Kalkulačka rodičovská dovolená – kolik je rodičovský příspěvek?

Kalkulačka rodičovská dovolená – kolik je rodičovský příspěvek?

Online kalkulačka rodičovská: spočítejte si, kolik bude vaše rodičovská dovolená a jaké máte možnosti.

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2014? Jaká je minimální a maximální rodičovská? Kdo si může zvolit délku, a kdo ne? A jak je to s nárokem na rodičovské dávky u OSVČ? Sami si to můžete spočítat. Naše kalkulačka vám odpoví, na jaké varianty rodičovské dovolené máte nárok, jaká by u vás byla nejnižší a nejvyšší měsíční částka. A v doprovodném textu se pak dozvíte vše důležité, ohledně rodičovských přídavků

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024

Na konci listopadu 2023 bylo schváleno zvýšení rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek  bude od ledna 2024 ve výši 350 000 Kč. U dvojčat by to bylo 525 00 Kč.

Současně je schválené i zkrácení maximální doby rodičovské jen do 3 roků dítěte. Stejně jako zvýšení, i tato změna bude platit od začátku roku 2024, a bude se týkat jenom dětí narozených od 1. 1. 2024.

Viz nová kalkulačka rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek 2024

Výpočet rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek

Kalkulačka rodičovská dovolená
Příjem matky
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Příjem otce
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Výpočet

Kolik je rodičovský příspěvek 2014

Rodičovský příspěvek je jedna ze sociálních dávek, u kterých nezáleží na příjmu příjemce. Zatímco u jiných (např. přídavky na dítě nebo porodné) se zjišťuje, jaké jsou vaše příjmy a životní minimum, na rodičovské dávky má nárok každý, kdo se doma stará o narozené dítě (maximálně do jeho 4 roků).

Pro všechny je i stejná maximální celková částka = 220 000 Kč.

Stejnou sumu dostanou všichni, ať už si vyberou rychlejší variantu (a tím pádem i vyšší měsíční dávku a kratší dobu), nebo nejpomalejší variantu (a tím pádem i menší měsíční částku). Ve výsledku ale všichni dostanou stejnou částku.

Varianty rodičovské dovolené

Jediné, kde záleží na příjmu (a způsobu jak je příjem získán), je volba délky (varianty) rodičovské dovolené. Ten, kdo je zaměstnaný, a má dostatečně vysoký příjem, může si zvolit libovolnou variantu rodičovského příspěvku.

Možnost zvolit si, se odvíjí od vyměřovacího základu pro nemocenské dávky. Platí tedy, že ten, kdo během těhotenství neměl nárok na mateřskou dovolenou (peněžitá pomoc v mateřství), nemůže si pak ani zvolit variantu rodičovské (to se týká například nezaměstnaných, některých OSVČ, studentek apod.). Resp. ten přesněji, u koho není možné k datu narození dítěte stanovit vyměřovací základ pro nemocenské dávky.

Pokud podmínku vyměřovacího základu nesplňuje matka, ale otec dítěte ji splní = zvolit délku je možné. Pokud ji nesplňuje ani jeden, je nárok pouze na základní variantu. Na celkově vyplacené peníze to ale nemá vliv.

Základní varianta rodičovského příspěvku

Pokud u někoho není možné stanovit vyměřovací základ, má nárok jen na základní variantu rodičovské dovolené. To je případ především OSVČ, kteří si neplatili nemocenské pojištění. Dále se to týká nezaměstnaných (za které nemocenské pojištění Úřad práce neplatí). Také se to může týkat studentů apod.

Pokud není možné stanovit vyměřovací základ ani u matky ani u otce je vyplácena tato rodičovská:

  • Prvních 9 měsíců po narození dítěte = 7600 Kč měsíčně
  • Dalších 39 měsíců (do 4 roků) = 3800 Kč měsíčně

Kdo si může zvolit délku rodičovské dovolené

Pokud je možné u matky (nebo otce = stačí jeden z nich) stanovit vyměřovací základ vyšší než 7600 Kč měsíčně (resp. za 30 kalendářních dní), je možné si zvolit libovolnou variantu rodičovské dovolené (resp. nejvyšší možná měsíční částka nesmí překročit 70% z vyměřovacího základu). Může to být:

  • 11 500 Kč měsíčně po dobu 19 měsíců
  • 7600 Kč po dobu 29 měsíců (cca do 3 let věku dítěte)
  • 5 116 Kč po dobu 43 měsíců (cca do 4 let věku dítěte)

Pokud nejvyšší stanovený vyměřovací základ (otce nebo matky, podle toho kdo má vyšší příjem) je menší nebo roven 7600 Kč, může být maximální výše měsíční platby 7600 Kč.

Vyměřovací základ se stanuje stejně jako pro nemocenské dávky – pro účely výpočtu rodičovského příspěvku se pak počítá denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky za 30 kalendářních dní. Počítá se stav k datu narození dítěte. U OSVČ se nárok počítá na základě měsíční platby na nemocenské pojištění.

Rodičovský příspěvek u OSVČ

Na rodičovskou dovolenou (resp. rodičovský příspěvek) má nárok i OSVČ. A to, i když si neplatí nemocenské pojištění. Zatímco u mateřské si OSVČ musí platit nemocenské alespoň 270 dní, aby na ni měl nárok, na rodičovské dávky má nárok každý, kdo se celodenně stará o dítě.

To, jestli OSVČ platil nemocenské pojištění, má vliv pouze na to, jestli si bude moci zvolit některou variantu rodičovského příspěvku.

Podmínky nároku na rodičovský příspěvek

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek? Aby bylo možné tuto dávku pobírat, musí být splněny následující podmínky:

  • Příjemce dávky a dítě, na které je dávka vyplácena, musí mít trvalé bydliště na území ČR.
  • Příjemce dávky musí zajistit celodenní péči o dítě, na které je dávka vyplácena.
  • Dítě může navštěvovat jesle nebo školku, ale maximálně 46 hodin měsíčně (u dětí se zdravotním postižením, vadou zraku ap., platí trochu jiná pravidla).
  • Rodičovskou může mít jak matka dítěte, tak i jeho otec, mohou se na ní vystřídat, platí jen podmínka, že nemohou brát tuto dávku současně.
  • Rodičovský příspěvek je možné pobírat pouze na jedno dítě – na to nejmladší. I když nebyl vyčerpán celý rodičovský příspěvek na starší dítě, po narození druhého dítěte se vyplácí pouze na to mladší.
  • Pokud má žena (nebo otec) nárok na mateřskou (z důvodu narození druhého dítěte), nárok na rodičovský příspěvek na první dítě zaniká (pouze v případě, že by byl vyšší než mateřská, je možné nepobírat mateřskou a do porodu druhého dítěte dál čerpat rodičovský příspěvek na první dítě).
  • Během rodičovské dovolené je možné pracovat, podnikat apod. Nezáleží na tom, jaké jsou příjmy. Pouze není možné dávat dítě do jeslí nebo školy (na delší než povolenou dobu).

Pokud se chcete zeptat na něco v souvislosti s rodičovským příspěvkem nebo s rodičovskou dovolenou, pak napište svůj dotaz do následující diskuse. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit co a jak.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.