Kalkulačka zvýšení důchodů – kolik dostanou důchodci přidáno?

<span>Průměrný důchod v ČR byl v roce 2016 byl 11 400 Kč. Platí, že ženy mívají nižší důchod než muži. </span> Průměrný důchod v ČR byl v roce 2016 byl 11 400 Kč. Platí, že ženy mívají nižší důchod než muži.

Se začátkem nového roku bývá spojena celá řada změn. A to i v oblasti, která se týká financí. Mění se podmínky a výše různých sociálních dávek. A také, tak jako skoro každý rok, se od 1. 1. 2017 mění i výše důchodů. Na této stránce najdete kalkulačku pro výpočet výše důchodu (zvýšení) v roce 2017. Sami i tak můžete vypočítat, jak vysoký by měl být váš důchod ve srovnání s rokem 2016.

Zvýšení důchodů v roce 2024 (valorizace od 1. ledna 2024)

Od 1. 1. 2024, se budou zvyšovat všechny důchody o 360 Kč. V roce 2024, se bude valorizovat pouze základní složka důchodu (nově 4400 Kč). Procentní (zásluhová) část důchodu se nemění.

Všichni důchodci dostanou přidáno stejně. Starobní, invalidní, vdovské, vdovecké nebo sirotčí důchody se zvýší o 360 Kč měsíčně.

V září 2023, byly definitivně schváleny nové podmínky pro výpočet valorizace a pro předčasné důchody. Nové podmínky platí od 1. října 2023.

Výpočet zvýšení důchodů v roce 2017

Do této kalkulačky zadávejte výši důchodu, jaký jste dostávali v roce 2016 (zaokrouhleno na celé Kč). Po provedení výpočtu se vám zobrazí, jaká by měla být výše vašeho důchodu v roce 2017.

Kalkulačka zvýšení důchodů v roce 2017
Jaký je/byl váš důchod v roce 2016

Výpočet

Zvýšení důchodů v roce 2017

Každý důchod (tady máme na mysli především ten starobní, vdovský, vdovecký nebo třeba sirotčí) se skládá ze dvou složek:

  • Základní složka
  • Procentní složka

Základní složka důchodu je pro všechny příjemce stejná. V roce 2016 to byla částka 2440 Kč. Tato základní složka důchodu se pak od 1. 1. 2017 zvyšuje všem stejně o 110 Kč na 2550 Kč.

Procentní složka je pak pro jednotlivé typu důchodů stanovena podle podmínek u té které dávky. Procentní výměru důchodu pak má každý důchodce v jiné výši (odvíjí se od příjmů, které měl během života jako zaměstnanec či jako podnikatel).

Procentní složka důchodů se od 1. 1. 2017 také zvyšuje všem stejně – tedy o 2,2%, ale v reálu to je u každého jiné číslo.

Kdy se zvyšují důchody

Zvyšování důchodů probíhá v zásadě třemi způsoby.

Může se jednat o pravidelnou valorizaci důchodů. Ta bývá zpravidla na začátku nového roku (jako nyní od 1. 1. 2017), kdy se důchody podle zákonných pravidel zvyšují o míru inflace a o to, kolik v ČR rostla průměrná mzda. Každý rok pak tedy zvýšení důchod, může být jiné. Pravidla pro tuto pravidelnou valorizaci se také čas od času mění. Většinou podle toho, jaká je zrovna „u moci“ vláda, nebo jestli třeba není nějaká ekonomická krize atp.

Dalším způsobem zvýšení důchodů je mimořádná valorizace (mimořádné zvýšení). To se děje poměrně nepravidelně a velmi často to má nějakou souvislost s volbami. Buď se končící vláda rozhodně provést mimořádné zvýšení ještě před svým koncem (aby rychle „nahnali“ nějaké plusové body před volbami) nebo jej pak provede nová vláda, protože to byl jeden z předvolebních slibů

Podobné je to i s mimořádným příplatkem k důchodu. Ten, na rozdíl od běžného zvýšení, bývá zpravidla pouze jednorázový, kdy k nějakému konkrétním měsíčnímu důchodu je navíc vyplacen nějaký jednorázový příplatek.

Kolik je v ČR důchodců

Pokud by vás zajímalo, kolik je v ČR důchodců, pak jsou to necelé 3 milióny důchodců. Přesněji koncem roku to bylo 2 880 667 osob. Současně je ale vypláceno asi 3,5 miliónu důchodů. To je dáno tím, že někteří důchodci mají nárok i na dva různé důchody (typicky se jedná o kombinaci svého starobního důchodu a k tomu ještě třeba vdovský důchod).

  • cca 2 400 tisíc jsou starobní důchody
  • cca 600 tisíc jsou předčasné důchody
  • cca 430 tisíc jsou invalidní důchody
  • cca 64 tisíc jsou samostatné „pozůstalostní“ důchody (*)
  • cca 680 tisíc jsou pozůstalostní důchody (vdovský, vdovecký, sirotčí)

(*) nejedná se o celkový počet, ale pouze o ty které jsou vypláceny samostatně, případy kdy má příjemce i jiný typ důchodu, třeba vlastní starobní důchod zde nejsou zahrnuty

Kolik je průměrný důchod v ČR

Průměrný důchod v ČR byl v roce 2016 (údaj za 3Q/2016) byl 11 400 Kč. Platí, že ženy mívají nižší důchod než muži. A tento rozdíl není zcela zanedbatelný:

  • Průměrný důchod u mužů = 12 602 Kč
  • Průměrný důchod u žen = 10 351 Kč
  • Celkový průměr = 11 400 Kč

To kolik je průměrný důchod v ČR ale může být hodně zavádějící. Je to jen průměrné číslo, které je hodně „deformováno“ menším počtem lidí s vysokými důchody. Reálně tak více než 50% důchodců nemá ani zdaleka ten průměrný důchod. Více než 50% lidí má důchod pod hranicí „chodby“ (příjmová chudoba je v ČR 10 220 Kč). Velká většina důchodců tak musí na měsíc vyžít s částkou 10 tisíc korun nebo ještě méně.

Ani po zvýšení v roce 2017 to nebude o mnoho lepší. Zvýšení důchodů v roce 2017 by se na těch průměrných projevilo takto:

  • Průměrný důchod muž = v roce 2017 bude mít 12 936 Kč (o 334 Kč více)
  • Průměrná důchod žena = v roce 2017 bude mít 10 351 Kč (o 285 Kč více)
  • Celkový průměr = 11 708 Kč (o 308 Kč více)

Diskuse: Kalkulačka zvýšení důchodů – kolik dostanou důchodci přidáno?

Diskuse: 2
  • Ing. Milada Skydánková

    Domnívám se, že důchody by se měly zvyšovat všem důchodcům o stejnou částku, neboť zásluhu na růstu důchodového fondu důchodci nemají. Inflaci nejvíc pociťují lidé s nejnižšími důchody a mnozí z nich se nadřeli podstatně víc než ti, kteří mají důchody nadprůměrné. Nejvíc by se měly valorizovat důchody vypočítané podle pravidel platných tuším do 31. 12. 1994. Od r. 1995 byly běžné důchody o cca 3000 Kč vyšší.

  • Custom avatar vlastakormanova

    chtela bych se zeptat jestli mam narok na starobni duchod kdyz ziju 18 let londyne tady cechach mam odpracovany 28 let jsem narozena 6:11:1957

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • Radek: Jen pro ilustraci jednu skutečnost. Bratr mi daroval svůj čtvrtinový podíl na R...
  • Věra: Dobrý den. Prosím Vás, chci se zeptat, do konce insolvence mně zbývají čtyři ...
  • Kateřina: Dobrý den. Chci se zeptat jestli mi bude pokračovat vyplácení podpory v případ...
  • HANA: Dobrý den. Chtěla bych se zeptat mám neschopenku od 9.9.2024 a za čtrnác dní js...
  • Radka: Dobrý den. Od 3.9.2024 jsem na ÚP.Nyní mám jít na operaci.Mohu si vzít nem...