Kalkulačka mateřská (PPM) u OSVČ v roce 2024

<span>Podnikáte jako OSVČ, a zajímalo by vás, zda budete mít v roce 2024 nárok na „mateřskou“ (tedy peněžitou pomoc v mateřství). A kolik peněz byste mohli dostat? Tato kalkulačka, pro výpočet výše PPM v roce 2024, vám to „spočítá“.</span> Podnikáte jako OSVČ, a zajímalo by vás, zda budete mít v roce 2024 nárok na „mateřskou“ (tedy peněžitou pomoc v mateřství). A kolik peněz byste mohli dostat? Tato kalkulačka, pro výpočet výše PPM v roce 2024, vám to „spočítá“.

Pracujete jako OSVČ, a zajímalo by vás, zda budete mít v roce 2024 nárok na „mateřskou“ (tedy peněžitou pomoc v mateřství). A kolik peněz byste mohli dostat? Tato kalkulačka, pro výpočet mateřské (PPM) v roce 2024, vám to umožní spočítat. V doprovodném textu také najdete všechny užitečné informace, které se týkají nároku na „mateřskou“ u OSVČ.

Výpočet peněžité pomoci v mateřství (PPM) u OSVČ 2024

Mateřská pro OSVČ, se vypočítá podobně, jako u zaměstnanců. Výpočet vychází z vyměřovacího základu, který se během výpočtu případně redukuje, a výsledná mateřská je 70%.

Vyměřovací základ, se ale u OSVČ určuje jinak, než u zaměstnanců. Dá se jednoduše odvodit z toho, kolik je platba nemocenského pojištění (nemocenské pojištění je 2,7% z vyměřovacího základu).

Minimální nemocenské pojištění, se od 1. 1. 2024 zvýšilo na 216 Kč (minulý rok to bylo 168 Kč).

Minimální platba odpovídá vyměřovacím základu 8 000 Kč. Mateřská pro OSVČ pak vychází stejně, jako u zaměstnance, který by měl hrubou měsíční mzdu 8000 Kč.

Kalkulačka mateřská pro OSVČ v roce 2024
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Peněžitá pomoc v mateřství u OSVČ

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka vyplácená především ženám (nárok má ale i otec dítěte), v souvislosti s porodem, a péčí o dítě po porodu. Tato dávka se hradí na základě nemocenského pojištění. Při narození jednoho dítěte je PPM v délce 28t týdnů. Při narození dvou a více dítě (třeba na dvojčata), je PPM v délce 37 týdnů.

Pokud by o PPM žádal otec dítěte, pak má nárok na PPM v délce 22 týdnů. Otec dítěte ale může o „mateřskou“ požádat až po skončení šestého týdne po porodu. Těhotná žena si o PPM může požádat již 6 – 8 týdnů před porodem (konkrétní termín si volí sama po konzultaci se svým lékařem – stanovení termínu porodu).

Kdy má nárok na mateřskou OSVČ?

Samostatně výdělečná osoba může mít nárok na „mateřskou“ při splnění podobných podmínek, jako zaměstnanci. Nárok na PPM má OSVČ, pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění po dobu nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech. A současně pokud si nemocenské pojištění platí nejméně 180 dní v posledním roce.

Nemocenské pojištění OSVČ v roce 2024

Zatímco zdravotní a sociální pojištění si OSVČ musí platit povinně, to nemocenské je dobrovolné. Záleží tedy na rozhodnutí konkrétní osoby, zda si nemocenské platit bude nebo ne. Minimální nemocenské pojištění se v roce 2024 zvýšilo 216 Kč (stejně tak, se od začátku roku zvýšilo i minimální  sociální a zdravotní pojištění).

Platí, že nemocenské pojištění je 2,7% z vyměřovacího základu (ten vyhází z příjmů z podnikání). OSVČ si ale nemůže hradit nemocenské v „libovolné“ výši. Maximální výše nemocenského pojištění, jaké si OSVČ může platit, je navázána na přehled o příjmech a výdajích OSVČ.

Podnikání na mateřské u OSVČ

V souvislosti s nárokem na peněžitou pomoc v mateřství, pak pro OSVČ platí i omezení možnosti podnikat i během „mateřské“. V době, kdy OSVČ čerpá PPM, nesmí osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost. Tedy podobně, jako zaměstnankyně na mateřské dovolené, nesmí vykonávat dané zaměstnání.

Podnikání ale není potřeba přerušovat. Pracovat mohou zaměstnanci (spolupracující osoba). OSVČ může i během mateřské vystavovat faktury ap.

Rodičovský příspěvek pro OSVČ

Pokud samostatně výdělečná osoba (OSVČ) nemá nárok na PPM (nebo po jejím skončení), má nárok na rodičovský příspěvek. U něj pak již nehraje roli, zda si podnikatel platí nemocenské (nebo jiné) pojištění. Nehraje zde roli ani výše příjmu (jako je tomu u jiných sociálních dávek).

Rodičovský příspěvek se od 1. 1. 2024 zvyšuje – ale jenom pro některé maminky. Na zvýšení je nárok pouze u dětí, které se narodí v roce 2024:

Rodičovský příspěvek v roce 2024 pro děti narozené od 1. 1. 2024:

  • 350 00 Kč na jedno dítě
  • 525 000 Kč na dvojčata

Rodičovský příspěvek v roce 2024 pro děti narozené do 31. 12. 2023:

  • 300 00 Kč na jedno dítě
  • 450 000 Kč na dvojčata

Pokud OSVČ neměla nárok na mateřskou (PPM), a pokud není v žádosti o rodičovský příspěvek, doložen dostatečně vysoký příjem druhého rodiče dítěte, pak je možné dostávat rodičovskou do 13 000 Kč měsíčně. Tedy minimálně cca 23 měsíců.

Kratší rodičovskou je možné mít, jen pokud byl nárok na PPM (nebo pokud je doložen příjem druhého rodiče). Pak je maximální výše rodičovského příspěvku stejná, jako 30ti násobek PPM na jeden den. V roce 2024, to může být maximálně 53 910 Kč měsíčně.

Další změny u rodičovské pro OSVČ v roce 2024

Další změnou, která bude platit v roce 2024, je nový pohled na OSVČ na „rodičovské“.

  • Nyní to funguje tak, že v době, kdy OSVČ čerpá rodičovský příspěvek, je automaticky brána jako OSVČ vedlejší (nižší povinné zálohy, apod.).
  • Nově by se to nemělo vázat na rodičovský příspěvek, ale na věk dítěte – podnikatelky by mohly mít podnikání jako vedlejší činnost, až do 4 roků dítěte

Podnikání během rodičovské dovolené – zálohy na zdravotní a sociální pojištění

Během doby, kdy je OSVČ na „rodičovské dovolené“ (i když u živnostníků se nejedná o rodičovskou dovolenou v pravém slova smyslu), za ženu platí základní zdravotní pojištění stát. Podnikatelka se tak po dobu čerpání rodičovského příspěvku, stává OSVČ vedlejší (viz výše – mohlo by se lehce změnit)

Tuto změnu je nutné nahlásit  na zdravotní pojišťovnu a ČSSZ. V závislosti na příjmech z podnikání, tak po dobu rodičovské nemusí být placeno zdravotní pojištění. V případě nízkého příjmu z podnikání ani to sociální.

Nebo je možné podnikání na dobu rodičovské přerušit. Přerušení podnikání je nutné nahlásit na Finanční úřad, zdravotní pojišťovnu a ČSSZ.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka 10000 ihned. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčky bez doložení příjmu. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka mateřská (PPM) u OSVČ v roce 2024

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Tam kde budete uplatňovat daňové slevy (je možné jenom u jedné firmy v jednom m...
  • Olga Srnková: PROSÍM: MÁME DVĚ DOHODY NA DPČ DVOU RŮZNÝCH ZAMĚSTNAVATELŮ . MZDA NAD 10T...
  • Alena Kypúsová: Nové odvody měly být schváleny už od čerence 2024. Proč se to oddaluje na p...
  • Honza: Dobrý den, po 24 letech k 31.12.2023 byl ukončen pracovní poměr (dohodou). Kvů...
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Maximální částka, která je v roce 2024 osvobozena je 116,20 Kč. Pokud by vám z...