Méně peněz při exekuci a insolvenci – snížila se nezabavitelná částka od 1. 1. 2024

<span>Od začátku roku (od 1. 1. 2024), se snižuje nezabavitelná částka při exekuci a insolvenci. Od 1. 1. 2024 je základní nezabavitelné minimum 12 705 Kč (za manželku, manžela nebo dítě je to 3176 Kč). V roce 2024 bude další Milostivé léto (zdravotní pojištění).</span> Od začátku roku (od 1. 1. 2024), se snižuje nezabavitelná částka při exekuci a insolvenci. Od 1. 1. 2024 je základní nezabavitelné minimum 12 705 Kč (za manželku, manžela nebo dítě je to 3176 Kč). V roce 2024 bude další Milostivé léto (zdravotní pojištění).

Od začátku roku (od 1. 1. 2024), začala platit řada novinek, v oblasti sociálních dávek. Jendou z těch významnějších změn změna normativních nákladů na bydlení. Kvůli tomu, mohou některé domácnosti přijít o nárok na přídavky na bydlení.

Letošní změna normativních nákladů na bydlení, ale současně znamená i automatické snížení nezabavitelné částky při exekuci nebo insolvenci. Nejenom při srážkách ze mzdy, ale i při srážkách z důchodu, nebo i z dalších příjmů. A platí to i pro insolvenci (oddlužení fyzické osoby).

Snížení nezabavitelní částky, je poměrně nezvyklá situace. Z části je to ale dáno i tím, jak se během poslední doby velmi rychle zvyšovala. Nyní (od začátku roku 2024), se nezabavitelné minimum vrací zhruba na úroveň, která zde byla v roce 2022.

Kolik je nezabavitelná částka při exekuci a insolvenci – snížení od 1. 1. 2024

Nezabavitelné minimum, je stejné pro výpočet exekuce i insolvence. Jedná se o dvě třetiny, ze součtu životního minima jednotlivce (v roce 2024 je to 4 860 Kč) a z normativních nákladů na bydlení (od 1. 1. 2024 je to 14197 Kč).

Kromě základní nezabavitelné částky, může být nárok i na další peníze za manželku či manžela, nebo za každé dítě. Za tyto osoby, se k základní nezabavitelné částce, připočítává jedna čtvrtina.

Změna nezabavitelné částky v roce 2024:

 • Nezabavitelné minimum (2/3) do 31. 12. 2023 = 13 638 Kč
 • Nezabavitelné minimum (2/3) od 1. 1. 2024 = 12 705 Kč (snížení o 933 Kč)

Za manželku, manžela nebo dítě v roce 2024:

 • 1/4 nezabavitelné částky do 31. 12. 2023 = 3 409,50 Kč
 • 1/4 nezabavitelné částky od 1. 1. 2024 = 3 176 Kč (snížení o 233 Kč)

Výpočet: Kolik peněz mi zůstane při exekuci nebo insolvenci od 1. 1. 2024

V následující kalkulačce, si můžete sami spočítat, kolik by vám mělo zůstat peněz, při srážkách ze mzdy (z důchodu, z nemocenské, z podpory, nebo i z dalších příjmů), od 1. ledna 2024.

 • Při exekuci z důvodu přednostní pohledávky (nebo i při insolvenci), zůstává nezabavitelné minimum a k tomu ještě jedna třetina ze zbylé části mzdy (či jiného příjmu)
 • Při exekuci z důvodu nepřednostní pohledávky, zůstane nezabavitelné minimum, a dvě třetiny

Snížení nezabavitelné částky, se nemusí projevit ihned od ledna. Například u výplaty (srážky ze mzdy), se změna projeví až u výplaty, kterou dostanete v únoru 2024 (mzda za leden 2024).

Kalkulačka exekuce na mzdu 2024
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Nezabavitelná částka při exekuci na účet v bance od 1. 1. 2024

Od začátku ledna 2024, se mění jenom nezabavitelná částka, při srážkách ze mzdy (nebo z důchodu, a z dalších příjmů). Nezabavitelné minimum, na které je nárok, při exekuci na účet v bance, se v roce 2024 nemění.

Pokud vám exekutor nechá zablokovat bankovní účet, pak máte nárok na jednorázový výběr částky, která odpovídá trojnásobku životního minima).

Nezabavitelné minimum při exekuci na účet v roce 2024:

 • Trojnásobek životního minima = 14 580 Kč

Na tuto nezabavitelnou částku (trojnásobek životního minima), je ale při exekuci na účet, nárok pouze jednou, po celou dobu trvání blokace na účtu (což může být i 6 měsíců, nebo i déle).

Chráněný účet při exekuci a bankovní účet

Od minulého roku, je ale možnost, požádat při exekuci v bance, aby vám založila chráněný účet.

Na tento chráněný účet, jsou následně převáděny některé příjmy (nezabavitelná část mzdy, sociální dávky, alimenty, apod.). Tyto finanční prostředky, pak nepodléhají exekuci (blokaci účtu).

Další šance na odpuštění dluhů při exekuci – Milostivé léto 2024

Podle aktuálních informací, ale existuje návrh na další Milostivé léto i v roce 2024. I zde by se nejednalo o všechny dluhy a exekuce. V roce 2024, by se Milostivé léto týkalo jenom dluhů na zdravotním pojištění, které mohou mít živnostníci (OSVČ), nebo osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP) u své zdravotní pojištění.

Milostivé léto IV., by mohlo začít od začátku července 2024, a trvalo by do konce listopadu 2024. Dluhy nad 5 000 Kč, by bylo možné řešit i splátkovým kalendářem na 12 nebo 36 měsíců.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Nejvýhodnější konsolidace půjček bez zástavy. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka auto i se záznamem v registru. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Méně peněz při exekuci a insolvenci – snížila se nezabavitelná částka od 1. 1. 2024

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...