Kalkulačka poplatky u notáře v dědickém řízení

<span>V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik zaplatíte na poplatcích pro notáře v dědickém řízení</span> V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik zaplatíte na poplatcích pro notáře v dědickém řízení

Zdědili jste něco, a nyní by vás zajímalo, jestli budete z dědictví platit nějakou daň nebo nějaké poplatky u notáře? Poplatky pro notáře – odměna v dědickém řízení je stanovena vyhláškou ministerstva spravedlnosti – jedná se konkrétně o vyhlášku č. 196/2001 Sb. V ní jsou stanoveny tarifní odměny notáře při různých úkonech.

Online kalkulačka – výpočet poplatků pro notáře

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik zaplatíte na poplatcích pro notáře v dědickém řízení. Do kalkulačky zadávejte hodnotu dědictví (např. u nemovitostí se bude jednat o odhadní cenu).

Od 1.1.2021 došlo ke zvýšení notářských poplatků při dědictví:

Kalkulačka notářské poplatky 2020
Zadejte hodnotu dědictví

Výpočet

Jaké poplatky se platí u notáře?

V následující tabulce jsou uvedeny příklady, kolik byste zaplatili jako poplatek u notáře v dědickém (pozůstalostním) řízení:

Hodnota dědictví Poplatek (s dph 21%) % podíl z hodnoty
100.000 Kč 2.420 2,42%
200.000 Kč 3.872 1,94%
500.000 Kč 8.228 1,65%
1.000.000 Kč 13.673 1,37%
3.000.000 Kč 25.773 0,86%
10.000.000 Kč 34.243 0,34%
20.000.000 Kč 46.343 0,23%

Poplatky, které se při dědickém řízení platí u notáře, jsou popsány v § 13, vyhlášky č. 196/2001 Sb.:

(1) Odměna notáře jako soudního komisaře, jejíž základ je stanoven v § 12 odst. 1 až 4, činí

z prvních 100 000 Kč základu…………………………………… 2,0 %,2000

z přebývající částky až do 500 000 Kč základu …………. 1,2 %,4800

z přebývající částky až do 1 000 000 Kč základu ………. 0,9 %, 4500

z přebývající částky až do 3 000 000 Kč základu ………. 0,5 %,10000

z přebývající částky až do 20 000 000 Kč základu …….. 0,1 %,17000

nejméně však 600 Kč.

Částka nad 20 000 000 Kč se do základu nezapočítává.

(2) Provedl-li notář pověřený úkony v řízení o pozůstalosti jako soudní komisař úkony uvedené v § 14 odst. 1 nebo v § 15 odst. 2, odměnu notáře jako soudního komisaře tvoří součet částky vypočtené nebo stanovené podle odstavce 1, případně podle § 11 odst. 2 nebo podle § 13a a částky vypočtené podle § 14 odst. 1 nebo stanovené v § 15 odst. 2.

(3) Provádí-li se řízení podle § 12 odst. 2 nebo podle § 12 odst. 4 a obvyklá cena majetku, který se nově objevil, nebo majetku, který má následný dědic nabýt, činí méně než 1000 Kč, odměna notáře jako soudního komisaře činí dvě třetiny obvyklé ceny takového majetku.

Důležité tedy je, že vždy se platí poplatek minimálně 600 Kč. Stejně tam pokud má dědictví vyšší hodnotu než 20 miliónů korun, tak se již poplatky pro notáře dále nezvyšují.

Zvýšení poplatků pro notáře

Pozor ale také na to, že kromě tohoto základního poplatku, mohou být započítány i další poplatky – pokud notář během dědického řízení provádí i některé další úkony, nebo si účtuje například cestovné, může být výsledný poplatek vyšší.

Soud například může rozhodnout o zvýšení odměny pro notáře (maximálně o 100%). Notář má také nárok na náhradu hotových výdajů účelně vynaložených v souvislosti s prováděním úkonů. Hotovými výdaji jsou zejména soudní a jiné poplatky, cestovní výdaje, poštovné, telekomunikační poplatky, znalecké posudky a odborná vyjádření, překlady, opisy, fotokopie a náhrady nákladů na vložení či získání dat z centrálních informačních systémů (§ 16 vyhlášky č. 196/2001 Sb.).

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – SMS půjčka ihned na bankovním účtě. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka 20000 Kč ihned v hotovosti. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Diskuse: Kalkulačka poplatky u notáře v dědickém řízení

Diskuse: 13
  • Custom avatar Viki

    Jsem vdova, manžel byl nemocny, 6 let byl ležák v Gerontocentru. Máme dceru žijící v Německu. Po smrti manžela mi zůstal náš společný byt. U notáře musím zaplatit 4500 Kč a nevím za co. Jinou pozůstalost nemám. Navíc jsem socialni případ dostávám příspěvek na bydlení. Nevím z čeho to zaplatím. Poraďte mi někdo. Děkuji

  • Custom avatar veruna

    dobrý den, chtěla bych informaci, k notářských poplatkům z dědického řízení. Poplatek platí dědicové za majetek, můj dotaz: i z finanční hotovosti na účtě, případně hotovosti? Děkuji. Věruna

  • Custom avatar kisotrab

    Dobrý den.
    Společně se synem jsem zdědil rodinný dům o ceně cca 8 000 000 Kč.
    Zajímalo by mě, jakou celkovou sumu zaplatím před převzetím dědictví.
    Budu platit notářský poplatek, dań z nabytého majetku, DPH a co všechno ještě?
    Jsem již v důchodovém věku a vyznat se v současných zákonech mě dělá potíže.
    Moc děkuji za pomoc a za odpověď
    Děda

    • Custom avatar alexandra kadlecova

      Prosím Vás kolik zaplatím právníkovi za konzultaci a koluk v případě,že mne bude zastupovat u soudu?

  • Jana

    Jsem dědicem v pozůstalosti, která je nulové hodnoty . Platí se i v tomto případě odměna notáří?

  • Vlastimil Vytásek

    Po smrti mého tchána byla půlka domu přepsána na bratra mé ženy,ještě za života matka
    mé ženy(které náležela druhá půlka domu) darovala svou polovinu domu mé ženě. Protože
    v přízemí,které obýval švagr bylo veškeré soc. zařízení jsme se rozhodli dům rekonstruovat,
    aby bylo možno bydlet i v poschodí.Tyto akce jsme financovali s manželkou sami,bez přispění
    švagra,poté opravený dům(jeho polovinu) darovali dceři.
    Nedávno zemřel majitel (švagr) původní půlky nemovitosti,po ,kterém zůstaly tři dědičky,
    jedna je moje žena a bydlí tam má dcera jako spolumajitelka.

    Jak postupovat kvůli dědictví?

  • El

    Dobrý den. V roce 1977 jsme s manželem dostali družstevní byt. Manžel je veden jako vlastník. Byt již mame v osobním vlastnictví,ale nejsem uvedena jako spoluvlastník. Nyní je manžel těžce nemocný. Zajímá mne,zda budu po jeho smrti figurovat jako dědic,samozřejmě solu s dětmi nebo jesli mi bude automaticky byt převeden do vlastnictví.

  • Custom avatar Vlastimil Hradil

    Dobrý den,
    chtěl bych sepsat závěť v prospěch své vnučky. Kolik taková závěť stojí? V závěti bych
    uvedl: Po mé smrti chci, aby můj dům s vybavením přešel na vnučku – iniciály…Finanční
    obnos( úspory ), budou rozděleny stejným dílem , mezi mé a nevlastní děti.
    Nebo stačí sepsat závěť stejného znění, která bude podepsána svědky a po té uložena
    u notáře. Jaký poplatek by byl v druhé variantě?

    Předem děkuji za odpověď. S pozdravem. Vl. Hradil

  • Custom avatar Mila

    Chci se zeptat, nyní probíhá pozůstalostní řízení po rodičích,zemřelých letos 1/.2020. Budu platit notářský poplatek platný pro rok 2020 nebo už zvýšený pro r.2021? Děkuji.Mila

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      viz Vyhláška č. 341/2020 Sb.:

      Čl. II
      Přechodná ustanovení
      1. Na řízení zahájená přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky se použije vyhláška č. 196/2001 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky.

  • Custom avatar Rybářová Hana

    Dobrý den, dala jsem jeden odhad k dědickému řízení a to 11. 12.2020. Mohu dát ještě jede odhad, aniž by vznikly nějaké problémy- nechtěla bych, aby vznikly problémy, a jestli není už pozdě. Děkuji moc.

  • Custom avatar SK

    Tatínek zemřel. Spolu s maminkou vlastnili dům (každý 50%), starý automobil (psán na tatínka) 2 vkladní knížky.

    Když se odměna notáři platí podle hodnoty děděného majetku zemřelého, započítá se do tohoto 50% z jmenovaného společného vlastnictví manželů?

    Když maminka vlastní 50% domu, 50% auta a 50% dvou vkladních knížek to snad nemůže být součástí dědického řízení. /?/

    Po úmrtí tatínka 28.12.2020, jak poznám, že je na dědické řízení použito původní znění vyhlášky č. 196/2001 Sb. nebo zda je chybně použito znění vyhlášky nové pro rok 2021?
    Prosím o radu. Děkuji.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
  • Marie: Dobrý den, zaměstnanec pracující na 37,5hod týdně/7,5hod denně/ žádá o zkr...
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Základní výměra dovolené jsou 4 týdny (můžete mít ale se zaměstnavatele doh...
  • Jana: Dobrý den, prosím mám dotaz, pracuji na 12-ti hodinových směnách tzv. krátký ...
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Zohledňuje se jen manžel/manželka nebo dítě, vůči kterému máte vyživovací ...
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Musíte mít odpracovány alespoň 4 týdny aby vám vznikl nárok na dovolenou za ty...