Reforma sociální dávky 2024 – bude se rušit příspěvek na bydlení a přídavky na dítě

Reforma sociální dávky 2024 – bude se rušit příspěvek na bydlení a přídavky na dítě

MPSV chce zrušit 4 sociální dávky (příspěvek na bydlení, přídavky na dítě, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení). Místo toho, by od 1. 1. 2025 byla nová sociální dávka. Během roku 2024, se plánuje i zvýšení příspěvku na péči a reforma v oblasti sociální péče.

Po aktuální smršti změn, kterou přinesl vládní konsolidační balíček, se připravují další reformy i v roce 2024. Kromě důchodové reformy, která byla představena na konci minulého roku, se plánují i změny u sociálních dávek.

MPSV plánuje změny u sociálních dávek a sociální péče

Ministerstvo práce a sociálních věcí, by chtělo zrušit 4 sociální dávky. Mimo jiné se má rušit i příspěvek na bydlení a přídavky na dítě. Tedy dvě nejčastěji pobírané sociální dávky.

Namísto stávajících sociálních dávek, by měla být vytvořena jedna nová dávka. Na tu by mohl být nárok už od začátku roku 2025. Bude mít odlišné podmínky.

V roce 2024, se také chystají změny v oblasti sociální péče. Připravuje se zvýšení příspěvku na péči (pravděpodobně už od začátku července 2024). Možná bude zaveden i 5 stupeň příspěvku. A projednávají se i další reformy u sociální péče.

Reforma sociálních dávek – zrušení příspěvku na bydlení nebo na dítě

MPSV vychází z předpokladu, že aktuální systém státní sociální podpory je nepřehledný. Jedním z častých argumentů, je mimo jiné i to, že v ČR máme asi 40 „sociálních“ dávek.

Do tohoto vysokého čísla, jsou ale započítány i všechny důchodové a nemocenské dávky. Také podpora v nezaměstnanosti. Nebo různé dávky, na které je nárok jenom jednorázově, nebo při specifických podmínkách.

Těch „opravdových“ sociálních dávek je jenom pár. A většinu z nich, by chtělo ministerstvo zrušit. Jedná se o tyto dávky:

  • Příspěvek na bydlení
  • Přídavky na dítě
  • Příspěvek na živobytí
  • Doplatek na bydlení

Dávky ale nebudou zrušeny bez náhrady. Bude vytvořena nová sociální „super“ dávka (nebo také „multidávka“). Která by v sobě měla zahrnovat podporu na bydlení, a na zaplacení nákladů na živobytí.

Koncepce této nové sociální dávky, tedy zřejmě bude podobná, jako mají současné dávky pro Ukrajince. I tam je vyplácen jenom jeden příspěvek, který zohledňuje náklady na bydlení a náklady na živobytí.

Kdo má nárok na sociální dávky v roce 2024 a kolik dostane?

Příspěvek na bydlení momentálně pobírá cca 220 tisíc domácností, průměrná částka je 6244 Kč měsíčně. Přídavky na dítě, dostává 324 tisíc dětí, průměrná částka je 1343 Kč měsíčně.

Příspěvek na živobytí dostává 63 tisíc rodin a průměrná částka je 5 245 Kč. Doplatek na bydlení dostává 24 tisíc domácností a průměrná částka je 5 385 Kč.

Poznámka: Počty příjemců sociálních dávek a průměrná měsíční částka vychází z aktuálních statik Úřadu práce – poslední dostupné údaje jsou za listopad 2023 – viz zde.

Sloučení sociálních dávek a zpřísnění podmínek

MPSV mluví o sloučení sociálních dávek. Je ale otázkou, nakolik se opravdu bude jednat o sloučení.

Dávky, kterých se mají týkat změny, jsou dosti odlišné. Jsou určené pro různé sociální skupiny.

Něco jiného je domácnost ve hmotné nouzi a něco jiného je rodina s dětmi, která má jen trochu nižší příjmy. Typickým příjemcem příspěvku na bydlení zase bývá osamělý senior.

Je tedy nejisté, nakolik se ministerstvu podaří sloučit trochu protichůdné nároky, jenom do jedné sociální dávky.  Hrozí, že pro někoho budou nové podmínky příliš přísné, nebo že naopak budou příliš benevolentní.

Aktuální dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení) pobírá jenom poměrně „málo“ příjemců. Alespoň tedy ve srovnání s tím, kolik domácností dostává příspěvek na bydlení. Nebo kolik rodin bere dětské přídavky.

Nová sociální dávka – jaké budou podmínky?

Přesné parametry a podmínky, zatím nebyly zveřejněny. Předběžně se mluví o zpřísnění podmínek:

  • U současných sociálních dávek se obvykle sledují pouze příjmy (jinak je to u dávek hmotné nouze)
  • U nové sociální dávky by se měla sledovat i majetková situace
  • Údajně se budou posuzovat i úspory (zůstatek na bankovním účtu), jestli má domácnost auto nebo jestli vlastní nějakou nemovitost

Mají být také odlišné podmínky pro rodiny (domácnosti) s příjmy do 1,3 násobku životního minima.

A měla by být i nějaká „bonifikace“ pro rodiny, kde je příjem ze zaměstnání (tj. pravidlo že „kdo pracuje, ten má nárok na vyšší dávky“, jako je tomu už dnes například u příspěvku na dítě).

Zrušení dávek (sloučení) už od 1. 1. 2024

Reforma se bude projednávat během roku 2024. Zatím ale nebyl představen konkrétní návrh zákona. Předběžně se mluví o tom, že by změny mohly začít platit už od 1. 1. 2025.

Zvýšení příspěvku na péči od 1. 7. 2024

Další změnou, která by měla začít platit už během roku 2024, je připravované zvýšení příspěvku na péči.

Návrh na změnu zákona, představilo MPSV už na konci prosince 2023. Má se jednat hned o několik změn současně:

  • Od 1. července 2024 by se měl zvýšit příspěvek na péči o cca 20 – 25%
  • Bude zavedena i pravidelná valorizace této sociální dávky (podobně, jako se valorizují důchody)
  • Zvažuje se zavedení i nového – pátého stupně (nyní má příspěvek na péči pouze 4 stupně)

Zvýšení příspěvku na péči je již předběžně projednáno. MPSV představilo návrh, který obsahuje dvě mírně odlišné varianty:

  • V obou variantách se má zvýšit příspěvek pro stupeň II. až IV.
  • V první variantě by se nezvyšoval příspěvek pro stupeň I.
  • Ve druhé variantě by se zvýšil příspěvek i pro stupeň II.

Pravidelná valorizace příspěvku na péči vždy od července

Pravidelná valorizace příspěvku na péči, by probíhala vždy od července – nejdříve tedy od 1. 7. 2025 (zvýšení od 1. 7. 2024 ještě nebude probíhat podle nových podmínek pro valorizace).

Pokud by za předchozí období vzrostla inflace, tak se vždy od července zvýší i příspěvek.

Pro zvýšení by stačilo jenom nařízení vlády – nebyla by nutná změna zákona. Vláda by tak mohla v budoucnu flexibilněji reagovat na změnu ekonomické situace.

Reforma sociálních služeb

Paralelně se zvýšením příspěvku, se projednává i reforma sociální péče. Podle návrhu zákona, by mělo dojít ke změnám u sociálních služeb nadregionálního charakteru.

Nově by měl být kladen větší důraz, na poskytování péče v přirozeném sociálním prostředí. Lidé vyžadující péči, by už nově neměli být zavíráni do historických budov někde hluboko v lesích.

Změn má být ale více. Údajně se plánuje i zpoplatnění pobytu v LDL – při pobytu nad 3 měsíce, by musel na úhradu přispívat i pacient. A mají být i další změny.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.