Kalkulačka exekuce na plat – výpočet exekuční srážky ze mzdy

<span>Základní nezabavitelná částka je aktuálně (v roce 2016) 6178,67 Kč</span> Základní nezabavitelná částka je aktuálně (v roce 2016) 6178,67 Kč

Věděli jste, že nejméně každý pátý občan ČR, se v průběhu posledních let, musel potýkat s nějakou formou exekuce (na mzdu, na bankovní účet nebo na majetek). Jen za minulý rok bylo nařízeno skoro milión exekucí (nebo výkonů soudního rozhodnutí). Pravda, mnoho lidí, co se dostanou do dluhové spirály, pak „vrší“ jeden dluh na druhý, takže pak mají často i několik (desítek) exekucí. Takže reálný počet lidí, kteří jsou aktuálně postiženi exekucí, je ve skutečnosti nižší než jeden milión, ale i tak je to alarmující číslo.

V tomto článku najdete vše, co byste měli vědět o exekuci na plat. O tom, jak probíhají exekuční srážky, a jaké jsou vaše možnosti. Také zde najdete kalkulačku, ve které si můžete spočítat, kolik peněz by vám zůstalo, pokud by vám hrozila exekuce na mzdu, pokud vám bude něco nejasného, můžete se zkusit zeptat v diskusi.

Exekuce na mzdu 2024 – snížení nezabavitelné částky

Od 1. ledna 2024, se mění podmínky pro výpočet nezabavitelné částky při exekuci. V roce 2024, jsou snížené normativní náklady na bydlení o 1400 Kč, což má za následek i snížení nezabavitelné částky o 933 Kč.

Při exekuci na plat, se od ledna 2024 zvýší srážky (exekutor bere více peněz) a lidem zůstane méně peněz. Rozdíl může být i 500 – 1000 Kč nebo i více.

Viz: Nová kalkulačka pro výpočet exekuce od 1. ledna 2024

Kalkulačka: výpočet exekuční srážky ze mzdy 2016

Kalkulačka exekuce na mzdu
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Kolik je nezabavitelná částka při exekuci?

Pokud vám náhodou hrozí exekuce, pak se nemusíte bát, že by vám nezůstala ani jedna koruna. Zákon o exekucích na toto pamatuje, a určuje, kolik přesně vám musí zůstat při provádění exekučních srážek ze mzdy.

Základní nezabavitelná částka je tak aktuálně (v roce 2016) 6178,67 Kč

Tato částka vychází z toho, kolik je životní minimum jednotlivce (3410 Kč) a jaké jsou normativní náklady na bydlení (5858 Kč). Výsledné nezabavitelné minimum jsou pak dvě třetiny ze součtu těchto dvou částek. To ale není to jediné, co vám při exekuci na plat zůstane.

Nezabavitelné minimum – manželka a děti

Pokud má ten, komu jsou nařízeny exekuční srážky ze mzdy, vyživovací povinnost na děti, nebo má manželku, pak se výše uvedené nezabavitelné minimum dále zvyšuje. A to o částku 1544,67 Kč. U běžné rodiny (tedy dva dospělí a dvě děti), je tedy nezabavitelné minimum ve výši 10 812,68 Kč.

Kolik mi zůstane při exekuci na plat?

To, kolik peněz po exekuci zůstane, záleží na několika proměnných:

 • Jaká je celková výše nezabavitelné částky
 • Jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku
 • Jaká je výše čisté mzdy

Postup toho, jak probíhá exekuce na plat, si nejlépe vysvětlíme na nějakém konkrétním příkladu.

Příklad výpočtu exekučních srážek ze mzdy

Pan Dvořák je zaměstnaný. Jeho obvyklá čistá mzda je 29 000 Kč. Nyní bylo jeho zaměstnavateli doručeno rozhodnutí o provádění exekučních srážek ze mzdy. Jedná se o pohledávku, za nezaplacenou půjčku u banky, ve výši 120 000 Kč. Pan Dvořák je ženatý a má dvě děti. Jak by vypadal výpočet exekuce u p. Dvořáka?

 • Základní nezabavitelná částka je 10 812,68 Kč (p. Dvořák 6178,67 Kč a manželka + děti 3*1544,67 Kč)
 • Zbývá tedy částka 18187,32 Kč
 • Vše co je nad 9268 Kč se zabaví na úhradu exekuce, tj. 8919,32 Kč
 • Zbytek, tj. 9268 Kč se rozdělí na třetiny
 • První třetinu dostává vždy p. Dvořák
 • Druhá třetina je primárně určena na úhrady přednostních pohledávek, pokud nejsou, jako u p. Dvořáka, zůstává i tato druhá třetina jemu
 • Třetí třetina se zabaví na nepřednostní pohledávky
 • Celkem je na exekuci zabaveno 12 008 Kč
 • Dvořákovi zůstává 16 992 Kč

Exekuce na plat při minimální mzdě

Jak je to s exekucí na mzdu, pokud zaměstnanec dostává jenom minimální mzdu? Ta je aktuálně ve výši 9900 Kč (od začátku roku 2017 to bude 11 tisíc korun). To je sice hrubá mzda, ale pro zjednodušení budeme předpokládat, že zaměstnanec s minimální mzdou má čistou mzdu 9900 Kč.

V takovém případě bude záležet na tom, jaká je nezabavitelná částka u tohoto zaměstnance:

 • pokud by neměl děti ani manželku, a byla to nepřednostní pohledávka, zůstane mu 8660 Kč
 • pokud by neměl děti ani manželku, ale byla to přednostní pohledávka, zůstane mu 7420 Kč

Pokud by ale zaměstnanec, který dostává jenom minimální mzdu, měl třeba dvě děti a manželku, jako p. Dvořák ve výše uváděném příkladu, pak by se reálně na úhradu exekuce nezabavila ani 1 Kč. Základní nezabavitelná částka, by při manželce a vyživovaných dětech byla vyšší, než čistá mzda.

Exekuce na plat a bankovní účet současně

V případě exekucí často dochází k jedné paradoxní situaci. Na jednu stranu zákon přesně určuje, kolik peněz je možné zabavit na úhradu pohledávek, a kolik peněz musí dlužníkovi zůstat. Zároveň ale není ošetřena situace, kdy exekutor nařídí exekuci na plat, a současně provede i blokaci účtu v bance.

V takovém případě pak totiž zaměstnanci zůstane nezabavitelná část platu, ale ta je mu zaslána na bankovní účet, na který je uvalena exekuce, a on se k těmto penězům nemá šanci dostat (při exekuci na bankovní účet, je totiž možné z účtu vybrat pouze jednorázově, částku odpovídající dvojnásobku životního minima, a dál už nic).

To je určitě velká systémová chyba. Zaměstnanec se v takovém případě musí domluvit se zaměstnavatelem na tom, že mu bude zbylou část výplaty vyplácet v hotovosti, nebo alespoň posílat na jiný bankovní účet.

Jak se vyhnout exekuci na mzdu?

Příliš mnoho „legálních“ možností, jak se vyhnout exekuci na mzdu, není. Jakmile exekutor nařídí provádění exekučních srážek, zaměstnavatel má povinnost je provádět. Není proto tomu odvolání (pomineme-li standardní opravené prostředky v rámci řešení exekuce soudní cestou).

Jediná možnost, jak se vyhnout exekuci na mzdu, je pokusit se domluvit s exekutorem na nějakém splátkovém kalendáři, nebo jiné formě úhrady dlužné částky.

Řada lidí pak řeší exekuce na plat přechodem do „ilegality“. Nechávají si vyplácet jen minimální mzdu, a zbytek pak „bokem na ruku“, nebo začnou pracovat úplně „na černo“.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčky do 20000 Kč bez ručitele. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka 10.000 Kč ihned na účet. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka exekuce na plat – výpočet exekuční srážky ze mzdy

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...