Nové podmínky pro kompenzační bonus – až 1000 Kč za den

<span>Vláda schválila 15. 2. 2021 návrh nového zákona o kompenzačním bonusu. Nové podmínky by měly platit od 1. 2. 2021. Kompenzační bonus se zvýší na 1000 Kč za den. Nově bude nárok i při poklesu příjmu o 50%. Nebo i při nařízené karanténě.</span> Vláda schválila 15. 2. 2021 návrh nového zákona o kompenzačním bonusu. Nové podmínky by měly platit od 1. 2. 2021. Kompenzační bonus se zvýší na 1000 Kč za den. Nově bude nárok i při poklesu příjmu o 50%. Nebo i při nařízené karanténě.

Aktualizace 29. 3. 2021:

Vláda rozhodla o prodloužení kompenzačního bonusu i na duben 2021. Za měsíc duben může být nárok až na 30 000 Kč (pro dohodáře až 15 000 Kč). Žádost o kompenzace za duben je možné podávat od 1. 4. 2021.

V pondělí 15. 2. 2021, schválila vláda návrh nového zákona, který by řešil kompenzační bonus. Zatím by se jednalo o kompenzační bonus za únor a březen 2021 (s tím že je možné další prodloužení až do konce roku 2021).

OSVČ a společníci s.r.o. firem, by nově mohli mít nárok na 1000 Kč. Ti, kdo pracují na dohodu (DPP/DPČ), by měli dále nárok jen na 500 Kč za jeden kalendářní den.

Podle nových podmínek, by už kompenzační bonus nebyl navázán na nouzový stav. Nárok by mělo mít podstatně více podnikatelů. Pro nárok by stačil jen pokles příjmu (tržeb) alespoň o 50%.

Návrh zákona a nových podmínek, je možné najít na webu vlády zde. Zákon musí projít ještě schválením v Parlamentu a Senátu, kde může dojít ještě ke změnám. Žádost o kompenzační bonus podle nových podmínek, tak bude možné řešit zřejmě nejdříve v březnu 2021.

Zvýšení kompenzačního bonusu od 1. února 2021

Pokud by byl zákon schválen, tak by platil zpětně od 1. února 2021. Prvním bonusovým obdobím by byl únor a březen 2021. Vláda by mohla vyhlašovat i další bonusová období. Vždy by se jednalo o kalendářní měsíc. Nárok na kompenzační bonus by takto mohl být až do konce roku 2021

Kompenzační bonus od 1. 2. 2021 zvýšil:

  • Zvýšení na 1000 Kč za jeden kalendářní den u OSVČ a společníků s.r.o.
  • Původní částka 500 Kč by zůstala u lidí pracujících na dohodu

Byla by ale i podmínka, že celkový vyplacený kompenzační bonus za jedno období, nesmí překročit průměrnou výši příjmu v rozhodném období (viz dále).

Kdo by měl nárok na kompenzační bonus podle nových podmínek

Podle návrhu nového zákona by měl být okruh příjemců kompenzačního bonusu stejný, jako doposud:

  • Podnikatelé (OSVČ) – ti kdo aktivně podnikali k 5. 10. 2020 nebo podnikání přerušili po 12.3.20220
  • Společníci „malých“ s.r.o. firem
  • Dohodáři“ (lidé pracující na DPP/DPČ)

Podmínky pro nárok na kompenzační bonus za únor a březen 20201

Podmínky, kdy bude nárok na kompenzační bonus pro OSVČ (a další), se celkem zásadně mění.

Nově (za únor a březen 2021), by měl být nárok:

  • V případně nutnosti uzavřít provozovnu (nebo omezit její činnost)
  • V případně nařízené karantény nebo izolace (u OSVČ, společníka, zaměstnance atd.)
  • V případně omezení poptávky po službách/výrobcích (tj. i při poklesu příjmu, bez toho, že by byla uzavřena/omezena provozovna)
  • V případě omezení či přerušení dodávek služeb potřebných pro výkon činnosti
  • V případě péče o dítě, nebo i překážky v práci u zaměstnance (spočívající v péči o dítě)

Tyto podmínky jsou velmi podobné, jako u kompenzačního bonusu, který platil během jarní epidemie v roce 2020.

S těmito novými podmínkami, by na kompenzační bonus mohlo mít nárok mnohem více podnikatelů (a dalších subjektů), než jak tomu bylo doposud – na podzim a v zimě 2020/2021.

Nárok na kompenzační bonus bude jen při poklesu příjmu o 50%

V návrhu podmínek pro kompenzační bonus, je zavedena nová podmínka – nárok na kompenzační bonus, bude při poklesu příjmu (tržeb) o 50%:

  • Posuzuje se aktuální příjem (tržby) – vždy za konkrétní kalendářní měsíc
  • První dva měsíce, na které by se to vztahovalo, jsou únor a březen 2021
  • Příjem se posuzuje vůči období 3 měsíců v období 1.11. 2018 až 31.12.2020 (Srovnávacím obdobím je období 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců v období od 1. listopadu 2018 do 31. prosince 2020, jejichž názvy se shodují s názvy 3 kalendářních měsíců bezprostředně předcházejících bonusovému období.Lze-li takto určit více období, je srovnávacím obdobím to, které si subjekt kompenzačního bonusu zvolí.

Takže při žádosti o kompenzační bonus za únor 2021, by se posuzoval příjem za měsíce listopad 2018 až leden 2019 nebo případně listopad 2019 až leden 2020. A tyto příjmy (tržby), by měly být v průměru o 50% vyšší než aktuální příjem (tržba) za leden 2021 (v aktuálním období tedy musí dojít k poklesu alespoň o 50%)

A tak dále – v dubnu 2021 by se posuzovalo období leden – březen 2019 nebo leden až březen 2020 vůči příjmu v březnu 2021, v květnu 2021 by se případně posuzoval únor až duben 2019… nebo únor až duben 2020 vůči příjmu v březnu 2021

Nárok na kompenzační bonus u nových podnikatelů (OSVČ)

Pokud někdo zahájil podnikání později (než 2018/2019), tak se příjem bude posuzovat trochu jinak:

(4) V případě, kdy se subjekt kompenzačního bonusu podle § 2 stal osobou samostatně výdělečně činnou podle zákona upravujícího důchodové pojištění později než v první den srovnávacího období určeného podle odstavce 3, je srovnávacím obdobím kterékoliv období 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců v rámci období prvních 8 kalendářních měsíců, po jejichž celou dobu byl touto osobou.

Nárok na kompenzační bonus i při karanténě nebo izolaci kvůli COVID

Pokud je o kompenzační bonus žádáno na základě nařízené karantény nebo izolace, pak se příjem neposuzuje (má se za to, že karanténou bylo podnikání „významně dotčeno):

(6) V kalendářním dni, kdy trvá nařízená karanténa subjektu kompenzačního bonusu, který je účasten nemocenského pojištění, se za významně dotčenou vždy považuje

a) samostatná výdělečná činnost tohoto subjektu kompenzačního bonusu, a

b) činnost společnosti s ručením omezeným, které je tento subjekt kompenzačního bonusu společníkem, a to pouze pro účely vzniku nároku na kompenzační bonus tohoto společníka.

Kdy nebude nárok na kompenzační bonus podle nových podmínek

Nárok na kompenzační bonus by nevznikal za dny:

  • Kdy byl nárok na podporu v nezaměstnanosti
  • Kdy byl nárok na nějakou jinou podporu/dotaci v souvislosti s koronavirem COVID s výjimkou nároku na podporu z programů Antivirus nebo k úhradě nájemného

Kdy bude možné požádat o zvýšený kompenzační bonus podle nových podmínek?

Návrh zákona byl schválen vládou v pondělí 15. 2. 2021. Aby mohl zákon začít platit, musí jej schválit ještě Parlament a Senát. Zákon tedy nezačne platit dříve, než v průběhu března 2021. Do té doby, mohou ještě proběhnout různé změny.

Diskuse: Nové podmínky pro kompenzační bonus – až 1000 Kč za den

Diskuse: 231
  • Custom avatar Iva Vopičková

    Dobrý den, žádám o jasné vysvětlení uplatnění kompenzačního bonusu pro malá s.r.o.
    Jsme dvě jednatelky a zároveň jsme ve společnosti s r. o. zaměstnané. Čerpame Antivirus – příspěvek na zaměstnance. Máme právo i na kompenzační bonus pro malá s.r.o.?
    Děkuji
    Iva Vopičková

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      I podle aktuálně platných podmínek pro kompenznční bonus (zákon 461/2020 Sb), i podle návrhu nových podmínek (zatím neschválených), je možné kompenzační bonus kombinovat s programem antivirus. Záleží ale pochopitelně na splnění i všech dalších podmínek …

    • Custom avatar Dáša Konrádyová

      Dobrý den, jako OSVČ bych chtěla požádat o kompenzační bonus za šesté bonusového období od 24. 1. 2021 do 15. 2. 2021. Následně i za další období. Je podmínkou pro získání účast na nemocenském pojištění? Na sociálním pojištění si hradím pouze základ. Děkuji vám za odpověď.

      • Jana Králová, kalkulacka.org

        Účast na dobrovolném nemocenském pojištění OSVČ, je podmínkou pouze v případě, že žádáte o kompenzační bonus na základě karantény/izolace (500 Kč/den). U kompenzačního bonusu za 6 bonusové období, nebo u nového KB za únor – duben 2021, o který žádáte na základě poklesu příjmu o 50% to podmínkou není.

  • Custom avatar ruda

    Dobrý den
    Týká se bonus i vedleší osvč?

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Ano, měl by se týkat i vedlejších OSVČ – bude ale stejná podmínka jako doposud – z podnikání (omezené činnosti) musí pocházet dominantní část příjmu (zohlední se příjmy podle § 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů)

      • Custom avatar ruda

        Dobrý den
        Ještě mám dotaz. Zrušil jsem účet a přešel jsem na účet manželky kde mi zasílaji i důchod.Můžu v takové případě použít i tento její účet pro zaslání bonusu? Děkuji ruda.

        • Jana Králová, kalkulacka.org

          Předpokládám že ano, v návrhu zákona se mluví jen o tom, že se odesílá na číslo účtu, které je uvedeno v žádosti:

          (4) Vrácení přeplatku podle odstavce 3 se provede bezhotovostně na účet u poskytovatele platebních služeb vedený v české měně uvedený v žádosti o kompenzační bonus.

      • Custom avatar ruda

        Dobrý den
        Nějak jsem neporozuměl Vaší odpovědi „dominantní“ Pokud bych měl větší příjem než důchod měl bych to přece jako hlavní činnost osvč. Proto jsem se ptal na ten vedlejší osvč.Moc tomu nerozumím. Odpověď by potom měla znít jednoznačně né.Děkuji za vysvětlení ruda

        • Jana Králová, kalkulacka.org

          (2) Předmětem kompenzačního bonusu v případě subjektu kompenzačního bonusu podle § 2 je výkon činnosti podle odstavce 1 pouze, pokud se jedná o subjekt, u něhož převažující část příjmů ve srovnávacím období bezprostředně pocházela z jedné nebo více těchto činností; přitom se zohlední pouze příjmy podle § 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů.

      • Custom avatar Martin

        Mohu se k tomuto dotazu jeste zeptat, jake obdobi prijmu se bude posuzovat „zamestnani“ vs „podnikani“ ?
        Predem moc dekuji

    • Custom avatar Helena

      Dobrý den,
      jsem OSVČ, činnost zprostředkování obchodu, vedlejší činnost ( v důchodě). Plátce DPH, obrat roční cca přes 2 mil. Uplatňuji výdaje % z příjmů. Daňový základ – příjem rozděluji na manžela, osoba spolupracující, poměr v každém roce dle potřeby. V roce 2019 byl dělen příjem v poměru 72:28. V roce 2020 poměr dělení příjmů 62:38.
      Máme nárok na kompenzační bonus oba, ale nevím jak v žádosti každého uvádět celou výši příjmů a nebo použít příjem jak byl dělen.
      A nebo mám požádat o bonus jen já která příjem rozděluje. . Do žádosti o kompenzační bonus uvádím příjmy již přijaté bankou za faktury vydané, nikoliv z vystavených faktur .Hotovost nedostávám.
      Můj dotaz zní, jak mám požádat o kompenzační bonus – uvádět v žádosti celou výši příjmů a nebo výši použitou při dělení u každého z nás.
      Děkuji za odpověď, dost jsem se do toho zamotala, ale určitě pochopíte, co potřebuji vědět.

      • Jana Králová, kalkulacka.org

        U kompenzačního bonusu se ověřují dvě věci:
        1, pokles příjmu (tržeb) o 50% = to se prokazuje u hlavní OSVČ, která své příjmy rozděluje. Bude-li tato podmínka u hlavní OSVČ splněna, bude považována za splněnou i u spolupracující osoby.
        2, majoritní příjem se posuzuje u každého zvlášť (u OSVČ hlavní zvlášť, u spolupracující osoby zvlášť). Příjem se rozdělí podle poměru který byl (nebo bude) použit pro zvolené období (pro majoritu příjmu to může být stejné srovnávací období jako pro pokles příjmu, nebo případně rozhodné období). Zde se posuzují všechny příjmy podle paragrafu 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů, ne jenom tržby

  • Custom avatar Milada

    Dobrý den, jsme malé ubytovací zařízení které provozujeme spolu s manželem (oba OSVČ) kdo z nás má nárok na nový kompenzační bonus, a vztahuje se na nás podmínka 50% tržeb i když jsme uzavřenou provozovnou s možností ubytování pracovníků nyní s potvrzením, samozřejmě jsme podstatně snížili ceny, abychom mohli alespoň část kapacity zaplnit firmami, což by v případě podmínky znamenalo, že kdo nedělal nic, je na tom výrazně lépe

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Pokud bude vše schváleno podle plánu, pak by byl jen tento nový kompenzační bonus, program Antivirus (nebo jeho náhrada) a program COVID 2021 (nejsou podrobnosti) a ostatní náhrady/dotace a programy by se ukončily. Pokud by u vás byl pokles příjmu (tržeb) o 50% tak byste nárok možná mít mohli (podmínky zatím nejsou definitivně schváleny, takže zatím jen to „možná“)

  • Custom avatar štěpánka subotová

    Dobrý den chci se zeptat stala jsem se osvč 5.10.2020 před tím jsem byla vedená na UP. Mám nárok na kompenzační bonus? Děkuji za odpověd

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Jednou z aktuálně platných podmínek, pro kompenzační bonus je i to, že příjem z podnikání (které bylo omezeno během epidemie), byl dominantním zdrojem vašeho příjmu v období červen – září 2020. Což nesplňujete.

      Nové podmínky zatím nebyly schváleny. Ale i v nich je podobná podmínka …

      • Custom avatar iva

        Dobrý den,jsem osvč od r.1991 tržba lis.-pros.2018 a led. 2019 nižší příjem asi 33000 za tři měsíce budu mít nárok na bonus .děkuji iva

        • Jana Králová, kalkulacka.org

          To, záleží i na tom, jaké máte příjmy v aktuálním období a jestli budete splňovat i další podmínky – vzhledem k tomu, že to není definitivně schváleno, tak nic není jisté …

  • Custom avatar Helena

    Pobírám starobní a vdovský důchod. Přitom mám vedlejší činnost jako OSVČ. Bude nárok na komp. bonus?
    V případě, že ano, tak budu porovnávat měsíční důchod s měsíčním příjmem z vedlejší činnosti?
    Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Ester

    Dobrý den,
    chci se zeptat, zda v případě schválení zákona o kompenzačního bonusu s navýšením na 1000Kč na den se bude rozdíl doplácet za únor u žádostí za 6. kompenzační období podaných před schválením tohoto zákona nebo je lepší s žádostí počkat do března. Děkuji předem za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Ano, pokud budete mít nárok za únor (6 období) a dostanete za dny v únoru třeba 7 500 Kč, a podle nových podmínek za celý únor na 28 000 Kč, tak si podáte novou žádost za celý únor, a následně dostanete rozdíl 20 500 Kč. Takže si klidně můžete už teď požádat o 6 období, a pak v březnu (až bude schváleno) o zbytek.

  • Custom avatar Marie F.

    Dobrý den,
    jako OSVC jsem žádala o kompenzační bonus za obdobi 24.1 – 15.2. Podle nových podmnínek tedy je od 1.2 – 1000kč den, to znamena, že můžu znovu žádat o kompenzacni bonus od 1.2 – 15.2 (zatim). ????
    Děkuji za odpoved.

  • Custom avatar Michal

    Dobrý den

    mám na Vás dotaz ohledně nového bonusu pro OSVČ 1000 denně . Do teď máme 500 Kč denně jako OSVČ Jako provozovatelé fitness. Trošku jsem se lekl nových podmínek který jsou dostupný . Chtěl jsem Vás požádat jestli mi můžete vysvětlit naší situaci(Trošku Vám ji popíšu) a jestli budeme mít nárok na 1000 Kč . V případě, že nebudeme mít nárok tak jestli stále platí těch 500 Kč denně ? Nebo budeme mít 0 ?

    Fitness jsem začal provozovat od 1 října 2020 . Otevřeno bylo celkem 24 dní. Díky Covidu .
    Celkový průměrný výdělek bohužel nebyl velký , protože nebylo téměř vůbec otevřeno .
    Celkem za říjen , listopad, prosinec průměr 30 000 Kč/měsíčně.

    Rok 2021 leden 0 Kč příjem , únor 154 000 Kč ale tyto peníze jsou z fondu FKSP věznice zaměstnanci a je to za 14 lidí
    který si předplácí členství na 12 měsíců . Tyto peníze by se měli rozložit do celého roku . Ovlivní tyto peníze kompenzační bonus ?

    Čerpám z informací mfčr
    Propad příjmů odpovídajících tržbám z prodeje zboží a služeb o nejméně 50 % bude posuzován za kalendářní měsíc předcházející danému bonusovému období, a to oproti měsíčnímu průměru za čtvrtletní srovnávací období z doby před vypuknutím pandemie. Například v prvním novém bonusovém období za únor 2021 se budou srovnávat příjmy za leden 2021 s měsíčním průměrem za období od 1. listopadu 2018 do 31. ledna 2019. Pro začínající podnikatele se srovnávací období posouvá až po zahájení jejich činnosti

    Děkuji

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      1. Počkala bych, až budou podmínky finálně schválené, zatím je to jen návrh, který odsouhlasila vláda – je nutný souhlas i Parlamentu a Senátu, mohou přibýt i pozměňovací návrhy ….
      2. Standardně by se měla posuzovat výše příjmu za předchozí kalendářní měsíc (při žádosti za únor to bude leden) vůči průměru za 3 měsíce v období 2018/2019, tj. u února by to byl listopad 2018 až leden 2019
      3. Pokud jste v tomto období nepodnikal, pak se posuzuje průměr z 3 měsíců po zahájení podnikání (období prvních 6 měsíců)
      viz:
      (4) V případě, kdy se subjekt kompenzačního bonusu podle § 2 stal osobou samostatně výdělečně činnou podle zákona upravujícího důchodové pojištění později než v první den srovnávacího období určeného podle odstavce 3, je srovnávacím obdobím kterékoliv období 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců v rámci období prvních 6 kalendářních měsíců, po jejichž celou dobu byl touto osobou.

      Viz kompletní znění zatím schválených podmínek: https://apps.odok.cz/attachment/-/down/KORNBY9T5AXJ

      • Custom avatar Michal

        A je to tak, že za únor bych na to teoreticky dosáhnout měl . Jelikož se bude brát příjem v lednu a v mém případě to byla 0 . ?

        A i když bych na to už nadále potom nedosáhnul znamená to , že bych měl 0 kč ? nebo zůstává těch 500 ?

        Děkuji

      • Custom avatar Michal

        Dekuji

        jen ještě dotaz . Je to tedy tak, že určitě bych měl mít nárok za únor , protože předchozí měsíc se bude brát leden kdy v mém případě příjmy byli 0 Kč ?

        A když pak v březnu mít nárok díky tomu příjmu za únor 154 tis nebudu . Bude aspoň těch 500 kč ? nebo 0 kč?

        Bude se dát zohlednit to, že se fungovalo pouze 24 dní a tudíž nelze přesně určit jaký by byl průměrný příjem ? A nebo že tato částka 154 tis je na celý rok , takzvaně sezonní peníze, který pokrývají na celý rok ? Když není historie tak přece nemůžou vědět že bych měl za rok tolik nebo tolik .

        Děkuji

        • Jana Králová, kalkulacka.org

          V tuto chvíli je nárok pouze podle aktuálně platných podmínek – můžete si požádat o 6 kompenzační období do 15.2.2021, kde je nárok na 500 Kč.

          Na nic dalšího v tuto chvíli nárok není. Pokud a jestli – budou schválené nové podmínky, tak budete mít nárok buď na 1000 Kč nebo na 0 Kč. Může to být tak, že budete mít nárok na únor (v lednu bez příjmů) a nebudete mít nárok za březen (vysoký příjem v únoru) a pak zase budete mít nárok třeba za duben, ale to jen spekulace ….

  • Custom avatar Zdeněk

    Dobrý den,

    chtěl bych poprosit o radu. Podnikám od 25.03.2019. Pokud chápu níže uvedený odstavec správně, mohu po případném legislativním schválení úpravy kompenzačního bonusu jako srovnávací období pro žádost za měsíc 02/2021 využít kterékoliv 3 po sobě jdoucí volitelné kalendářní měsíce v rámci období prvních 6 kalendářních měsíců období 04-09/2019? Volba je dána nějakým pravidlem nebo mohu v tomto časovém úseku zvolit logicky období, kdy byla tržba nejvyšší. např. období 06-08/2019?

    (4) V případě, kdy se subjekt kompenzačního bonusu podle § 2 stal osobou samostatně výdělečně činnou podle zákona upravujícího důchodové pojištění později než v první den srovnávacího období určeného podle odstavce 3, je srovnávacím obdobím kterékoliv období 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců v rámci období prvních 6 kalendářních měsíců, po jejichž celou dobu byl touto osobou.

    Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Textu návrhu je napsáno „kterýkoliv období 3 po sobě jdoucích“ … jestli k tomu Finanční správa dá ještě nějaké upřesnění, až bude zákon schválen, to netuším …

  • Custom avatar Alena R.

    Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda-li se počítají příjmy v rámci uhrazených faktur v daném měsíci, nebo zda-li se jedná o příjmy v rámci vystavených faktur v daném měsíci. V tomto ohledu mám stále zmatky 🙂 . Děkuji!

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Osobně bych počkala, co k tomu řekne Finanční správa …. zákon byl včera schválen v Parlamentu, tj. je reálná šance že začne platit od začátku března, pak určitě bude podrobnější info i od Finanční správy …

  • Custom avatar Jana

    Dobrý den,
    máme s manželem a bratrem malou společnost s r.o., kde jediným zaměstnancem je manžel. Zabýváme se hostinskou činností a projektovou činností ve výstavbě.
    Na podzim dostal manžel a bratr kompenzační bonus, protože za rozhodné období byly příjmy z hostinské činnosti vyšší než z projekce. Já jsem nežádala, protože jsem zaměstnaná ještě u jiné firmy a mám další příjmy z pronájmu bytu.
    V novém kompenzačním bonusu za období únor-březen 2021 se budou posuzovat nároky na tento bonus stejně?
    Tzn. pokud mám příjem ze zaměstnání a z pronájmu bytu, nemám na tento bonus nárok? A jak velký příjem musí být?
    Předem děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Ano, tato podmínka je stejná i u nového kompenzačního bonusu. Příjem z omezené činnosti musí být vyšším převažujícím příjmem. Pokud byste měla větší část příjmu z činnosti, která nebyla omezena, ze zaměstnání, z nájmu ap. (posuzují se příjmy podle § 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů), pak nárok nevzniká

  • Custom avatar Martin

    Dobrý den,

    chápu správně, že při posuzování nároku na KB za měsíc únor 2021 se budou sledovat tržby za leden 2021, a ty budou porovnávány s obdobím listopad 2018-leden 2019 a v tomto období musí být pokles nejméně 50%?
    Za březen 2021 by se zase braly tržby za únor 2021 a posouzení s obdobím prosinec 2018-únor 2019 atd.?
    Děkuji!

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      ano přesně tak to je, vždy by se to mělo o ten jeden měsíc posunout, tj. teoreticky za duben 2021 to pak bude březen 2021 vůči leden – březen 2019, atd.

      • Custom avatar Martin

        A u nízkopříjmových skupin, důchodci a studenti, bude výše KB rovna měsíčnímu průměru za sledované 3 měsíce? Nebo je zastropovaná minimální výše bonusu? Děkuji.

        • Jana Králová, kalkulacka.org

          – bonus při karanténu nebo pro dohodáře je 500 Kč/den
          – v ostatních případech je to až 1000 Kč za den, maximálně ale průměrná výše příjmu za 3 měsíce ve srovnávacím období

  • Custom avatar Michaela Vlachová

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli budu moci čerpat nový kompenzační bonus i v případě, že jsem dostala dotaci Covid-cestovní ruch, kde bylo rozhodné období červen-září 2020. A dále – je u nového bonusu nutností být přihlášen k nemocenskému pojištění? Pokud ano, tak které období rozhoduje? Děkuji

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Vzhledem k tomu, že na nový kompenzační bonus bude nárok až za období únor a březen 2021, tak dotace čerpaná v roce 2020 nemá žádný vliv.

      S tím nemocenským pojištěním tomu moc nerozumím … podmínka účasti na nemocenském pojištění se týká pouze dohodářů (DPP/DPČ), ta které platí nemocenské pojištění zaměstnavatel (sami nemohou), u OSVČ je účast na nemocenském pojištění dobrovolná a na kompenzační bonus nemá žádný vliv

  • Custom avatar Eva

    Dobrý den,
    jsem ve starobním důchodu. Pracuji na DPP od 3/2020 , poté na DPČ od 7/2020 v jiném oboru.
    Dále jako masérka OSVČ pro různé organizace a hotely. Po celou dobu ,kdy byly tyto služby uzavřeny, nemohu masáže provozovat. Předpokládám, že na kompenzační bonus mám nárok.
    Děkuji.

  • Custom avatar Tomáš

    Dobrý den, chci se vás zeptat, zda budu mít nárok na 1000 Kč od března, když jsem OSVČ – trenér. Děkuji Tomáš

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Pokud splníte podmínky a pokud bude nový kompenzační bonus schválen i Senátem, tak bude nárok už za únor 2021 – jednou z hlavních podmínek je pokles příjmu (tržeb)….

      • Custom avatar Tomáš

        Problém je, že v roce 2018 a 2019 jsem působil jinde než v roce 2020 a 2021 a tím pádem byl příjem jiný. Vždy záleží na smlouvě v daném klubu.

      • Custom avatar Michal

        Dobrý den

        dle dostupných informacích prokázání poklesu tržeb alespoň o 50 % je jen u lidí co nemají úplně zavřeno , ale jsou jen omezený . Takže když nějaké příjmy mám, ale mám úplně zavřeno , tak dokládat pokles příjmu nemusím, jelikož mám zavřeno (dokládat musí jen ti co mají otevřeno , ale mají pokles) . Navazuji na přechozí příspěvky kde jsem psal, že mi jeden měsíc přišli peníze za předplatné na 12 měsíců a díky tomu bych přišel o bonus, protože ta částka dělá víc než 50 % a tudíž s touto částkou pokles dle příjmu nemám. Můžete mi to potvrdit ?

        Tohle mám od pracovníka mfcr

        odle nových podmínek, by už kompenzační bonus nebyl navázán na nouzový stav. Nárok by mělo mít podstatně více podnikatelů. Pro nárok by stačil jen pokles příjmu (tržeb) alespoň o 50%.

        ově (za únor a březen 2021), by měl být nárok:

        V případně nutnosti uzavřít provozovnu (nebo omezit její činnost)
        V případně nařízené karantény nebo izolace (u OSVČ, společníka, zaměstnance atd.)
        V případně omezení poptávky po službách/výrobcích (tj. i při poklesu příjmu, bez toho, že by byla uzavřena/omezena provozovna)
        V případě omezení či přerušení dodávek služeb potřebných pro výkon činnosti
        V případě péče o dítě, nebo i překážky v práci u zaměstnance (spočívající v péči o dítě)

        Díky

        • Jana Králová, kalkulacka.org

          Pokles tržeb o 50% se týká všech. V samotné žádosti se to dokládá pouze čestným prohlášením. Jiná věc je ta, že následně Finanční úřad může vyzvat, aby to bylo i doloženo. Někde má Finanční úřad čísla – EET, DPH apod., jinde může chtít doložení jinou formou – výpis z účtu, účetní doklady apod. Po někom to nemusí chtít vůbec …

          • Custom avatar Michal

            Dobře . A poslední otázka . Když jsem začal v říjnu 2020 a celkem jsem fungoval 24 dní . Jak můžou počítat moje první 3 měsíce podnikání(říjen,listopad,prosinec) aby se zjistil můj průměr když jsem nemohl fungovat ? Jde mi o to, že ta částka 154 tis která mi v měsíci únor přišla mi naruší kompenzaci za březen , protože se bude posuzovat příjem za únor kde přišla ta částka .

            Ale oni přece nemůžou vědět jestli to je ten 50 % pokles když nemám historii . Bude se na to brát ohled ? Protože jinak je to tedy dost diskriminační .

            Děkuji

  • Custom avatar Tereza

    Dobry den,

    je prosim nekde zverejnene, kdy bude senat projednavat kompenzacni bonus?
    Dekuji.

  • Custom avatar Lenka

    Dobrý den,

    jsem spolupracující OSVČ manžela, který má tuto činnost jako vedlejší.
    Budu moci žádat o kompenzační bonus za únor a březen? Podmínku poklesu o 50% splňujeme.
    Případně budeme moci žádat oba, když máme pokles tržeb o cca 80% ?
    Děkuji

  • Custom avatar Vladimira

    DObrý den,
    Pokud budu mít nárok na KB 1000,- budu moct žádat ošetřovné na dítě do 10ti let ,jako to jde s KM 500,- …

    Děkuji

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Pravděpodobně souběh možný nebude – ošetřovné v návrhu zákona není vůbec zmíněno, je možný jen souběh s programem Antivirus, nebo jeho náhradou, nebo s programem nájemné. Vzhledem k tomu, že i v podmínkách pro nárok na kompenzační bonus se mluví o tom, že je na něj nárok z důvodu péče o dítě, tak je pravděpodobné, že dotační program ošetřovné už nebude dále pokračovat

  • Custom avatar Petr

    Dobrý den, v dřívějším období jsem měl jako OSVČ slušný příjem. V současné době to je 0,-Kč.
    Mám v majetku auta, tak jsem se rozhodl jedno prodat. Bude se tento příjem z prodeje majetku počítat do tohoto výpočtu? Děkuji.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Mělo by se jednat pouze o tržby z prodeje výrobků, zboží a služeb, mimořádné výnosy (jako například prodej dlouhodobého majetku) by se neměly započítat

  • Custom avatar Petra

    Dobrý den začala jsem podnikat v březnu 2020 budu mít na kompenzaci nárok? Pokles je o 80%, Děkuji za odpověd.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Pro OSVČ, kteří zahájili podnikání později, je srovnávacím obdobím kterékoliv období 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců v rámci období prvních 8 kalendářních měsíců, po jejichž celou dobu byl touto osobou.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • Věra: Dobrý den. Prosím Vás, chci se zeptat, do konce insolvence mně zbývají čtyři ...
  • Kateřina: Dobrý den. Chci se zeptat jestli mi bude pokračovat vyplácení podpory v případ...
  • HANA: Dobrý den. Chtěla bych se zeptat mám neschopenku od 9.9.2024 a za čtrnác dní js...
  • Radka: Dobrý den. Od 3.9.2024 jsem na ÚP.Nyní mám jít na operaci.Mohu si vzít nem...
  • Pavel: Zdravim.zajima me zda mam narok na přispevek na bydleni.Mam invalidni duchod 3 stupn...