Základní nezabavitelná částka je aktuálně (v roce 2016) 6178,67 Kč
Věděli jste, že nejméně každý pátý občan ČR, se v průběhu posledních let, musel potýkat s nějakou formou exekuce (na mzdu, na bankovní účet nebo na majetek). Jen za minulý rok bylo nařízeno skoro milión exekucí (nebo výkonů soudního rozhodnutí). Pravda, mnoho lidí, co se dostanou do dluhové spirály, pak „vrší“ jeden dluh na druhý, takže pak mají často i několik (desítek) exekucí. Takže reálný počet lidí, kteří jsou aktuálně postiženi exekucí, je ve skutečnosti nižší než jeden milión, ale i tak je to alarmující číslo.
V tomto článku najdete vše, co byste měli vědět o exekuci na plat. O tom, jak probíhají exekuční srážky, a jaké jsou vaše možnosti. Také zde najdete kalkulačku, ve které si můžete spočítat, kolik peněz by vám zůstalo, pokud by vám hrozila exekuce na mzdu, pokud vám bude něco nejasného, můžete se zkusit zeptat v diskusi.
Od 1. ledna 2024, se mění podmínky pro výpočet nezabavitelné částky při exekuci. V roce 2024, jsou snížené normativní náklady na bydlení o 1400 Kč, což má za následek i snížení nezabavitelné částky o 933 Kč.
Při exekuci na plat, se od ledna 2024 zvýší srážky (exekutor bere více peněz) a lidem zůstane méně peněz. Rozdíl může být i 500 – 1000 Kč nebo i více.
Pokud vám náhodou hrozí exekuce, pak se nemusíte bát, že by vám nezůstala ani jedna koruna. Zákon o exekucích na toto pamatuje, a určuje, kolik přesně vám musí zůstat při provádění exekučních srážek ze mzdy.
Základní nezabavitelná částka je tak aktuálně (v roce 2016) 6178,67 Kč
Tato částka vychází z toho, kolik je životní minimum jednotlivce (3410 Kč) a jaké jsou normativní náklady na bydlení (5858 Kč). Výsledné nezabavitelné minimum jsou pak dvě třetiny ze součtu těchto dvou částek. To ale není to jediné, co vám při exekuci na plat zůstane.
Pokud má ten, komu jsou nařízeny exekuční srážky ze mzdy, vyživovací povinnost na děti, nebo má manželku, pak se výše uvedené nezabavitelné minimum dále zvyšuje. A to o částku 1544,67 Kč. U běžné rodiny (tedy dva dospělí a dvě děti), je tedy nezabavitelné minimum ve výši 10 812,68 Kč.
To, kolik peněz po exekuci zůstane, záleží na několika proměnných:
Postup toho, jak probíhá exekuce na plat, si nejlépe vysvětlíme na nějakém konkrétním příkladu.
Pan Dvořák je zaměstnaný. Jeho obvyklá čistá mzda je 29 000 Kč. Nyní bylo jeho zaměstnavateli doručeno rozhodnutí o provádění exekučních srážek ze mzdy. Jedná se o pohledávku, za nezaplacenou půjčku u banky, ve výši 120 000 Kč. Pan Dvořák je ženatý a má dvě děti. Jak by vypadal výpočet exekuce u p. Dvořáka?
Jak je to s exekucí na mzdu, pokud zaměstnanec dostává jenom minimální mzdu? Ta je aktuálně ve výši 9900 Kč (od začátku roku 2017 to bude 11 tisíc korun). To je sice hrubá mzda, ale pro zjednodušení budeme předpokládat, že zaměstnanec s minimální mzdou má čistou mzdu 9900 Kč.
V takovém případě bude záležet na tom, jaká je nezabavitelná částka u tohoto zaměstnance:
Pokud by ale zaměstnanec, který dostává jenom minimální mzdu, měl třeba dvě děti a manželku, jako p. Dvořák ve výše uváděném příkladu, pak by se reálně na úhradu exekuce nezabavila ani 1 Kč. Základní nezabavitelná částka, by při manželce a vyživovaných dětech byla vyšší, než čistá mzda.
Podívejte se na další užitečné informace:
V případě exekucí často dochází k jedné paradoxní situaci. Na jednu stranu zákon přesně určuje, kolik peněz je možné zabavit na úhradu pohledávek, a kolik peněz musí dlužníkovi zůstat. Zároveň ale není ošetřena situace, kdy exekutor nařídí exekuci na plat, a současně provede i blokaci účtu v bance.
V takovém případě pak totiž zaměstnanci zůstane nezabavitelná část platu, ale ta je mu zaslána na bankovní účet, na který je uvalena exekuce, a on se k těmto penězům nemá šanci dostat (při exekuci na bankovní účet, je totiž možné z účtu vybrat pouze jednorázově, částku odpovídající dvojnásobku životního minima, a dál už nic).
To je určitě velká systémová chyba. Zaměstnanec se v takovém případě musí domluvit se zaměstnavatelem na tom, že mu bude zbylou část výplaty vyplácet v hotovosti, nebo alespoň posílat na jiný bankovní účet.
Příliš mnoho „legálních“ možností, jak se vyhnout exekuci na mzdu, není. Jakmile exekutor nařídí provádění exekučních srážek, zaměstnavatel má povinnost je provádět. Není proto tomu odvolání (pomineme-li standardní opravené prostředky v rámci řešení exekuce soudní cestou).
Jediná možnost, jak se vyhnout exekuci na mzdu, je pokusit se domluvit s exekutorem na nějakém splátkovém kalendáři, nebo jiné formě úhrady dlužné částky.
Řada lidí pak řeší exekuce na plat přechodem do „ilegality“. Nechávají si vyplácet jen minimální mzdu, a zbytek pak „bokem na ruku“, nebo začnou pracovat úplně „na černo“.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.