Kalkulačka darovací daň – kolik je daň z přijetí daru?

<span>Jaké změny přináší nový občanský zákoník? Od 1. ledna 2014 se mění třeba darovací daň - spočítejte si kolik bude daň z darů.</span> Jaké změny přináší nový občanský zákoník? Od 1. ledna 2014 se mění třeba darovací daň - spočítejte si kolik bude daň z darů.

Od prvního ledna 2014 začíná platit novela občanského zákoníku. Ta přináší velké množství změn. Jednou z nich je i změna ve výpočtu darovací daně. Na této stránce je pro vás připravena kalkulačka pro výpočet darovací daně, která vám umožní snadno spočítat, jaká je darovací daň podle podmínek platných od 1. 1. 2014.

Výpočet – darovací daň

Kalkulačka darovací daň
Hodnota daru v Kč

Jedná se o dar od příbuzeného?
Výpočet

Daň z darů – novinky a změny

S novelou občanského zákoníku, která začíná platit od 1. ledna 2014, došlo ke zrušení zákona v č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí. Ten až dosud upravoval výši darovací daně. Nově jsou ale tato ustanovení obsažena již v samotném občanském zákoníku.

Změny, které to sebou přináší, spočívají především ve sjednocení výše sazby daně. Zatímco dříve se výše darovací daně odvíjela od hodnoty daru (při menší hodnotě se platilo nižší procento), nově je nastavena jednotná sazba ve výši 15%.

To ve výsledku znamená, že u menších darů, dojde k razantnímu zvýšení daně, u vyšších částek se darovací daň naopak o něco sníží.

Kdo musí platit darovací daň

Pokud jste dostali (nebo máte dostat) nějaký dar, a nyní zjišťujete, jak je to s placením darovací daně, pak tady jsou přesné informace:

 • Darovací daň hradí příjemce daru (tedy ten kdo dar přijal, ne ten kdo ho poskytnul)

Pro darovací daň platí několik dalších podmínek a omezení – v celé řadě případů se tak tato daň nemusí platit. Jedná se především o tyto případy:

 • Jedná se o dar mezi přímými příbuznými (rodiče, sourozenci, manželé, děti) = hodnota daru nehraje roli, daň se neplatí
 • Jedná se o dar mezi příbuznými v přímé linii (strýc, teta, neteř, synovec) = hodnota daru nehraje roli, daň se neplatí
 • Jedná se o dar od osoby, se kterou příjemce daru žil nejméně jeden rok ve společné domácnosti (např. nesezdaní partneři ve společné domácnosti) = hodnota daru nehraje roli, daň se neplatí
 • Jedná se o příležitostný dar = zde ale celková hodnota nesmí překročit částku 15 000 Kč za jedno zdaňovací období (u běžných fyzických osob je to za jeden rok)

Ve všech ostatních případech je nutné darovací daň uhradit

Kdy se platí darovací daň

I zde je jedna změna: zatímco dříve bylo nutné nahlásit a uhradit daň do 30-ti dnů od přijetí daru, nově se budou dary uvádět v rámci celkového daňového přiznání, které se podává jednou ročně. Zde se pak dary budou uvádět spolu s ostatními příjmy spadajícími pod paragraf § 10.

Darovací vs. dědická daň

Podobně jako darovací daň, se u příbuzných v přímé linii neplatí ani dědická daň. Z tohoto pohledu je tedy jedno jestli se rozhodnete svým dětem, rodičům, sourozencům, tetám, strýcům, neteřím, synovcům apod. majetek odkázat, nebo jestli jim ho darujete.

Pozor jen na to, že pokud je majetek odkázán, pak je během dědického řízení nutné uhradit notářský poplatek. Jeho výše pak závisí na celkové hodnotě dědictví. Například u nemovitosti to může být i poměrně vysoká částka.

Z tohoto pohledu je tedy lepší nemovitost darovat než čekat na její odkázání v rámci dědictví. Můžete tak ušetřit i nemalou sumu peněz. V případě, že by se jednalo o nemovitost, se totiž kromě notářského poplatku musí hradit i další poplatky – např. poplatek za odhad ceny nemovitosti.

Jen pro představu, při dědictví domu s odhadní cenou 3 milióny korun, může být poplatek pro notáře přes 20 tisíc korun a dalších 5000 korun může stát poplatek za vypracování odhadu ceny nemovitosti.

Pokud se ale rozhodnete tento dům darovat, neplatíte nic – darovací daň (u případů uvedených výše) se neplatí a není tak ani potřeba řešit odhad ceny nemovitosti nebo notářský poplatek.

Máte hluboko do kapsy a potřebujete peníze? Mohla by se vám hodit osobní půjčka na směnku. Nebo můžete vyzkoušet rychlé řešení finanční situace, kterou nabízí půjčka zástava majetku.Vyzkoušejte a uvidíte, že budete spokojeni.

Diskuse: Kalkulačka darovací daň – kolik je daň z přijetí daru?

Diskuse: 11
 • Custom avatar Feffe

  Dobrý den, chtěl bych nahlásit, že kalkulacka nefunguje.
  Dekuji

 • Custom avatar Michala Svobodová

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, pokud mi prarodič (babička) daruje zahradu, platím darovací daň? Nejde nejspíš o přímou linii a nikde se vnučka /vnuk neuvádí.

  Děkuji moc za odpověď.

 • Martin Kadlec

  Dobrý den. Rád bych se zeptal na dar – nemovitost. Pokud bych dostal od matky darem nemovitost, tak darovací daň nejspíš platit nebudu, ale budu platit daň z převodu nemovitosti?

  Mnohokrát děkuji za informaci.

 • VáclavSvětlík

  Dobrý den,žiji ve společné domácnosti s přítelkyní a chci ji darovat podíl na domě.Nebudeme tedy platit darovací daň?Jak je třeba doložit společné bydlení?Děkuji

  _

 • Custom avatar Bohouš

  dne 24,09,2013 jsem se po 40letém manželství rozvedl a v ůnoru 2014 jsem obdržel finanční vyrovnání od bývalé ženy jako finanční dar.mám platit daň ? děkuji.

 • Ilona Jarolímová

  Dobrý den. Jak to bude z daní v následujícím případě ? Vlastním RD a bydlí v něm má sestra s rodinou/ má zde i trvalé bydliště/. Nemovitost byla koupena za 3800000 Kč. Nyní odhad znalcem 3200000. Nemovitost je na hypoteční úvěr, zbývá doplatit 3150000. Myslel jsem, že bych na sestru převedl hypoteční úvěr a daroval jí nemovitost. Zbývající část kupní ceny po ní totiž nežádám. Sestra by pak 1/2 nemovitosti převedla na manžela /SJM/. Lze tuto situaci řešit darovací smlouvou mezi sourozenci? Tedy bez daňové zátěže, i když existuje smlouva o převodu dluhu v hypotečním úvěru ? Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Procházková M.

  Dobrý den , můj otec má bratrance a ten by mi chtěl darovat dům, jsem prasynovec?, a platil bych darovací daň? Nebo jsem jako příbuzný od dně osvobozen? Děkuji za info

 • Custom avatar manželé Kalovi

  Daň z převodu nemovitosti:

  Chceme převést na naše 2 syny byt v osobním vlastnictví.

  Je správné v Darovací smlouvě a smlouvě o zřízení věcného břemene toto:

  „Dárci jsou srozuměni se skutečností, že nejsou podle občanského zákona, platného
  od 1.1.2014 Sb. poplatníky daně z převodu nemovitostí, neboť se jedná o osobu blízkou
  a to o syny dárců“

  Pozn.: DOTAZ : Zrušil se zákon č. 357/1992 Sb. a byl nahrazen OZ (nevíme kterým paragrafem)
  od 1.1.2014.

  Děkujeme za odpověď. manželé Kalovi

 • Custom avatar G

  Dobrý den, mám přítele a chtěli by jsme vyjmout a darovat část pozemku jeho bratrovi, platí se darovací daň a pokud ano kdo z nás?

 • Custom avatar mirjam kocourkova

  musi se platit darovaci dan pokud jsem darovala polovinu bytu svagrove

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...