Daňové přiznání 2021: Kompenzační bonus, ošetřovné, rouškovné (a další COVID dotace)

Daňové přiznání 2021: Kompenzační bonus, ošetřovné, rouškovné (a další COVID dotace)

V roce 2021 se bude měnit termín daňového přiznání – posune se o měsíc na 3. 5. 2021 (nebo pro elektronické DP na 1. 6. 2021). Rouškovné, ošetřovné a kompenzační bonus jsou příjmy, které jsou osvobozeny od daně z příjmu a do daňového přiznání se neuvádí. Ostatní COVID podpory ale mohou podléhat dani.

I letos se opět posouvá termín daňového přiznání (termíny se posunuly o měsíc na 3. května 2021 nebo pro elektronické podání na 1. června 2021). A pomalu se blíží termín každoročního „zúčtování“ se státem.

V loňském roce (2020) byla řada lidí příjemcem nějaké „COVID“ podpory od státu. Ať už to byl kompenzační bonus (na jaře 2020 nebo na podzim 2020) nebo ošetřovné či rouškovné pro důchodce. Kromě toho byly vypláceny i další COVID podpory.

Jak se ošetřovné, rouškovné nebo kompenzační bonus projeví v daňovém přiznání? A jaký mají případně vliv na možnost uplatnění daňové slevy na manžela či manželku (ti musí mít příjem do 68 000 Kč za rok)?

Změna termínu daňového přiznání v roce 2021

V pondělí 8. března 2021, informovala ministryně financí, že i v roce 2021 se bude kvůli epidemii COVID posouvat termín daňového přiznání (v roce 2020 se tento termín posouval 2x).  A to o jeden měsíc.

Stejně jako v loňském roce, se ale nemění faktický termín daňového přiznání, ale datum, od kterého se začnou počítat sankce, za pozdní podání (takže pokud se opozdíte jen o pár dní, napočítá se vám sankce už od začátku dubna).

Nové termíny pro daňové přiznání jsou tedy:

  • Termín pro „papírové“ daňové přiznání = do 3. 5. 2021
  • Termín pro elektronické daňové přiznání = do 1. 6. 2021

Zatím není jasné, zda se budou měnit i termíny pro podání přehledů pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu. Stejně jako i v loňském roce, se Ministerstvo financí nedomluvilo předem s ČSSZ a s Ministerstvem zdravotnictví. Zatím tedy platí původní termíny. Je ale možné, že se to ještě bude měnit (stejně jako loni).

Je také otázka, zda jsou nové termíny daňového přiznání již konečné (v roce 2020 se termín nakonec měnil 2x, a víme sami, jakou dobu platnosti, mívají některá opatření vlády ….)

Kompenzační bonus a daňové přiznání

Kompenzační bonus byl vyplácen na jaře 2020 a následně i během podzimu 2020. V obou případech je kompenzační bonus daňovou vratkou. Jako takový, je to nezdanitelný příjem a do daňového přiznání se vůbec nezapočítává.

Pokud byste si ale chtěli uplatnit daňovou slevu na manželku či manžela (což je možné, pokud mají roční příjem do 68 000 Kč), pak se u nich kompenzační příjem započítává do ročního příjmu.

Ošetřovné a daňové přiznání

Ošetřovné pro zaměstnance (na základě nemocenského pojištění), se podobně jak i další nemocenské dávky, do daňového přiznání neuvádí.

Ošetřovné pro OSVČ, bylo poskytováno Ministerstvem průmyslu a obchodu (na jaře 2020 i na podzim 2020). V obou případech se jedná o příjem, který je osvobozen od daně z příjmu. Do daňového přiznání se ošetřovné vůbec neuvádí.

Pokud byste ale uplatňovali daňovou slevu na manžela nebo manželku, pak se jim ošetřovné započítává do ročních příjmů.

Rouškovné pro důchodce a daňové přiznání

I pro rouškovné (5000 Kč pro důchodce, které byly vypláceny na konci roku 2020) platí, že se jedná o příjem, který je osvobozený od daně z příjmů. Rouškovné se do daňového přiznání vůbec neuvádí.

A pokud byste uplatňovali daňovou slevu na manžela nebo manželku, pak se rouškovné nezapočítává ani do jejich příjmu (limit je 68 000 Kč za rok).

Další COVID dotace pro OSVČ a daňové přiznání

Zatímco kompenzační bonus, nebo ošetřovné pro OSVČ, jsou osvobozeny od daně z příjmů a do daňového přiznání se nemusí uvádět, pro další COVID dotace to už neplatí.

Většina ostatních COVID dotací (jako GASTRO, KULTURA, NÁJEMNÉ, SPORT, apod.) byla poskytována, jako provozní dotace (neinvestiční finanční podpora). A jako takové podléhají dani z příjmu.

Pokud by ale tyto dotace byly použity na nákup nějaké vybavení nebo i ke zhodnocení majetku, pak by se mohlo jednat o investiční dotaci, a pak by dani z příjmu nepodléhaly.

U dotace je ale současně možné uplatnit jako daňový výdaj, prokazatelně vynaložené výdaje, které byly uhrazeny touto dotací (pokud tyto výdaje nejsou vyloučeny z daňových výdajů).

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.