Nové podmínky pro kompenzační bonus – až 1000 Kč za den
Aktualizace 29. 3. 2021:
Vláda rozhodla o prodloužení kompenzačního bonusu i na duben 2021. Za měsíc duben může být nárok až na 30 000 Kč (pro dohodáře až 15 000 Kč). Žádost o kompenzace za duben je možné podávat od 1. 4. 2021.
V pondělí 15. 2. 2021, schválila vláda návrh nového zákona, který by řešil kompenzační bonus. Zatím by se jednalo o kompenzační bonus za únor a březen 2021 (s tím že je možné další prodloužení až do konce roku 2021).
OSVČ a společníci s.r.o. firem, by nově mohli mít nárok na 1000 Kč. Ti, kdo pracují na dohodu (DPP/DPČ), by měli dále nárok jen na 500 Kč za jeden kalendářní den.
Podle nových podmínek, by už kompenzační bonus nebyl navázán na nouzový stav. Nárok by mělo mít podstatně více podnikatelů. Pro nárok by stačil jen pokles příjmu (tržeb) alespoň o 50%.
Návrh zákona a nových podmínek, je možné najít na webu vlády zde. Zákon musí projít ještě schválením v Parlamentu a Senátu, kde může dojít ještě ke změnám. Žádost o kompenzační bonus podle nových podmínek, tak bude možné řešit zřejmě nejdříve v březnu 2021.
Zvýšení kompenzačního bonusu od 1. února 2021
Pokud by byl zákon schválen, tak by platil zpětně od 1. února 2021. Prvním bonusovým obdobím by byl únor a březen 2021. Vláda by mohla vyhlašovat i další bonusová období. Vždy by se jednalo o kalendářní měsíc. Nárok na kompenzační bonus by takto mohl být až do konce roku 2021
Kompenzační bonus od 1. 2. 2021 zvýšil:
- Zvýšení na 1000 Kč za jeden kalendářní den u OSVČ a společníků s.r.o.
- Původní částka 500 Kč by zůstala u lidí pracujících na dohodu
Byla by ale i podmínka, že celkový vyplacený kompenzační bonus za jedno období, nesmí překročit průměrnou výši příjmu v rozhodném období (viz dále).
Kdo by měl nárok na kompenzační bonus podle nových podmínek
Podle návrhu nového zákona by měl být okruh příjemců kompenzačního bonusu stejný, jako doposud:
- Podnikatelé (OSVČ) – ti kdo aktivně podnikali k 5. 10. 2020 nebo podnikání přerušili po 12.3.20220
- Společníci „malých“ s.r.o. firem
- „Dohodáři“ (lidé pracující na DPP/DPČ)
Podmínky pro nárok na kompenzační bonus za únor a březen 20201
Podmínky, kdy bude nárok na kompenzační bonus pro OSVČ (a další), se celkem zásadně mění.
Nově (za únor a březen 2021), by měl být nárok:
- V případně nutnosti uzavřít provozovnu (nebo omezit její činnost)
- V případně nařízené karantény nebo izolace (u OSVČ, společníka, zaměstnance atd.)
- V případně omezení poptávky po službách/výrobcích (tj. i při poklesu příjmu, bez toho, že by byla uzavřena/omezena provozovna)
- V případě omezení či přerušení dodávek služeb potřebných pro výkon činnosti
- V případě péče o dítě, nebo i překážky v práci u zaměstnance (spočívající v péči o dítě)
Tyto podmínky jsou velmi podobné, jako u kompenzačního bonusu, který platil během jarní epidemie v roce 2020.
S těmito novými podmínkami, by na kompenzační bonus mohlo mít nárok mnohem více podnikatelů (a dalších subjektů), než jak tomu bylo doposud – na podzim a v zimě 2020/2021.
Nárok na kompenzační bonus bude jen při poklesu příjmu o 50%
V návrhu podmínek pro kompenzační bonus, je zavedena nová podmínka – nárok na kompenzační bonus, bude při poklesu příjmu (tržeb) o 50%:
- Posuzuje se aktuální příjem (tržby) – vždy za konkrétní kalendářní měsíc
- První dva měsíce, na které by se to vztahovalo, jsou únor a březen 2021
- Příjem se posuzuje vůči období 3 měsíců v období 1.11. 2018 až 31.12.2020 (Srovnávacím obdobím je období 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců v období od 1. listopadu 2018 do 31. prosince 2020, jejichž názvy se shodují s názvy 3 kalendářních měsíců bezprostředně předcházejících bonusovému období.Lze-li takto určit více období, je srovnávacím obdobím to, které si subjekt kompenzačního bonusu zvolí.
Takže při žádosti o kompenzační bonus za únor 2021, by se posuzoval příjem za měsíce listopad 2018 až leden 2019 nebo případně listopad 2019 až leden 2020. A tyto příjmy (tržby), by měly být v průměru o 50% vyšší než aktuální příjem (tržba) za leden 2021 (v aktuálním období tedy musí dojít k poklesu alespoň o 50%)
A tak dále – v dubnu 2021 by se posuzovalo období leden – březen 2019 nebo leden až březen 2020 vůči příjmu v březnu 2021, v květnu 2021 by se případně posuzoval únor až duben 2019… nebo únor až duben 2020 vůči příjmu v březnu 2021
Nárok na kompenzační bonus u nových podnikatelů (OSVČ)
Pokud někdo zahájil podnikání později (než 2018/2019), tak se příjem bude posuzovat trochu jinak:
(4) V případě, kdy se subjekt kompenzačního bonusu podle § 2 stal osobou samostatně výdělečně činnou podle zákona upravujícího důchodové pojištění později než v první den srovnávacího období určeného podle odstavce 3, je srovnávacím obdobím kterékoliv období 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců v rámci období prvních 8 kalendářních měsíců, po jejichž celou dobu byl touto osobou.
Nárok na kompenzační bonus i při karanténě nebo izolaci kvůli COVID
Pokud je o kompenzační bonus žádáno na základě nařízené karantény nebo izolace, pak se příjem neposuzuje (má se za to, že karanténou bylo podnikání „významně dotčeno):
(6) V kalendářním dni, kdy trvá nařízená karanténa subjektu kompenzačního bonusu, který je účasten nemocenského pojištění, se za významně dotčenou vždy považuje
a) samostatná výdělečná činnost tohoto subjektu kompenzačního bonusu, a
b) činnost společnosti s ručením omezeným, které je tento subjekt kompenzačního bonusu společníkem, a to pouze pro účely vzniku nároku na kompenzační bonus tohoto společníka.
Kdy nebude nárok na kompenzační bonus podle nových podmínek
Nárok na kompenzační bonus by nevznikal za dny:
- Kdy byl nárok na podporu v nezaměstnanosti
- Kdy byl nárok na nějakou jinou podporu/dotaci v souvislosti s koronavirem COVID s výjimkou nároku na podporu z programů Antivirus nebo k úhradě nájemného
Kdy bude možné požádat o zvýšený kompenzační bonus podle nových podmínek?
Návrh zákona byl schválen vládou v pondělí 15. 2. 2021. Aby mohl zákon začít platit, musí jej schválit ještě Parlament a Senát. Zákon tedy nezačne platit dříve, než v průběhu března 2021. Do té doby, mohou ještě proběhnout různé změny.
Epidemie koronaviru v roce 2024, Jak poslat žádost o kompenzační bonus (podporu) pro dohodáře, Je nárok na kompenzační bonus i po obnovení podnikání?, Kdo má nárok na kompenzační bonus, Kolik je podpora pro dohodáře (kompenzační bonus pro DPP/DPČ), Kompenzační bonus - pokles příjmu o 50%, Kompenzační bonus 1000 Kč za den, Kompenzační bonus a insolvence, Kompenzační bonus pro OSVČ leden, Kompenzační bonus pro OSVČ únor, Kompenzační bonus za únor a březen, Nárok na kompenzační bonus pro s.r.o., Nárok na kompenzační bonus pro spolupracující osobu, Podpora pro lidi během epidemie, Podpora pro OSVČ během epidemie, Změna podmínek - kompenzační bonus, Zvýšení kompenzačního bonusu
Dobrý den, mám dotaz ohledně kompenzačního bonusu. Známá podniká jako kadeřnice, tudíž je zavřená úplně. Jenže příjmy za rok 2018/19 nebo přelom 19/20 buď nemá nebo velmi nízké, protože byla na mateřské a chodila občasně a stále pobírá rodičovský příspěvek. Do práce už ale začala chodit více od léta 2020. Zajímalo by nás, jestli může zvolit jiné měsíce jako začínající podnikatel, nebo zda se to na ni nevztahuje.Živnost pozastavenou neměla. Hezký den a děkuji za odpověď.
Dobrý den,
jsem OSVČ a splňuji podmínky pro získání bonusu 2021. Mám omezení poptávky po výrobcích, které montuji a servisuji. Potřeboval bych však poradit s vyplněním kolonky „Uveďte významně dotčené činnosti / dotčenou činnost“. Nikde jsem nedohledal co přesně mám vyplnit. Mám uvést dotčenou činnost ze ŽL, např. Výroba strojů a zařízeni nebo mohu napsat svými slovy “ Omezení poptávky po výrobcích, které monutji a servisuji?
Děkuji za odpověď.
Tohle políčko slouží především pro případ, že byste jako OSVČ provozoval více činností, a pokles by se týkal jen jedné činnosti, aby bylo možné identifikovat, čeho se žádost týká (jaké činnosti). Tj. pokud vykonáváte jen jednu činnost, tak stačí uvést to, co máte v ŽL, není potřeba psát, že došlo k omezení poptávky (to vyplývá už z poklesu příjmu, resp. čestným prohlášením potvrzujete, že je vaše činnost dotčena, není potřeba dále rozvádět).
Velice Vám děkuji.
Dobrý den, mám obchod s dětským oblečení a teď mám z nařízení vlády zavřeno. Protože máme střídavě zavřeno a pak zas otevřeno, začala jsem na třetinový úvazech vyučovat na základní škole.Tím v současné době podnikám na vedlejší pracovní úvazek. Mám nárok na kompenzační bonus? Abych měla aspoň na nájem, který musím platit nepřetržitě!Děkuji za odpověď.D.R.
Na kompenzační bonus, může mít nárok i OSVČ vedlejší. Podstatné je splnění podmínek. A to, že ve srovnávacím (nebo případně rozhodném) období, byl příjme z podnikání (omezené činnosti) vaším převažujícím příjem. Druhou podmínkou je pak pokles příjmu, v předchozím měsíci oproti průměru ve srovnávacím období, alespoň o 50%. Příjem ze zaměstnání vstupuje jen do posouzení převažujícího příjmu – pokud jste v té době měla již příjem ze zaměstnání, jinak nehraje roli.
Dobrý den, někde jsem četl, že kompenzační bonus se začne vyplácet až po 15.3. z administračních důvodů.
Ano, píše o tom i Finanční správa na svém webu:
„Prosíme veřejnost o trpělivost, žádosti začínáme přijímat ke zpracování od dnešního dne, ale proplácení bonusu začne nejdříve od poloviny března,“ doplňuje generální ředitelka.
Dobrý den,mohl by mi prosim nekdo poslat vzor o vyplneni zadosti za mesic unor a brezen.
Prijem trzeb by mela vypracovat p.ucetni?
Dobrý den, jak prosím správně postupovat při posouzení nároku na kompenzační bonus v případě spolupracujících osob? Podnikám společně s dcerou, do března 2020 jsem fakturovala všechny služby na sebe. V březnu 2020 si dcera rozšířila živnost a převzala část mých zákazníků, kterým služby fakturuje již na své IČ. Přesto nadále trvá i spolupráce – pomáhala mi v době dlouhodobé nemoci. V souvislosti s opatřeními došlo k poklesu poptávky, tak bychom rády využili možnost získat nějakou kompenzaci. V rámci spolupráce rozdělujeme příjmy v poměru 70/30.
Podívejte se na web Finanční správy zde – dotaz číslo 48, je tam poměrně podrobně popsán jeden z možných případů
Dobry den, vyplnuji Zadost o kompenzacni bonus, bonusove obdobi od 1.2.2021 do 28.2.2021. Nejsem si jista, jaky datum mam uvest na prvni strance teto zadosti uplne dole posledni veta: Pro test prevazujici casti prijmů zvoleno obdobi od do. Dekuji za radu.
Buď stejné srovnávací období, které jste zadala pro pokles příjmu o 50% (tj. listopad 2018 až leden 2019 nebo listopad 2019 až leden 2020), nebo je případně možné použít i rozhodné období (červen 2020 až září 2020)
Dobrý den, je možné čerpat ošetřovné za únor 2021 a kompenzační bonus za únor 2021
Děkuji
Ošetřovné a nový kompenzační bonus ne (zákon 95/2021 Sb.). Ošetřovné a původní kompenzační bonu (zákon 461/2020 Sb., do 15.2.2021) ano
Dobrý den, jsem OSVČ v řemeslném oboru a využívám 80% paušální výdaje a mé příjmy nepřesahují 1 000 000,- Kč. Chtěl bych se zeptat co se započítává do srovnávacího a srovnávaného období, jestli vystavené faktury nebo zaúčtované peníze na účet i když jsou vydělané v jiných měsíčích před tímto období. Vůbec se v tom nevyznám a někdo říká faktury a někdo zaúčtované peníze. Prosím poraďte, děkuji.
Pokud používáte paušál, tak předpokládám, že nevedete „podvojné“ účetnictví, ale jen daňovou evidenci. V takovém případě se do srovnávacího/srovnávaného období zahrnou tržby, přijaté v tomto období (podle data připsání na účet). Bez ohledu nato, za kdy to byly tržby. Rozhoduje jen datum přijetí platby.
Moc děkuji.
Dobrý den, mohla bych se zeptat do kterého z okének se píšou příjmy a jestli se píše celková částka za 3 měsíce u B. předmět žádosti? Moc děkuji za odpověď
Dobrý den,
je prosím toto tvrzení ze článku pravdivé?
„A tak dále – v dubnu 2021 by se posuzovalo období leden – březen 2019 nebo leden až březen 2020 vůči příjmu v březnu 2021“
…. nejde o překlep? Podle předchozí logiky výpočtu by se měly tyto měsíce srovnávat s únorem 2021.
Děkuji za odpověď
U kompenzace za duben 2021 (jestli/až bude vyhlášena), se bude posuzovat příjem za březen 2021 (předchozí měsíc před bonusovým obdobím).
Dobrý den,
mám nově nárok na kompenzační bonus, když jsem zároveň zaměstnanec na plný pracovní úvazek a OSVČ. Mám obchod, který je zavřený, ale zároveň pracuji jako prodavač. Nyní jsem na minimální mzdě, protože obchod v kterém pracuji jako zaměstnanec má také zavřeno. Začal jsem podnikat a zároveň jsem pracoval, protože jsem začal v únoru 2020. Platím nájem a provoz obchodu, ale na kompenzační bonus jsem nedosáhl, protože nejsem (DPP/DPČ). Kompenzace mi byla zamítnutá i když příjmy v rozhodném období byly vyšší z podnikání.
Děkuji za odpověď
Záleží, kdy jste začal podnikat – musíte být aktivní OSVČ k 5.10.2020 nebo mít přerušenou živnost po 12.3.2020. Dokládáte příjem (tržby) za předchozí měsíc. A dále příjem (tržby) ve srovnávacím období. A nakonec se ještě posuzuje příjem (všechny příjmy podle paragrafu 6, 7, 9 zákona o daních z příjmu) ve srovnávacím nebo rozhodném období. Příjem z omezené činnosti, musí být v příslušném obdobím tím převažujícím. Vzhledem k tomu, že tyto informace neznám, tak vám více neporadím.
Dobrý den, komp.bonus pro společníky s.r.o. – test majoritního příjmu, kdy porovnávám příjmy s.r.o. s příjmy společníka dle §6,7,9. Můj společník měl příjmy dle §6, a to ze zaměstnání té své s. r. o. Jiné druhy příjmů neměl. Porovnávám tedy příjmy s.r.o. s těmito jeho příjmy ze zaměstnání ve své vlastní s. r. o.? Moc děkuji za odpověď, nějak jsem se „ztratila“. A prosím o ještě jednu odpověď s tím související: v únoru 2021 měl společník po celý měsíc nemocenskou (nesouvisí s Covidem, je to jiná diagnóza). Má i za takový měsíc nárok na komp.bonus? Předpokládám, že ano, činnost jeho s. r. o. byla omezena kvůli Covidu. Děkuji.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Chtěla jsem vyplnit žádost o kompenzační bonus, ale zarazili mě tyhle 2 okna v části B. předmět žádosti a nevím, které z nich vyplnit:
– průměrná měsíční výše příjmů ze všech významně dotčených činností ve srovnávacím období
-výše příjmů ze všech významně dotčených činností ve srovnávacím období.
A částka se tedy píše celková za srovnávací období tedy 3 měsíce? Provozuji Hostinskou činnost, která byla celou dobu uzavřena. Předem děkuji za odpověď
– průměrná měsíční výše příjmů ze všech významně dotčených činností ve srovnávacím období = průměr ve srovnávacím období (např. u kompenzace za únor, je to průměr za 3 měsíce v období listopad 2018 až leden 2019 nebo listopad 2019 až leden 2020)
– výše příjmů ze všech významně dotčených činností ve srovnávaném období = srovnávané období je předchozí měsíc (u kompenzace za únor je to měsíc leden)
Jednou je to tedy průměr za 3 měsíce, podruhé je to celková částka za daný měsíc.
Mohu čerpat kompenzační bonus a zároveň OCR i když nejsem nemocensky pojištěná? Dítě mělo 10 let 12.února. Lze žádat i pozpátku o OCR a do kterého data ?
Děkuji za odpověď.
OČR je dávka nemocenského pojištění. Týká se jen zaměstnanců, nebo těch kdo mají práci na DPP nebo DPČ (pokud jim vzniká účast na nemocenském pojištění). OČR je možné kombinovat s kompenzačním bonusem.
Něco jiného je Ošetřovné pro OSVČ (dotace od MPO). Tuto dotaci není možné kombinovat s novým kompenzačním bonusem za únor a březen 2021.
dobrý den, činnost OSVČ jsem obnovil k 1.1.2021 v roce 2000 jsem nepodnikal. Jak mám vyplnit příjmy za srovnatelné období? za leden a do 15.2. 2021 jsem kompensaci dostal.
Děkuji
Nárok na kompenzační bonus je v případě, že jste podnikal k 5.10.2020 nebo měl přerušené podnikání po 12.3.2020. Pokud jste v roce 2020 vůbec nepodnikal (podnikání přerušil již dříve), tak dle mého nemáte možnost získat kompenzační bonus – viz paragraf 2, zákon 95/2021 Sb.
(2) Subjektem kompenzačního bonusu může být pouze ten, kdo ke dni 5. října 2020 byl
a) osobou podle odstavce 1, nebo
b) osobou, jejíž samostatná výdělečná činnost je přerušena ode dne, který nastal po dni 12. března 2020.
Dobrý den, prosím o informaci. Již 4. rok provozuji kavárnu . Jsem plátce daně. Mám zaměstnance na dohodu. Platím nájem a provoz kavárny. Již 4 měsíce máme zavřeno. Dosud jsem nečerpala příspěvek.Součastně pracuji jako učitelka. Mám nárok na kompenzační bónius únor – březen 2021 ?
Děkuji Reichertová
Záleží na splnění podmínek daných zákonem číslo 95/2021 Sb.. Podstatné je to, zda příjem z podnikání (z omezené činnosti) převažuje nad příjmem ze zaměstnání (ve srovnávacím nebo rozhodném období). Další podmínkou je pokles příjmu alespoň o 50%. Posuzuje se předchozí měsíc (u kompenzace za únor je to leden) proti průměru ve srovnávacím období (pro únor je to listopad 2018 až leden 2019 nebo listopad 2019 až leden 2020). U dalších měsíců je to vždy o jeden měsíc posunutí. Aktuálně je možné žádat o kompenzaci za únor (až 28000 Kč) za březen (až 31000 Kč) a od 1.4.2021 i za duben (až 30000 Kč)
Dobrý den, chápu to dobře, že pokud jako OSVČ si neplatím nemocenské pojištění a jsem v karanténě, tak na kompenzační bonus nemám nárok? Děkuji
Pokud byste žádala o kompenzační bonus jen na základě karantény (tj. 500 Kč za den), tak je potřeba účast na nemocenském pojištění, jinak nárok není. O kompenzační bonus na základě poklesu příjmu o 50% (až 1000 Kč za den),je možné žádat i bez účasti na NP.
Dobrý den, provozuji kadeřnictví jako hlavní činnost. Podzimní kompenzační bonus mně byl zamítnut z důvodu převyšujícího příjmu z nájmu §9 v rozhodném období.(cca o deset tisíc)
Chci se zeptat zda mám nárok na KB od února 2021 dle nových podmínek…? Pokles tržeb hlavní činnosti je samozřejmě 100%.
Děkuji za odpověď.
Na podzim se posuzoval převažující příjem v rozhodném období červen až září 2020. U kompenzačního bonusu v roce 2021 (únor, březen, duben) se posuzuje převažující příjem buď ve srovnávacím období nebo případně také v rozhodném období (je stejné jako na podzim, tj. červen až září 2020). Primárně ale vychází ze srovnávacího období. Pro kompenzaci za únor 2021 je to listopad 2018 až leden 2019 nebo listopad 2019 až leden 2020. U března nebo dubna je to pak o měsíc posunuté. I u nového kompenzačního období musíte mít ve srovnávacím (nebo případně rozhodném) období převažující příjem z podnikání – z omezené činnosti. Pokud by u vás převažoval jiný příjem (posuzují se všechny příjmy podle paragrafů 6, 7 a 9), pak také nárok není.
Dobrý den,
pobírám invalid.důch 1.stupně. Do 31.1. 2020 jsem měl Dohodu o prac. činnosti. Současně jsem byl OSVČ. Od února 2021 OSVČ pokračuje i nadále. Mám zájem požádat o kompezační bonus za březen 2021, kdy mi příjem za OSVČ klesl o více jak 50 %. Posuzuje se aktuální příjem za prosinec 2019, leden a únor 2020 pouze OSVČ nebo jinak a jaké období?
Děkuji.
U kompenzace za březen, se bude posuzovat příjem (tržby) za únor – posuzují se příjmy z omezené činnosti. Dále je podstatný průměrný příjem (tržby) ve srovnávacím období, což je prosinec 2018 až únor 2019 nebo prosinec 2019 až únor 2020.
A nakonec se posuzuje i to, co bylo vaším převažujícím příjmem ve srovnávacím období (nebo případně v rozhodném období červen – září 2020). Zde se neposuzuje jenom příjem o omezené činnosti, ale všechny příjmy podle paragrafu 6, 7 a 9. Tedy například i příjem ze závislé činnosti, pokud jste ve srovnávacím nebo rozhodném období pracoval. Naopak invalidní důchod se jako příjem nikdy neposuzuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.