Nová daňová kalkulačka – DPH v roce 2015

<span>Podle vládních odhadů by snížená sazba DPH měla vést k úspoře v rozsahu několik stokorun především u rodin s dětmi (v nejnižší sazbě DPH je mimo jiné kojenecká strava nebo potraviny pro děti). </span> Podle vládních odhadů by snížená sazba DPH měla vést k úspoře v rozsahu několik stokorun především u rodin s dětmi (v nejnižší sazbě DPH je mimo jiné kojenecká strava nebo potraviny pro děti).

Na konci září schválil parlament úpravu v oblasti DPH, která začne platit od 1. 1. 2015. tato úprava zavede novou, třetí sazbu DPH ve výši 10%. Co přesně tato změna u DPH znamená je popsáno v následujícím textu. Připravili jsme pro vás také novou jednoduchou kalkulačku pro výpočet DPH, která zohledňuje změny platné od roku 2015.

Kalkulačka DPH 2024 – zvýšení a změny od 1. 1. 2024

Od 1. 1. 2024 se mění sazby DPH a bude pouze základní sazba (21%) a snížená sazba (12%). Kromě toho, mají výjimku knihy – pokud obsahují méně než 50% reklamy, tak je DPH 0%.

Například potraviny, se budou přesouvat z DPH 15% do 12%. Vodné a stočné, se naopak zvýší z 10% na 12%. A také se zdraží pivo – točené se přesouvá z 10% na 21%.

Viz. nová Kalkulačka DPH 2024

Jak se změní DPH od 1. 1. 2015

Změny v oblasti DPH, které začnou platit od začátku roku, zahrnují především tyto úpravy:

 • Zavádí se 3 sazby DPH – kromě současných 21% a 15% – nově i 10%
 • Změny v pravidlech pro stanovení místa plnění ve smyslu čl. 5 směrnice Rady 2008/8/ES, kterou se mění směrnice 2006/112/ES s účinností od 1. ledna 2015 = zásadní změnou je nové zvláštní pravidlo pro stanovení místa plnění u telekomunikačních služeb, služeb rozhlasového a televizního vysílání a elektronicky poskytovaných služeb osobě nepovinné k dani.
 • Rozšíření zvláštních režimů pro správu daně pro osoby poskytující vybrané služby = v souvislosti se změnami pravidel pro určení místa plnění u poskytování telekomunikačních služeb, služeb rozhlasového a televizního vysílání a elektronicky poskytovaných služeb osobě nepovinné k dani účinnými od 1. ledna 2015 se budou uvedené služby nově zdaňovat v místě, kde je usazen zákazník.
 • Nové vymezení území členského státu Evropské unie = na základě tohoto ustanovení se za třetí zemi považují také francouzské regiony, které jsou uvedeny v čl. 349 a 355 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie

Naopak třeba limit pro registraci k DPH, který se měl snížit z 1 miliónu korun na 750 tisíc korun, se nemění. I v roce 2015 se tak povinně plátcem DPH budete muset stát až při překročení obratu ve výši 1 milión korun.

Daňová kalkulačka – spočítejte si DPH v roce 2015

Kalkulačka DPH
Zadejte částku pro výpočet

Zadaná částka je
Zadejte sazbu DPH
Výpočet

Na co se bude uplatňovat DPH 10%

 • počáteční a pokračovací kojenecká výživa
 • potraviny pro malé děti
 • radiofarmaka, očkovací látky, léky
 • kontrastní prostředky pro rentgenová vyšetření, diagnostické reagencie určené k podávání pacientům
 • chemické antikoncepční přípravky na hormonálním základě – určené pro zdravotní služby, prevenci nemocí a léčbu pro humánní lékařské účely
 • tištěné knihy, obrázkové knihy pro děti, hudebniny, tištěné nebo ručně psané, též vázané nebo ilustrované (mimo zboží, kde reklama přesahuje 50 procent plochy)

Jak se projeví snížení DPH?

To, jak se od nového roku projeví snížení DPH je zatím jedna velká neznámá. Je otázka, nakolik obchodníci budou sníženou DPH promítat do koncových cen, a zda tohoto snížení spíše nevyužijí ke zvýšení svého zisku.

Podle vládních odhadů by snížená sazba DPH měla vést k úspoře v rozsahu několik stokorun především u rodin s dětmi (v nejnižší sazbě DPH je mimo jiné kojenecká strava nebo potraviny pro děti). Ostatně na rodiny s dětmi cílí i další daňové změny, které vstoupí v platnost od roku 2015. Nově se zavádí porodné i na druhé dítě, zvyšuje se daňová sleva za druhé a třetí dítě, rodiče budou mí možnost odečíst z daní třeba i náklady spojené se školkou. Viz tento podrobný přehled daňových změn v roce 2015.

Zavedení další sazby DPH se jeví poněkud „nesmyslné“

Podle ekonomů ale panuje poměrně značná skepse k tomu, že by se snížení DPH nějak výrazněji projevilo. Dojde pouze ke zkomplikování celého systému. Pro mnoho firem to bude znamenat nutnost úpravy jejich účetních a dalších interních systémů, stejně tak se budou měnit různé formuláře apod. Je dost možné, že celkový dopad pro ekonomiku bude (minimálně v prvním roce) spíše záporný.

Zavedení třetí sazby DPH se jeví jako o to větší „nesmysl“, když vláda stejně plánuje další změnu hned pro následující rok – tedy 2016. V tomto roce by se měl zavádět systém elektronické evidence tržeb a DPH by se měla pravděpodobně opět měnit a sjednocovat zpět na dvě sazby.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčka bez úroků do 10000 Kč. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka bez doložení příjmu. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Diskuse: Nová daňová kalkulačka – DPH v roce 2015

Diskuse: 1
 • Custom avatar Jan Kollmann

  Gratuluji nasi skvele vlade ke snizeni sazby DPH na detskou vyzivu (10%), bohuzel nastalo to, co se dalo cekat – rozdil DPH zustal obchodnikum, jak jinak byste si vysvetlili to,ze prodejni cena napriklad detskeho mleka je dnes stejna jako byla v roce 2014, prestoze DPH je nizsi? Ano obchodnici vydelaji vice … At zije vlada, tato zeme potrebuje vice takovych opatreni …

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...