Důchodová reforma 2024: Předčasný odchod do penze bez krácení důchodu

<span>MPSV předložilo vládě finální návrh důchodové reformy. Ten nově zahrnuje i seznam povolání, které budou mít nárok na dřívější důchod. Kromě toho se má změnit výchovné. Pracující důchodci mají získat zvýhodnění (nebudou platit sociální pojištění. A plánují se i další změny.</span> MPSV předložilo vládě finální návrh důchodové reformy. Ten nově zahrnuje i seznam povolání, které budou mít nárok na dřívější důchod. Kromě toho se má změnit výchovné. Pracující důchodci mají získat zvýhodnění (nebudou platit sociální pojištění. A plánují se i další změny.

Důchodová reforma, kterou vláda začala připravovat už v minulém roce, byla nyní rozšířena o další změny. MPSV připravilo nový návrh na seznam profesí, které budou mít nárok na dřívější odchod do penze (bude se týkat cca 120 tisíc lidí).

Kromě toho, se plánuje i sleva na sociálním pojištění pro pracující důchodce. Omezí se také výchovné (nárok bude až od 3 dětí a více). Zvýší se minimální důchod. A jsou zde i další, již dříve navrhované změny (zvýší se věk pro odchod do důchodu, bude se měnit výpočet důchodu, atd.).

V kolika letech se může jít do důchodu nyní

Podle aktuálních podmínek, může jít většina mužů do důchodu až v 65 letech (resp. pro ročníky 1960 – 1964 je to ještě 64 roků + několik měsíců). Ženy zatím ještě mohou chodit do důchodu o něco dříve (a roli hraje i počet dětí).

Tyto podmínky se ale mají měnit. Důchodový věk se bude zvyšovat (i nad 65 roků). Změny se budou týkat ročníku 1966 a dále). Viz aktuální věk pro odchod do důchodu a plánované změny.

Kalkulačka: Výpočet důchodového věku (aktuální podmínky)

V této kalkulačce si můžete spočítat, v kolika letech můžete jít do důchodu, podle podmínek, které platí nyní. Důchodový věk, se má zvyšovat (i nad 65 roků). Změna ale zatím není schválena (a týkala by se až ročníku 1965 a dále).

Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
Pohlaví
Počet dětí
Datum narození
Výpočet

Seznam profesí s nárokem na dřívější důchod – až o 5 roků

Na začátku března 2024, představilo MPSV finální verzi seznamu profesí, u kterých bude nárok na dřívější důchod.

Věk pro odchod do penze, se může snížit až o 5 roků (až 60 měsíců), závisí na počtu odpracovaných směn v rizikovém povolání).

Dřívější důchod:

  • Hasiči a záchranáři (mají už nyní)
  • Povolání v kategorii 4 (všichni)
  • Povolání v kategorii 3 (pouze část)

Na dřívější odchod do důchodu, by podle nových podmínek mělo mít nárok cca 120 tisíc lidí. Za tyto zaměstnance, ale budou muset zaměstnavatelé odvádět vyšší pojištění (zvýší se ze současných 24,8% až na 29,8% – změna bude probíhat postupně až do roku 2028).

Jak se sníží důchodový věk:

  • o 15 měsíců dříve po odpracování 2200 směn (cca 10 roků)
  • o 30 měsíců dříve po odpracování 4400 směn (cca 20 roků)
  • o 1 měsíc dříve za každých dalších 74 směn (cca 3,5 měsíce)
  • Maximálně o 5 roků dříve

Pro dřívější odchod do důchodu, se ale bude zohledňovat jenom posledních 10 roků, před tím než začne platit změna zákona. Ihned po schválení zákona, tedy bude mít nárok na dřívější důchod jenom několik tisíc lidí.

Jaká povolání budou mít nárok na dřívější odchod do důchodu?

Na dřívější odchod do penze, bude nárok u povolání, která jsou zařazena do kategorie 4 (podle zdravotního rizika). To je asi 12 tisíc lidí.

A dále bude na dřívější důchod nárok u části zaměstnanců, s povoláním v kategorii 3 (zvýšená fyzická zátěž, vibrace, zvýšená teplota nebo chlad). Aktuálně se jedná o cca 107 tisíc lidí.

Mohlo by se jednat o kováře, zedníky, kamnáře, pracovníky při zpracování plechu, seřizovače a obsluhu obráběcích strojů, skláře, pracovníky v lesnictví, skladníky v mrazírnách a další.

Dřívější důchod bude bez omezení (stejný důchod)

Dřívější termín pro odchod do penze, bude bez omezení. Nebude to jako u předčasného důchodu, kde je kvůli tomu nárok na nižší důchod. Nebo kde není možné během předčasného důchodu dále pracovat.

Při dřívějším odchodu do důchodu, bude nárok na starobní penzi v plné výši. A bude případně možné brát důchod, a dále pracovat v zaměstnání.

Zvýhodnění pro pracující důchodce – zvýšení čisté mzdy

Do důchodové reformy, bylo přidáno i zvýhodnění pro pracující důchodce. Ti by mohli mít už od roku 2025 nárok na vyšší čistou mzdu v zaměstnání.

Nemuseli by totiž platit sociální (důchodové pojištění). Změna by se týkala i OSVČ, kteří během důchodu podnikají (OSVČ vedlejší, už ale často nemusí platit sociální pojištění ani nyní, takže to nebude až tak velká změna).

Důchodové pojištění, které platí zaměstnanec ze mzdy, je aktuálně 6,5%. Důchodce, který bude během důchodu pracovat v nějakém zaměstnání, by mohl mít výplatu vyšší i o několik tisíc korun (než jak je tomu nyní).

  • Při hrubé mzdě 20 000 Kč, by se čistá mzda zvýšila o 1300 Kč
  • Při hrubé mzdě 40 000 Kč, by se čistá mzda zvýšila o 2600 Kč

Krátkodobě, by kvůli tomu důchodový účet přišel o cca 6 miliard korun. Dlouhodobě, by ale měl převážit efekt zvýšení dalších odvodů, a dále i pravděpodobné zvýšení zaměstnanosti u důchodců (nyní pracuje asi 10% důchodů).

Omezí se nárok na výchovné (nárok až od 3 dětí)

Od minulého roku, mají důchodci nárok na příplatek za vychované děti. Za každé vychované dítě, se důchod zvýší o 500 Kč. Výchovné se připočítává k procentní části důchodu, a vztahuje se na něj pravidelná valorizace.

I když je za zvýšení důchodu za děti nárok jen velmi krátkou dobu, už se plánuje omezení výchovného (a částečné zrušení).

Podle nových podmínek, by se mělo výchovné od roku 2027 posupně snižovat:

  • do roku 2026 = 500 Kč/dítě
  • v roce 2027 = 300 Kč/dítě
  • v roce 2028 = 200 Kč/dítě
  • v roce 2029 = 100 Kč/ dítě
  • v roce 2023 = 0 Kč

Snížení výchovného se bude týkat pouze prvního a druhého dítěte. Od třetího dítě, zůstane zachována částka 500 Kč za dítě.

Od roku 2030, by tak na výchovné měly nárok pouze ženy, které mají alespoň 3 děti (nebo více). Přičemž první 2 děti se pro nárok na výchovné nebudou počítat (na výchovné bude nárok až od třetího dítěte).

Výchovné se navíc od roku 2027, už nebude valorizovat. Nyní se může výchovné zvyšovat společně s procentní částí důchodu. Podle nových podmínek, bude výchovné už jenom pevná částka, která se nebude dále měnit.

Důchodová reforma 2024 – kde najít informace

Pokud vás zajímají podrobnější informace, co všechno bude zahrnovat důchodová reforma, tak se můžete podívat na aktuální návrh na změnu zákona (kterým se nyní bude zabývat vláda).

Další informace je možné najít na webu MPSV, který je věnovaný důchodové reformě (viz zde).

Diskuse: Důchodová reforma 2024: Předčasný odchod do penze bez krácení důchodu

Diskuse: 1
  • Custom avatar Ing. Luděk Maier

    Datum narození 8.11.1964. V květnu 1982 jsem odmaturoval a v září 1982 jsem nastoupil na 5-letý obor Lesotechnické Akademie v Leningradu, specializace „Organizace a řízení lesního hospodářství“. V květnu 1988 jsem úspěšně dokončil studium na VŠ v SSSR a dostal jsem nostrifikační doložku na VŠZ v Brně, kde jsem v r. 1982 složil úspěšně i přijímací zkoušky. 1.9.1988 jsem nastoupil do státního podniku „Ústav pro hospodářskou úpravu lesů“ ve Staré Boleslavi a 1.10. téhož roku jsem nastoupil na ZVS. Po ukončení základní vojenské služby, jsem se okamžitě 1.10.1989 vrátil do svého zaměstnání
    V té době jsem jsem už měl dceru, plánovali jsme s manželkou další dítě a plat nebyl na takové výši, abych uživil rodinu. V roce 1991, jsem si se souhlasem zaměstnavatele založil jako OSVČ živnostenský list, který v té době byl sdružený prací v lese a zemědělskou činností a přivydělával jsem si manuální na LS Turnov.. V roce 1994 jsem se definitivně osamostatnil a začal pracovat jako OSVČ na plný úvazek. Ve firmě jsem mimo managmentu zastával všechny profese hlavně v době, kdy nebyl dostatek pracovní síly a nebo byla velká marodka. V roce 2018 jsem ovšem už začal mít velké zdravotní problémy z přetížení organismu. V roce 2020 mí lékař doporučil okamžitý odpočinek, ovšem už s tím, že se můj zdravotní stav už nikdy nemusí vrátit na původní úroveň.. Byl jsem 380 dnů na nemocenské, ze které jsem rovnou přešel do ID 2.třídy. Po dlouhé době zvažování svého stavu a svých možností, jsem se letos v květnu rozhodl přerušit přerušit činnost OSVČ. vzhledem, že lesnictví patří mezi těžké profese, tak bych se vás rád zeptal, kdy budu moci nastoupit do řádného důchodu.
    Předem moc děkuji za Vaší odpověď a jsem s pozdravem. Ing. Luděk Maier, Turnov

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • Radek: Jen pro ilustraci jednu skutečnost. Bratr mi daroval svůj čtvrtinový podíl na R...
  • Věra: Dobrý den. Prosím Vás, chci se zeptat, do konce insolvence mně zbývají čtyři ...
  • Kateřina: Dobrý den. Chci se zeptat jestli mi bude pokračovat vyplácení podpory v případ...
  • HANA: Dobrý den. Chtěla bych se zeptat mám neschopenku od 9.9.2024 a za čtrnác dní js...
  • Radka: Dobrý den. Od 3.9.2024 jsem na ÚP.Nyní mám jít na operaci.Mohu si vzít nem...