Kalkulačka: Výpočet exekuce ze mzdy od 1. 1. 2018

Nezabavitelná částka je stanovena, jako dvě třetiny ze součtu toho, jaké je životní minimum jednotlivce (v roce 2018 je to 3410 Kč), a toho jaké jsou normativní náklady na bydlení (v roce 2018 je to 5928 Kč) Nezabavitelná částka je stanovena, jako dvě třetiny ze součtu toho, jaké je životní minimum jednotlivce (v roce 2018 je to 3410 Kč), a toho jaké jsou normativní náklady na bydlení (v roce 2018 je to 5928 Kč)

Jste v exekuci a zaměstnavatel vám strhává ze mzdy exekuční srážky? A vás by zajímalo, jak se mění výpočet exekuce od začátku roku 2018? Připravili jsme pro vás aktuální verzi kalkulačky pro výpočet exekuce na plat. Podíváme se na to, jak se mění podmínky od 1. 1. 2018. A jestli se můžete těšit na to, že vám od nového roku bude zůstávat více peněz.

Výpočet exekuce z platu 2018

Kalkulačka exekuce na mzdu 2018
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Zvýšení nezabavitelné částky od 1. 1. 2018

Podobně tak, jako každý rok, i od 1. 1. 2018 se trochu mění výpočet exekuce ze mzdy. Respektive od začátku roku dochází k mírnému zvýšení nezabavitelné částky.

Nezabavitelná částka je stanovena, jako dvě třetiny ze součtu toho, jaké je životní minimum jednotlivce (v roce 2018 je to 3410 Kč), a toho jaké jsou normativní náklady na bydlení (v roce 2018 je to 5928 Kč)

 • Nezabavitelná částka pro jednotlivce v roce 2018 = 6225,33 Kč
 • Nezabavitelná částka na manželku/manžela v roce 2018 = 1556,33 Kč
 • Nezabavitelná částka na dítě (za každé dítě) v roce 2018 = 1556,33 Kč

Oproti roku 2017 tedy dochází ke zvýšení základního nezabavitelného minima o 71 Kč (v roce 2017 to bylo 6154,67) a nezabavitelná částka za dítě/manžela/manželku se zvyšuje o 49 Kč.

Jak se vypočítá exekuce na mzdu?

Výpočet exekuce ze mzdy není nijak složitý. Při určení toho, kolik vám může být strženo na exekuci, se vychází z těchto údajů:

 • Kolik je vaše čistá mzda
 • Jestli se jedná o exekuci pro přednostní nebo nepřednostní pohledávku
 • Zda máte manželku/manžela
 • Zda máte vyživovací povinnost na nějaké děti

Po tom, co se z hrubé mzdy spočítá čistá mzda, provádí se výpočet exekučních srážek ze mzdy. Nejprve se určí nezabavitelná částka. Zde se jedná o součet částky za dlužníka (6225,33 Kč) a za manželku/manžela/děti (1556,33 Kč). Pokud by se jednalo o ženatého zaměstnance se dvěma dětmi, pak by základní nezabavitelná částka byla v roce 10 895 Kč. Tato část mzdy nemůže být exekutorem nikdy zabavena. Pokud by čistá mzda byla nižší než toto nezabavitelné minimum, exekutor nedostane nic.

Pokud je čistá mzda vyšší, pak se od ní odečte nezabavitelné minimum, a se zbytkem se dále počítá.

Pokud je zbytek mzdy vyšší než 9338 Kč, pak vše co je nad 9938 Kč dostane exekutor. Zbytek mzdy nebo částka 9938 Kč se poté rozdělí na třetiny. Jedna třetina je určena pro přednostní pohledávky. Pokud nejsou, zůstává tato třetina zaměstnanci. Další třetina je určena pro nepřednostní pohledávky (ta se zabaví vždy). Poslední třetina zůstává zaměstnanci.

Peníze, které jsou strženy na exekuci, se pak mohou dále rozdělovat, například podle toho, jestli jsou součástí pohledávek alimenty, podle toho jestli má zaměstnanec více exekucí (pak rozhoduje pořadí v jakém, byli zaměstnavateli doručeny atp., zde platí různé podmínky a přesnější popis by byl nad rámec tohoto článku, je to téma které bude zajímat spíše vaši mzdovou účetní než vás).

Příklad výpočtu exekuce na mzdu v roce 2018

Příklad 1: Pan Novák je zaměstnaný a jeho obvyklá čistá mzda je 15 500 Kč. Pan Novák má dvě děti a manželku. Srážky ze mzdy jsou prováděny pro nepřednostní pohledávku:

 • Čistá mzda = 15 500 Kč
 • Nezabavitelná částka 10895 Kč
 • Zbytek mzdy = 4605 Kč (tj. jedna třetina ze zbytku je 1535 Kč)
 • Exekutor dostane = 1535 Kč
 • Zbytek mzdy po exekuci = 13965 Kč

Příklad 2: Pan Dvořák je zaměstnaný a jeho obvyklá čistá mzda je 38 500 Kč. Pan Dvořák má tři děti a manželku. Srážky ze mzdy jsou prováděny pro přednostní pohledávku:

 • Čistá mzda = 38 500 Kč
 • Nezabavitelná částka = 12 451 Kč
 • Zbytek mzdy je vyšší než 9338 Kč, exekutor 16711 Kč, dále se počítá jen s částkou 9338 Kč (jedna třetina je 3112)
 • Exekutor dostane = 22 935 Kč
 • Zbytek mzdy po exekuci 15 565 Kč

Z výše uvedených příkladů toho, jak se vypočítají exekuční srážky ze mzdy je vidět, že zaměstnanec, který má více než dvojnásobnou čistou mzdu, ve výsledku nedostane o moc více peněz (v uvedeném příkladu je pochopitelně ještě rozdíl v typu pohledávky a počtu dětí, ale se stejnými vstupy by se výsledné částky nijak výrazně nelišily).

Exekuce na mzdu – souběh HPP a DPP nebo DPČ

Jak je to, pokud zaměstnanec pracuje pro jednoho zaměstnavatele na hlavní pracovní poměr a pro jiného zaměstnavatele (nebo i pro stejného) pracuje na DPP (dohoda o provedení práce) nebo na DPČ (dohoda o pracovní činnosti)?

V případě, že má zaměstnanec více zaměstnání, a exekutor nařídí provádění srážek ze všech těchto příjmů, mělo by to být tak, že nezabavitelná částka se uplatní pouze u jednoho zaměstnavatele (nebo se poměrově rozdělí mezi oba zaměstnavatele).

Exekuce na sociální dávky, na důchod, nebo na mateřskou

Exekuční srážky se ale netýkají pouze zaměstnanců, kterým se strhávají peníze ze mzdy. Zcela stejným způsobem mohou být prováděny srážky i z jiných příjmů – třeba z důchodu, z podpory v nezaměstnanosti, z nemocenské, z mateřské nebo i z jiných druhů příjmu. Postup je obdobný, zůstává nezabavitelné minimum a určitá část zbytku příjmu. Pro výpočet exekuce třeba na důchod nebo mateřsko,u je tak možné použít i tuto naši kalkulačku. Vzorec pro výpočet srážek z jiných typů příjmů se nijak neliší.

Co je to přednostní a nepřednostní exekuce?

V naší kalkulačce pro výpočet exekuce na mzdu je nutné zvolit, jestli se jedná o přednostní nebo nepřednostní pohledávku. Podle toho je pak zabaveno více či méně peněz. Mezi přednostní pohledávky patří především dluhy na výživném, nezaplacené daně, sociální a zdravotní pojištění, náhrada škody způsobené trestným činem apod. Nepřednostní pohledávky jsou pak ostatní, „obyčejné“ dluhy jako nezaplacené půjčky, úvěry, hypotéky, kreditní karty, účty za nájem, vodu, elektřinu, plyn, pokuty za jízdu na černo v MHD atd.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlé půjčky do 50000 Kč. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 30 000 Kč bez ručení nemovitostí. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet exekuce ze mzdy od 1. 1. 2018

komentáře 4
 • Custom avatar Dáša

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat zda se do přednostní exekuce počítá do čisté mzdy i roční vyúčtování daně (vyúčtování loňské daně)?
  Děkuji

  • Custom avatar Zdenka

   Ano, pokud vám byl v mzdě vyplacen přeplatek na dani za uplynulý rok, tak je součástí čisté mzdy ze které se následně počítá exekuce.

 • Custom avatar Šárka Ludvarová

  Dobrý den byla mi nařízena exekuce na plat jsem sama se dvěmi dětmi.Čistý příjem jsem měla 24800 ,na účet mi bylo posláno 9530 kč,zdá se mi to málo.Podle výpočtu exekuční kalkulačky bych měla mít něco kolem 15000kč.Učetní máme na druhym konci republiky a nemůžu se dovolat.Pohledávka byla nepřednostní.Prosím o názor a jak mám postupovat.Děkuji.

  • Custom avatar Zdenka

   Dovolím si reagovat, výpočty mezd dělám. Rozhodně musíte postupovat písmenou formou a nejlépe doporučeným dopisem na adresu firmy, která vás zaměstnává. Napište, že žádáte o doložení výpočtu výše exekuce za konktértní měsíc, kdy vám výplata čisté mzdy nesouhlasí. Pokud se stalo, že účetní udělala chybu, tam vám ji může v následujícím měsíci opravit a rozdíl doplatit. Telefonicky bych se zaměstnavatelem toto neřešila.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • ANDREADOBRÝ DEN,CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT JAK JE TO S PITNÝ REŽIMEM U POŠTOVNÍCH DORUČOVATELEK,DĚKUJIvíce »
 • RadulínDobrý den. Chci se zeptat, zda máme nárok na pitný režim. Pracuji v prodejně částečně...více »
 • ZdenkaAno, pokud vám byl v mzdě vyplacen přeplatek na dani za uplynulý rok, tak je...více »
 • ZdenkaDovolím si reagovat, výpočty mezd dělám. Rozhodně musíte postupovat písmenou formou a nejlépe doporučeným dopisem...více »