Kalkulačka příspěvek na živobytí (hmotná nouze) 2024
Příspěvek na živobytí je jednou ze dvou hlavních dávek poskytovaných lidem ve hmotné nouzi. Tato kalkulačka pro výpočet příspěvku na živobytí, vám pomůže spočítat, jestli máte nárok na tuto sociální dávku hmotné nouze, a kolik byste případně mohli dostat. V následujících odstavcích je pak popsáno podrobněji, co je to hmotná nouze, jaké jsou podmínky pro doplatek do životního minima a další užitečné informace.
Životní a existenční minimum v roce 2024
K zatím poslednímu zvýšení životního a existenčního minima došlo od začátku roku 2023 (zvýšení o cca 5,2%). O žádném dalším zvýšení vláda nerozhodla.
A není zatím ani v plánu zvyšovat životní a existenční minimum na začátku roku 2024.
Životní minimum jednotlivce je v roce 2024 ve výši 4860 Kč. Existenční minimum pro jednotlivce je 3 130 Kč. Nemění se i výpočet životního minima po rodinu (po více osob ve společné domácnosti).
Více viz. Aktuální kalkulačka po výpočet životního minima 2024
Online výpočet – hmotná nouze, příspěvek na živobytí
Následující kalkulačka slouží pro výpočet výše příspěvku na živobytí. Výpočet v této online kalkulačce je ale pouze orientační. Posuzování hmotné nouze a stanovení částky na živobytí je poměrně složité – viz další odstavce. Proto tato kalkulačka používá pouze zjednodušený výpočet, kdy se za částku živobytí považuje částka životního minima. V praxi ale pro konkrétní osoby může být částka živobytí nižší (pouze na úrovni existenčního minima) nebo naopak vyšší (např. z důvodu nutnosti dietního stravování).
Kalkulačka příspěvek na živobytí (hmotná nouze) 2024
Co je to hmotná nouze?
Zjednodušeně se dá říci, že hmotná nouze je situace, kdy příjmy jednotlivce (nebo rodiny, resp. skupiny společně posuzovaných osob jsou nižší než to co zákon považuje za přiměřený příjem – částka živobytí). Pro posouzení, zda se jedná o případ hmotné nouze, platí celá řada podmínek.
Například pokud nebudete pracovat ani podnikat, a současně nebudete vedeni v evidenci nezaměstnaných na úřadu práce, může sociálka rozhodnout, že nejste ve hmotné nouzi A to i přes to, že nemáte žádné příjmy (výjimkou by byla situace, kdy například doma pečujete o dítě mladší než 4 roky apod.). Stejně tak ve hmotné nouzi není osoba, která je ve výkonu trestu odnětí svobody nebo ve vazbě.
Obecně platí, že systém dávek hmotné nouze je nastavený tak, aby motivoval lidi k tomu, aby si snažili svoje příjmy zvýšit – zaměstnáním nebo jinými obdobnými příjmy. Posuzování hmotné nouze a stanovení částky živobytí tak zohledňuje, jestli nemáte žádné příjmy, protože je nemůžete mít (například si hledáte práci, ale nejste úspěšní) nebo pokud příjmy nemáte a nijak si je nesnažíte opatřit.
Co je to živobytí a jak se počítá částka živobytí?
Pro sociální dávky hmotné nouze jsou zásadní následující 3 pojmy: životní minimum, existenční minimum a živobytí. Někdy se tyto pojmy vzájemně zaměňují, ale každý má jiný význam:
Životní minimum – stanovuje ho zákon o životním a existenčním minimu. Zjednodušeně se jedná o hranici minimálního příjmu, který má pokrýt náklady na základní potřeby jako je jídlo, oblečení, hygiena (náklady na bydlení se řeší jinde). Životní minimum jednotlivce (samostatné osoby) je od 1. 1. 2024 – 4860 Kč. Pokud je společně posuzováno více osoby (rodina, matka samoživitelka s dítětem nebo dětmi apod.), pak celkové životní minimum odpovídá součtu částek připadajících na jednotlivé osoby – viz tato kalkulačka: Životní minimum 2024.
Existenční minimum – také je určeno zákonem o životním a existenčním minimu. Na rozdíl od toho kolik je životní minimum pro jednotlivce (4860 Kč), existenční minimum je podstatně nižší. Od 1. 1. 2024 je to jen 3130 Kč. Existenční minimum se používá pro stanovení živobytí u dospělých osob – viz dále.
Živobytí – to se počítá tak, že se jedná o součet jednotlivých částek za všechny členy společné domácnosti (rodina, matka s dětmi apod.). Zjednodušeně platí, že u nezaopatřených dětí odpovídá částka živobytí tomu, jaké je jejich životní minimum. U dospělých se vychází z životního nebo existenčního minima. Pokud si dospělý snaží navýšit svoje příjmy, může se pro něj živobytí zvyšovat až na úroveň toho, jaké je životní minimum. Jak pro děti, tak i pro dospělé platí, že pokud je jim jejich lékařem stanovena nutnost dietního stravování (týká se některých onemocnění), pak může být částka živobytí ze životního minima dále zvýšena. Současně ale platí o různá omezení jako například pokud někdo neplatí výživné a dluží trojnásobek měsíční platby, pak mu zůstává nárok pouze na existenční minimum a to už není dále zvyšováno (s výjimkou dietního stravování)
Podívejte se na další užitečné informace:
Jak se vypočítá příspěvek na živobytí
Výpočet sociální dávky příspěvek na živobytí se provádí tak, že se spočítají příjmy všech společně posuzovaných osob. Pokud jsou tyto příjmy nižší než stanovená částka živobytí (viz předchozí odstavec), pak může být rozhodnuto o vyplacení příspěvku. Jeho výše odpovídá rozdílu mezi příjmy a částkou živobytí.
Není příjem jako příjem
Aby to ale nebylo tak jednoduché, jednotlivé příjmy se posuzují různě:
Pokud budete mít příjem ze zaměstnání nebo nárok některý z důchodů (nebo některá ze společně posuzovaných osob), pak se z tohoto příjmu započítá jen 70%. Takže pokud například budete mít mzdu 10 tisíc korun čistého, pro účely příspěvku na živobytí se to bude počítat, jako byste měli mzdu jen 7000 Kč. Důvodem je to, aby lidé, kteří pracují, byli zvýhodněni oproti těm, co nepracují.
Pokud budete pobírat nějakou náhradu mzdy – nemocenská při pracovní neschopnosti, ošetřovné, peněžitá pomoc v mateřství, apod. nebo podporu v nezaměstnanosti či při rekvalifikaci, pak se z těchto příjmů započítá 80%. Opět zde platí, že je snaha zvýhodnit ty, kdo mají i jiné příjmy než jenom sociální dávky
Z ostatních příjmů se už započítává vždy 100% – to se týká i příjmů jako je například rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, apod.
Jednou z mála výjimek, která se nezapočítá jako příjem, jsou dávky na bydlení – tedy příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení.
Jak získat příspěvek na živobytí
Tato sociální dávky se vyřizuje Úřad práce – jedná se o dávku hmotné nouze (na některých úřadech mají jednotlivé dávky rozdělené, takže zatímco třeba přídavky na dítě řešíte s jedním úředníkem, dávky hmotné nouze budete řešit s jiným úředníkem).
U příspěvku na živobytí se zpravidla posuzují příjmy za předchozí 3 měsíce. Pokud ale například přijdete o práci nebo u vás dojde k nějaké dramatické změně sociální situace, může to být zohledněno a předchozí vyšší příjmy se nemusí započítat.
Při vyřizování dávek hmotné nouze se připravte na to, že se nedokládají jen samotné příjmy, ale i celkové majetkové poměry. Pokud například nemáte vůbec žádný příjem, ale na účtu v bance máte nějaké peníze, pak vám nemusí být přiznán nárok na dávky hmotné nouze. To platí i na případy kdy máte nějaký jiný majetek – ať už movitý nebo nemovitý.
U dávek hmotné nouze také může být stanoveno omezení, kdy celou částku nedostanete v penězích, ale například část dávky může být vyplacena formou poukázek na jídlo nebo na nákup drogerie apod.
jsem na rodicovske dovolene muj mesicni prijem cini 4900kc ma pronajaty byt avsak majitel nesouhlasi s trv,bydlistem mam natok na nejaky prispevek hmotna nouze na bydleni atd mam 2 deti otcove neplati vyzivne jeden je neznamo kde druhy ve vykonu trestu prosim o radu dekuji
Dobrý den hmotna nouze je směšna v dnešní době všude draho,častka 3410 kč
to není ani na přežiti,to vychazi denně 100 kč na celý den at si to skuzi paní poslanci,
by nepřežily ,hnus
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jsem studentka SS . Bydlím s rodiči, ale chtěla bych se s přítelem přestěhovat do bytu( problémy s rodiči)… Přítel je v osobním bankrotu a jelikož já jsem student a nemám výdělek jestli bych mohla dostat od státu nějaký příspěvek . Přítel byt sám neutáhne z důvodu bankrotu…
mockrát děkuji za odpověd
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jsem v konkursu, bez jakéhokoliv příjmu, mám od září trvalé bydliště, mám nárok zažádat o hmotnou nouzi a příspěvek na bydlení? Děkuji
Dobrý den chci se zeptat o pomoc v hmotné nouzi. Příjmy společně posuzovanych osob jsou všech co na adrese bydlí nebo jen tech co tam maji trvaly pobyt? S přítelem a dcerou bydlime v najmu ,ale on ma trvaly pobyt jinde. Budou se brát i jeho příjmy? Majitel bytu si výslovně nepřeje aby zde přítel trvaly pobyt mel. Děkuji ☺
Dobrý den mám dotaz je mi 18 let a mám 10 měsíční holčičku. Můj rodičovský příspěvek činní 3800 a alimenty na malou dostávám 2000 což je dohromady 5800.Bohužel nemám rok odpracovaný abych si volila výši rodičáku.Bydlím s mámou a na nájem dávám 2500 mám vůbec na něco nárok? Jsme jako chudáci pomalu nemáme co do pusy a máma moje mě živit nemůže .Co mám tedy dělat ? Takhle se nedá žít.
dobre den prosim vas chcu zeptat prosim vas sme 5 člena rodina v hmotny nouza ja a mangelka dcera 21let+dcera15let+sin11let nikdo ne pracuje bereme jenom hmotny nouza +přidavky +na bydleni ja mam exucuse ma pravo exucoutor me brat te peniza dikuji
Pěkný den,
od července jsem vedena na ÚP zatím bez podpory, jelikož jsem dostala tříměsíční odstupně.
Takže za období červenec, srpen, září nemám žádný jiný příjem, příspěvek na bydlení jsem získala, ale mohu požádat i o příspěvek hmotné nouze za toto období než mi od října naběhne podpora v nezaměstnanosti? Když mám něco málo našetřeno, započítává se i toto a tudíž bych tuto dávku nezískala?
Děkuji za odpověď
mam dotaz sym mi pronajima byt ve svem dome kde nebydli mam radnou najemni smlouvu vse platim a nemam narok na priplatek na bydleni kde je v zakone uvedeno ze me osoba blizka nesmi dat podnajem na smlouvu syn najemne radne dani a ja nemohu za to ze vlastni dum je to jeho vec navic je v povodnove zone a je neprodejny dekuji
Dobrý den, beru dávky hmotné nouze a teď konečně nastupuji do práce. V říjnu odpracuji 5 dní, tudíž v listopadu budu mít za těchto 5 dní minimální příjem. Mzdu za celý odpracovaný měsíc (listopad) dostanu v prosinci. Vzhledem k tomu, že je posuzován vždy měsíc předem, budu mít ještě v prosinci nárok na dávky?
Dobry den.jsem s manželem a synem na hmotné nouze a mam rod.přispevek na 4roky,tet sem manžela dala na materske a ja budu na potpore…nevim kolik budu brat?a či budu brat k potpore hmotnou nouzu?Dekuji
Dobrý den , mám známou studentku , která musela z finančních důvodů rodičů ukončit studiu…/vystěhování rodičů atd…tato slečna je již plnoletá 18 let , žádala o hmotnou nouzi,,v září..do dnešního dne jěště nemá rozhodnutí,\když zavolá tak je ji rychle zodpovězeno ,že jěště není v pořadí..Co dělat jak postupovat,,,opravdu již 3 měsíce je bez financí závislá na cizich lidech..děkuji za radu a pomoc
Dobrý den, jsem čerstvě zaevidován na UP podporu mi nepřiznali, protože nebylo z čeho, živil jsem se příležitostně. Je listopad poslední týden a rozhodnutí o podpoře dostanu až 2/12 nemám žádné prostředky ani kde bydlet a tzv. socialka si mne hází s UP. Co dělat. Děkuji
Dobrý den, prosím Vás o radu. Jsem momentálně ve 4.měsíci těhotenství, pracuji pouze na DPČ příjem 4.000,- (3 měsíce)předtím HPP, ale musela jsem kvůli těhotenství zkrátit úvazek. Manžel má příjem 14.000,-, máme 2 děti věk 7,11 a žádné dávky nečerpeme, nikdy jsem od státu nic nechtěla, ale nyní jsme dostali vyúčtování elektriky, která je vedena na mě, v částce 10.010 Kč a opravdu na úhradu nemáme. Je nějaká možnost a případně kde o pomoc požádat. Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den,
skončil jsem studium a nyní jsem na PÚ, mám vůbec nárok na nějaké příspěvky?
Děkuji za odpověď
Dobrý den,chci se zeptat, zda je možné ,aby po oznámení o přiznání dávky soc.podpory-přídavku na dítě,bylo toto možné dodatečně zrušit?
Předpokládám, že pracovníci ÚP jsou natolik schopni, že než nějakou věc „přiznají“ podrobí veškeré podklady k důkladné kontrole.
Děkuji za odpověď
Dobrý den
Chtěl bych se zeptat jakým právem při Hmotné nouzi jsem povinen úředníkovi dávat k nahlédnutí každý měsíc výpisy z účtu a aby si je zakládal vytisklé do složky. Příjde mi to už příliž zacházení do soukromí kde mám veškeré pohyby i soukromé jiné převody. 🙁 Pak se mne vyptává co to mám, proč od koho atd. Připadá mi to úřednická necitlivá diktatura! 🙁 Proč má úřednický šiml vidět i to, po čem je mu NIC!
Dobrý den. Jsem studentem střední školy, jsem narozen v roce 1993. Moje matka i táta bydlí jinde než já. Já bydlím s babičkou a dědou ve společné domácnosti. Můj příjem je 2000kč od táty a 2000kč od matky měsíčně, dále pak 700kč příspěvek na dítě. Měl bych v tomhle případě, nárok na nějaký příspěvek ? Děkuji.
Dobrý den mam takovej malej dotaz když jsem jsi v tomhle měsici žadala o hmotnou nouzi a sem z dvěma dětmi sama žadala jsem jsi i o živobyti děkuji
dobry den mam dotaz jsem vyrazena z up a mam v peci 3 deti a na jedno pobiram prispevek na peci 1 stupne mam narok na zivobyti
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.