Spočítejte si, jaká bude vaše mateřská v roce 2014. Kdo má nárok na peněžitou pomoc v mateřství a na co si dát pozor? Přečtěte si tento článek a dozvíte se vše potřebné.
Mateřská dovolená, mateřský příspěvek, nebo nejpřesněji peněžitá pomoc v mateřství patří mezi nemocenské dávky vyplácené z nemocenského pojištění. Následující kalkulačka pro výpočet mateřské v aktuální verzi pro rok 2014 vám umožní spočítat, jaká bude vaše mateřská v roce 2014. Dále jsme pro vás připravili podrobný přehled informací o mateřské dovolené v roce 2014, kdo má nárok, jaká je její délka, jak se provádí výpočet mateřského příspěvku, a na co byste si určitě měli dát pozor, aby to pro vás bylo co nejvýhodnější.
Od začátku roku 2024 (od 1. 1. 2024), se zvyšují redukční hranice, pro výpočet všech nemocenských dávek (včetně peněžité pomoci v mateřství). Některým maminkám se tak může zvýšit mateřská i o 1000 Kč měsíčně (nebo i v více).
Maximální mateřská, je v roce 2024 ve výši 53 910 Kč za měsíc (za 30 dní). Takto vysokou PPM, ale mohou mít jen zaměstnanci s velmi nadprůměrnou mzdou.
Viz aktuální kalkulačka: Kalkulačka mateřská dovolená 2024
Podmínky přiznání nároku na mateřskou dovolenou se v roce 2014 nijak zásadně nemění. Od 1. 1. 2014 došlo pouze k úpravě redukčních hranic, které se používají pro výpočet výše mateřského příspěvku. Redukční hranice se od 1. 1. 2014 zvýšily takto:
Jinak platí stále stejné podmínky:
Délka mateřská dovolené – resp. doba, po kterou je poskytována peněžitá pomoc v mateřství, je tato:
Mateřská dovolená zpravidla začíná v období 6 – 8 týdne před očekávaným porodem. V případě rizikového těhotenství může vlastní mateřské dovolené ještě předcházet pracovní neschopnost (nemocenská). Délka mateřské je 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo 31 týdnů, při narození 2 a více dětí. Platí pak ještě toto omezení:
Uvedené maximální doby ale nijak neprodlužují celkovou délkou. Stále je nárok jen na 196 resp. 259 dní. Maximální doba, do kdy je možné PPM čerpa,t pouze určuje období, během kterého musí být vybrána
Podívejte se na další užitečné informace:
Výpočet PPM (Peněžitá Pomoc v Mateřství) se provádí podobně, jako výpočet dalších nemocenských dávek – ošetřovné nebo nemocenská. I pro mateřskou je rozhodující denní vyměřovací základ. Ten je stanovený z hrubé mzdy – počítá se průměr za posledních 12 měsíců.
Vyměřovací základ se pro výpočet dále redukuje – jsou stanoveny 3 redukční hranice. Na rozdíl od jiných nemocenských dávek, u mateřské se v první redukční hranici započítává 100% (pro nemocenskou nebo ošetřovné se do 1 redukční hranice zahrnuje pouze 90% DVZ).
Mateřská je pak také vyplácena jako 70% z redukovaného vyměřovacího základu (nemocenská nebo ošetřovné se platí jen jako 60% z vyměřovacího základu). Konkrétní výpočet si můžete sami provést v kalkulačce pro výpočet.
Paní Svobodová očekává narození jednoho dítěte. Až do nástupu na mateřskou (déle, než dva roky) pracovala jako prodavačka s hrubou měsíční mzdou 25 500 Kč. Na konci minulého roku dostala prémie ve výši jedné měsíční čisté mzdy (20 000 Kč).
Peněžitá pomoc v mateřství pro paní Svobodovou by se tedy vypočítala takto:
Denní vyměřovací základ = ((12 * 25 500) + 20 000)/365 = 893,15 Kč (tj. celkové příjmy za poslední 12 měsíců děleno počtem kalendářních dní, protože mateřská se vyplácí za kalendářní dny)
Redukce vyměřovacího základu:
Pozn.: výpočet by pokračoval dál, pokud by byl denní vyměřovací základ vyšší, do 1295 Kč se započítává 60%, do 2595 Kč se započítává 30%. Jednotlivé mezi výpočty se zaokrouhlují na 2 desetinná místa. Výsledný součet se pak zaokrouhlí na celé koruny
Mateřská = 70% z redukovaného vyměřovacího základu = 882 Kč/den
Celková mateřská = 196 * 882 = 121 128 Kč (při jednom dítěti je délka PPM max. 196 kalendářních dní, měsíčně by to vycházelo na cca 26 460 Kč/měsíc (měsíc o délce 30 kalendářních dní)).
Mateřský příspěvek (peněžitá pomoc v mateřství není jediná dávka, na kterou může být v těhotenství a po narození dítěte nárok). Pokud je žena z důvodu těhotenství, nebo po porodu, v zaměstnání převedena na jinou pracovní pozici (třeba z důvodu, že nemůže manipulovat s těžkými břemeny) a pokud jí tímto klesne její mzda, může mít nárok na vyrovnávací příspěvek. Ten slouží, jako kompenzace v případech, kdy z důvodu mateřství nebo těhotenství, došlo ke snížení příjmů.
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství se vyplácí za každý kalendářní den, kdy byla žena převedena na jinou práci. Výše této dávky se stanoví jako rozdíl mezi příjmem před a po převedení na novou práci. Vyrovnávací příspěvek se vyplácí pouze do doby, než vznikne nárok na klasickou mateřskou.
V aktuálním roce – 2014 – je maximální možná dosažitelná mateřská ve výši 1060 Kč / den, což odpovídá přibližně 31 794 Kč měsíčně, tj.:
Abyste dostali tuto maximální mateřskou, musel by být výš průměrný hrubý měsíční příjem za posledních 12 měsíců ve výši cca 78 900 Kč/měsíčně.
Máte nějaký dotaz ohledně toho, jak se počítá mateřská, kdo na ni má nárok a kdo ne? Jaké musíte splnit podmínky a na co si dát pozor? Zeptejte se v diskuzi pod tímto článkem.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.