Na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele máte nárok prvních 14 dní při nemoci nebo karanténě (netýká se OSVČ nebo nezaměstnaných). Od 1.1.2024 se zvyšují redukční hranice. Nemocenská tak bude v roce 2024 o něco málo vyšší. Můžete si to sami spočítat v této kalkulačce pro rok 2024.
V době pracovní neschopnosti z důvodu nějakého úrazu či nemoci, nebo u žen třeba kvůli rizikovému těhotenství, mají zaměstnanci (na něž se vztahuje nemocenské pojištění), nárok na náhradu mzdy a nemocenské dávky. Samostatně výdělečné osoby (pokud si hradí nemocenské pojištění), pak mají nárok pouze na nemocenské dávky.
Náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele, je vyplácena od 1 dne neschopenky (karantény). Během prvních 14 dní dostáváte zaplaceny skutečně neodpracované hodiny (od 15 dne je nemocenská za všechny kalendářní dny).
V této kalkulačce pro výpočet náhrady mzdy za prvních 14 dní nemoci, si můžete sami spočítat, kolik peněz byste měli dostat. Do kalkulačky zadávejte svoji průměrnou hodinovou mzdu (najdete ji třeba na výplatní pásce), a dále pak počet neodpracovaných hodin během neschopenky nebo karantény.
Pro výpočet výše nemocenských dávek od 15 kalendářního dne nemoci (pracovní neschopnosti) pak můžete použít tyto kalkulačky:
Od 1 dne pracovní neschopnosti, zaměstnanci náleží náhrada mzdy. Ta mu náleží za prvních 14 dní (tedy 1 až 14 den na neschopence nebo v karanténě). Zaplaceny má pak zaměstnanec skutečně neodpracované hodiny. Při běžném rozvržení směn je to 40 hodin týdně (při zkráceném úvazku nebo nerovnoměrném rozvržení směn to pak bude jiné číslo).
Pro výpočet výše náhrady mzdy za prvních 14 dní nemoci je určující výše průměrného hodinového výdělku v předchozím kalendářním čtvrtletí. Tento průměrný hodinový výdělek bývá obvykle uveden na výplatní pásce.
Pokud jste v předchozím kalendářním čtvrtletí pracovali méně než 21 dní, pak se místo průměrného výdělku používá pravděpodobný výdělek. Tedy to, kolik byste si pravděpodobně vydělali, pokud byste pracovali.
Tento průměrný nebo pravděpodobný výdělek se pak snižuje (provádí se redukce). V roce 2024 (tedy od 1. 1. 2024) platí tyto redukční hranice pro náhradu mzdy:
Výše náhrady mzdy je pak 60% z takto snížené (redukované) hodinové mzdy.
Příklad: Pan Novák pracuje v zaměstnání s rovnoměrně rozvrženými směnami (8 hodin denně, 40 hodin týdně). Jeho průměrná hodinová mzda je 350 Kč. Pan Novák onemocněl a byl celý týden (pondělí – pátek) doma. Na jakou náhradu mzdy bude mít nárok?
V některých případech může být ale náhrada mzdy v době prvních 14 dní jen poloviční. Snížení na 50% se týká případů, kdy si dočasnou pracovní neschopnost zavinil zaměstnanec sám. Jedná se konkrétně o případy, kdy se jedná o pracovní neschopnost:
Pokud u zaměstnance vznikne pracovní neschopnost ve svátek, pak se tento svátek počítá jako první den pracovní neschopnosti. Obdobně, pokud v období prvních 14 dní je nějaký „placený“ svátek, pak zaměstnanci i za tento svátek náleží náhrada mzdy, jako za jiné neodpracované směny.
Od poloviny roku 2019 bylo zrušeno omezení, kdy za první 3 dny na neschopence, zaměstnanci nic nedostávali. Aktuálně je tedy nárok na nemocenské dávky (resp. náhradu mzdy), již od prvního dne dočasné pracovní neschopnosti.
V roce 2023, ale probíhala velká diskuze o úsporných opatřeních (byly schváleny různé daňové změny nebo se připravuje velká důchodová reforma). Jednou z možných změn, o které se mluvilo, je i znovu zavedení neplacení nemocenské za první 3 dny.
Druhou změnou, je zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance (nemocenské pojištění nyní platí jenom zaměstnavatel – jedná se o 2,1% z hrubé mzdy).
Vláda se nakonec rozhodla schválit jenom nemocenské pojištění, které budou platit i zaměstnanci (podobně, jako se platí sociální a zdravotní). Nemocenské pojištění pro zaměstnance, by mělo být 0,6% z hrubé mzdy (u průměrné hrubé mzdy cca 40 000 Kč, by se jednalo o 240 Kč měsíčně).
Obnovení neplacené neschopenky za první 3 dny, tedy nakonec nebylo schváleno, a v roce 2024 je pracovní neschopnost placena i nadále hned od prvního dne. Není ale vyloučeno, že se podobné úvahy zase někdy neobjeví.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.