Kalkulačka mateřská (PPM) u OSVČ 2014

Kdy má OSVČ nárok na peněžitou pomoc v mateřství, neboli mateřskou dovolenou? Jaké musí být splněny podmínky a kolik peněz můžete dostat? Spočítejte si to v online kalkulačce. Kdy má OSVČ nárok na peněžitou pomoc v mateřství, neboli mateřskou dovolenou? Jaké musí být splněny podmínky a kolik peněz můžete dostat? Spočítejte si to v online kalkulačce.

Kolik je mateřská pro OSVČ a za jakých podmínek má nárok žena – podnikatelka – na mateřskou dovolenou a související peněžitou pomoc v mateřství (PPM)? Na rozdíl od zaměstnanců platí pro OSVČ trochu jiná pravidla a podmínky pro nárok na dávky v době těhotenství a po porodu. Naše kalkulačka pro výpočet mateřské pro OSVČ vám pomůže zjistit, jestli máte nárok, a kolik byste dostali.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka: Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) u OSVČ 2018.

Online výpočet – mateřská OSVČ

Kalkulačka mateřská pro OSVČ
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

OSVČ a nárok na mateřskou

OSVČ, tedy ten kdo má podnikání jako hlavní činnost, má nárok na mateřskou, resp. dávku peněžité pomoci v mateřství, za podobných podmínek, jako běžný zaměstnanec. Základní podmínky jsou tyto:

 • V době nástupu na mateřskou (při podání žádosti o PPM), musí být aktivní účast na nemocenském pojištění
 • V době nástupu na mateřskou musí být splněna podmínka aktivní účasti na nemocenském pojištění neméně 270 kalendářních dní za poslední 2 roky

Pro OSVČ platí navíc ještě jedna podmínka:

 • V době podání žádosti o PPM musí být splněna podmínka aktivní účasti na nemocenském pojištění nejméně 180 dní za poslední rok

Nemocenské pojištění a OSVČ

Zatímco třeba zdravotní pojištění si musí OSVČ platit povinně ze zákona, nemocenské pojištění je zatím stále dobrovolné (pozn.: toto se může v blízké budoucnosti měnit, protože existuje několik návrhů na změnu zákona, aby nemocenské pojištění bylo povinné i pro OSVČ, k aktuálnímu datu, tj. 1. 1. 2014 je ale nemocenské stále nepovinné).

Pokud se OSVČ rozhodne platit nemocenské pojištění, pak minimální částka je v roce 2014 rovna částce 115 Kč měsíčně. Pokud si budete platit tuto minimální zálohu, pak je to podobné, jako byste byli zaměstnáni s hrubou mzdou 5000 Kč.

Nemocenské pojištění je možné platit v libovolné výši. Pokud se ale bavíme o PPM (peněžitá pomoc v mateřství), pak maximální částka, jakou dává smysl platit je 2387 Kč. To je dáno tím, že pro výpočet mateřské se vyměřovací základ redukuje. Nad určitou částku se tak (stejně jako u zaměstnanců) již nezapočítá nic. Platit vyšší nemocenské pojištění je tedy zbytečné, protože tím už si výslednou výši mateřské nijak nezvyšujete.

Jak se vypočítá mateřská u OSVČ

Základem pro výpočet je zaplacené nemocenské pojištění. Podobně jako u ostatních nemocenských dávek, i zde se pro výpočet používá jako rozhodné období posledních 12 měsíců. Tedy posledních 12 kalendářních měsíců před měsícem, ve kterém vznikl nárok na PPM.

Denní vyměřovací základ je možné zjednodušeně vypočítat tak že:

 • Průměrná částka zaplaceného nemocenského pojištění se vydělí 0,023, tj. u minimálního nemocenského 115 Kč by to bylo 115 / 0,023 = 5000 Kč (nemocenské pojištění je 2,3% z hrubé mzdy)
 • Následně je možné takto vypočítanou „hrubou mzdu“ vynásobit 12 (počet měsíců rozhodného období) a vydělit 365 (počet kalendářních dní v rozhodném období). Tedy (5000 * 12) / 365 = výsledkem je denní vyměřovací základ ve výši 164,39 Kč
 • Podobně by bylo možné vzít všechny platby na nemocenské pojištění za 12 měsíců ty vydělit 0,023 a následně pak ještě 365

Takto vypočítaný denní vyměřovací základ se pak dále redukuje:

 • Do částky 865 Kč se pro mateřskou započítává 100%
 • Do částky 1298 Kč se pro mateřskou započítává 60%
 • Do částky 2595 Kč se pro mateřskou započítává 30%

V případě minimálního nemocenského pojištění by se započítala celá částka. Výsledná mateřská pak představuje 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu za každý kalendářní den. U běžného 30-ti denního kalendářního měsíce by tak bylo vyplaceno 3480 Kč.

Další podmínky a informace – mateřská OSVČ

Ostatní okolo mateřské je pro OSVČ stejné jako pro běžné zaměstnance. I zde platí, že na mateřskou se nastupuje zpravidla 6 – 8 týden před porodem. Maximální doba vyplácení PPM je u jednoho dítěte 28 týdnů a u dvou dětí 31 týdnů.

O mateřskou (PPM) si může požádat i otec dítěte –  OSVČ. Může o ni žádat na základě uzavření dohody o svěření dítě do péče (písmenná dohodla uzavřená s matkou dítěte). Otec může o PPM žádat až od 7 týdne po porodu, dostane tedy maximálně 22 týdnů.

Může OSVČ během mateřské dále podnikat?

Mateřská (PPM) se vyplácí jako nemocenská dávka – tedy jako náhrada za dobu kdy se osoba nemůže věnovat výdělečné činnosti. Z logiky této věci tedy platí, že není možné vykonávat stejnou činnost, za jakou je vyplácena náhrada v podobě peněžité pomoci v mateřství.

V praxi to znamená že OSVČ sice dále může vykonávat samostatně výdělečnou činnost, ale mělo by se jednat o jiný předmět podnikání, než ten na základě kterého je placeno nemocenské pojištění a na základě kterého je vyplácena mateřská.

Je zde také otázka následné rodičovské dovolené. Pokud by OSVČ před mateřskou a následnou rodičovskou neukončila podnikání, pak jí i nadále trvá povinnost platit si odvody na sociální a zdravotní pojištění. Stejně tak, pokud OSVČ plánuje druhé dítě, po skončení současné rodičovské dovolené, měla by si i nadále platit nemocenské pojištění. Je tedy na zvážení, jestli bude OSVČ opravdu vykonávat nějakou činnost během MD a RD. Pokud ne, je lepší na tuto dobu živnost ukončit nebo alespoň dočasně přerušit.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Půjčky na směnku &“8211. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčky do 50 000 Kč bez příjmu na ruku ihned. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuse: Kalkulačka mateřská (PPM) u OSVČ 2014

komentářů 42
 • martina

  Dobry den, 21.03.2014 jsem nastoupila do prace po 3lete materske.od 1.04.2014 si musim vybrat dovolenou ktera ni vznikla behem materske dovolene a to 30dnu, z čeho mi bude vypocitana dovolena kdyz jsem byla na materske a behem materske jsem chodila na brigady do stejne prace dekuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, předpokládám, že dovolenou čerpáte na základě jiné pracovní smlouvy, než na jakou jste pracovala během mateřské (i když spíše to asi byla rodičovská dovolená?). U ní se vychází z průměrného příjmu, pokud jej není možné stanovit, počítá se tzv. pravděpodobný výdělek:
   § 355
   (1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek.
   (2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

 • Custom avatar Alena

  Dobrý den. Je možné brát rodičovský přispěvek a zaroveň i mateřskou? Děkuji. A.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, ano je to možné ale jen ve specifických případech. Jedná se o případ, kdy vaše mateřská je nižší než rodičovský příspěvek. Například máte mateřskou 5000 Kč a rodičovský příspěvek by byl 7600 Kč. V takovém případě se vám bude vyplácet i část rodičovského příspěvku a to 1600 Kč.
   Jinak se ale mateřská a rodičovská vzájemně vylučují.

   • Custom avatar Iva

    Dobrý den,
    oněch 1600 bude tedy vypláceno z 220tis. rodičovského příspěvku, tudíž se pak sníží rodičovský příspěvek? Co když bude PPM i s příspěvkem z rodičovské brát žena a pak se rodičovskou přihlásí otec dítěte? Bude i jeho rodičovský příspěvek ponížen? A bude pevně daná doba čerpání rodičovského příspěvku?
    Předem děkuji za odpověď

    Nevím jak se příspěvek zobrazí ve struktuře, tak přikládám předchozí dotaz a odpověď na něj.

    Custom avatarALENA
    19. Duben 2014, 10:07
    Dobrý den. Je možné brát rodičovský přispěvek a zaroveň i mateřskou? Děkuji. A.

    Odpovědět
    JANA KRÁLOVÁ, KALKULACKA.ORG
    24. Duben 2014, 11:08
    Dobrý den, ano je to možné ale jen ve specifických případech. Jedná se o případ, kdy vaše mateřská je nižší než rodičovský příspěvek. Například máte mateřskou 5000 Kč a rodičovský příspěvek by byl 7600 Kč. V takovém případě se vám bude vyplácet i část rodičovského příspěvku a to 1600 Kč.
    Jinak se ale mateřská a rodičovská vzájemně vylučují.

 • Custom avatar Iveta

  Dobrý den , byla jsem zaměstnaná a brala jsem cca 50tis hrubého.Po ukončení zaměstnání jsem byla půl roku na úřadu práce a brala jsem max možnou podporu. 13400kč. od 1.4.14 jsem si obnovila živ.list. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění a bylo mi řečeno,že nejvyšší možnou částku mohu platit jen 299kč a když budu platit více ,tak mi ty peníze stejně pak vrátí jako přeplatek. Důchodové pojištění mi vyměřili na 1894kč. Chci se zeptat jestli je možné platit více abych v době mateřské měla měla slušné peníze? Chtěla bych jít v roce 2015 na mateřskou a chtěla bych mít pokud možno tu nejvyšší možnou mateřskou pro OSVČ. Prosím poraďte mi co se pro to dá udělat. Děkuji Vám za odpověď. Iveta

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, dříve to bylo možné. Ale od 1. 1. 2014 došlo k úpravě a opravdu, pokud jste v předchozím roce nepodnikala jako OSVČ, pak maximální možná výše nemocenského pojištění je oněch 299 Kč měsíčně. Nedá se to nijak doplatit nebo navýšit. Příští rok, po tom co podáte přehled o příjmech se vám stanoví výše měsíční platby na základě doložených příjmů, pak byste mohla mít možnost platit i vyšší částku. Ale to vás už asi nezachrání. Řešením by bylo nechat se někde zaměstnat, jako OSVČ nemáte momentálně šanci dosáhnout na nějakou „rozumě“ vysokou mateřskou.

 • Custom avatar Martina

  Dobrý den, koncem února 2013 mi skončila rodičovská dovolená a byla jsem měsíc na úřadu práce a od 1.4.2013 jsem otevřela živnost. Nyní se nacházím v situaci kdy stále podnikám a otěhotněla jsem. Nemocenské pojištění si neplatím. Je tedy podmínka si nemocenské pojištění platit 180 nebo 270 dní před nástupem na mateřskou což by bylo asi 6 týdnů před Vánoci. Mohu si libovolně zvolit výši nemocenského pojištění? Je tato možnost vůbec reálná pokud jsem nebyla OSVČ celý rok 2013?
  Děkuji moc za radu, Martina

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, pokusím se vám odpovědět postupně:

   1. Vždy musí být splněna podmínka 270 dní doby účasti na nemocenském pojištění, tato podmínka platí jak pro zaměstnance, tak pro OSVČ – sleduje se doba 2 roky před nástupem na PPM

   2. OSVČ navíc musí splnit podmínku 180 v posledních 12 měsících, u zaměstnance by stačilo, pokud by jeden rok pracoval a druhů vůbec ne, ale OSVČ musí platit nemocenské alespoň 6 měsíců i v tomto druhém roce

   3. Nemocenské pojištění si nemůžete libovolně zvýšit, to bylo možné ještě v loňském roce, ale do 1. 1. 2014 se změnili předpisy. Pokud jste v loňském roce nepodnikla, pak můžete platit nemocenské pojištění v maximální měsíční výši 299 Kč. Příští rok (2015) to pak může být eventuelně více – záleží na tom, jaké přiznáte příjmy

   4. Doba kdy jste byla na rodičovské, se vám započítává jako tzv. náhradní doba nemocenského pojištění, takže pokud v době předpokládaného nástupu na PPM (přičemž kalendářní měsíc ve kterém na ni nastoupíte se už nezapočítává) budete mít splněnu podmínku oněch 180 dní placení nemocenského pojištění a pokud vám současně bude vycházet součet placení nemocenského jako OSVČ + doba na rodičovské v posledních 2 letech na celkových 270 dní, pak nárok mít budete.

 • Custom avatar Marcela

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, žijeme s přítelem, a plánujeme miminko. Já pracuji jako OSVČ, začala jsem si platit dobrovolné nemocenské připojištění, přítel je zaměstnanec.
  Je mi 35 let, miminko plánujeme přes umělé oplodnění, s nejvetší pravděpodobností budu muset zůstat na rizikovém na neschopence.
  Vzhledem k výši mého nemocenského připojištění bude neschopenka velmi nízká, na PPM nebude nárok, protože nebudu asi splňovat 270 dnů placení pojistného. S tím počítám. Ale chci se zeptat, budu moct být na neschopence do porodu, případně třeba ještě krátce po něm, např. do propuštění z porodnice?
  Četla jsem, že si může přítel zažádat o rodičovský příspěvek po porodu. Musí zůstat nějakou dobu doma z práce, nebo jen požádat svého zaměstnavatele a dále chodit do práce? A vadí tomu, že máme každý jinde trvalé bydliště? Nebo to nemá na nic vliv?
  Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, pokud budete mít před nástupem do pracovní neschopnosti zaplaceny 3 měsíce nemocenského pojištění (měsíc, ve kterém vznikne pracovní neschopnost, se nezapočítává), pak budete mít nárok na nemocenské dávky jako jakýkoliv jiný zaměstnanec. Ty se vyplácí od 15 dne pracovní neschopnosti. Maximální doba vyplácení nemocenských dávek je 380 dní, o délce neschopenky rozhoduje lékař, takže myslím, že není důvod, abyste nebyla na neschopence i po porodu. Osobně bych čekala, že budete na neschopence minimálně po dobu 6 týdnů po porodu.

   O rodičovský příspěvek můžete požádat jak vy tak i přítel ihned po narození dítěte (není potřeba čekat 6 týdnů).
   Zřejmě máte na mysli mateřskou (resp., PPM) o kterou může otec dítěte žádat až od 7 týdne. Pokud by o ni žádal otec dítěte, tak může, ale po tu dobu (22 týdnů) by měl být doma s dítětem nebo nemůže vykonávat stejnou pracovní činnost, na základě které je mu vyplácena mateřská. Musel by jedině uzavřít se zaměstnavatelem jinou smlouvu na jinou činnost.

   Rozdílné bydliště nevadí, ale aby mohl přítel brát PPM budete muset uzavřít dohodu o svěření dítěte do péče.

   • Custom avatar Marcela

    Dobrý den,

    děkuji za odpověď. Nemyslela jsem PPM, ale rodičovský příspěvek. Jde mi o to, brát rodičovská příspěvek 2 nebo 3 roky, proto bych chtěla, aby požádal přítel, protože mě by byla poskytnuta pouze dlouhá varianta, což nechci, potřebujeme měsíční příjem alespoň 7000,-Kč.
    Co máme dělat, aby to mohl přítel vyřídit, které dokumenty a kde vyřídit? přítel je zaměstnanec, pracuje 8 let u jedné firmy s hrubým příjmem 25000,- Kč, takže myslím, že by mohl čerpat i dvouletou variantu.
    Budu vděčná za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

     Dobrý den, po narození dítěte zajdete vy nebo přítel na UP. Tam si podáte žádost o RP – je potřeba vyplnit formulář viz: https://socialni-davky-2014.eu/formular-zadost-o-rodicovsky-prispevek/. Bude nutné doložit osobní doklady + rodný list dítěte. Zároveň požádáte o možnost volby RP viz: https://socialni-davky-2014.eu/formular-volba-naroku-na-rodicovsky-prispevek/. Kromě toho bude potřeba aby si přítel v zaměstnání nechal potvrdit Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku (nemám odkaz formulář určitě najdete zde: https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome/index.jsp).

     • Custom avatar Marcela

      Děkuji za odpověď, teď nám je všechno jasné. Ještě bych to tedy zrekapitulovala:
      Takže na neschopence můžu být doma do 6 týdnů po porodu, poté začne přítel čerpat RP. Nárok na PPM vztahovat nebudeme, já na ni mít nárok nebudu a u přítele by to bylo mnohem komplikovanější v práci. Ještě poslední dotaz – délku čerpání RP si můžeme zvolit pouze mezi těmi variantami 2, 3 nebo 4 roky? Někde jsem ještě četla, že je možné si zvolit i třeba do věku 30 měsíců dítěte, tzn – 2,5 roku, což je mezi těmi variantami. Je to tak opravdu možné?

      Děkuji předem za odpověď.

     • Jana Králová, kalkulacka.org

      Volba RP může být libovolná. Minimem je cca 19 měsíců, maximum jsou 4 roky. Jinak je ale délka (při splnění podmínek) libovolná. Nahlásíte například 28 měsíců a následně se částka 220 tis. Rozpočítá na tuto dobu. Zpravidla se hovoří o RP na 2 – 3 – 4 roky, protože je to takto „jednodušší“, ale délka opravdu může být libovolná, stanovujete si datum od – do.

 • Custom avatar Bohunka

  Dobrý den,
  plánujeme s přítelem dítě. Nyní jsem OSVČ a chci si začít platit nemocenské pojištění. V jaké max. výši je nejlepší nemocenské pojištění platit? Také je velký předpoklad, že budu mít rizikové těhotenství, jak dlouho mám počkat z otěhotněním? Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, maximální možná výše nemocenského závisí na tom, jaké přiznáváte příjmy. Až do konce minulého roku, bylo možné platit libovolně vysoké nemocenské. Pak dávalo smysl platit si maximální možnou částku, protože jste pak měla vysokou PPM.

   Od 1. 1. 2014 je ale maximální možná platba navázána na přiznané příjmy (přehled pro ČSSZ). Pokud jste ještě přehled nepodával, pak je maximální možná měsíční platba 299 Kč. Pokud jste již přehled podávala tak se to bude počítat z těchto příjmů.

   Abyste jako OSVČ měla nárok na PPM, pak si nemocenské musíte platit alespoň 270 kalendářních dní (tj. cca 9 měsíců) + alespoň 180 dní musí být zaplaceno v posledních 12 měsících před nástupem na PPM.

 • Custom avatar Jana J

  Dobrý den.Jsem OSVČ, v květnu 2012 se mi narodilo 1. dítě. V té době jsem měla nárok na PPM, ale protože jsem pracovala, PPM jsem nepobírala. Od narození dítěte jsem pobírala rodičovský příspěvek do dvou let dítěte. Nyní jsem opět těhotná, předpokládaný porod je v červenci 2014. Chci se zeptat, zda mám nárok na PPM. Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, pokud jste byla OSVČ i po celou dobu pobírání rodičovského příspěvku a pokud jste si platila nemocenské pojištění a splňujete podmínky minimální pojištěné doby, pak byste nárok mít měla. Pokud jste pozastavila činnost a jste bez zaměstnání, pak mít nárok na PPM nebudete.

 • Lucie Š.

  dobrý den,
  mám touto cestou dotaz ohledně peněžité pomoci v mateřství, v návaznosti na pracovní neschopnost u OSVČ.
  v současné době jsem na rodičovské dovolené od 1.11.2012.
  dne 31.5. skončil můj pracovní poměr (dle §318 ZP) a od 1.6.2014 jsem vedena jako osoba spolupodnikající (SVČ je, vzhledem k RodP, vedlejší a momentálně z této činnosti nemám příjmy).
  nyní jsem těhotná, TP mám 19.3.2015 a od 22.8.2014 si hradím nemocenské pojištění v maximální vypočtené výši za měsíc.
  na mateřskou bych měla nastoupit 5.2.2015 (6 týdnů před TP) a když jsem počítala jednotlivé dny nemocenského pojištění do termínu nástupu na PPM, tak abych splnila podmínku 180 dní nem.poj. u OSVČ, vychází mi od začátku hrazení NP 168 dní do nástupu na PPM.
  na OSSZ mi řekli, že není problém a že budeme čekat na porod, k jehož dni podmínku 180-ti dnů NP splním, pokud ovšem neporodím předčasně.
  zároveň úřednice zmínila možnost nástupu na rizikové těhotenství (pochopitelně nejdříve od 23.11.2014, tj. po uhrazení min. tří měsíců NP) s tím, že při nemocenské se PPM počítá/určuje „jinak“ a tím pádem by bylo následně teoreticky možné nastoupit na PPM od 5.2.2015.
  konkrétně mě tedy zajímá – z čeho by pak byla vypočtena PPM, pokud bych případně nastoupila na nemocenskou před nástupem na mateřskou a měla uhrazené nemocenské v maximální vypočtené výši – bylo by to i tak z uhrazených měsíčních dávek NP?
  (…snad je můj dotaz srozumitelný…)
  děkuji předem za odpověď a zdravím.

 • Custom avatar Denisa

  Krásný den, jsem OSVČ 4 měsíce a plánujeme mimčo. Chci se zeptat, z toho co jsem vyčetla budu mít nárok na PPM. Platím si 4 měsíce 115kč a před tím jsem byla pul roku na pracovním úřadě což se nepočítá ale před tím jsem byla 2 roky zaměstnaná . Nebo na kolik si můžu zvednou těch 115kč ? abych brala co největší částku ? Takže by mi to mělo dát potřebnou lhůtu.Kolik tedy budu pobírat a do jaké doby. Ještě jedna otázka : porodné, jsem hlášená u mamky v bytě která vydělává 12tis. čistého , bydlí tam s námi 15 letý bratr který studuje a já . Ale jak se u nás pozná 2,4 násobek životního minima, když jsem OSVČ a ještě jsem nic nepřiznávala. A mohu dále vykonávat činost jako Osvč ? nebo ne ? Děkuji za odpověd , strašně mi tím pomůžete .

  Krásný den Denisa

 • Lucie

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat. Plánuji těhotenství a jsem OSVČ od r. 2010, dobrovolné nemocenské poj. jsem si začala platit loni. Podmínku 270 dní tedy splňuji.

  Loni jsem si platila tak, že jsem si výši plateb na nemocenském určovala sama (podle toho, jak to vyšlo) a úměrně tomu dle kalkulačky navýšila i platby na sociálním poj. Takže jsem si třeba jeden měsíc poslala na nemocenském 500 kč, jindy 300 kč a dle toho soc. poj. Chtěla jsem si tak podchytit nárok na relativně slušnou mateřskou. Bohužel mě rozčílilo, když jsem zjistila, že se od ledna opět podmínky změnily. Znamená to, že všechny mnou investované peníze v r. 2013 propadnou státu a já z toho neuvidím ani korunu??

  Než jsem přišla na změnu podmínek, do dubna letošního roku jsem platila tak jako loni. Pak bylo na OSSZ řečeno, že je to zbytečné a jsou nové regule. Dle příjmů a výměru z r. 2013 mi byl stanoven maximální limit pro platbu nemocenského poj., který tedy teď platím (činí 239 kč). Což znamená, že s mateřskou bych byla někde na polovině toho, co jsem plánovala loni (cca 7tis).

  Mám nárok na vrácení přeplatků z OSSZ na sociálním poj. a přeplatku na platbách nemocenské za první měsíce 2014? Dá se případně nějak nemocenská/mateřská pojistit u pojišťovny a platit i tam?

  Moc děkuji předem za odpověď

 • Custom avatar Monika Nováčková

  Dobrý den,
  jsem běžný OSVČ s pravidelným měsíčním příjmem Kč 25 000,- a to od ledna 2014. Od října 2014 si budu platit klasické důchodové pojištění ve výši Kč 1 894,- a nemocenské. Nemocenské mi bylo na ČSSZ doporučeno ve výši Kč 149,-.
  Současně chci v říjnu 2014 otěhotnět, tím pádem porodit v červnu 2015.
  Jsem ale zmatena různými informacemi, jakou výši mateřské vlastně budu mít. Informace na webu a na ČSSZ jsou odlišné a zde v diskuzi ještě jiné. Plavu v tom.
  Při úhradě nemocenské Kč 500,-/měsíčně mi dle kalkulačky vychází 15 300,-, ale na úřadě mi řekli, ať nepočítám víc než Kč 3 000,- měsíčně, pokud si nebudu hradit nadstandardně vysoké zálohy. Což ale nemohu z důvodu vysoké hypotéky a poplatků za byt.
  Mohu požádat o pomoc, jaká výše mateřské mi bude náležet?
  Jakou výši nemocenského si mám platit, abych nebrala mateřskou ve výši Kč 3 000,- jak mi bylo na ČSSZ sděleno?
  S mateřskou ve výši Kč 3 000,- půjdu finančně ke zdi a mít dítě by pro mě bylo bezpředmětné. Je mi 37 let.
  Moc děkuji za zorientování v problematice.
  Monika

 • Custom avatar Petra K

  Dobrý den,
  chtěla bych Vás požádat o radu..
  S manželem plánujeme miminko, teď jsem zaměstnaná na HPP (30.000,- hrubého) a zároveň mám ŽL na vedlejší činnost. Šéf mi teď nabídl práci z domova na ŽL. Tedy ukončit zaměstnání a mít už pouze ŽL na HPP. Zálohy na SP, ZP a nemocenské neplatím teď žádné. A chtěla jsem se zeptat, co by to pro mne znamenalo, kolik bych si musela platit nemocenské a jak dlouho, abych měla mateřskou alespoň 20tis. (19.500,- mi vyšlo z platu ze zaměstnání).. a zda nevadí, když těch 12 měsíců před nebude pouze zaměstnání nebo pouze ŽL.
  Moc děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Láďa

  Dobrý den,
  nevíte náhodou, jestli se nechystají nějaké změny ohledně mateřské a rodičovské od příštího roku, 2015?
  Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Iva

  Dobrý den..

  Chci se zeptat, takže když si neplatím nemocenské pojištění, nebudu mít nárok na mateřskou?

 • Custom avatar Mirka

  Dobry den,

  Rada bych se zeptala na nasledujici. Momentalne jsem po dobu nekolika let v zamestnaneckem pomeru a zaroven OSVC jako vedlejsi cinnost. Rada bych nyni ukoncila pracovni pomer a presla na OSVC hlavni cinnost. Me dotazy:
  – vzhledem k historicke vedlejsi cinnosti OSVC, mohu si od prvniho dne hlavni cinnosti OSVC platit nemocenskou v maximalni mozne vysi resp.v optimalni hladine 2tis.mesicne?
  -jak by se mi pote pocitala PPM, kdyz bych za posledni 2 roky mela vlastne kombinaci ucasti na nemocenskem skrz zamestnanecky pomer (rekneme ten 1.rok ze dvou zkoumanych) a 2.rok dobrovolnou ucast jako OSVC?
  Je mi jasne, jak vznika narok v jednotlivych pripadech (bud zamestnanec nebo OSVC), ale netusim, jak to funguje v kombinaci. Zaroven by me zajimala situace, kdy splnite ucast v poslednich dvou letech (kombince ze zamestnaneckeho pomeru a dale jako OSVC), ale zaroven jako OSVC splnite mene nez 180 dni (realne pripad, kdy bych ze zamestnaneckeho pomeru jiz odchazela tehotna).

  Predem Vam dekuji.

 • Custom avatar Mirka

  Dobry den,

  Jeste doplnujici dotaz. U jinych dotazu pisete, ze vyse nemocenske, kterou si jednotlivec jako OSVC muze platit je zavisla na prijmech z predchoziho obdobi. Jsou pro stanoveni vyse brany v potaz pouze prijmy jako OSVC nebo i zamestnaneckeho pomeru, pokud v danem obdobi byla kombinace obou?

  Dekuji Vam.

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, zda je pro ženu, která plánuje v horizontu dvou let potomka, v současné době praktické být OSVČ či je lepší hlavní pracovní poměr? Průměrná mzda pro OSVČ u této ženy by byla 18 – 20 000 hrubého, u HPP stejná.

  Můžete mi, prosím, napsat, jak by v případě, že by tato žena byla OSVČ, vypadala její mateřská/rodičovská dovolená? (Počítejme, že splnila požadavek 270 dnů placeného pojistného, z toho 180 dnů v roce před započetím mateřské a platila si maximální možné nemocenské pojištění – nevím přesně, kolik to v současnosti je).

  Děkuji Vám moc.
  S úctou

  Jana Š.

 • Custom avatar Marie

  Dobrý den, jsem OSVČ. Nečekaně jsem otěhotněla, jsem v úplném začátku těhotenství. Neplatila jsem si dosud nemocenské. pokud tomu dobře rozumím, tak i kdybych si ho začala teď platit, nárok na mateřskou mít nebudu…Rodičovský příspěvek budu muset čerpat 4 roky. Budu si muset vydělávat,abychom dítě uživili, na to nárok mám? Pamatuji s první dcerou, že jsem nemohla vydělávat vůbec a pak jen omezeně- tuším, že to bylo kolem 3.500Kč. Na jaké příspěvky a přídavky mám ještě případně nárok? Děkuji mockrát za odpověď.

 • Custom avatar Juli

  Dobrý deň,
  rada by som sa informovala ako si poradiť s výpočtom materskej a na koho sa obrátiť. Od 20.1. 2013 do 31.5. 2014 som bola riadne zamestnaná v ČR. Po náhlom krachu spoločnosti mi bola priznaná dávka v nezamestnanosti, ktorú som poberala od 1.6. do 30.8. Následne od 1.9. 2014 som sa stala OSVČ. Nemocenské poistenie si platím. Nástup na materskú by mal byť cca 15.1. 2015 Ako sa v mojom prípade počíta výška dávky? Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

 • Custom avatar Martina

  Dobrý Den.Jsem OSVC a platim si nemocenské pojisteni,tudíž mi vznikne nárok na PMM.Jelikož si platim pouze 149 Kč měsíčně,tak předpokládám ze PMM bude nizsi než rodičovský prispevek rozlozeny do 3let.Je možnost se PMM vzdát(vim,ze PMM nebudu pobiratkdyz budu mit příjem ze stejné cinnosti, z niž pobiram PMM) a rovnou po narozeni dítěte pobírat RP.Někde jsem slyšela ze pokud OSVC ma PMM nižší než je zivotni minimum,tak ze se ji to dorovnava do životního minima.Děkuji za odpověď.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • ANDREADOBRÝ DEN,CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT JAK JE TO S PITNÝ REŽIMEM U POŠTOVNÍCH DORUČOVATELEK,DĚKUJIvíce »
 • RadulínDobrý den. Chci se zeptat, zda máme nárok na pitný režim. Pracuji v prodejně částečně...více »
 • ZdenkaAno, pokud vám byl v mzdě vyplacen přeplatek na dani za uplynulý rok, tak je...více »
 • ZdenkaDovolím si reagovat, výpočty mezd dělám. Rozhodně musíte postupovat písmenou formou a nejlépe doporučeným dopisem...více »