Kalkulačka porodné 2014

Kdo má nárok na porodné? Spočítejte si to v naší kalkulačce - porodné 2014 Kdo má nárok na porodné? Spočítejte si to v naší kalkulačce - porodné 2014

Porodné je jednorázová sociální dávka, která je vyplácena při narození dítěte. Kalkulačka na této stránce, vám pomůže vypočítat, zda máte nárok na porodné, a jaká bude jeho výše. Pro nárok na porodné je rozhodující příjem jednoho nebo obou partnerů v uplynulém kalendářním čtvrtletí, před narozením dítěte. V případě, že byl čistý, průměrný příjem nižší než 2,4 násobek životního minima, vzniká nárok na výplatu sociální dávky porodné.

Výpočet nárok na porodné 2014

Kalkulačka porodné – zadejte počet žadatelů (tedy jestli o dávku žádá samotná matka, nebo oba rodiče). Dále pak kolik se má narodit dětí a v neposlední řadě pak i výši vašeho příjmu.

Kalkulačka nárok na porodné 2014
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Počet očekávaných/narozených dětí?
Je to vaše první dítě (děti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Kolik je porodné v roce 2014

Částka, která se vyplácí, je stanovena takto:

 • Jedno dítě = 13 000 Kč
 • 2 a více dětí = 19 500 Kč

Kdo má nárok na porodné

Nárok na porodné má ten, kdo splní následující podmínky:

 • Jedná se o narození prvního dítěte (dětí)
 • Příjmy rodiny jsou nižší než 2,4 násobek životního minima (započítává se otec + matka + narozené dítě/děti)
 • Jedná se o občana ČR, nebo je nutný trvalý pobyt na území ČR či EU

O porodné mohou žádat jak oba partneři dohromady (oba rodiče), tak i samotná matka (v případě že s otcem dítěte nežije ve společné domácnosti a že otec dítěte nepřispívá na úhradu potřeb dítěte).

Jako příjem, se pro stanovení nároku na porodné, zohledují především tyto příjmy:

 • Výplata či příjmy z podnikání
 • Náhrady mzdy, jako jsou nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti
 • Peněžitá pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek
 • Další příjmy

Jako příjem se naopak nezohledňují některé jiné sociální dávky – příspěvek na péči, přídavky na bydlení, doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí, jednorázové dávky, příjmy z charity, apod.

Nárok na porodné vznikne, pokud společný čistý příjem (při narození jednoho dítěte) bude nižší než:

 • 18 504 Kč pokud se jedná o otce a matku
 • 11 712 Kč pokud se jedná o samotnou matku

Příklad výpočtu – nárok na porodné u samotné matky

Paní Zelená čeká narození prvního dítěte. O dítě se bude starat sama, otec je „neznámý“. Dítě se má narodit 1 prosince. V tomto případě se tedy posuzují pouze příjmy paní Zelené – její průměrný příjem za období červenec – září byl 11 600 Kč čistého měsíčně:

 • Životní minimum = 4880 Kč (3140 Kč + 1740 Kč)
 • 2,4 násobek životního minima = 11 712 Kč
 • Příjem matky samoživitelky jsou než životní minimum =Nárok na porodné vzniká
 • Bude vyplacena částka 13 000 Kč

Současně je možné rovnou žádat o přídavek na dítě, ten bude ve výši 500 Kč měsíčně

Příklad výpočtu – nárok na porodné u rodiny s dvojčaty

Novákovým se narodila dvojčata. Děti se narodily 1. června. Společný příjem obou rodičů v období leden – březen byl 19 500 Kč čistého měsíčně. Nárok na porodné se tedy bude posuzovat takto:

 • Životní minimum rodiny = 9 450 Kč (3140 Kč + 2830 Kč + 1740 Kč + 1740 Kč)
 • 2,4 násobek životního minima = 22 680 Kč
 • Příjem rodiny je nižší než životní minimum = nárok na porodné vzniká
 • Bude vyplacena částka 19 500 Kč

Současně je možné rovnou žádat o přídavek na dítě, ten bude v celkové výši 1 000 Kč měsíčně.

Žádost o porodné

Žádost o porodné se vyřizuje (podobně jako i u ostatních sociálních dávek) na příslušném úřadu práce, v místě vašeho bydliště. K vyřízení této sociální dávky budete potřebovat následující dokumenty a doklady:

 • Doklad totožnosti (jeden nebo oba rodiče)
 • Pokud se již dítě (děti) narodilo tak jeho rodný list
 • Prohlášení o výši příjmu v předchozím kalendářním čtvrtletí

Vyřízení je pak možné i elektronicky – online na webových stránkách MPSV (Ministerstvo práce a sociálních věcí). Budete potřebovat navíc ještě platný podpisový certifikát (elektronický podpis).

Máte hluboko do kapsy a potřebujete peníze? Mohla by se vám hodit nebankovní půjčka bez doložení příjmu. Nebo můžete vyzkoušet rychlé řešení finanční situace, kterou nabízí SMS půjčka 5000 bez nahlížení do registrů.Vyzkoušejte a uvidíte, že budete spokojeni.

Diskuse: Kalkulačka porodné 2014

Diskuse: 48
 • Custom avatar Iva

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na porodné když manžel dělá v Německu. Děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, to záleží na příjmech. Pokud máte příjmy nižší než 2,4 násobek životního minima, tak nárok mít můžete, pokud máte příjmy vyšší pak ne. Příjem v zahraničí se také musí dokládat.

 • Custom avatar petista1

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na porodné nebo ne já mám příjem 9tis. a můj přítel 18tis. ale nejsme svoji..takže jestli se to vztahuje i na něj ten výpočet :) děkuji moooc :)

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, pro účely posouzení nároku na porodné se za rodinu (společně posuzované osoby) považuje otec dítěte + matka dítěte + dítě. To jestli jste manželé nebo ne nehraje roli. Vzhledem k udávaným příjmům se domnívám, že na porodné mít nárok nebudete.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Rychlá půjčka před výplatou
Online půjčka bez registru
Sociální poradna a diskuze
Půjčka zdarma bez úroků
Co vás zajímá?