Od dubna roste životní minimum. Mění to i exekuce na plat a na účet

<span>Životní minimum roste o 13,2 %, a to konkrétně na částku 3 860 Kč. Rostoucí životní minimum má vliv také na nezabavitelnou částku. Její role přichází, pokud je na vás uvalena exekuce. </span> Životní minimum roste o 13,2 %, a to konkrétně na částku 3 860 Kč. Rostoucí životní minimum má vliv také na nezabavitelnou částku. Její role přichází, pokud je na vás uvalena exekuce.

Hranice životního minima se zvyšuje průběžně, a to samozřejmě s přirozeným růstem průměrných mezd. Částka životního minima však poměrně dlouhou dobu stagnovala, což změnil až letošní duben. Pojďme se podívat na to, jak to tedy je se životní minimem v roce 2020 a jaký to má vliv mimo jiné na exekuce.

Exekuce na mzdu 2024 – snížení nezabavitelné částky

Od 1. ledna 2024, se mění podmínky pro výpočet nezabavitelné částky při exekuci. V roce 2024, jsou snížené normativní náklady na bydlení o 1400 Kč, což má za následek i snížení nezabavitelné částky o 933 Kč.

Při exekuci na plat, se od ledna 2024 zvýší srážky (exekutor bere více peněz) a lidem zůstane méně peněz. Rozdíl může být i 500 – 1000 Kč nebo i více.

Viz: Nová kalkulačka pro výpočet exekuce od 1. ledna 2024

Rostoucí životní minimum od 1.4.2020 a nezabavitelná částka

Co se tedy počátkem dubna mění? Životní minimum roste o 13,2 %, a to konkrétně na částku 3 860 Kč. Rostoucí životní minimum má vliv také na nezabavitelnou částku. Její role přichází, pokud je na vás uvalena exekuce. Je to totiž částka z čisté mzdy, kterou musíte za všech okolností i přes běžící exekuci dostat.

K datu 1.7.2020 se bude měnit konstrukce nezabavitelných částek, což bude vést k jejímu dalšímu navýšení. Reálná suma, která vám však zůstane, se odvíjí od vícero faktorů. Zejména od toho, zda:

  • Žijete sami a nemáte rodinu
  • Máte rodinu a děti

V prvním případě samozřejmě dostanete naprosté minimum, které je dáno základní sazbou nezabavitelné částky. Pokud však máte vyživovanou osobu, tak za každé jedno dítě vám zůstávají peníze navíc. Nezabavitelná částka je důležitá u exekuce na mzdu, kterou exekutoři volí velice často. Využívají zde zaměstnavatele, který má zákonnou povinnost vám strhnout příslušné peníze z výplaty.

Dále často exekutoři využívají exekuci na účet. V tomto případě využívá exekutor jako prostředníka banku, která zmrazí váš bankovní účet. Nebudete moci vybírat z bankomatu, nebudete moci platit kartou. V případě exekuce na účet však je možnost vybrat si určitou sumu, ale musíte za tímto účelem přímo do banky. Výše této sumy je omezena a konkrétně představuje dvojnásobek životního minima. Výběr je umožněn pouze jednorázově, přičemž banka ověřuje, zda už k němu v minulosti nedošlo.

O exekuci nemusíte vůbec vědět

Rozhodně je potřeba také říci, že o tom, že proti vám byla zahájena exekuce, se nemusíte nutně dozvědět. Exekutoři nejprve konají, aby zajistili majetek, potom teprve informují dlužníky, což je vcelku pochopitelný postup. A pokud se tedy například o exekuci na plat nedozvíte dopředu od svého zaměstnavatele, zjistíte to až poté, co vám přistane na účet menší částka, než je vaše obvyklá výplata. Nemusíte se tak dopředu dozvědět o zahájení konkrétního exekučního řízení, ale pochopitelně asi víte, že:

  • Nesplácíte nějaké své dluhy
  • Máte záznamy v některém z registrů dlužníků

Zejména o tom, že něco nesplácíte, zcela jistě budete vědět. Ověřit si potom prohřešky můžete velice snadno také pomocí registrů dlužníků. Pokud nesplácíte a máte záznamy v registrech, exekučnímu řízení se vždy vystavujete a je potřeba s tím počítat. To by měl mít na paměti každý dlužník.

Spočítejte si výši exekuce na mzdu

Jestliže jste se už dostali do situace, že exekutor u vás uplatnil exekuci na mzdu nebo exekuci na účet, máte možnost si spočítat přesnou částku, která vám bude zabavena. Na internetu pro tyto účely existuje nejedna kalkulačka exekuce, která vám pomůže po zadání několika základních údajů spočítat vše potřebné. Jednoduše postačí zadat výši vaší čisté mzdy, počet vyživovaných dětí a zda se jedná o přednostní pohledávku nebo nikoliv.

Snažte se situaci aktivně řešit

Pokud je pro vás situace s exekucí problematická, což pravděpodobně ano, určitě se můžete zkusit domluvit s exekutorem. Kontaktujte jej a nabídněte přijatelný splátkový kalendář, a především ukažte snahu, že chcete situaci vyřešit.

Potřebujete-li poradit ohledně financí a postupů nejen při exekucích, můžete se podívat také zde. Na finančním webu najdete další informace, rady a návody, které mohou pomoci lidem ve svízelných situacích. Pamatujte, že nikdy není nic ztraceno.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčky od soukromých osob hned. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčím ihned peníze v hotovosti. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Od dubna roste životní minimum. Mění to i exekuce na plat a na účet

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
  • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
  • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
  • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
  • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...