Kalkulačka příspěvek na živobytí (hmotná nouze) 2024
Příspěvek na živobytí je jednou ze dvou hlavních dávek poskytovaných lidem ve hmotné nouzi. Tato kalkulačka pro výpočet příspěvku na živobytí, vám pomůže spočítat, jestli máte nárok na tuto sociální dávku hmotné nouze, a kolik byste případně mohli dostat. V následujících odstavcích je pak popsáno podrobněji, co je to hmotná nouze, jaké jsou podmínky pro doplatek do životního minima a další užitečné informace.
Životní a existenční minimum v roce 2024
K zatím poslednímu zvýšení životního a existenčního minima došlo od začátku roku 2023 (zvýšení o cca 5,2%). O žádném dalším zvýšení vláda nerozhodla.
A není zatím ani v plánu zvyšovat životní a existenční minimum na začátku roku 2024.
Životní minimum jednotlivce je v roce 2024 ve výši 4860 Kč. Existenční minimum pro jednotlivce je 3 130 Kč. Nemění se i výpočet životního minima po rodinu (po více osob ve společné domácnosti).
Více viz. Aktuální kalkulačka po výpočet životního minima 2024
Online výpočet – hmotná nouze, příspěvek na živobytí
Následující kalkulačka slouží pro výpočet výše příspěvku na živobytí. Výpočet v této online kalkulačce je ale pouze orientační. Posuzování hmotné nouze a stanovení částky na živobytí je poměrně složité – viz další odstavce. Proto tato kalkulačka používá pouze zjednodušený výpočet, kdy se za částku živobytí považuje částka životního minima. V praxi ale pro konkrétní osoby může být částka živobytí nižší (pouze na úrovni existenčního minima) nebo naopak vyšší (např. z důvodu nutnosti dietního stravování).
Kalkulačka příspěvek na živobytí (hmotná nouze) 2024
Co je to hmotná nouze?
Zjednodušeně se dá říci, že hmotná nouze je situace, kdy příjmy jednotlivce (nebo rodiny, resp. skupiny společně posuzovaných osob jsou nižší než to co zákon považuje za přiměřený příjem – částka živobytí). Pro posouzení, zda se jedná o případ hmotné nouze, platí celá řada podmínek.
Například pokud nebudete pracovat ani podnikat, a současně nebudete vedeni v evidenci nezaměstnaných na úřadu práce, může sociálka rozhodnout, že nejste ve hmotné nouzi A to i přes to, že nemáte žádné příjmy (výjimkou by byla situace, kdy například doma pečujete o dítě mladší než 4 roky apod.). Stejně tak ve hmotné nouzi není osoba, která je ve výkonu trestu odnětí svobody nebo ve vazbě.
Obecně platí, že systém dávek hmotné nouze je nastavený tak, aby motivoval lidi k tomu, aby si snažili svoje příjmy zvýšit – zaměstnáním nebo jinými obdobnými příjmy. Posuzování hmotné nouze a stanovení částky živobytí tak zohledňuje, jestli nemáte žádné příjmy, protože je nemůžete mít (například si hledáte práci, ale nejste úspěšní) nebo pokud příjmy nemáte a nijak si je nesnažíte opatřit.
Co je to živobytí a jak se počítá částka živobytí?
Pro sociální dávky hmotné nouze jsou zásadní následující 3 pojmy: životní minimum, existenční minimum a živobytí. Někdy se tyto pojmy vzájemně zaměňují, ale každý má jiný význam:
Životní minimum – stanovuje ho zákon o životním a existenčním minimu. Zjednodušeně se jedná o hranici minimálního příjmu, který má pokrýt náklady na základní potřeby jako je jídlo, oblečení, hygiena (náklady na bydlení se řeší jinde). Životní minimum jednotlivce (samostatné osoby) je od 1. 1. 2024 – 4860 Kč. Pokud je společně posuzováno více osoby (rodina, matka samoživitelka s dítětem nebo dětmi apod.), pak celkové životní minimum odpovídá součtu částek připadajících na jednotlivé osoby – viz tato kalkulačka: Životní minimum 2024.
Existenční minimum – také je určeno zákonem o životním a existenčním minimu. Na rozdíl od toho kolik je životní minimum pro jednotlivce (4860 Kč), existenční minimum je podstatně nižší. Od 1. 1. 2024 je to jen 3130 Kč. Existenční minimum se používá pro stanovení živobytí u dospělých osob – viz dále.
Živobytí – to se počítá tak, že se jedná o součet jednotlivých částek za všechny členy společné domácnosti (rodina, matka s dětmi apod.). Zjednodušeně platí, že u nezaopatřených dětí odpovídá částka živobytí tomu, jaké je jejich životní minimum. U dospělých se vychází z životního nebo existenčního minima. Pokud si dospělý snaží navýšit svoje příjmy, může se pro něj živobytí zvyšovat až na úroveň toho, jaké je životní minimum. Jak pro děti, tak i pro dospělé platí, že pokud je jim jejich lékařem stanovena nutnost dietního stravování (týká se některých onemocnění), pak může být částka živobytí ze životního minima dále zvýšena. Současně ale platí o různá omezení jako například pokud někdo neplatí výživné a dluží trojnásobek měsíční platby, pak mu zůstává nárok pouze na existenční minimum a to už není dále zvyšováno (s výjimkou dietního stravování)
Podívejte se na další užitečné informace:
Jak se vypočítá příspěvek na živobytí
Výpočet sociální dávky příspěvek na živobytí se provádí tak, že se spočítají příjmy všech společně posuzovaných osob. Pokud jsou tyto příjmy nižší než stanovená částka živobytí (viz předchozí odstavec), pak může být rozhodnuto o vyplacení příspěvku. Jeho výše odpovídá rozdílu mezi příjmy a částkou živobytí.
Není příjem jako příjem
Aby to ale nebylo tak jednoduché, jednotlivé příjmy se posuzují různě:
Pokud budete mít příjem ze zaměstnání nebo nárok některý z důchodů (nebo některá ze společně posuzovaných osob), pak se z tohoto příjmu započítá jen 70%. Takže pokud například budete mít mzdu 10 tisíc korun čistého, pro účely příspěvku na živobytí se to bude počítat, jako byste měli mzdu jen 7000 Kč. Důvodem je to, aby lidé, kteří pracují, byli zvýhodněni oproti těm, co nepracují.
Pokud budete pobírat nějakou náhradu mzdy – nemocenská při pracovní neschopnosti, ošetřovné, peněžitá pomoc v mateřství, apod. nebo podporu v nezaměstnanosti či při rekvalifikaci, pak se z těchto příjmů započítá 80%. Opět zde platí, že je snaha zvýhodnit ty, kdo mají i jiné příjmy než jenom sociální dávky
Z ostatních příjmů se už započítává vždy 100% – to se týká i příjmů jako je například rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, apod.
Jednou z mála výjimek, která se nezapočítá jako příjem, jsou dávky na bydlení – tedy příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení.
Jak získat příspěvek na živobytí
Tato sociální dávky se vyřizuje Úřad práce – jedná se o dávku hmotné nouze (na některých úřadech mají jednotlivé dávky rozdělené, takže zatímco třeba přídavky na dítě řešíte s jedním úředníkem, dávky hmotné nouze budete řešit s jiným úředníkem).
U příspěvku na živobytí se zpravidla posuzují příjmy za předchozí 3 měsíce. Pokud ale například přijdete o práci nebo u vás dojde k nějaké dramatické změně sociální situace, může to být zohledněno a předchozí vyšší příjmy se nemusí započítat.
Při vyřizování dávek hmotné nouze se připravte na to, že se nedokládají jen samotné příjmy, ale i celkové majetkové poměry. Pokud například nemáte vůbec žádný příjem, ale na účtu v bance máte nějaké peníze, pak vám nemusí být přiznán nárok na dávky hmotné nouze. To platí i na případy kdy máte nějaký jiný majetek – ať už movitý nebo nemovitý.
U dávek hmotné nouze také může být stanoveno omezení, kdy celou částku nedostanete v penězích, ale například část dávky může být vyplacena formou poukázek na jídlo nebo na nákup drogerie apod.
letos v dubnu mě bude 51 let dostala jsem výpověd za nadbitečnost mám dvou měsíční výpověd s tří měsíčním odstupným,chci se zeptat v dubnu se pujdu přihlásit na uřad práce kolik měsícu mě budou platit s platem 8850kč děkuji
dobri den chtěla bichse zeptat gdiž sem na městě přihlasena mam narok na hmotnou nozi 3410 sem na up schanimsi praci ale chtělabich jen vědet jestli mam narok na 3410 gdiž sem přihlašena na měste gdiž splnuju všechno na up děkuju za odpověd
dobry den,
jsem matka na materske, bydlim sama se synem(2roky), me prijmi jsou materka 3800 vyzivne na dite a na neprovdanou matku 3000. bydlim v druzstevnim byte najem je cca 6700.(pronajem)
tak bych chtela vedet na co mam narok? dekuji za odpoved
dobrý den, Chtěla bych se zeptat zda máme nárok na doplatek na bydlení když jsme 2 dospělí 3 děti do věku 5 let já dostávám rodičovský příspěvek v čásce5300kč a přítel ze socialky 7400kč nájem platime 8000kc ale nemáme zde trvalí pobyt při zaplacení bytu nám na měsíc zůstava pouze 4780kc což si myslím že pro 5 členou rodinu je hrozně málo děkuji za radu
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jsem pátý měsíc vedená na ÚP, kde mi skončilo vyplácení podpory. Jsem také třetím rokem v insolvenci. Přišly jsme s přítelem o dítě ve čtvrtém měsíci. Šla jsem se informovat na sociální úřad, na případné životní minimum pro mě, jelikož bychom rádi miminko měli, je mi už přes třicet let. Bylo mi řečeno, že nemám nárok ani na korunu, jelikož přítel má příjem nad životní minimum. Vše platí sám, nájem, poplatky, úvěr atd. Teď jsem tedy v situaci, kdy nedostanu nic a co když otěhotním? Mám být devět měsíců bez ničeho? Nebo máme dokazovat, že on vše hradí a já se nepodílím na ničem?
Děkuji za odpověď
Dobrý den chtěla bych se zeptat od února 2015 bydlím v nájemném byte se svým 14letym hendicepovanym synem který má přiznaný 4stupen pobírá 12000 a k tomu 400 na mobilitu a 610 přídavek,naklady na domácnost mam 8600. Mam nárok na hmotnou nouzi a na doplatek na bydlení?. Děkuji za odpověď
dobry de chci se zeptat jsem sama mam byt a pobirm jen hmotnou nouzi 3410 kc a najemny mam 6000kc a nemohu zadat na bydleni protoze se nemohu prihlasit sem v podnajmu jestli nemam narok na vic penez např. na živobiti to se utahnout neda mam stim problemi
Dobry den.Ctela jsem se zeptat znami je hlasen na meste.Uz rok pobira prispevek na zivobyti Musi mit stale bydleni,aby mel narok na prispevek na zivobyti.?.NA ubytovu nema,tak je po znamich.Preci jsou to penize na zivobytl.Lide na ulici na to nemaj narok?Dekuji za odpoved.
Dobrý den, zajímalo by mne zda mám nárok na hmotnou nouzi. Já pracuji ale partner je veden na Úp máme 2syny a partner nepobira již žádné peníze. Ja a synové máme trvalý pobyt v našem bytě, ale partner ne. Mohu i přesto o tuto dávku zažádat?
Dobrý den mám nárok na hmotnou nouzi? Žijící s přítelem v pronajatém byte Máme tři deti z toho jsou dvě jeho 17 10 a 5 přítelkyně má 10 500 vyplatu na účet po odečtení exekuci a Já beru jen 2000 Kč výživného na jedno dite.A nájem čini 8500 plus kolik ppro palice elektřiny to jest asi 3000 Kč tudíž nám nic nezbývá na živobytí a na jiné věci co se tyče školy atd můžete mi Prosím poradit jestli mám na něco nárok? Dekuji
Dobrý den,
měla bych nárok na příspěvěk na živobytí,kdybych měla DPP a nebyla vedena na ÚP?
Děkuji.
Dobrý den
Chci se zeptat moje manželka se chce odemne odstěhovat z bytu který je v našem soukromém vlastnictví tedy nás obou máme 4 děti moje otázka zní zdali došáhne na hmotnou nouzi když bude bydlet z dětmi v pronájmu a já zustanu v vstárem bytě
Dobrý den, chci se zeptat jestli se započítává celý rodičovský příspěvek nebo jen část děkuji za odpověď
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Když od září nebudu student a bydlím sama v pronajatém bytě. Mé dosavadní příjmy jsou výživné, přídavek na dítě a příspěvek na bydlení. Přihlásím se tedy na úřad práce. Budu mít možnost požádat o hmotnou nouzi? Tím, že nebudu studentkou, tak skončí vyživovací povinnost od mých rodičů. A jestliže hned nenajdu nějakou práci, nebudu mít žádný příjem. Prosím o pomoc, co mám vše udělat a na co bych mohla mít nárok, než budu mít práci. Předem moc děkuji za odpověd.
Dobrý den, jsem student a otěhotněla jsem. Chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na hmotnou nouzi a na příspěvek na bydlení, když ukončím studium. S přítelem bydlíme společně a jeho měsíční příjem je 10000Kč. hrubého, nájem platíme 6000Kč. Vlastním vozidlo které je 10 let staré. Mám na něco nárok? Děkuji předem za informaci.
Dobry den mam dotas mam peci osobu blizkou pobyrala jsem davky na zivobity do cervna pak jsem menila bydliste jenze si nemohu dat trvale bydliste tak misto aby mi prendaly spis tak me donutily zadost odejmuti davek cervenci jsem pozadala znovu bylo ume na setreni mam nebytove prostory podle zakona mohu nato brat penize musim platit 14.500najem druzstvo mi dalo vypoved ze neplatim do15 jsem sama ze 2detmi kdy otec neplati vyzivne v listopadu mi prislo nepriznani davek a jeste me udali na kreminalku ze jsem sfalsovala najemni smlouvu nevim co budu delat nemam pak na jidlo ani lednicku poradtemi
Dobrý den, pobírám ČID II. stupně, bydlím v bytě v osobním vlastnictví (dědictví). Je to můj jediný příjem. Jaká je šance, že budu moci dostávat příspěvek na bydlení či životní minimum? Důchod je 8070, náklady na bydlení 3720. Úspory nemám žádné, pouze starší automobil, který ze zdravotních důvodů potřebuji. Děkuji za odpověď.
Dobrý den.Jsem sám a v evidenci na ÚP.V prosinci jsem pracoval brigádně a dostal jsem výplatu v lednu 2018 4137 Kč a v únoru 2018 mi na sociálním vypočitali HN jen 50,-Kč.Je to možný?
Děkuji
Dobrý den
Jsem registrovaný na ÚP, pobíral jsem dávky v hmotné nouzi – živobytí 2.200,-Kč. Bydlím na azylovém domě, bylo hrazené bydlení ve výši 3.900,-Kč. Dostal jsem ID prvního stupně ve výši 5.557,- Kč. Sociálka mi přestala platit jak živobytí, tak bydlení. Po zaplacení poplatku na bydlení na tom jsem daleko hůře, než když jsem dostával existenční minimum. Referentka na sociálce se odvolává na § 33 zákona 111/2006 Sb. Děkuji Petr Vítkovský
Dobry den ,mam dotaz jestli mam narok na prizpevek na zivobyti.Ziju v byte v osobnim vlastnictvi sama,najem platim 3800kc,hypoteka 5000kc.Pobiram invalidni ducod 6800 kc a podporu v nezamestnanosti 2800kc ,takze mi nic nezustava na jidlo a nemuzu si koupit ani leky ktere potrebuji,,dekuji za radu s pozdravem bozena
vzhledem k tomu, že životní minimum jednotlivce je aktuálně 3860 Kč, a z něj se při výpočtu příspěvku na živobytí vychází, tak vzhledem k vašemu příjmu se domnívám, že spíše na tuto dávku nárok mít nebudete. Mohla byste ale případně mít nárok na příspěvek na bydlení
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.