Více peněz při exekuci a insolvenci – zvýšila se nezabavitelná částka od 1. 1. 2023

<span>Od začátku roku (od 1. 1. 2023), se zvyšuje nezabavitelná částka při exekuci a insolvenci. Od 1. 1. 2023 je základní nezabavitelné minimum 13 638 Kč (za manželku, manžela nebo dítě je to 3 409,50 Kč). V roce 2023 bude poslední Milostivé léto (daně a sociální pojištění).</span> Od začátku roku (od 1. 1. 2023), se zvyšuje nezabavitelná částka při exekuci a insolvenci. Od 1. 1. 2023 je základní nezabavitelné minimum 13 638 Kč (za manželku, manžela nebo dítě je to 3 409,50 Kč). V roce 2023 bude poslední Milostivé léto (daně a sociální pojištění).

Od začátku roku (od 1. 1. 2023), začala platit řada novinek, v oblasti sociálních dávek. Jendou z těch významnějších změn, je i zvýšení životního a existenčního minima. Druhou velkou novinkou je zvýšení a změna normativních nákladů na bydlení. Díky tomu bude mít více lidí, nárok na sociální dávky, a mohou dostat i více peněz.

Zvýšení životního minima a změna normativních nákladů na bydlení, ale současně znamená i automatické zvýšení nezabavitelné částky při exekuci nebo insolvenci. Nejenom při srážkách ze mzdy, ale i při exekuci na účet, nebo na majetek, máte do ledna 2023, nárok na více peněz.

Zvýšení nezabavitelné částky, je ale nakonec nižší, než jak tomu mohlo být. Vláda rozhodla o změně ve výpočtu nezabavitelné částky.  A tak, i když se nezabavitelné minimum zvyšuje poměrně výrazně, není to nakonec tolik, kolik by to bylo podle původních podmínek.

Změna výpočtu nezabavitelné částky od ledna 2023

Jednom za minulý rok, se nezabavitelné minimum zvyšovalo celkem 4x. Může za to aktuální situace, kdy byla a je stále vysoká inflace. Vláda na to reaguje změnami, jako je zvyšování životního minima (v loni se zvyšovalo 2x, letos se zvyšuje od ledna), nebo zvyšování a změny u normativních nákladů na bydlení (v loni se zvyšovalo 2x + bylo schváleno i mimořádné zvýšení, letos se zvyšuje od ledna, tabulky se výrazně mění a opět je schváleno mimořádné zvýšení).

Díky tolika změnám, se pak výrazně zvyšuje i nezabavitelná částka při exekuci a insolvenci. Už minulý rok na podzim, přijala vláda opatření, aby se nezabavitelné minimum zvýšilo méně, než podle klasického výpočtu.

Od začátku roku 2023, pak platí „staronový“ vzorec pro výpočet:

 • Nezabavitelné minimum je od 1. 1. 2023 rovno 2/3 ze součtu životního minima a normativu na bydlení (dříve to byly 3/4)
 • Nezabavitelná částka za další osoby (dítě, manžel, manželka) je od 1. 1. 2023 rovna 1/4 z nezabavitelné částky dlužníka (dříve to byla 1/3)

Díky této změně, se základní nezabavitelná částka zvýší „jenom“ o 2534 Kč. U částky, která se započítá za další osoby (dítě, manžel, manželka) je dokonce mírné snížení.

Kolik je nezabavitelná částka při exekuci a insolvenci – zvýšení od 1. 1. 2023

Nezabavitelné minimum, je stejné pro výpočet exekuce i insolvence. Jedná se o dvě třetiny, ze součtu životního minima jednotlivce (od 1. 1. 2023 je to 4 860 Kč) a z normativních nákladů na bydlení (od 1. 1. 2023 je to 15597 Kč).

Kromě základní nezabavitelné částky, může být nárok i na další peníze za manželku či manžela, nebo za každé dítě. Za tyto osoby, se k základní nezabavitelné částce, připočítává jedna čtvrtina.

Zvýšení nezabavitelné částky v roce 2023:

 • Nezabavitelné minimum (3/4) do 31. 12. 2022 = 11 103,75 Kč
 • Nezabavitelné minimum (2/3) od 1. 1. 2023 = 13 638 Kč (zvýšení o 2534 Kč)

Za manželku, manžela nebo dítě v roce 2023:

 • 1/3 nezabavitelné částky do 31. 12. 2022 = 3 701,25 Kč
 • 1/4 nezabavitelné částky od 1. 1. 2023 = 3 409,50 Kč (snížení o 292 Kč)

Výpočet: Kolik peněz mi zůstane při exekuci nebo insolvenci od 1. 1. 2023

V následující kalkulačce, si můžete sami spočítat, kolik by vám mělo zůstat peněz, při srážkách ze mzdy (z důchodu, z nemocenské, z podpory, nebo i z dalších příjmů), od 1. ledna 2023.

 • Při exekuci z důvodu přednostní pohledávky (nebo i při insolvenci), zůstává nezabavitelné minimum a k tomu ještě jedna třetina ze zbylé části mzdy (či jiného příjmu)
 • Při exekuci z důvodu nepřednostní pohledávky, zůstane nezabavitelné minimum, a dvě třetiny

Zvýšení nezabavitelné částky, se nemusí projevit ihned v červenci. Například u výplaty (srážky ze mzdy), se zvýšení projeví až u výplaty, kterou dostanete v srpnu 2022 (mzda za červenec 2022).

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.1.2023
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Zvýšení nezabavitelné částky při exekuci na účet v bance od 1. 1. 2023

Od začátku ledna 2023, se nezvyšuje nejenom nezabavitelná částka, při srážkách ze mzdy (nebo z důchodu, a z dalších příjmů). Mění se i nezabavitelné minimum, na které je nárok, při exekuci na účet v bance.

Pokud vám exekutor nechá zablokovat bankovní účet, pak máte nárok na jednorázový výběr částky, která odpovídá trojnásobku životního minima (dříve to býval jen dvojnásobek, během COVIDu čtyřnásobek, měnilo se to).

Nezabavitelné minimum při exekuci na účet v roce 2023:

 • Trojnásobek životního minima od 1. 1. 2022 = 11 580 Kč
 • Trojnásobek životního minima od 1. 4. 2022 = 12 750 Kč
 • Trojnásobek životního minima od 1. 7. 2022 = 13 860 Kč
 • Trojnásobek životního minima od 1. 1. 2023 = 14 580 Kč

Na tuto nezabavitelnou částku (trojnásobek životního minima), je ale při exekuci na účet, nárok pouze jednou, po celou dobu trvání blokace na účtu (což může být i 6 měsíců, nebo i déle).

Chráněný účet při exekuci a bankovní účet

Od minulého roku, je ale možnost, požádat při exekuci v bance, aby vám založila chráněný účet.

Na tento chráněný účet, jsou následně převáděny některé příjmy (nezabavitelná část mzdy, sociální dávky, alimenty, apod.). Tyto finanční prostředky, pak nepodléhají exekuci (blokaci účtu).

Třetí šance na odpuštění dluhů při exekuci – Milostivé léto už asi naposledy

Během předchozích let, již 2x probíhala oddlužovací akce Milostivé léto. Během dvou termínů, bylo možné doplatit některé dluhy a po úhradě menšího poplatku, došlo k ukončení exekuce. Milostivé léto, se týkalo řady různých dluhů. Některé ale do předchozích dvou akcí nespadaly.

Z toho důvodu, bude speciální Milostivé léto (nebo také Milostivý podzim) i v roce 2023. Aktuální Milostivé léto, se bude týkat ale jen omezené skupiny dluhů:

 • dluhy na sociálním pojištění (řeší ČSSZ)
 • dluhy na daních a dalších poplatcích (řeší Finanční správa a Celní správa)
 • případně i další dluhy (k oddlužovací akci v roce 2023 se mohou připojit i místní samosprávy – například dluhy za popelnice, pokuty a další podobné poplatky)

Podle dostupných informací, by aktuální Milostivé léto v roce 2023, měla být již opravdu poslední podobná akce, na vyřešení dluhů. Kdo má nějaké dluhy u ČSSZ (sociální pojištění) nebo Finančních úřadů (daně, apod.), má tedy unikátní možnost, jak je vyřešit.

U obou institucí, by navíc měla být možnost i splátkového kalendáře (dluh nemusí být zaplacen celý ihned, ale dá se domluvit postupná úhrada v několika splátkách). Podobně, jako u předchozích akcí, i zde by mělo stačit zaplatit původní dluh, a úroky a další poplatky budu odpuštěny.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Nejvýhodnější konsolidace půjček bez zástavy. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka auto i se záznamem v registru. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Více peněz při exekuci a insolvenci – zvýšila se nezabavitelná částka od 1. 1. 2023

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Petr Zvířecí: Dobrý den, moc nerozumím, jak to bude od 1.1.2024 se stravenkovým paušálem? Mů...
 • Zuzka: Navýšeni důchodu o 360 kč to je pouze výsměch všem důchodcum, ale že jste si...
 • Marie: Pěkný den, pobírala jsem letos podporu 2 měsíce (od 5-7/2023) a následně jsem ...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Vzhledem k tomu, že pracovní poměr bude v době ukončení trvat již déle než d...
 • Iveta: Dobrý den. Prosím o radu. Zaměstnanec dostane výpověď pro nadbytečnost 10.11....