Nový kompenzační bonus pro OSVČ – až 1000 Kč za den při poklesu příjmu o 30%

<span>Vláda schválila návrh zákona o novém kompenzačním bonusu pro rok 2022. Měl by být nárok až na 1000 Kč za jeden den. Stačil by pokles příjmu (tržeb) jen o 30%. Na kompenzační bonus, by opět měli mít nárok OSVČ, společníci s.r.o. a také „dohodáři“ (DPP/DPČ).</span> Vláda schválila návrh zákona o novém kompenzačním bonusu pro rok 2022. Měl by být nárok až na 1000 Kč za jeden den. Stačil by pokles příjmu (tržeb) jen o 30%. Na kompenzační bonus, by opět měli mít nárok OSVČ, společníci s.r.o. a také „dohodáři“ (DPP/DPČ).

V souvislosti s další vlnou epidemie COVID, je připravován nový kompenzační bonus pro živnostníky (OSVČ), společníky malých s.r.o. nebo i pro ty, kdo pracují na dohodu DPP/DPČ. Nový kompenzační bonus pro podzim 2021 a následně pro rok 2022, by měl být podobný jako ten, na který byl nárok na jaře 2021.

U nového kompenzačního bonusu 2022, by ale stačil pokles příjmu (tržeb), jen o 30% (na jaře byl požadován pokles o 50%). Většina podmínek by měla být podobná, jako u kompenzačního bonusu 2021.

V tuto chvíli vláda schválila návrh zákona o kompenzačním bonusu pro rok 2022 (návrh je možné najít zde). Než tento zákon začne platit, musí jej schválit Parlament a Senát. Je také otázka, zda současný návrh zákona schválený vládou, nebude během projednávání v Parlamentu/Senátu nějak upraven/změněn.

Aktualizace 27. prosinec 2021

Nový zákon o kompenzačním bonusu pro rok 2022 (zákon číslo 519/2021 Sb.), platí od 23. prosince 2021. Žádost o kompenzaci za listopad a prosinec 2021 a následně i leden 2022, je možné podat prostřednictvím webu Finanční správy.

Viz: Žádost o kompenzační bonus pro OSVČ 2022 – již je možné žádat o kompenzace.

Aktualizace 15. prosinec 2021

Ve středu 15. 12. 2021, byl nový zákon schválen i v Senátu. Po podpisu prezidenta, začne nový zákon platit (během pár dní). Žádost o kompenzační bonus, bude možné podat až v lednu 2022 (v žádosti se budou uvádět příjmy (tržby) za prosinec 2021). Formulář pro žádost nebo online aplikace bude dostupná na webu Finanční správy.

Aktualizace 2. prosinec 2021

Zákon o novém kompenzačním bonusu pro rok 2022, byl 1. 12. 2021 schválen v Parlamentu. Poslanci schválili několik změn, oproti původnímu návrhu:

 • Na kompenzační bonus budou mít nárok i noví OSVČ, kteří zahájili činnost například až v listopadu 2021
 • Nárok na kompenzační bonus až 1000 Kč bude i při karanténě/izolaci (při poklesu o 30%)
 • Bude možný souběh kompenzačního bonusu s dalšími kompenzačními programy

Na kompenzační bonus by měl být nárok zpět, od 22. 11. 2021 (zatím minimálně až do 31. 1. 2022).

Kompenzační bonus pro OSVČ v roce 2022 – až 1000 Kč

Podle návrhu zákona by byl nový kompenzační bonus poskytován ve výši:

 • Až 1000 Kč za jeden kalendářní den při poklesu tržeb alespoň o 30%
 • 500 Kč za jeden kalendářní den pro „dohodáře“ (DPP/DPČ)
 • 500 Kč za jeden kalendářní den při nařízené karanténě/izolaci

Podobně, jako u kompenzačního bonusu v roce 2021, je základní částka „až“ 1000 Kč. Návrh zákona opět stanovuje, že výše kompenzačního bonusu, nesmí překročit rozdíl mezi průměrnými příjmy ve srovnávacím a srovnávaném období.

Tj. podobně, jako na jaře, pokud má někdo jen nízké tržby, tak může dostat kompenzační bonus nižší, než zmíněných 1000 Kč.

Naopak při nařízené karanténě nebo izolaci, by se jednalo o pevnou částku 500 Kč za jeden kalendářní den.

Kdy bude nárok na nový kompenzační bonus 2022?

V návrhu zákona se předpokládá, že na nový kompenzační bonus, by byl nárok již od listopadu 2021:

 • První kompenzační období by bylo od listopadu 2021 do 31. prosince 2021
 • Druhé kompenzační období by bylo od 1. ledna 2022 do 31. ledna 2022

Vláda by současně mohla vyhlašovat další kompenzační období, vždy za kalendářní měsíc, ve kterém by trvala nějaká omezení ve spojení s epidemií COVID. A to až do konce roku 2022.

Kdo bude mít nárok na nový kompenzační bonus?

Podobně, jako u kompenzačního bonusu, schváleného na začátku roku 2021, se předpokládají 3 okruhy možných příjemců kompenzací:

Kompenzační bonus pro OSVČ

 • Živnostníci (OSVČ), kteří podnikali ke dni 22. listopadu 2021
 • Živnostníci (OSVČ), kteří přerušili podnikání po 22. listopadu 2020

Kompenzační bonus pro společníky s.r.o.

 • Mělo by se jednat pouze o „malé“ s.r.o. – maximálně dva společníci
 • Nebo by se mělo jednat o s.r.o., kde jsou společníky členové jedné rodiny
 • Opět se sledují podmínky ke dni 22. listopadu 2021

Kompenzační bonus pro „dohodáře“

 • Nárok mohou mít i ti kdo pracují na dohodu o provedení práce (DPP)
 • Nárok mohou mít i ti, kdo pracují na dohodu o pracovní činnosti (DPČ)
 • Předpokladem je účast na nemocenském pojištění, alespoň po 3 měsíce

Kompenzační bonus při poklesu příjmu o 30%

Jednou z hlavních podmínek, pro nárok na nový kompenzační bonus pro rok 2022, je pokles příjmu (tržeb) alespoň o 30%.

Důvodem pro pokles tržeb alespoň o 30%, mohou být nějaká opatření nařízená vládou, která omezují možnosti podnikání. Důvodem ale může být i péče o dítě v souvislosti s onemocněním COVID.

Kompenzační bonus při karanténě/izolaci

Na nový kompenzační bonus 2022, by mohl být nárok i jen na základě karantény/izolace (zde by nebylo nutné splňovat podmínku poklesu tržeb o 30%).

Aby ale byl nárok na kompenzační bonus 500 Kč za karanténu, tak musí být OSVČ plátcem nemocenského pojištění (to je pro OSVČ dobrovolné a velká většina z nich si ho neplatí).

Kdy nebude nárok na kompenzační bonus 2022

Návrh zákona opět předpokládá několik situací, při kterých by na kompenzační bonus nebyl nárok:

 • Není možný souběh kompenzačního bonusu a podpory v nezaměstnanosti
 • Není možný souběh kompenzačního bonusu a další podpory z jiných COVID programů, s výjimkou podpory typu Antivirus, nebo podpory na úhradu nájemného
 • Příjemce kompenzačního bonusu také nesmí být nespolehlivým plátcem

V návrhu zákona jsou i další omezení – viz navrhované znění zákona o kompenzačním bonusu.

Kdy bude možné podat žádost o nový kompenzační bonus 2022?

Nový kompenzační bonus pro podzim 2021 a rok 2022, je zatím pouze ve stádiu návrhu zákona, který schválila vláda, a předložila jej poslanecké sněmovně. Zatím tedy není jisté kdy a v jaké přesné podobě, bude nový kompenzační bonus schválen.

Podávání žádosti o nový kompenzační bonus, je tedy předčasné. Až bude zákon schválen, tak finanční správa zveřejní potřebné informace. Dá se předpokládat, že žádost se bude opět podávat prostřednictvím online aplikace, nebo klasického pdf formuláře.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Nutně potřebuji půjčit peníze – do 150 tisíc korun!. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka v hotovosti na ruku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Nový kompenzační bonus pro OSVČ – až 1000 Kč za den při poklesu příjmu o 30%

Diskuse: 7
 • Custom avatar Adriana

  Dobry den,chcela by som sa opýtat,som OSVC a platim si paušalnu dan,ako bude mozne si narokovat na kompenzacní prispevok ak pracujem externe pre hotely,penziony ako maserka a prijem sa samozrejme znizil o 100% vdaka“ opatreniam.Ako sa preukazem aby mi bolo vyplatení kompenzacní prispevok. Dakujem,s pozdravom Sulikova

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   I když máte jako OSVČ paušální daň, tak byste si měla vést alespoň základní evidenci přijatých/vystavených faktur. Pokud to bude podobné jako u minulého kompenzačního bonusu, tak v žádosti budete uvádět částky, které jste v daném měsíci (srovnávací/srovnávané období), přijala na účet. V žádosti se nic nedokládá (žádné další dokumenty, kromě samotné žádosti nejsou potřeba). Pokud by to náhodnou následně Finanční Úřad rozporoval, tak byste měla být schopná uvedené hodnoty, doložit například výpisem z účtu, zmíněnou evidencí atp.

   • Custom avatar Adriana

    Dakujem za Vami napisanu odpoved,velmi ste mi pomohla. S prianim pekneho dna., Sulikova

 • Custom avatar Jan Boháč

  Je možné žádat o kompenzační bonus i za osobu spolupracující ?
  Děkuji Jan Boháč

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Podobně, jako i u předchozího KB, by měla mít nárok i spolupracující osoba, pokud jsou splněny všechny podmínky pro nárok na KB …

 • Custom avatar Marie

  Jak je to prosím v případě, kdy mi do srovnávacího období tří měsíců (v 06-10/2021) vždy zasahuje měsíc 08, kdy jsem zůstala bez jakýchkoli příjmů (ale nepřerušila podnikání) ?
  Děkuji
  Marie

 • Custom avatar Petr Sedláček

  Dobrý den,

  jsem OSVČ se zaměřením na malířské a zednické práce.
  V lednu jsem podal žádost KB,neboť jsem měl za listopad a prosinec pokles příjmů o 100 %.
  Od FÚ jsem obdržel tento e-mail a nevím jak zareagovat.
  Dobrý den,

  k Vámi podané žádosti o kompenzační bonus za období od 22. 11. 2021 do 31. 12. 2021 Vás správce daně tímto žádá o sdělení konkrétního důvodu poklesu příjmů v bonusovém období, za účelem posouzení, zda se jednalo o důvody definované v ustanovení § 8 odst. 1 zákona 519/2021 Sb. o kompenzačním bonusu pro rok 2022.

  Ke komunikaci prostřednictvím neformální e-mailové zprávy přistoupil správce kompenzačního bonusu z důvodu co nejrychlejšího možného vyplacení kompenzačního bonusu na Vámi uvedený účet. Aby nedocházelo k případnému prodloužení řízení, dovolujeme si Vás požádat o Vaši reakci na výše uvedené ve lhůtě 5 dnů od doručení tohoto přípisu. Po uplynutí této lhůty, v případě, že ze strany správce kompenzačního bonusu nedojde k vyplacení kompenzačního bonusu, bude zahájena standardní formální komunikace v daňovém řízení, tedy zpravidla bude zaslána výzva k odstranění konkrétních pochybností dle daňového řádu ve vztahu k Vaší žádosti, které bude správce kompenzačního bonusu mít. Tato výzva se již doručuje zcela standardně (tedy zpravidla do datové schránky či poštovní zásilkou) a proces jejího vyřízení již může bohužel citelněji prodloužit případné vyplacení kompenzačního bonusu.
  Děkuji za odpověď.S pozdravem Petr Sedláček

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...
 • milka58@seznam.cz: Manžel je odkázán na plnou péči zdravotníků v LDN.Má myotonickou disfunkci sv...
 • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
 • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...