na dítě?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • Radek: Jen pro ilustraci jednu skutečnost. Bratr mi daroval svůj čtvrtinový podíl na R...
  • Věra: Dobrý den. Prosím Vás, chci se zeptat, do konce insolvence mně zbývají čtyři ...
  • Kateřina: Dobrý den. Chci se zeptat jestli mi bude pokračovat vyplácení podpory v případ...
  • HANA: Dobrý den. Chtěla bych se zeptat mám neschopenku od 9.9.2024 a za čtrnác dní js...
  • Radka: Dobrý den. Od 3.9.2024 jsem na ÚP.Nyní mám jít na operaci.Mohu si vzít nem...