Ministerstvo práce a sociálních věcí, plánuje další zjednodušení žádosti o příspěvek na bydlení. Nově by se vyřízení žádosti o příspěvek, obešlo bez dokládání nákladů na energie, bez potvrzení ze školy nebo dokládání příjmů ze zaměstnání.
Ministerstvo práce a sociálních věcí by chtělo prosadit další zjednodušení při vyřizování příspěvku na bydlení. Se změnami začalo již v minulém roce – nová online žádost, méně potvrzení, jednodušší vyřízení, příjmy a náklady se dokládají jen 2x za rok, … atd.
Další změny, mají proběhnout i v letošním roce. Ministerstvo chce další zjednodušení. Nově by nebylo nutné dokládat výdaje (náklady) za energie (jako je plyn či elektřina). Nebylo by nutné ani dokládat příjmy (například ze zaměstnání). Vyřízení by se obešlo i bez potvrzení o studiu u dětí.
Od 1. ledna 2024, se mění podmínky pro přídavky na bydlení. A platí i nové tabulky – normativní náklady na bydlení. Což bude mít velký vliv na výpočet příspěvků na bydlení.
Od ledna 2024, se pro některé rodiny mohou snížit dávky na bydlení (zbytek domácností bude mít stejně, někdo i více peněz, než v minulém roce).
Od poloviny minulého roku, je možné vyřídit příspěvek na bydlení i jen online, přes internet.
Ministerstvo práce a sociálních věcí, zprovoznilo novou online aplikaci (žádost o příspěvek na bydlení):
Nově je možné poměrně jednoduše (ve srovnání se stavem, který byl dříve), vyřídit novou žádost o příspěvek na bydlení, nebo řešit i všechny změny.
Ve většině případů, by se to mělo obejít i bez osobní návštěvy na Úřadu práce, a bez předkládání nějakých papírových potvrzení, formulářů, nebo jiných dokumentů.
I nadále je ale možné o příspěvek žádat i osobně na úřadu práce, prostřednictvím klasických formulářů (ty je možné stále najít v elektronické podobě na webu MPSV zde).
Bohužel je posledních několik měsíců Úřad práce přetížený, takže žádosti o dávky se vyřizují i s dost velkým zpožděním (i více než 90 dní). I proto se hledají cesty, jak zrychlit a zjednodušit vyřizování dávek.
Ministerstvo by chtělo, aby bylo vyřízení dávek na bydlení ještě jednodušší a proto připravilo i několik dalších změn:
Podle informací z Úřadu práce, jsou to právě chybně zadané údaje o příjmech nebo o nákladech na energie jedním z důvodů, proč někdy trvá vyřízení příspěvku na bydlení tak dlouho.
Průměrný počet žádostí (řízení o dávkách) je 49 400 měsíčně. I proto mají úřady práce posledních několik měsíců tak velké zpoždění s vyřízením dávek (nejenom těch na bydlení).
Lidé velmi často chybují při opisování potřebných údajů z výplatní pásky, nebo z dokladů o úhradě nákladů na energie.
Pokud se objeví nějaká nesrovnalost, pak musí Úřad práce zahájit písemnou komunikaci se žadatelem, což celý proces značně zdrží (podle Úřadu práce, chybuje v žádosti až 80% žadatelů).
Některé změny (zjednodušení žádosti o příspěvek na bydlení), začaly platit už od července 2023. Další změny začínají platit od začátku roku 2024.
Příspěvek na bydlení, je jednou z hlavních sociálních dávek. Rozhodně se nejedná o nějakou dávku, která by byla určena jen pro nemajetné/sociálně slabé.
Vzhledem k aktuálním cenám nájmů a energií a vzhledem k tomu, jak jsou nastaveny podmínky, je tato sociální dávka určena i středně příjmovým domácnostem.
Podle aktuálních podmínek, je nárok na příspěvek na bydlení, pokud náklady na bydlení (nájem, náklady na služby, náklady na energie), překračují 30% čistého měsíčního příjmu domácnosti.
Kromě toho jsou i další podmínky. Nárok na příspěvek je při bydlení v nájmu, v podnájmu (celého bytu), při bydlení ve vlastním, v družstevním bytě, při užívání bytu/domu na základě věcného břemen, v některých případech je nárok i u chaty/chalupy.
Aktuálně pobírá příspěvek na bydlení přibližně 267 tisíc českých domácností. Průměrná měsíční částka je cca 6 400 Kč (viz aktuální statistiky na webu MPSV).
Podle odhadů ministerstva, ale splňuje podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení podstatně více domácností (rodin či jednotlivců).
Pokud by vás zajímalo, zda případně můžete mít nárok na příspěvek na bydlení, pak si to můžete sami spočítat v této aktuální kalkulačce, pro výpočet příspěvku na bydlení v roce 2024.
Pro výpočet je nutné znát několik důležitých údajů:
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.