Kalkulačka PPM: Mateřská dovolená 2020

Kalkulačka PPM: Mateřská dovolená 2020

Během mateřské dovolené máte obvykle nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Ta je ve výši 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu. Mateřskou dostáváte za každý kalendářní den (tj. 196 dní nebo 259 dní).

Na této stránce najdete kalkulačku pro výpočet peněžité pomoci v mateřství, kterou dostáváte během mateřské dovolené. Můžete si spočítat, kolik byste měli dostat během mateřské, pokud se vám v roce 2020 narodí dítě. Podíváme se, jaké jsou podmínky pro nárok na mateřskou, a jaká jsou omezení.

Výpočet mateřské dovolené 2020

Kalkulačka mateřská 2020
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Co je to mateřská a kdo na ni má nárok?

Při narození dítěte má žena (nebo i muž) nárok na mateřskou dovolenou. Mateřská dovolená, je pracovní volno, které vám na dobu porodu, a následnou péči o narození dítě, poskytuje zaměstnavatel.

Během mateřské dovolené máte obvykle nárok na peněžitou pomoc v mateřství. To je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění.

Po skončení mateřské je obvykle nárok na rodičovskou dovolenou (až do 3 roků dítěte). Během rodičovské dovolené pak obvykle dostáváte rodičovský příspěvek.

Kromě mateřské a rodičovské ještě existuje otcovská. To je placené volno pro otce dítěte. Ti mají nárok na 7 dní placeného volna v souvislosti s narozením dítěte.

Jaká je délka mateřské dovolené v roce 2020?

Délka mateřské dovolené se může lišit:

 • 28 týdnů, pokud se ženě narodí jedno dítě
 • 37 týdnů, pokud se ženě narodí dvojčata (nebo více dětí)
 • 22 týdnů pokud bude na mateřské muž
 • 22 týdnů pokud jde o převzetí dítěte do péče

Kdo má nárok na mateřskou v roce 2020?

Mezi základní podmínky, abyste měli nárok na peněžitou pomoc v mateřství, patří to, že musíte být zaměstnanec nebo podnikat jako OSVČ. Po skončení zaměstnání je na mateřskou (PPM) nárok pouze v případě, že je to do 180 dní od skončení zaměstnání.

Hlavní podmínkou pro nárok na mateřskou je minimální doba účasti na nemocenském pojištění 270 dní za poslední 2 roky:

 • Za zaměstnance platí nemocenské pojištění zaměstnavatel, podmínka 270 dní tedy odpovídá 9 měsícům v zaměstnání
 • OSVČ si musí platit nemocenské pojištění sami, OSVČ si kromě celkové doby 270 dní za dva roky, musí platit nemocenské pojištění 180 dní v posledním roce
 • Pokud pracujete na dohodu (DPP nebo DPČ), tak za vás zaměstnavatel platí nemocenské pojištění jenom někdy
 • Za studenty během studia nemocenské pojištění nikdo neplatí (stát platí jen zdravotní pojištění)

Kolik je mateřská v roce 2020?

Pro výpočet výše mateřské (peněžité pomoci v mateřství) je rozhodující vaše hrubá mzda v zaměstnání (nebo vyměřovací základ u OSVČ).

Peněžitá pomoc v mateřství je ve výši 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu. Mateřskou dostáváte za každý kalendářní den (tj. 196 dní nebo 259 dní).

Velmi zjednodušeně se dá vyměřovací základ určit jako hrubá mzda vydělená počtem kalendářních dní. Do příjmu cca 35 tisíc korun měsíčně (hrubého) je mateřská 70% z hrubé mzdy.

Při příjmu nad 35 tisíc korun se projeví redukční hranice (viz dále).

Výpočet vyměřovacího základu se provádí na základě příjmů z posledních 12 měsíců. Zohledňují se příjmy jen od posledního zaměstnavatele (pokud v posledním zaměstnání pracujete jen kratší dobu, pak se to počítá z této kratší doby).

Svoji roli hrají i vyloučené dny (třeba pokud jste v pracovní neschopnosti). Pro orientační představu postačí vycházet z průměrné hrubé mzdy. Výsledný rozdíl, je oproti skutečné výši PPM, jen minimální.

Pro výpočet redukovaného vyměřovacího základu platí v roce 2020 tyto redukční hranice:

 • Do 1162 Kč se započítá 100%
 • Od 1162 Kč do 1742 Kč se započítá 60%
 • Od 1742 Kč do 3484 Kč se započítá 30%
 • Nad 3484 Kč se napočítá nic

Nárok na mateřskou po skončení zaměstnání

Pokud je žena těhotná, pak platí zákaz výpovědi. Těhotnou ženu zaměstnavatel nemůže jednoduše propustit. Pokud ale přesto dojde k ukončení pracovního poměru (třeba ve zkušební době, nebo tím, že se jednalo o pracovní poměr na dobu určitou), pak platí, že je zde ochranná doba až 180 dní.

Během této ochranné doby, má žena nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), i když už není zaměstnaná.

Podmínkou pro ochranou dobu 180 dní je to, že těhotenství začne ještě během zaměstnání. Pokud žena není těhotná při ukončení zaměstnání, pak je ochranná doba jen 7 dní.

Pokud je žena dlouhodobě nezaměstnaná, pak na mateřskou obvykle nemá nárok a má nárok až na rodičovský příspěvek.

Další kalkulačky

Nárok na mateřskou pro studentku

Studentka může mít na mateřskou nárok jen v případě, že během studia současně pracuje nebo podniká. Nebo v případě, že po ukončení studia nastoupí do zaměstnání (nebo začne podnikat).

V jiném případě nárok není. Během studia nevzniká účast na nemocenském pojištění (za studenty platí stát jenom zdravotní pojištění). Nárok na mateřskou tedy není a je pak nárok až na rodičovský příspěvek.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka do 5000 Kč okamžitě všem. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Nejvýhodnější půjčka do 10000 Kč – peníze do 10 minut. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.