Do kdy žádat o kompenzační bonus a další COVID podporu pro OSVČ?

<span>OSVČ si aktuálně mohou žádat ještě o „starý“ kompenzační bonus a zároveň i o nový kompenzační bonus pro rok 2021 – viz do kdy, je možné žádat o kompenzace za jednotlivá období. Je také vyhlášeno několik dalších COVID programů – Nájemné, Ubytování, Kultura nebo Antivirus.</span> OSVČ si aktuálně mohou žádat ještě o „starý“ kompenzační bonus a zároveň i o nový kompenzační bonus pro rok 2021 – viz do kdy, je možné žádat o kompenzace za jednotlivá období. Je také vyhlášeno několik dalších COVID programů – Nájemné, Ubytování, Kultura nebo Antivirus.

Aktuálně si mohou podnikatelé žádat ještě o původní kompenzační bonus z podzimu 2020 (dobíhá 5 a 6 kompenzační období). Současně už je možné žádat o nový kompenzační bonus pro rok 2021. Dále je vyhlášena řada dotačních COVID programů, a u některých zbývá již jen pár dní.

Do kdy žádat o „starý“ kompenzační bonus (podzim 2020 a začátek roku 2021)

Po začátku druhé vlny epidemie koronaviru COVID-19, byl schválen kompenzační bonus – zákon 461/2020 Sb. A postupně bylo vyhlášeno 6 kompenzačních období. U prvních 4 již skončila možnost žádat o kompenzační bonus. Žádat je možné už jen o poslední dvě období.

Do kdy žádat o „starý“ kompoziční bonus 2020/2021:

 • 5 kompenzační bonus od 15. 12. 2020 do 23. 1. 2021 = nejpozději do 24. 3. 2021
 • 6 kompenzační bonus od 24. 1. 2021 do 15. 2. 2021 = nejpozději do 16. 4. 2021

U původních 6 kompenzačních období, je ale případně možné Finanční úřad požádat o navrácení lhůty v předešlý stav – týkalo se například provozovatelů taxi služby, neb OSVČ v insolvenci.

Do kdy žádat o nový kompenzační bonus v roce 2021

Na začátku roku 2021 byl schválen nový kompenzační bonus – zákon 95/2021 Sb. Došlo ke zvýšení kompenzace až na 1000 Kč, a změnily se podmínky.

Aktuálně je možné žádat o kompenzaci za únor a březen 2021. Je pravděpodobné, že bude možné žádat i kompenzaci za duben (nebo i další měsíce – zákon umožňuje vládě vyhlásit kompenzace i za dalších měsíce, až do konce roku 2021).

Do kdy žádat o nový kompenzační bonus 2021:

 • Kompenzační bonus za únor 2021 = nejpozději do 3. 5. 2021
 • Kompenzační bonus za březen 2021 = nejpozději do 1. 6. 2021
Vláda rozhodla o prodloužení kompenzačního bonusu i na duben 2021. Za měsíc duben může být nárok až na 30 000 Kč (pro dohodáře až 15 000 Kč). Žádost o kompenzace za duben je možné podávat od 1. 4. 2021.

Ošetřovné pro OSVČ v roce 2021

Možnost podat žádost o ošetřovné pro OSVČ za prosinec 2020 a leden 2021, skončila 11. 3. 2021. Možnost podat žádat o ošetřovné za únor 2021 byla vyhlášena Ministerstvem průmyslu a obchodu od 19. 3. 2021.

OSVČ s mohou (tak jako i v předchozích měsících), žádat o 400 Kč za jeden den. U ošetřovného za únor už ale není možný souběh s kompenzačním bonusem (jako tomu bylo v předcházejících měsících).

Do kdy žádat o Ošetřovné pro OSVČ:

 • Ošetřovné pro OSVČ za únor 2021 = nejpozději do 19. 4. 2021

COVID Ubytování – II. výzva

Aktuálně je možné žádat o podporu z programu COVID ubytování. Poskytovatelem je Ministerstvo pro místní rozvoj.  Dotace je určena pro hromadná ubytovací zařízení (100  – 330 Kč za jeden pokoj a den) nebo i pro individuální ubytovací zařízení (až 200 Kč za pokoj a den)

Do kdy žádat o dotaci COVID Ubytování:

 • COVID Ubytování pro hromadná ubytovací zařízení = nejpozději do 31. 3. 2021
 • COVID Ubytování individuální ubytovací zařízení = nejpozději do 31. 3. 2021

COVID Nájemné III. výzva

Vzhledem k neustálému prodlužování epidemie COVID, došlo již k vyhlášení třetí výzvy programu Nájemné. Podmínkou je uhrazení alespoň 50% nájemného žadatelem o podporu. Maximálně je možné získat 10 miliónů korun (pro všechny provozovny jednoho žadatele).

Do kdy žádat o dotaci COVID  Nájemné:

 • COVID nájemné – III. výzva = nejpozději do 30. 4. 2021

COVID Kultura – 3 výzva

Dotaze z programu COVID kultura je vyhlašována Ministerstvem průmyslu a obchodu. Aktuálně se jedná již o 3 výzvu v pořadí.

Žádat mohou OSVČ v oblasti uměleckých profesí a uměleckotechnických profesí (výzva 3.1). A dále je možné žádat o dotaci pro podnikatele v oblasti audiovize. Součástí je i „sedačkovné“ pro provozovatele kin.

Do kdy žádat o dotaci COVID Kultura:

 • COVID kultura1. pro OSVČ = nejpozději do 15.4.2021
 • COVID kultura2. audiovize = nejpozději do 30.4.2021

Program Antivirus

Program Antivirus je určen pro zaměstnavatele, na podporu udržení zaměstnanci. Program Antivirus je rozdělen do několika režimů – Antivirus A, Antivirus B, Antivirus A plus.

Do kdy žádat o Antivirus:

 • O podporu Antivirus je možné žádat = nejpozději do 30. 4. 2021

Nový systém podpory během epidemie COVID v roce 2021

Vláda nyní usiluje o to, aby došlo ke zpřehlednění a redukci jednotlivých dotačních programů. Podle aktuálních informací, by do budoucna měl být nárok pouze na 3 základní programy:

 • Nový kompenzační bonus pro OSVČ, společníky s.r.o. a dohodáře – případně až do konce roku 2021
 • Program Antivirus – náhrada mezd a udržení zaměstnanosti
 • Podpora pro OSVČ na základě počtu zaměstnanců (500 Kč za jednoho zaměstnance a den), maximálně do výše 600 nepokrytých nákladů

Ostatní specializované dotační programy, by už dále pokračovat neměly. Jestli tomu tak opravdu bude, je pochopitelně nejisté. Řada podnikatelů například volá po tom, aby zůstal zachován program COVID Nájemné. Je také otázka, jak to bude dále s programem Ošetřovné nebo i s dalšími.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka 60 000 Kč na cokoliv pro podnikatele a živnostníky. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka na směnku – peníze ještě dnes. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Do kdy žádat o kompenzační bonus a další COVID podporu pro OSVČ?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...
 • milka58@seznam.cz: Manžel je odkázán na plnou péči zdravotníků v LDN.Má myotonickou disfunkci sv...
 • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
 • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...