Příspěvek na bydlení se od ledna 2023 mění – jsou nové tabulky normativních nákladů na bydlení. Od 1. 1. 2023 platí pravidelná valorizace + bylo schváleno i mimořádné zvýšení pro aktuální rok. Změnily se některé podmínky. Na příspěvek na bydlení, by mělo mít nárok více domácnosti (+ dochází ke zvýšení vyplácených dávek).
Od ledna 2023, se výrazně mění některé podmínky, pro nárok na příspěvek na bydlení. Byly výrazněji přepracovány tabulky normativních nákladů na bydlení. Dochází také k pravidelné valorizaci normativů. A navíc bylo pro rok 2023, schváleno i mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení (podobně, jako i v předchozím roce).
V oblasti sociálních dávek, je ale od ledna 2023 změn více. Zvýšilo se životní a existenční minimum (zvýšení o 5,2%). Zvýšily se přídavky na dítě (zvýšení o 200 Kč). Zvyšují se i důchody (pravidelná valorizace od ledna a mimořádná valorizace od června). A jsou i další změny.
Od 1. ledna 2024, se mění podmínky pro přídavky na bydlení. A platí i nové tabulky – normativní náklady na bydlení. Což bude mít velký vliv na výpočet příspěvků na bydlení.
Od ledna 2024, se pro některé rodiny mohou snížit dávky na bydlení (zbytek domácností bude mít stejně, někdo i více peněz, než v minulém roce).
Od začátku roku (od 1. 1. 2023), platí novela zákona o státní sociální podpoře, která mění některé podmínky u přídavků na bydlení. Jsou i nové tabulky normativních nákladů na bydlení. Mezi hlavní změny v roce 2023 patří především:
V následující kalkulačce si můžete spočítat, zda budete mít od ledna 2023, nárok na příspěvek na bydlení, a kolik byste mohli dostat.
Pro výpočet příspěvku na bydlení, je podstatné zadat několik údajů:
Od druhé poloviny minulého roku, je nově možné o příspěvek na bydlení požádat jednodušeji (než dříve). Už by to také nemělo být tak velké „byrokratické peklo“, jako kdysi (kdy bylo potřeba doložit i více než 20 různých dokumentů a potvrzení).
MPSV spustilo nový online formulář, pro žádost o sociální dávky (jednodušší možnost vyřízení se týká například i přídavků na dítě nebo rodičovského příspěvku)
U nové možnosti, jak získat příspěvek na bydlení, došlo ke zjednodušení. Nově také není nutné osobně chodit na Úřad práce, a předkládat nějaké papírové dokumenty (většinou, někdy to je stále nutné).
Vše co je možné, by si měl Úřad práce ověřit sám z dostupných databází. Pouze v případě nějakých pochybností nebo nejasností, bude vyžadována osobní návštěva na ÚP a předložení příslušných dokladů a potvrzení.
Pro ty, kdo si s internetem „moc nerozumí“ je i nadále zachována možnost vyřízení příspěvku přímo na Úřadu práce (v místě bydliště). Nebo i možnost vyplnění „starého“ formuláře a odeslání poštou či prostřednictvím datové schránky.
Na příspěvek na bydlení je nárok při splnění těchto podmínek:
O nároku na příspěvek na bydlení rozhoduje výše nákladů na bydlení
O nároku na příspěvek na bydlení rozhoduje výše příjmu:
Výše příspěvku na bydlení není nějaká pevná částka, ale vypočítá se individuálně, podle skutečných nákladů na bydlení a podle průměrného příjmu.
Výše příspěvku se vypočítá tak, že od skutečných nákladů na bydlení, se odečte 30% průměrného příjmu rodiny (tj. domácnost se na nákladech na bydlení, musí podílet alespoň 30% ze svých příjmů; co je nad 30% může zaplatit příspěvek na bydlení).
V případě nějakých velmi vysokých nákladů na bydlení ale platí omezení, že skutečná výše příjmu nesmí překročit normativní náklady na bydlení pro daný typ bydlení, počet osob a lokalitu (pokud jsou skutečné náklady vyšší než normativ, pak se příspěvek vypočítá na základě stanovených normativních nákladů na bydlení).
Zvýšení normativních nákladů a změny podmínek, které platí od 1. 1. 2023, jsou opravdu mimořádné. Pro některé domácnosti, to může znamenat zvýšení příspěvku na bydlení i o několik tisíc korun. Pro mnoho domácností, je od ledna možnost získat přídavky na bydlení, na které doposud neměli nárok.
Pro nárok na přídavky na bydlení, je jedním z klíčových údajů, informace o výši průměrného měsíčního čistého příjmu:
Mezi příjmy, by se naopak neměl započítat například daňový bonus za dítě (nejedná se o součást mzdy). Daňový bonus za dítě, by se tedy neměl počítat mezi příjmy, které jsou rozhodné pro posuzování nároku na přídavky na bydlení.
Naopak daňový přeplatek – vrácení zaplacené daně (který dostanete například během dubna 2023), se počítá mezi příjmy, které jsou rozhodné při posuzování nároku na příspěvek na bydlení (nebo i pro nárok na další sociální dávky).
Na příspěvek na bydlení (nebo i na jiné sociální dávky), mohou mít nárok i lidé s exekucí nebo lidé v insolvenci. Podmínky pro nárok na příspěvek jsou stejné, jako pro kteréhokoliv jiného žadatele.
Výše příjmu pro nárok na příspěvek na bydlení, se u lidí s dluhy (s exekucí nebo s insolvencí), započítají ve výši čistého příjmu (tedy příjem, který je před tím, než jsou provedeny exekuční nebo insolvenční srážky).
Náklady na bydlení, které rozhodují o nároku na příspěvek na bydlení, jsou především služby, energie a nájem (u družstevních bytů a při bydlení ve vlastním se započítají paušální částky, stejně jako za topení pevnými palivy).
Mezi náklady PATŘÍ především:
Mezi náklady na bydlení NEPATŘÍ:
Příspěvek do fondu oprav, nebo náklady spojené s běžnou údržbou nemovitosti, nebo dokonce s nějakou rekonstrukcí, se nezapočítávají do nákladů na bydlení. Výdaje spojené s údržbou nemovitosti, jsou zohledněny v paušální částce – – viz. tabulka normativu – srovnatelné náklady na bydlení
Mezi náklady na příspěvek na bydlení, nepatří splátky hypotéky (nebo jiného podobného úvěru na bydlení). U vlastního bydlení, se započítávají pouze skutečné náklady (služby a energie) a paušální náklady – viz. tabulka normativu – srovnatelné náklady na bydlení.
Při bydlení na ubytovně, nebo pokud se jedná o podnájem (jen části bytu/domu), není nárok na příspěvek na bydlení. Pro osoby na ubytovně, ale může vznikat nárok na doplatek na bydlení (jiná sociální dávka z oblasti hmotné nouze).
Na příspěvek na bydlení, může být nárok i u rekreačních objektů (chaty, chalupy, apod.). Nárok je za předpokladu, že jsou splněny všechny podmínky a že daný objekt je uzpůsoben a využíván k trvalému bydlení (není ale možné brát příspěvek na bydlení na byt v Praze a současně příspěvek na chalupu na Šumavě).
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.