Rekvalifikace od Úřadu práce 2024 – podmínky a výpočet podpory
Už vás nebaví dělat pořád tu stejnou práci, bez výhledu na nějakou změnu nebo profesní růst? Nebo máte nízkou mzdu, a chtěli byste vyšší plat? Možná je ten správný čas na rekvalifikaci. Se změnou povolání, vám může pomoci Úřad práce.
Od úřadu práce je možné získat až 50 000 Kč na rekvalifikační a vzdělávací kurzy. Pokud se pro rekvalifikaci rozhodnete po skončení zaměstnání, tak můžete mít nárok i na podporu (a podpora při rekvalifikaci může být vyšší než klasická podpora v nezaměstnanosti).
Rekvalifikační kurzy z nabídky Úřadu práce, ale mohou využít i zaměstnanci, maminky na mateřské, nebo případně i podnikatelé.
Úřad práce nabízí přes 400 různých vzdělávacích kurzů. A některé mohou být i úplně zadarmo.
Kdo má nárok na rekvalifikaci zaplacenou Úřadem práce?
Úřad práce zajišťuje rekvalifikační kurzy pro uchazeče o zaměstnání – tedy pro nezaměstnané, co jsou zaregistrovaní na ÚP a hledají si novou práci.
Je-li pouze nízká pravděpodobnost, že v dané lokalitě bude nějaká volná pozice pro vaši kvalifikaci, pak vám Úřad práce může nabídnout rekvalifikaci (nebo si o ni můžete i sami požádat).
Vzdělávací kurzy, ale může absolvovat i kdokoliv jiný. Stačí se na ÚP zaevidovat jako zájemce o zaměstnání (to je někdo, kdo je třeba zaměstnaný, ale má zájem o hledání nějaké jiné práce).
Pro zájemce o zaměstnání (což mohou být zaměstnanci, ženy na rodičovské, podnikatelé, apod.), platí trochu odlišné podmínky.
Úřad práce přispěje na vzdělání až 50 000 Kč (jednou za 3 roky) – je ale nutná spoluúčast minimálně 18% z výsledné ceny.
Kdo má nárok na podporu při rekvalifikaci od Úřadu práce?
Jedná-li se o nezaměstnaného, který je vedený v evidenci Úřadu práce, tak může být nárok na podporu při rekvalifikaci.
Jede-li ale o rekvalifikační kurz pro zájemce o zaměstnání, pak na tuto podporu není nárok.
Podmínky pro nárok na podporu při rekvalifikaci jsou podobné, jako podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Zájemce o rekvalifikaci, musí být vedený jako uchazeč o zaměstnání a musí splňovat podmínky jako je minimální odpracovaná doba, apod.
Kolik je podpora během rekvalifikace 2024?
Na podporu je nárok po celou dobu rekvalifikace (podpora je 60% z průměrné čisté mzdy).
Maximální podpora při rekvalifikaci může být v roce 2024 až 27 578 Kč (běžná podpora v nezaměstnanosti je letos maximálně 24 608 Kč).
Kalkulačka: Výpočet kolik je podpora při rekvalifikaci na ÚP v roce 2024
Pro výpočet podpory během rekvalifikačního kurzu, platí stejné podmínky, jako pro výpočet klasické podpory pro nezaměstnané.
Výpočet se provádí z čisté mzdy v posledním zaměstnání (resp. z průměrného čistého měsíčního výdělku; u OSVČ se výpočet provádí z vyměřovacího základu).
Na rozdíl od podpory v nezaměstnanosti (která je postupně snižuje), je při rekvalifikaci nárok po celou dobu na 60%.
Jaké jsou možnosti rekvalifikace od Úřadu práce?
Úřad práce aktuálně nabízí několik stovek různých kurzů (aktuálně je v nabídce 425 kurzů, ale nabídka se skoro každý týden mění).
Některé kurzy jsou poměrně klasické – je možná rekvalifikace na účetní, rekvalifikace na kuchaře nebo cukráře, nebo je i poměrně mnoho kurzů z oblasti práce na PC nebo IT.
Některé rekvalifikační kurzy jsou trochu méně obvyklé – například trenér/trenérka tanečních technik, košíkářské práce, točíř/točířka keramiky nebo třeba i hrobník.
Jaký je postup pro vyřízení rekvalifikačního kurzu?
1) Pokud přemýšlíte nad rekvalifikací, tak asi prvním krokem by mělo být, že se podíváte na nabídku rekvalifikačních kurzů, jestli je tam něco co by vás zajímalo.
2) Máte-li zájem o nějaký rekvalifikační kurz, pak se můžete obrátit na Úřad práce (je nutné začít alespoň 30 dní, před začátkem kurzu).
3) Pro přihlášení na zvolený kurz, bude potřeba elektronická identita (bankovní identita, MojeID, datová schránka, mobilní klíč eGovernmentu, apod.).
4) Dále je potřeba vyplnit formulář „Zájem o zvolenou rekvalifikaci“ (PDF formulář zde).
5) Nakonec je na Úřadu práce potřeba požádat o schválení zvolené rekvalifikace a doložit všechny potřebné dokumenty.
6) Je dokonce možné absolvovat i několik různých kurzů – pouze ale postupně za sebou (není možné dělat více kurzů naráz).
Kdy je nárok na proplacení kurzu a kolik?
Úřad práce může přispět na zaplacení kurzu maximálně 50 000 Kč (celková suma za všechny kurzy za poslední 3 roky).
Respektive jedná se o 50 tisíc korun na zvolenou rekvalifikaci, a 50 000 Kč na kurzy dalšího vzdělávání v digitálních dovednostech.
- U rekvalifikačního kurzu, může celou částku zaplatit Úřad práce (pokud je to do 50 000 Kč)
- U vzdělávacích kurzů je vyžadována spoluúčast minimálně 18% (tj. při ceně kurzu 60 000 Kč, platí UP 49 200 Kč a vy platíte 10 800 Kč)
Podmínkou proplacení rekvalifikace/vzdělávacího kurzu je absolvování závěreční zkoušky (pokud kurz nemá závěrečnou zkoušku, tak je podmínkou minimální účast 80% z celkové výuky).
Na kterém Úřadu práce je možné požádat o rekvalifikaci?
Bude-li o rekvalifikaci žádat nezaměstnaný, který již vedený v evidenci ÚP, tak si bude vše potřebné vyřizovat na „svojí“ pobočce (obvykle to bude řešit stejný úředník, se kterým se vyřizuje i podpora).
Bude-li o rekvalifikaci žádat někdo, kdo není v evidenci na ÚP, tak se může obrátit na libovolný úřad, kdekoliv v ČR (trvalé bydliště nehraje roli, ideální je zvolit místo, kde bydlíte nebo místo kde bude kurz, není to ale žádná podmínka).
Jak dlouho budu dostávat podporu v nezaměstnanosti?, Jaké jsou možnosti rekvalifikace od Úřadu práce?, Jaký je postup pro vyřízení rekvalifikačního kurzu?, Kdo má nárok na podporu při rekvalifikaci od Úřadu práce?, Kolik je podpora při rekvalifikaci 2024?, Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024, Maximální podpora v nezaměstnanosti, Podpora v nezaměstnanosti 2024, Podpora v nezaměstnanosti a práce na DPČ, Podpora v nezaměstnanosti a práce na DPP, Podpora v nezaměstnanosti pro důchodce, Podpora v nezaměstnanosti pro studenty, Výpočet podpory při rekvalifikaci 2024
Diskuse: Rekvalifikace od Úřadu práce 2024 – podmínky a výpočet podpory
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.